Dnia 04.03.2023 r. dwoje uczniów Naszej szkoły, Joanna Muraszkiewicz i Piotr Pędzich wzięło udział w eliminacjach okręgowych Ogólnopolskiej Olimpiady Znajomości Afryki. Eliminacje odbyły się na Wydziale Teologii UWM w Olsztynie. Uczniowie zmierzyli się z pisemnym testem, do którego wszyscy jednocześnie przystąpili we wszystkich okręgach. Sprawdzanie prac odbywa się centralnie, przez Komitet Główny Olimpiady. O wynikach dowiemy się za jakiś czas.

Trzymamy kciuki!

Do konkursu uczniów przygotowała Pani Anna Czałpińska.

 

 

 

Podtrzymując tradycję realizacji programu PIP pt. „Kultura bezpieczeństwa” w dniu 24.02.2023 r. zorganizowany został konkurs „Poznaj swoje prawa w pracy”.

Celem tego przedsięwzięcia było popularyzowanie wśród uczniów szkół ponadpodstawowych wiedzy dotyczącej ochrony pracy, bezpieczeństwa i higieny pracy, legalności zatrudnienia oraz innej pracy zarobkowej.

X edycja konkursu „Poznaj swoje prawa w pracy” organizowanego w roku szkolnym 2022/2023 przez Państwową Inspekcję Pracy została objęta honorowym patronatem Ministra Edukacji i Nauki.

Na etapie regionalnym konkursu szkołę reprezentowali uczniowie: Dominika Rynkun z klasy 1 TS oraz Tomasz Gehrke z klasy 1 TM.

Uczniów do konkursu przygotowała Pani Elżbieta Szwarc.

 

 

 

 

REGULAMIN KONKURSU

1. Cele konkursu
• popularyzacja ogólnej wiedzy astronomicznej,
• przybliżenie sylwetki Mikołaja Kopernika,
• rozwijanie wyobraźni,
• doskonalenie umiejętności plastycznych i poetyckich,
• kształcenie poczucia estetyki,
• rozbudzenie kreatywności i twórczej osobowości.

2. Uczestnicy
Konkurs adresowany jest do uczniów klas I – IV Technikum oraz klas I-III Szkół Branżowych

3. Wymogi konkursowe
Konkurs przebiega w dwóch formach:
• konkurs plastyczny - praca plastyczna może być wykonana dowolną techniką, na dowolnym materiale w formacie A4, A3, lub w postaci grafiki komputerowej,
• konkurs literacki - prace poetyckie w formie: wierszy, rymowanek, fraszek mogą być napisane ręcznie (czytelne, staranne pismo) lub elektronicznie (plik w formacie word ).
Autorem pracy może być jedna osoba.
Każdy z uczestników może wybrać odpowiednią dla siebie formę artystyczną lub uczestniczyć w obu jednocześnie.
Na odwrocie pracy konkursowej – w prawym dolnym rogu prosimy o zamieszczenie informacji o autorze pracy: imię, nazwisko, klasa.

4. Kryteria oceniania
Jury oceniając prace konkursowe będzie brało pod uwagę:
• umiejętność opowiedzenia historii,
• pomysłowość,
• samodzielność,
• kreatywność,
• walory plastyczne;
• estetykę i staranność wykonania.

Dane osobowe uczestników będą wykorzystane w celu wyłonienia laureatów i przyznania nagród. Poprzez podanie danych osobowych uczestnik i reprezentowana przez niego szkoła wyrażają zgodę na opublikowanie jego nazwiska na stronie Internetowej ZSS w Olsztynie

5. Terminy
Konkurs trwa od 13.02.2023 do 04.03.2023 r.
Prace należy dostarczać do Pani Agnieszki Kolano


Rozdanie nagród laureatom odbędzie się w wyznaczonym przez organizatorów terminie. Wszystkie prace biorące udział w konkursie zostaną zatrzymane przez organizatorów. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do umieszczenia pracy (lub jej fragmentów) na stronie internetowej ZSS w Olsztynie.

Organizator Konkursu w szkole
Anna Czałpińska

 

Rok 2023 został ogłoszony Rokiem Mikołaja Kopernika.

To okazja, by przypomnieć postać i dokonania tego jednego z najsłynniejszych polskich uczonych. Mówi się o nim, że wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię – stworzył rzeczywisty model Układu Słonecznego. To wie każdy. Tymczasem Kopernik miał szerokie zainteresowania, podobnie jak inni renesansowi uczeni. Zajmował się medycyną, matematyką, prawem, kartografią, dyplomacją, filologią, a nawet strategią wojskową. Kierowała nim ciekawość, a odwaga myślenia i wytrwałość w dążeniu do prawdy pomagały w dokonywaniu ważnych odkryć. Takie podejście do poznawania zjawisk jest nam szczególnie bliskie. Znajdziecie je w naszych konkursach dla uczniów i uczennic, w warsztatach dla nauczycielek i nauczycieli i materiałach edukacyjnych, z których możecie korzystać każdego dnia. Chcemy pomagać dzieciom i młodzieży rozwijać pasje kosmiczne. Może dzisiaj w szkolnych ławkach siedzą przyszli naukowcy i naukowczynie na miarę Kopernika? Trzeba im tylko pomóc odkryć w sobie potencjał.

