Dnia 30 maja 2025 r. obchodziliśmy Święto Szkoły, które przypada na 25 maja, bowiem tego dnia 1991 r. patronem naszej szkoły został por. Adolf Maria Bocheński. Żołnierz, patriota, bohater, którego całe życie było świadectwem miłości do Ojczyzny.

O godz. 9.00 miał miejsce uroczysty apel, który rozpoczął się wprowadzeniem sztandaru szkoły, odśpiewaniem hymnu Polski i przemówieniem Pana Dyrektora, Arkadiusza Gnozy. W ramach obchodów Święta Patrona zostały zorganizowane i rozstrzygnięte szkolne konkursy. Ideały naszego patrona staramy się realizować w codziennym życiu. W czasie apelu rozstrzygnięto plebiscyt ,,Zwyczajni, a jednak niezwyczajni”, w którym wyróżniamy uczniów odznaczających się wyjątkową wrażliwością i bezinteresownym działaniem na rzecz innych. W tym roku nagrody otrzymali:

Nagroda główna- Wojciech Wlazło kl. 3 TM

Wyróżnienie - Rafał Podpirko kl. 3TM

Wyróżnienie - Oliwier Sowa kl. 2TE

W czasie uroczystości został także rozstrzygnięty konkurs plastyczny „Światowy dzień zdrowia psychicznego”. Uczestnicy konkursu, Grzegorz Nejman (4TM) i Kacper Kaziulewicz (4TM) otrzymali nagrody za najlepsze prace.

Ponadto z okazji święta został wyłoniony laureat konkursu plastycznego „Portret mojej szkoły”. Nagrodę za ciekawą i wyjątkową pracę otrzymał Vasyl Ishchenko (2TM).

Po ogłoszeniu wyników uczniowie: Adam Dębski (2TE), Antoni Zajączkowski (2TE), Damian Bartwicki (2TK), Dawid Borowski (2TK), Grzegorz Maćkiewicz (2TK), Piotr Pilecki(2TK), Vasyl Ishchenko (2TM), Kacper Filipiński (1BM), Sabina Bochdzian (2BK), Anastazja Piechowska (3BK) zaprezentowali program artystyczny ukazujący życie, twórczość i bohaterski udział patrona naszej szkoły w II wojnie światowej. Młodzież przedstawiła bogaty repertuar poetycki, treściowo związany z oddaniem czci żołnierzom walczącym o wolność, zarówno dla siebie, jak i dla innych. Uczniowie i obecni na uroczystości goście mogli poznać losy naszego patrona, uczestnicząc w „żywej” lekcji historii, a wpleciony pomiędzy różnorodne teksty literackie repertuar pieśni patriotycznych umilił występy uczniów. Poza tym do części artystycznej z okazji Święta Patrona włączono również ideę XXVII Warmińsko - Mazurskich Dni Rodziny pod hasłem „Zaloguj się do rodziny”. Akademia została również wzbogacona piękną scenografią. Publiczność entuzjastycznie przyjęła przedstawienie, wyrażając aplauz gromkimi brawami.

Obsługą techniczną zajęli się: Jakub Biernacki (3TM), Tomasz Skowroński (3TM), Łukasz Żukowski (3TM).Pomocą od strony technicznej w przygotowaniu uroczystości służył Pan Andrzej Dordzik. Program artystyczny przygotowała Pani Elżbieta Lechicka.

Po zakończeniu oficjalnej części obchodów uczniowie wraz z nauczycielami udali się na plac manewrowy, gdzie rozpoczęła się impreza motoryzacyjna. W jej organizację rokrocznie włączają się uczniowie, rodzice, nauczyciele i absolwenci naszej szkoły (prawdziwi pasjonaci motoryzacji) oraz zaproszeni przez organizatorów goście. W tym roku imprezę uświetnił właściciel szkoły nauki jazdy Hirpol, prezentując samochód Maserati.

Tym razem także przy pięknej, słonecznej pogodzie młodzież i nauczyciele mogli podziwiać auta, motocykle i quady. Uczniowie mieli okazję kształcić umiejętności wiedzy praktycznej, uczestnicząc w zorganizowanych konkurencjach przygotowanych i nadzorowanych przez nauczycieli praktycznej nauki zawodu.

