Aktualna lista podręczników na rok szkolny 2024/2025

TECHNIKUM

BRANŻOWA SZKOŁA I STOPNIA

 

W środę, 5 czerwca w Zespole Szkół Samochodowych odbyła się coroczna impreza motoryzacyjna, która jest elementem tradycji Samochodówki, integrującym społeczność szkolną. W jej organizację włączają się uczniowie, ich rodzice, nauczyciele i absolwenci, oraz zaproszeni przez organizatorów goście. Impreza ta połączona została z obchodami Dnia Dziecka. Miała ona charakter festynu, ponieważ rozegrała się pod gołym niebem, przy szkolnym placu manewrowym. Piękna słoneczna pogoda spowodowała, że wszyscy z wielką radością korzystali z atrakcji, które zostały przygotowane na ten dzień.

Zgromadzona na placu młodzież ZSS i nauczyciele mieli okazję podziwiać auta po tuningu i zabytkowe motocykle, skorzystać ze specjalistycznego urządzenia, które symulowało jazdę samochodem, kolizję oraz dachowanie, wypożyczonego z ośrodka WORD. Ponadto uczniowie kształcili umiejętności wiedzy praktycznej, uczestnicząc w zorganizowanych konkurencjach przygotowanych i nadzorowanych przez nauczycieli.

Zanim ogłoszono wyniki konkursów odbyła się charytatywna zbiórka na Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną (PSONI) Koło w Biskupcu.

Po ogłoszeniu zwycięzców w poszczególnych kategoriach i rozdaniu dyplomów zakończeniu imprezy towarzyszyły pokazy driftów Naszych absolwentów, Jana Jasinowicza i Karola Perfikowskiego.

WYNIKI KONKURSÓW

KONKURS NA ROZPOZNAWANIE CZĘŚCI SAMOCHODOWYCH
(przygotował i przeprowadził p. Krzysztof Aleksiejczuk)

I miejsce - klasa 2 TM
II miejsce - klasa 1 TM
III miejsce - klasa 1 TD

KONKURS NA ZABYTEK SAMOCHÓD, MOTOCYKL I POJAZD PO TUNINGU
(Jury p. Paweł Murawski, Tomasz Matyjas i Krzysztof Kopacki)

Kategoria auta zabytek
I miejsce - Maciej Krause klasa 3 TS
II miejsce - Wiktor Kubicki klasa 2 TD
III miejsce - Hubert Orłowski klasa 4 TM

Kategoria auta tuning
I miejsce - Tobiasz Sadowski klasa 4 TM
II miejsce - Bartosz Górzec klasa 4 TM
III miejsce - Sebastian Mackiewicz klasa 4 TE

Kategoria zabytek motocykl
I miejsce - Igor Miazga klasa 4TE
II miejsce - Jakub Morawski klasa 1TD
III miejsce - Oliwier Flis klasa 1TD

Do konkursu wiedzy o szkole przystąpiły dwie klasy 3 TE i 3 TM wykazując się imponująca znajomością tematyki, ale ,,ciut” lepsza okazała się klasa 3 TE, która ostatecznie wygrała konkurs.

Dziękujemy pięknie wszystkim nauczycielom organizującym to wydarzenie, a w szczególności: organizatorce imprezy pani Alicji Jasińskiej, kierownikowi warsztatów panu Zbigniewowi Gosztowttowi, wszystkim nauczycielom warsztatowym za zabezpieczenie terenu imprezy i obsługę pojazdów oraz Samorządowi Uczniowskiemu.

Zdjęcia: Anna Czałpińska, Izabela Anna Salitra. Tekst: Anna Czałpińska

Zakończenie Roku Szkolnego to wyjątkowy dzień kończący kolejny rok lub też cały kolejny etap nauki. 21 czerwca, na boisku szkolnym zgromadzili się uczniowie i nauczyciele, by podsumować i uroczyście pożegnać rok szkolny 2023/2024. Dyrektor Zespołu Szkół Samochodowych- pan Arkadiusz Gnoza wręczył nagrody oraz dyplomy uczniom, którzy wyróżnili się wynikami w nauce, wysoką frekwencją oraz pracą na rzecz szkoły i środowiska lokalnego.

Uczniowie z najwyższą średnią:

Maciej Zajul, 2 TM, średnia ocen 5,33

Bartosz Gołębiewski, 1 TK, średnia ocen 5,32

Emilia Denisiuk, 2 BK, średnia ocen 5,13

W konkursie frekwencji wyniki są następujące:

I miejsce - klasa 1 TK (wych. Anna Czałpińska)

II miejsce - klasa 3 TM (wych. Katarzyna Urban)

III miejsce - klasa 2 TK (wych. Anna Ulbrych-Kuczmarska)

Tego dnia pożegnaliśmy także absolwentów Branżowej Szkoły I Stopnia. Uroczystość zakończyła się spotkaniami z wychowawcami w klasach, gdzie uczniowie odebrali świadectwa.

