„Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.” św. Jan Paweł II.

18 maja 2023 r. młodzież naszej szkoły uczestniczyła w spotkaniu poświęconym wolontariatowi. Podczas spotkania s. Beata Zawiślak z Caritas Polska, rozmawiała z uczniami o idei wolontariatu, a także przybliżyła cel i zadania Szkolnych Kół Caritas. Ponadto, podopieczni mówili o swoim zaangażowaniu w akcje pomocowe i charytatywne. Słowa wypowiedziane przez prelegentkę zostały poparte ciekawym filmem. Uczniowie zobaczyli jak wiele dobra jest wokół nas. Zrozumieli, że niosąc bezinteresowną pomoc innym, pomagamy też sobie, bo dobro do nas wraca. Poza tym młodzież miała doskonałą okazję, aby przemyśleć na nowo, kim jest wolontariusz i dlaczego warto nim być.

Spotkanie odbyło się z inicjatywy i na zaproszenie o. Kordiana Szwarca. Natomiast jego organizacją zajęły się nauczycielki, Elżbieta Lechicka i Joanna Łazicka.

Tekst i zdjęcia: Elżbieta Lechicka

 

 

W najbliższy poniedziałek tj. od 5 czerwca  rozpoczynamy głosowanie na projekty w ramach w Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego 2023/2024.

 www.glosujobo.olsztyn.eu

 

W środę 24.05.2023 r. klasa 2 TE uczestniczyła w ekolekcji organizowanej przez Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Olsztynie. Celem zajęć było pogłębienie świadomości ekologicznej w zakresie gospodarki odpadami. Młodzież wysłuchała wykładu na temat segregacji odpadów oraz przypomniała sobie jej zasady. Prawidłowa segregację utrudniają nam wielomateriałowe opakowania. Odsetek składowania odpadów w naszym kraju jest nadal dość wysoki (38% w 2021 roku). Wiele się jeszcze musimy nauczyć, jednak to od nas zależy w jakim stopniu będziemy w stanie pożytecznie wykorzystać surowce wtórne. Każdy z nas może przyczynić się do ochrony naturalnych zasobów Ziemi. Na przykład z 35 plastikowych butelek PET można wyprodukować średniej wielkości bluzę polarową. W Polsce w 2021 roku na jednego mieszkańca przypadało około 360 kg odpadów komunalnych.

 Tekst i zdjęcia: Anna Konopko

 

Drodzy Uczniowie,

życzymy Wam wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Dziecka.

Niech szczęście nigdy Was nie opuszcza a marzenia się spełniają smile

Dyrekcja, nauczyciele oraz pracownicy ZSS

W sobotę (13 maja) prezydent Olsztyna i Zespół Szkół Mechaniczno-Energetycznych w Olsztynie zaprosili olsztynian na Zawodową Majówkę.

Impreza skierowana była przede wszystkim do Ósmoklasistów. Zaproszone szkoły, w tym także Zespół Szkól Samochodowych, kształcące w różnych branżach przygotowały dla nich prezentacje swych ofert kształcenia. Uruchomiony punkt konsultacyjny z ofertą naszej szkoły dla uczniów klas ósmych szkół podstawowych i ich rodziców miał zachęcić młodych ludzi i pomóc im w wyborze zawodu. Przygotowany w naszym namiocie symulator jazdy pojazdami, a w szczególności fiat 126p w wersji cabrio, stały się największą atrakcją całej imprezy. Każdy miał okazję odbyć podróż w przeszłość i przejechać się kultowym maluchem, również zaproszeni goście.

Dziękujemy organizatorom za zaproszenie, a wszystkim przybyłym za odwiedziny na naszym stoisku i zainteresowanie Ofertą Naszej Szkoły

Zapraszamy do Samochodówki.

 

27 kwietnia 2023 r. w Warmińsko-Mazurskiej Bibliotece Pedagogicznej odbył się Konkurs Pięknego Czytania Biblii. W ramach przesłuchania konkursowego uczestnicy czytali wybrane przypowieści ewangeliczne.