WYNIKI KONKURSÓW

KONKURS NA ROZPOZNAWANIE CZĘŚCI SAMOCHODOWYCH
(przygotował i przeprowadził p. Krzysztof Aleksiejczuk)

I miejsce - klasa 1 TM
II miejsce - klasa 1 TE
III miejsce - klasa 1 BM

KONKURS NA ZABYTEK SAMOCHÓD, MOTOCYKL I POJAZD PO TUNINGU
(Jury: p. Paweł Murawski, Tomasz Matyjas i Krzysztof Kopacki)

Kategoria auta zabytek
I miejsce – Jakub Kuklik klasa 3 TD
II miejsce – Maciej Krauze klasa 4 TS
III miejsce – Marcel Zalewski klasa 3 TD

Kategoria motocykl zabytek
I miejsce – Kacper Konopka klasa 3 TM
II miejsce – Mateusz Dargacz klasa 3 TM
III miejsce –Ludwik Muł klasa 2 TD

Kategoria auta tuning
I miejsce – Sylwester Brzostek klasa 5 TE
II miejsce – Grzegorz Zwolan klasa 3 BL
III miejsce – Maciej Krauze klasa 4 TS

Kategoria zabytek motocykl
I miejsce – Wiktor Łukaszewski klasa 3 BE

Pozostałe konkursy:

KONKURS PRZECIĄGANIA KOPARKO-ŁADOWARKI

I miejsce –klasa 3 TM
II miejsce –klasa 3 TE
III miejsce –klasa 3 BM

KONKURS ZMIANA KOŁA NA CZAS

( prowadził Andrzej Gętek)

I miejsce –klasa 2 TD
II miejsce –klasa 2 TM
III miejsce –klasa 2 TSB

JAZDA SKUTEREM NA CZAS

( prowadził Ryszard Kudyba)

I miejsce –klasa 3 TS
II miejsce –klasa 3 TE
III miejsce –klasa 3 TM

TEST STEWARTA

( prowadził Szczepan Perfikowski)

I miejsce –klasa 4 TSK
II miejsce –klasa 4 TM
III miejsce –klasa 4 TE

Osoby z prawem jazdy mogły odbyć jazdę szkolnym samochodem elektrycznym, a dla pozostałych zainteresowanych osób do dyspozycji były symulatory jazdy pod okiem Daniela Burakowskiego. Swoją obecność uświetniła także prężnie działająca grupa pierwszej pomocy, pod opieką Pani Marceliny Kopówki, która przygotowała pokaz ratowania życia, a także zorganizowała loterię fantową.

Dziękujemy pięknie wszystkim nauczycielom organizującym to wydarzenie, a w szczególności: organizatorce imprezy pani Alicji Jasińskiej, kierownikowi warsztatów panu Zbigniewowi Gosztowttowi, wszystkim nauczycielom warsztatowym za zabezpieczenie terenu imprezy i obsługę pojazdów oraz Samorządowi Uczniowskiemu.

Tekst: Elżbieta Lechicka , Anna Czałpińska

Zdjęcia: Anna Czałpińska

Dnia 29 maja 2025 r w olsztyńskim ratuszu odbyło się uroczyste podsumowanie Samorządowego Konkursu Nastolatków Ośmiu Wspaniałych. Wydarzenie zorganizowano we współpracy z Fundacją Świat na Tak, która od wielu lat promuje młodzieżowy wolontariat, empatię oraz wyróżnia młodzież za działania na rzecz rówieśników, sąsiadów i społeczności lokalnych.

Miło nam poinformować, że tytuł laureata przy dużej konkurencji otrzymał uczeń naszej szkoły Marcel Zieliński z klasy V TM i będzie reprezentował Olsztyn w ogólnopolskim konkursie w Warszawie.

Z rąk Prezydenta Olsztyna p. Roberta Szewczyka Marcel otrzymał nagrodę główną a także propozycję rozpoczęcia olsztyńskiego święta dzieci symbolicznym kluczem do miasta w dniu 1 czerwca 2025 r.