ŻYCZYMY WSZYSTKIM BEZPIECZNEGO I UDANEGO WYPOCZYNKU!

Tekst: Anna Ulbrych-Kuczmarska. Zdjęcia: Izabela Anna Salitra

W piątek 7 czerwca uczniowie klasy 2 TS oraz 3 TS wzięli udział w całodniowej szkolnej wycieczce do Torunia.

Toruń to miasto niezwykłej urody. W dawnej Polsce powiadano: "Gdańsk bogaty, Królewiec wielki, Elbląg obronny, Toruń piękny!". Aby poznać historię miasta grupa zwiedziła Starówkę, na której znajdują się liczne zabytki wpisane m.in. na Listę UNESCO. Najważniejsze atrakcje, przy których zatrzymywali się uczniowie to: Ratusz ( budynek dawnych władz administracyjnych, w którym zatrzymywali się również polscy królowie), Katedra Św. Janów, Krzywa Wieża, Dom Mikołaja Kopernika, ruiny Zamku Krzyżackiego. Grupa przeszła się również na spacer nad bulwar nadwiślański.
Głównym punktem wycieczki była wizyta w Centrum Nowoczesności. Miasto nawiązując do wybitnej postaci astronoma i jego niezwykłych osiągnięć, wybudowało obiekt "Młyn Wiedzy", który stał się centrum nauki. Centrum Nowoczesności to miejsce, które poprzez zabawę i eksperyment umożliwia aktywne przyswajanie wiedzy o nauce, technice, przyrodzie i kulturze. Uczniowie bardzo chętnie eksperymentowali przyswajając w ten sposób prawa fizyki i przyrody.

Wycieczka miała również na celu propagować wśród uczniów aktywny wypoczynek oraz była to doskonała okazja na wspólną integrację.

Opiekunami wycieczki byli: Beata Wronka, Monika Pietrzak.

Tekst i zdjęcia: Beata Wronka

 

Koniec maja to w naszej szkole czas szczególny. 24 maja 2024 r. obchodziliśmy bardzo uroczyście 33. rocznicę nadania szkole imienia porucznika Adolfa Marii Bocheńskiego, bohatera walk o Narwik, Tobruk i Monte Cassino oraz 80. rocznicę śmierci patrona. W organizację uroczystości włączyła się redakcja "Ułana Karpackiego". Uroczyste obchody rozpoczęły się od udziału zaproszonych gości oraz uczniów i nauczycieli we mszy św. w kościele pw. Chrystusa Króla, następnie złożono kwiaty pod Pomnikiem Obrońców Tobruku i na grobie dr Józefa Plebana, inicjatora nadania Zespołowi Szkół Samochodowych w Olsztynie imienia porucznika Adolfa Marii Bocheńskiego. Na uroczystość przybyli związani ze szkołą od wielu lat państwo Zofia i Aleksander Bocheńscy, przedstawiciel Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz przedstawiciele redakcji "Ułana Karpackiego". W szkole uczniowie, nauczyciele i zaproszeni goście obejrzeli program artystyczny przygotowany przez panią Katarzynę Urban, w którego organizację włączyli się też pan Ryszard Kudyba i pan Andrzej Dordzik.

W programie artystycznym młodzież zaprezentowała wiersze, piosenki i wspomnienia o naszym patronie, tych, którzy dobrze go znali. Porucznik Adolf Maria Bocheński był pisarzem, publicystą, prawnikiem, Kawalerem Maltańskim, a przede wszystkim żołnierzem Pułku Ułanów Karpackich, trzykrotnie dekorowanym Krzyżem Walecznych oraz Kawalerem Virtuti Militari. Odznaczał się męstwem, odwagą, ofiarnością, poczuciem obowiązku, patriotyzmem. Ułan, dr Józef Pleban, napisał o patronie: "Był po prostu człowiekiem przez duże C".

Adolf Maria Bocheński zdobył niespotykaną popularność wśród żołnierzy dzięki niezwykłej odwadze, koleżeństwu i w pełni humanistycznej postawie. Budził podziw swoją walecznością, zdolnością do poświęceń, troską o innych, uczynnością, wiernością swoim ideałom. Wielokrotnie ranny, wracał na pole walki i zyskiwał sympatię wszystkich, których spotykał na żołnierskim szlaku.

Wyjątkowo pięknie młodzież z kl. 1 TK, 2 BK i 2 BE zaśpiewała na zakończenie uroczystości dwie piosenki, a Oskar Kłodowski z kl. 3 TM zagrał balladę na gitarze elektrycznej.