Europejskie Biuro Edukacji Kosmicznej ESERO to projekt edukacyjny Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Celem projektu jest inspirowanie młodych ludzi do wybierania w przyszłości zawodów związanych z inżynierią, technologią i naukami ścisłymi z zakresu STEM (z j. ang Science, Technology, Engineering and Mathematics). To właśnie dlatego wymyślamy i prowadzimy różnorodne konkursy, by dać uczniom i uczennicom przedsmak pracy inżynierskiej, czy naukowej. W naszych aktywnościach odkryją jak prowadzić badania, jak działają projekty naukowe i jak zadawać dobre pytania badawcze. Zespoły uczniów i uczennic staną przed zadaniami zbudowania własnej aparatury pomiarowej, zaprogramowania czujników do zaproponowanych przez siebie badań, czy wykorzystaniem satelitów codziennie obserwujących naszą Błękitną Planetę. To i o wiele więcej znajdziecie w naszych konkursach!

https://esero.kopernik.org.pl/konkursy/

W związku z obchodami Roku Kopernikowskiego 2023 zapraszam uczniów i nauczycieli do wzięcia udziału w lekcjach poświęconych tematyce obchodów.

Astrolabium Mikołaja Kopernika i początki renesansu w Polsce (plik PDF)

 

 

 

Dnia 21 stycznia 2023 r. w restauracji "Nowoczesna" odbył się Bal Studniówkowy Zespołu Szkół Samochodowych w Olsztynie.

Uczestniczyli w nim uczniowie z klas: 4 TMG z wychowawczynią, Panią Izabelą Anną Salitrą, 4 TSK z wychowawczynią, Panią Ewą Krypciak i 4 TEG z wychowawczynią, Panią Anną Osiak.

Swoją obecnością tegoroczny Bal uświetnili dyrektor szkoły, Pan Arkadiusz Gnoza, Pani wicedyrektor, Małgorzata Prus, Pani psycholog, Olga Witkiewicz-Bury oraz nauczyciele: Pani Martyna Karolewska, Pani Anna Konopko, Pani Elżbieta Szwarc, Pan Rafał Kamiński, Pan Daniel Ogiński, Pan Sławomir Oryńczak, Pan Szczepan Perfikowski, Pan Stefan Sachryn i Pan Damian Schwesig. Uroczystość rozpoczęła się tradycyjnym polonezem, odtańczonym przez grupę młodzieży, do którego przygotowali ich Panowie: Sławomir Oryńczak i Daniel Ogiński.

Podczas wspólnej zabawy społeczność naszej szkoły świętowała fakt, że za około 100 dni przyszli absolwenci i abiturienci pożegnają się z Samochodówką, a część z nich przystąpi do egzaminu dojrzałości.

Tańcom i zabawie, w których wspólnie uczestniczyli zarówno młodzież jak i szanowne grono pedagogiczne towarzyszyła wspaniała atmosfera. Była również niespodzianka od wychowawczyń klas czwartych w postaci okazałego i przepysznego tortu, oraz dedykacji muzycznej tj. piosenki pt.: "Słodkiego miłego życia" zespołu KOMBI.

Dla wszystkich uczestników tej uroczystości był to niezapomniany wieczór studniówkowy.

 

Nie ulega wątpliwości, że rozwój kompetencji matematycznych ma kluczowe znaczenie dla sprawnego poruszania się w świecie. Pracujemy tak, aby nasi uczniowie postrzegali matematykę jako radosną przygodę i możliwość poznawania świata, a nie przykry obowiązek. Poprzez zabawę można rozwijać logiczne i kreatywne myślenie oraz kształcić umiejętności rozwiązywania problemów.

Ostatni tydzień przed świętami w ramach popularyzacji matematyki w naszej szkole odbyły się dwa świąteczne konkursy.

Pierwszy z nich polegał na rozwiązywaniu 24 zadań, z których prawidłowe rozwiązania utworzyły choinkę. W tej konkurencji I miejsce zajęli ex aequo Fabian Kęszczyk i Michał Gajdziński, którym serdecznie gratulujemy.

Drugi konkurs polegał na wykonaniu ,,matematycznej” bombki z uwzględnieniem zagadnień zawartych w podstawie programowej szkoły średniej. Gratulacje dla Jana Dąbkowskiego za wyjątkową bombkę BMW!