Do konkursu zgłosiła laureata p. Alicja Jasińska.

Czekamy na dobre wieści z Warszawy.

Wydarzenie zostało opisane w Gazecie Olsztyńskiej.
https://gazetaolsztynska.pl/1176953,Mlodzi-bohaterowie-Olsztyna-wyroznieni-Znamy-laureatow-konkursu-Osmiu-Wspanialych.html

III Zawodowa Majówka w ZSME Energetyk – byliśmy tam!

W dniu 23 maja w godzinach 9:00–12:00 na terenie ZSME Energetyk odbyła się III Zawodowa Majówka – wyjątkowe wydarzenie organizowane we współpracy z Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP w Olsztynie. Wzięły w nim udział delegacje ze wszystkich olsztyńskich szkół zawodowych (techników i szkół branżowych), a wśród nich uczniowie i nauczyciele Samochodówki!

Nasze stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem! Ósmoklasiści mogli:
• Poznać ofertę edukacyjną Zespół Szkół Samochodowych w Olsztynie ,
• Przetestować symulator jazdy,
• Zobaczyć tablicę dydaktyczną do nauki elektrotechniki pojazdowej,
• A nawet wsiąść do naszego tuningowanego Fiata 126P „Malucha.”

Każdy odwiedzający otrzymał ulotkę informacyjną oraz gadżety od Samochodówki i naszego partnera PKP PLK. Mamy nadzieję, że rozmowy z naszymi uczniami i nauczycielami pomogły ósmoklasistom w wyborze przyszłej ścieżki kształcenia!

Dodatkowe atrakcje na Zawodowej Majówce:
• Escape Room „Złam kod Przyszłości” – odkryj swoje możliwości!
• Nowa Ziemia– sprawdź, które środowisko zawodowe jest dla Ciebie idealne!
• Strefa Doradcza – testy zainteresowań i konsultacje z doradcą OHP,
• Wirtualna strzelnica – emocjonująca zabawa!

Dziękujemy wszystkim za udział i świetną atmosferę. Do zobaczenia podczas rekrutacji lub na kolejnej Zawodowej Majówce.

Czekamy na Was w Samochodówce!

"Kącik Świętego Spokoju" – nowa strefa relaksu w Samochodówce!

Dzięki dofinansowaniu z programu #DaSięWspólnyOlsztyn w naszej szkole powstało wyjątkowe miejsce – "Kącik Świętego Spokoju". Jest to specjalna strefa, w której każdy uczeń może złapać oddech, odpocząć i nabrać sił między lekcjami.

Korzyści:

• Mniej stresu, więcej energii – relaks w trakcie przerwy przekłada się na lepszą koncentrację na zajęciach.
• Przyjazna przestrzeń – to miejsce, gdzie można wyciszyć się w komfortowych warunkach, z dala od szkolnego hałasu.
• Szczególnie ważne dla uczniów ze spektrum autyzmu – kącik stanowi bezpieczną strefę, która pomaga w regulacji emocji i sensorycznej stymulacji.
• Korzyści dla całej społeczności – lepsze samopoczucie uczniów to również przyjemniejsza atmosfera w szkole i komfort pracy nauczycieli.

Wierzymy, że "Kącik Świętego Spokoju" to nie tylko miejsce odpoczynku, ale też wsparcie w codziennych wyzwaniach naszych uczniów.

Serdecznie dziękujemy Wspólnemu Olsztynowi za umożliwienie realizacji tego projektu.

https://www.facebook.com/wspolny.olsztyn

 

Honorowi Krwiodawcy – Dziękujemy!

W poniedziałek 19 maja uczniowie i uczennice Zespołu Szkół Samochodowych w Olsztynie po raz kolejny pokazali, że mają wielkie serca. W ramach akcji honorowego oddania krwi do grona dawców dołączyły nowe osoby, a łącznie oddaliśmy ponad 20 litrów krwi! To oznacza, że wspólnie uratowaliśmy życie kilku osobom – to powód do ogromnej dumy.