W eliminacjach uczestniczyli uczniowie z kilkunastu szkół województwa warmińsko-mazurskiego. Naszą szkołę reprezentowali: Dominika Bulińska (4TSP), Julia Górska (4TSP), Joanna Jarmakowicz (4TSP), Filip Samociuk (4TSP).

Joanna Jarmakowicz została wyróżniona w konkursie. Laureatka otrzymała nagrodę za piękne i wzruszające odczytanie tekstu biblijnego. Pozostali uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy.

Młodzież do konkursu przygotowała p. Elżbieta Lechicka.

Joasi gratulujemy sukcesu!

Wszystkim uczestnikom eliminacji wojewódzkich serdecznie dziękujemy.

ZDJĘCIA I RELACJA

W dniu 28 kwietnia 2023 r. na uroczystym apelu pożegnaliśmy uczniów klas 4TEG, 4TMG i 4TSK Technikum nr 1. Pan dyrektor Arkadiusz Gnoza wraz z wychowawczyniami klas czwartych: Panią Anną Osiak, Panią Izabelą Anną Salitrą i Panią Ewa Krypciak wręczyli nagrody uczniom wyróżniającym się bardzo dobrymi wynikami w nauce, wysoką frekwencją, sukcesami sportowymi oraz działalnością na rzecz naszej Szkoły. W uroczystości udział brali również reprezentanci rodziców. Licznie zebrani na apelu przedstawiciele młodszych klas pod opieką Pana Macieja Szczyglaka zaprezentowali specjalnie przygotowany na tą okazję program artystyczny, następnie życzyli Abiturientom sukcesów na egzaminach maturalnych oraz w życiu prywatnym i zawodowym oraz obdarowali ich drobnymi upominkami w postaci kubków z autorskim logo Samochodówki i breloczków.

Tradycyjnie na koniec apelu zabrzmiał także ostatni dzwonek.

Drodzy Abiturienci!

Właśnie kończycie ważny etap swojego życia i żegnacie mury naszej Szkoły. Dla każdego z Was pobyt w ZSS w Olsztynie to z pewnością czas wytężonej nauki, dojrzewania, dokonywania pierwszych ważnych życiowych decyzji, budowania własnej tożsamości, nawiązywania przyjaźni, poszukiwania swojego miejsca w życiu.

Dziękujemy Wam za wszystkie wspólne i niepowtarzalne chwile, za Wasze zaangażowanie w budowanie pięknej historii naszej Szkoły, której staliście się trwałą, żyjącą cząstką. Gratulujemy ukończenia szkoły i osiągniętych sukcesów.

 Tekst: Izabela Anna Salitra
Zdjęcia: Anna Czałpińska, Izabela Anna Salitra

 

Dnia 14 kwietnia uczniowie klas pierwszych Zespołu Szkół Samochodowych wraz z opiekunami udali się na jednodniową wycieczkę do Warszawy. Celem podróży było zwiedzanie budynku Sejmu oraz spacer do najbardziej charakterystycznych miejsc w mieście.

Wypad do Stolicy grupa rozpoczęła od spaceru po Starym Mieście. Na trasie zwiedzania były następujące obiekty: Kolumna Zygmunta III Wazy, Zamek Królewski oraz Pałac Prezydencki. Następnie uczniowie przemaszerowali na Plac Józefa Piłsudskiego, by odwiedzić Grób Nieznanego Żołnierza. Przy grobie poległych żołnierzy miały miejsce wówczas zmiana warty oraz składanie wieńca przez Bractwo Weteranów Wojennych. Spacer kończył się na Rynku Starego Miasta, gdzie uczniowie mogli zobaczyć Pomnik Warszawskiej Syrenki oraz wysłuchać gry kataryniarza.

Korzystając z pięknej słonecznej pogody, organizatorzy wycieczki zaproponowali przejażdżkę do Łazienek Królewskich. Na wszystkich duże wrażenie zrobił Teatr na Wyspie oraz wnętrza Pałacu Na Wodzie, który w XVIII wieku pełnił funkcję letniej rezydencji ostatniego króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Uczestnicy wycieczki zachwycali się również florą i fauną parku, w którym do zdjęć "pozowały" przepiękne pawie.