Konkursy przygotowała Pani Marcelina Kopówka

Dnia 22 grudnia 2022 r. w naszej szkole zostały wystawione Jasełka Bożonarodzeniowe. Publiczność po raz kolejny mogła przeżyć historię Marii i Józefa szukających schronienia i noclegu. Po bezowocnych poszukiwaniach zdecydowali się przenocować w stajence. Na scenie pojawili się również Aniołowie, którzy radośnie ogłosili narodziny Boga. Do szopy tradycyjnie przybyli pasterze, aby oddać pokłon Dzieciątku Jezus i trzej królowie, którzy przynieśli dary.

Jasełka zostały uatrakcyjnione elementem muzycznym: pięknym śpiewem kolęd i pastorałek w wykonaniu Alicji Mróz, uczennicy Zespół Szkół Chemicznych i Ogólnokształcących w Olsztynie. Występowi towarzyszył akompaniament gitarowy pana Andrzeja Dordzika. Ponadto w przedstawieniu brali udział: Emilia Denisiuk (1BK), Anastazja Piechowska (1BK), Maciej Merchel (1BK), Szymon Borkowski (1TK), Daria Horn (1TK), Oliwer Karolak (1TK), Jakub Lis (1TK), Szymon Stefaniuk (1TK), Kacper Żukowski (1TK), Piotr Pałasiński (2TK), Hubert Kleinszmidt (2TM), Mateusz Sobczak (2TM), Joanna Jarmakowicz (4TSP).

Obsługą sprzętu zajęli się uczniowie klasy 1TM: Tomasz Skowroński, Wojciech Wlazło i Łukasz Żukowski.

Piękna scenografia i zaangażowanie młodych aktorów opłaciło się, gdyż przedstawienie wywarło duże wrażenie i poruszenie. Zgromadzona publiczność nagrodziła je gromkimi brawami.

Po zakończonym spektaklu pan dyrektor Arkadiusz Gnoza złożył życzenia świąteczne i podziękował wszystkim, którzy zaangażowali się w realizację inscenizacji bożonarodzeniowej.

Przedstawienie przygotowała pani Elżbieta Lechicka.

 

 

Turnieje i treningi siatkarskie z Marcinem Możdżonkiem to doskonała zabawa, która pobudzi do ruchu nawet najbardziej opornych!

16 grudnia na zakończenie tegorocznego cyklu "Piątek z Mistrzem" Marcin Możdżonek przygotował niespodziankę dla mieszkańców swojego rodzinnego Olsztyna. W LO 5 rozegrany został turniej międzyszkolny Możdżonek Cup, zorganizowany dla olsztyńskich szkół ponadpodstawowych.

Turniej odbywał się w systemie grupowym i każdy mecz rozgrywany był do 2 wygranych setów ( do 15 pkt, tie break do 10 pkt). Do udziału w turnieju zgłosiło się 10 szkół, a ZSS w swojej grupie trafił na następujących rywali:

1. ZSEH ( wygrana ZSS 2:1)

2. ZSEiT ( wygrana ZSS 2:0)

3.ZSB ( wygrana ZSS 2:1)

4. LO5 ( przegrana ZSS 1:2)

Z grupy wyszliśmy z 2 miejsca i w półfinale rozegraliśmy mecz z Ekonomikiem ( przegrana ZSS 0:2). W meczu o 3 miejsce rozegraliśmy rewanż z LO5 ( wygrana ZSS 2:1).

Drużyna wystąpiła w składzie:

Konrad Żyliński 1 TS, Mateusz Kisiel 4 TEG, Aleksander Kossakowski 4 TEG, Piotr Czekała 4 TEG, Tomasz Łosiewicz 4TSKG, Oliver Biziewski 4 TMG, Michał Mielewczyk 4 TMG, Kszysztof Angielski 4 TMG, Kamil Uzorko 3 BM, Andrii Danylevych 1 TK.

Opiekun/trener drużyny: Damian Schwesig

 

Warto pomagać, a nawet trzeba pomagać! Postanowiliśmy pomóc zwierzakom w Stowarzyszeniu ,,Przygarnij psiaka lub ( i) kociaka", prowadzonego przez biskupieckich wolontariuszy. W dniach od 3 listopada do 30 listopada w ZSS trwała zbiórka najpotrzebniejszych rzeczy dla schroniska pod haslem ,,Pełna miska dla biskupieckiego przytuliska". Celem tego przedsięwzięcia była poprawa standardu pobytu zwierząt w schronisku oraz  kształtowanie postawy przyjaciela zwierząt. Pomysłodawcą i organizatorem akcji była Pani Anna Czałpińska a koordynatorem zbiórki pani Alicja Jasińska wraz z Samorządem Szkolnym. Cieszymy się, że tak wielu uczniów odpowiedziało na nasz apel i wzięło udział w naszej akcji . Los bezdomnych, porzuconych zwierząt nie jest obojętny uczniom naszej szkoły. Dlatego dziękujemy serdecznie wszystkim osobom za włączenie się w zorganizowaną akcję charytatywną.

Dzielenie się tym co mamy – to dobry nawyk!