Jesteśmy z Was niezwykle dumni – gratulujemy odwagi i dobrego serca! Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział, a tych, którzy jeszcze nie mieli okazji, zapraszamy na kolejne akcje w nowym roku szkolnym. Razem możemy zdziałać więcej!

Organizatorem akcji była pani Izabela Ramięga. Za co serdecznie dziękujemy!

Drużyna Pierwszej Pomocy działająca przy naszej szkole i ich ogromne sukcesy !!!

Drużyna AUTO RESCUE to zespół zaangażowanych uczniów, którzy z pasją rozwijają swoje umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy oraz promują wśród rówieśników postawy odpowiedzialności i gotowości do działania w sytuacjach zagrożenia zdrowia lub życia. Drużyna AUTO RESCUE to zespół zaangażowanych uczniów, którzy z pasją rozwijają swoje umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy oraz promują wśród rówieśników postawy odpowiedzialności i gotowości do działania w sytuacjach zagrożenia zdrowia lub życia.

Nasza drużyna 26.04.2025 r. zdobyła pierwsze miejsce w Wojewódzkich Mistrzostwach Pierwszej Pomocy o Puchar Ratowników z Klasą, organizowanych przez Stowarzyszenie Medical Vita Pro Pueris Ratownicy z Klasą.

To ogromny sukces !!! Uczniowie zdobyli cenne nagrody dla szkoły, oraz indeksy wraz z opłaconym czesnym za pierwszy rok do Powiślańskiej Szkoły Wyższej. Oczywiście kierunki medyczne.

Przedstawiamy, krótką fotorelację z zawodów.

W skład drużyny wchodzą:

Wojciech Wlazło kl. 3TM
Tomasz Chudzik kl. 3TE
Oliwier Sowa kl. 2TE
Antoni Zajączkowski kl. 2TE
Sylwester Krzyżanowski kl. 3TD

Opiekunami są: Marcelina Kopówka i Krzysztof Kopacki.

Koło działa przy współpracy ze Stowarzyszeniem Medical Vita Pro Pueris Ratownicy z Klasą.

Zachęcamy do śledzenia aktywności grupy: https://liblink.pl/yQagUkk4ix

W piątek, 16 maja, uczniowie Zespołu Szkół Samochodowych wzięli udział w wyjątkowym wyjściu grupowym do Teatru Jaracza w Olsztynie, gdzie obejrzeli spektakl „Mewa” Antoniego Czechowa. To uniwersalna opowieść o marzeniach, sztuce, miłości i zderzeniu pragnień z prozą życia.

Wyjście zorganizowano w ramach projektu „Teatr osiągalny. Teatr Jaracza dla szkół Warmii i Mazur”, który dzięki dofinansowaniu z Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego umożliwił uczniom zakup biletów za symboliczną 1 złotówkę!

Po spektaklu uczniowie dzielili się swoimi wrażeniami, a na ich twarzach widać było ogromne zadowolenie.

Dziękujemy Pani K. Urban za inicjatywę i organizację wyjścia!

Opiekunami grup były: J. Świdzińska, M. Kopówka, K. Urban, B. Wronka.

W wydarzeniu uczestniczyły klasy: 3TD, 3TS, 4TE, 4TM.

Cieszymy się, że nasi uczniowie mieli okazję doświadczyć magii teatru i już czekamy na kolejne kulturalne przygody!

Tekst: Beata Wronka
Zdjęcia: Beata Wronka oraz ze strony www.teatr.olsztyn.pl

 

Projekt "Pomocna Dłoń w Szkole" – zagłosuj na AED w olsztyńskich szkołach!

Z dumą informujemy, że nasi uczniowie z Zespołu Szkół Samochodowych w Olsztynie podjęli się realizacji wyjątkowego projektu społecznego!

W ramach inicjatywy "Pomocna Dłoń w Szkole" na budynkach olsztyńskich szkół ponadpodstawowych zostaną zamontowane ogólnodostępne defibrylatory AED a uczniowie przejdą szkolenia z Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy, aby umieć ratować życie w nagłych sytuacjach.