W uroczystym apelu wystąpili: Hubert Kleinszmidt, Oleh Chornobai, Grzegorz Nejman, Mateusz Sobczak, Oskar Kłodowski z kl. 3 TM, Karolina Żabik, Dawid Borowski, Damian Bartwicki, Łukasz Mizerakowski, Piotr Pilecki z kl. 1 TK, Emilia Denisiuk z kl. 2 BK, Michał Dordzik z kl. 2 BE, Wojciech Stach z kl. 3 TE.

Ideały naszego patrona staramy się realizować w codziennym życiu. W czasie apelu rozstrzygnięto plebiscyt "Zwyczajni, a jednak niezwyczajni", w którym wyróżniamy uczniów odznaczających się wyjątkową wrażliwością i bezinteresownym działaniem na rzecz innych. W tym roku nagrody otrzymali:

nagroda główna - Marcel Zieliński kl. 4 TM

nagrody: Karol Rudnicki i Michał Jasionowicz kl. 4 TK

W czasie uroczystości wręczono też nagrody za udział w konkursach, które poświęcone były porucznikowi A. M. Bocheńskiemu.

W konkursie historycznym nagrody otrzymali:

1 miejsce - Mateusz Białoskurski kl. 2 TD

2 miejsce - Jan Krzywiński kl. 2 TE

3 miejsce - Szymon Borkowski kl. 2 TK

wyróżnienia: Łukasz Łuka kl. 2 TS, Jan Popielski i Kacper Żukowski kl. 2 TK

W konkursie plastycznym nagrody otrzymali:

1 miejsce - Bartosz Żokowski kl. 3 TM i Oliwier Sowa kl. 2 TE

2 miejsce - Dawid Olak kl. 3 TM

3 miejsce - Wasyl Ishchenko kl. 1 TM

Tekst: Katarzyna Urban. Zdjęcia: Martyna Karolewska.

 

W piątek (24 maja) na terenie fabryki Michelin odbyły się targi edukacyjne, których celem była promocja oferty branżowych szkół średnich z Olsztyna.

W targach edukacyjnych wzięli udział uczniowie ostatnich klas publicznych szkół podstawowych, którzy mieli okazję zapoznać się z ofertą branżowych szkół średnich i techników z Olsztyna. Uczniowie mogli skonsultować się z przedstawicielami szkół ponadpodstawowych w kwestii wyboru ścieżki kształcenia.

Celem wydarzenia była nie tylko promocja szkolnictwa zawodowego wśród młodzieży, ale również wsparcie szkół branżowych w naborze uczniów. Organizatorzy chcieli również zmienić postrzeganie zawodów technicznych jako typowo męskich, czego dowodem jest Nasza szkoła, w której aktualnie uczy się około 100 dziewcząt. Doświadczenia pokazują, że coraz więcej dziewcząt wybiera techniczne kierunki nauki i spełnia się w takich zawodach.

Zawodowa Majówka z Michelin to była także okazją do zwiedzenia nowoczesnego Centrum Testów Opon działającego przy fabryce. To jedno z 10 tego typu laboratoriów funkcjonujących w ramach Grupy Michelin na całym świecie. Specjaliści w tych innowacyjnych oddziałach prowadzą badania nad materiałami i komponentami wykorzystywanymi do produkcji ogumienia, wykonują prototypy opon oraz przeprowadzają różnego rodzaju testy opon.

Impreza została objęta patronatem prezydenta Olsztyna Roberta Szewczyka, który w swoim przemówieniu deklarował gotowość firm do nawiązania długofalowej współpracy ze szkołami na rzecz rozwoju lokalnego rynku pracy.

Szef rekrutacji Michelin Polska Tomasz Matusiak podkreślił, że firma szuka ludzi z kompetencjami i pasją techniczną po szkole zawodowej bo po niej jest przyszłość, a Michelin taką przyszłość gwarantuje.

Tekst: Anna Czałpińska

Zdjęcia: Anna Czałpińska, Izabela Anna Salitra

 

17 kwietnia 2024 roku w Warmińsko-Mazurskiej Bibliotece Pedagogicznej odbył się Konkurs Pięknego Czytania Biblii. W ramach przesłuchania konkursowego uczestnicy czytali wybrane fragmenty Księgi Rodzaju.

W eliminacjach uczestniczyli uczniowie z dziewiętnastu szkół województwa warmińsko-mazurskiego. Naszą szkołę reprezentowali: Antoni Zajączkowski (1TE), Dawid Borowski (1TK), Grzegorz Maćkiewicz (1TK), Karolina Żabik (1TK).

Antoni Zajączkowski został wyróżniony w konkursie. Laureat otrzymał wartościową nagrodę za piękną interpretację tekstu biblijnego. Pozostali uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy.