Planowane lokalizacje AED:

• ZS Samochodowych, al. Wojska Polskiego 17
• ZS Mechaniczno-Energetycznych "Energetyk", al. Piłsudskiego 61
• ZS Budowlanych, ul. Żołnierska 15
• ZS Gastronomicznych, ul. Żołnierska 49
• ZS Elektronicznych i Telekomunikacyjnych, ul. Bałtycka 37a
• ZS Ekonomicznych im. Kopernika, ul. Bałtycka 39
• ZS Chemicznych i Ogólnokształcących, ul. Kołobrzeska 29
• IV LO im. Skłodowskiej-Curie, al. Piłsudskiego 56
• VI LO, ul. Pstrowskiego 5
• ZSO nr 5 Mistrzostwa Sportowego, ul. Gietkowska 12

Projekt zakwalifikował się do głosowania w Olsztyńskim Budżecie Obywatelskim 2026.

Bardzo prosimy o Wasze wsparcie! Głosujcie na "Pomocną Dłoń w Szkole", aby zwiększyć bezpieczeństwo uczniów i mieszkańców Olsztyna. Każdy głos się liczy.

Tekst: Beata Wronka

Zdjęcie: Klub Pomocna Dłoń w Szkole

 

 

14 maja 2025 r. uczniowie klasy 4TSK mieli szansę wziąć udział w Targach Pracy organizowanych w Bibliotece Uniwersyteckiej w Olsztynie. W godzinach 10:00–14:00 mogli spotkać się z pracodawcami z różnych branż, zaprezentować swoje umiejętności i zapoznać się z aktualnymi ofertami pracy, staży i praktyk.

• 58 wystawców

• Bezpośrednie rozmowy z pracodawcami

• Nowe możliwości rozwoju zawodowego

Dziękujemy opiekunom – p. M. Ejdys i p. D. Izdebskiej – za wsparcie uczniów podczas tego wydarzenia.

Mamy nadzieję, że nasi uczniowie wykorzystają zdobyte kontakty i znajdą ciekawe ścieżki kariery.

Wśród uczniów Zespołu Szkół Samochodowych w Olsztynie mamy prawdziwy sportowy talent!

Mateusz Rutkowski, uczeń klasy 2TD, odnosi imponujące sukcesy w kolarstwie, reprezentując jednocześnie barwy WMKS Olsztyn Kolarstwo. W sezonie 2025 młody zawodnik udowodnił, że łączy szkolne obowiązki z wyczynowym sportem na najwyższym poziomie.

Osiągnięcia w sezonie 2025

W kategorii junior młodszy Mateusz może pochwalić się już znaczącymi sukcesami:

• złoty medal w jeździe indywidualnej na czas podczas Pucharu Polski w Zamościu,

• srebrny medal w prestiżowym wyścigu Ślężański Mnich w Sobótce,

• wysokie lokaty w Pucharze Polski na torze w Pruszkowie,

• powołanie do kadry narodowej na zawody w Czechach, gdzie w swoim międzynarodowym debiucie zajął 24. miejsce – znakomity wynik jak na pierwszy start w tak silnej stawce.

Więcej o jego występie w Czechach można przeczytać w artykule Radia Olsztyn: [24. miejsce w Europie! Mateusz Rutkowski błyszczy w Czechach](https://radioolsztyn.pl/24-miejsce-w-europie-mateusz-rutkowski-blyszczy-w-czechach/01816740)

Łączenie nauki z pasją

• Mateusz jest przykładem, że dzięki determinacji można pogodzić naukę ze sportem na najwyższym poziomie – mówi jego wychowawczyni Pani I. Salitra.

• Jego sukcesy to powód do dumy dla całej szkoły.

Co dalej?

Młody kolarz nie zwalnia tempa – przed nim kolejne starty, w tym Mistrzostwa Polski Juniorów. Wszyscy trzymamy kciuki za jego dalsze osiągnięcia!

Drodzy Uczniowie!

Pokażmy, że potrafimy kibicować naszym kolegom – śledźmy występy Mateusza i dopingujmy go w mediach społecznościowych!

https://www.facebook.com/share/1BtUMMN3G5/

Tekst: Beata Wronka

Zdjęcia: WMKS Olsztyn