Młodzież przygotowywała się do konkursu pod kierunkiem Pani Elżbiety Lechickiej.

Antkowi gratulujemy sukcesu!

Wszystkim uczestnikom eliminacji wojewódzkich serdecznie dziękujemy.

ZDJĘCIA I RELACJA

W czwartek 11 kwietnia uczniowie Zespołu Szkół Samochodowych w Olsztynie pod opieką nauczycieli mieli możliwość uczestniczyć w Międzynarodowych Targach branży TSL (Transport, Spedycja, Logistyka). Grupa liczyła ok. 30 osób, byli to uczniowie klas technicznych spedycyjnych, transportu drogowego oraz klas branżowych. Dzięki wycieczce młodzież poszerzyła swoją wiedzę na temat rynku transportowego i technologii, z której korzystają obecnie przewoźnicy. Na Targach wśród wystawców byli przedstawiciele firm spedycyjnych i logistycznych, z którymi odwiedzający mogli porozmawiać i dowiedzieć się jakie są aktualne trendy w branży. Organizowane były różnego rodzaju warsztaty i konferencje dotyczące branży TSL. Uczniowie skorzystali m.in. z symulatora jazdy pojazdu ciężarowego, zobaczyli sprzęt magazynowy (wózki widłowe, terminale mobilne) oraz oprogramowania planujące jazdę kierowcy.

Warsaw MTTSL Expo to ważne wydarzenie biznesowe i zawodoznawcze, które organizowane jest co roku. Wycieczkę połączono z wizytą w Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach. Pomysł na wizytę w muzeum okazał się trafiony w dziesiątkę. Uczniowie z wielkim zaciekawieniem słuchali przewodnika opowiadającego o historii pojazdów, które m.in. wypożyczane były dla wielu polskich i zagranicznych produkcji filmowych (m.in. "Czterej pancerni i pies", "Awantura o Basię", "Vabank", "Czas Honoru"). Wśród eksponatów był czołg Rudy 102, amerykański kabriolet, jakim jeździł E. Presley, samochód Lecha Wałęsy lub samochód Daniela Olbrychskiego. Dziękujemy przewodnikowi za sporą dawkę wiedzy i niezapomniane wrażenia.

Organizatorem i kierownikiem wycieczki był pan Tomasz Morzyc. Pozostałymi opiekunami były p. Joanna Świdzińska oraz p. Beata Wronka- nauczyciele zawodu.

Poniżej fotorelacja.

W ramach edukacji dla bezpieczeństwa uczniowie szkół ponadpodstawowych od września poza dotychczasowymi tematami, np. z zakresu udzielania pierwszej pomocy, mają uczyć się też m.in. obsługi broni, czy strzelania z niej.

W ramach zajęć odbywać się maja także ćwiczenia strzeleckie na strzelnicach. To na nich młodzież ma poznawać techniki obsługi broni kulowej, pneumatycznej czy repliki broni strzeleckiej (ASG).

Dnia 11 kwietnia klasy pierwsze - TD, TM i BM pod opieką nauczycieli ZSS wzięły udział w takich zajęciach, które odbyły się na strzelnicy LOK-u w lesie miejskim.

Organizator: Marzena Ejdys.

Tekst i zdjęcia: Marzena Ejdys.

Dzień Otwarty za nami! W środę 10 kwietnia naszą szkołę wypełnił gwar najmłodszych gości. Przyszli uczniowie wraz z rodzicami i nauczycielami mieli okazję dokładnie zapoznać się z bogatą bazą dydaktyczną szkoły. „Drzwi otwarte” były okazją do poznania pracowni szkolnych, porozmawiania z nauczycielami zawodów, wymiany doświadczeń z uczniami, uczącymi się w ZSS.

Miłym akcentem były zajęcia z transportu i logistyki przeprowadzone przez Panią Beatkę Wronkę, na których uczniowie poznali tajniki zawodu technik spedytor.

Dziękujemy Rodzicom i Dzieciom za miłe spotkanie i wspólnie spędzony czas.

To był wyjątkowy dzień pełen wrażeń!

Dnia 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Został on ustanowiony w 2008 r. Jego celem jest zwiększenie świadomości społecznej na temat autyzmu oraz zwrócenie uwagi na potrzebę większej empatii i tolerancji dla odmiennych możliwości i potrzeb osób ze spektrum autyzmu. Kampania przyczynia się również do kształtowania właściwych postaw prospołecznych oraz przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu.

W dniach 4 i 5 kwietnia w naszej szkole odbywały się warsztaty zorganizowane przez nauczycieli uczących w ZSS, w których uczestniczyli uczniowie z 15 klas.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

Autor tekstu: Olga Witkiewicz-Bury

Zdjęcia: Martyna Karolewska