Ostatnim, najważniejszym punktem wycieczki do Warszawy była wizyta uczniów w Sejmie RP. Grupa odwiedziła gmach dzięki zaproszeniu Pani Poseł Iwony Arent.

Rejestracja gości oraz procedury bezpieczeństwa trwały ok. 15 minut. Każdy z uczestników wycieczki otrzymał swój indywidualny identyfikator. Pani Poseł Iwona Arent wraz z przewodnikiem oprowadzali uczniów po pomieszczeniach sejmowych. Idąc korytarzami sejmowymi uczniowie zobaczyli wystawę dot. historii władzy ustawodawczej, kaplicę sejmową oraz najbardziej znaną w polskiej polityce – Salę Plenarną.

Widzieć obrady w Sali Plenarnej na żywo, to coś zupełnie innego niż transmisja telewizyjna. Uczniowie mieli świadomość, że znajdują się w miejscu ważnym i doniosłym. Ponieważ wizyta w Sejmie RP odbyła się w dniu obrad (74 Posiedzenie Sejmu RP), uczestnicy wycieczki mogli z galerii Sali Posiedzeń wysłuchać na żywo przemówień posłów: Macieja Koniecznego, Grzegorza Brauna i Pawła Zalewskiego. Ponadto prowadząca obrady Pani Marszałek Małgorzata Gosiewska przywitała grzecznościowo uczniów Zespołu Szkół Samochodowych z Olsztyna. Było nam z tego powodu niezmiernie miło.

Po wyjściu z Sali Posiedzeń uczniowie obejrzeli pamiątkowe tablice poświęcone parlamentarzystom poległym w czasie II wojny światowej. W Hallu również znajdowała się tablica upamiętniająca ofiary „katastrofy smoleńskiej” z 2010 roku. Na schodach prowadzących do Sali Posiedzeń grupa zrobiła pamiątkowe zdjęcie. Zwiedzanie Sejmu zakończono w restauracji sejmowej, w której uczniowie mogli zjeść ciepły posiłek.

Dzięki uprzejmości i zaangażowaniu Pani Poseł wizyta w Sejmie RP stała się doskonałą lekcją historii i patriotyzmu.

W wycieczce udział wzięło 41 uczniów z klas pierwszych technikum i szkoły branżowej: 1TM, 1TS, 1TD, 1TK, 1BK, 1BE
oraz troje nauczycieli – Dorota Kołtko, Beata Wronka i Stanisław Rudziński.

Organizator wycieczki – Dorota Kołtko

Tekst i zdjęcia: Dorota Kołtko

 

Polski Czerwony Krzyż organizuje Mistrzostwa Pierwszej Pomocy. Każdego roku najlepsze drużyny ze szkół średnich rywalizują o tytuł Mistrza Pierwszej Pomocy. Pozorowane wypadki przygotowywane są przy użyciu profesjonalnych środków (sztuczna krew, pudry, farby charakteryzacyjne itd.) oraz rekwizytów, dzięki czemu wszystko wygląd bardzo realistycznie. Konkurs organizowany jest w przestrzeni miejskiej, po to, aby jak najwięcej osób mogło być świadkami rywalizacji Mistrzów Pierwszej Pomocy. Dzięki temu, osoby które widzą, jak należy udzielić pierwszej pomocy, oswajają się z tą trudną i stresującą sytuacją.

Celem mistrzostw jest podniesienie poziomu wiedzy młodzieży z zakresu udzielania pierwszej pomocy oraz przeciwdziałanie występowaniu wypadków poprzez upowszechnianie zasad bezpieczeństwa. Młodzież, dzięki odbywającym się podczas roku szkolnego ćwiczeniom i szkoleniom, przygotowuje się do startu w mistrzostwach

We wtorek 18 kwietnia 2023 r. nasza szkoła wzięła udział w XXIX Ogólnopolskich Mistrzostwach Pierwszej Pomocy PCK. W zawodach uczestniczyło 8 drużyn z różnych olsztyńskich szkół. W skład naszej wchodzili:

1. Michał Jasionowicz kl. 3 TK - kapitan drużyny

2. Natalia Szymańska kl. 3 TK

3. Karol Woronko kl. 3 TK

4. Andrzej Michalak kl. 2 TM

5. Karol Sikorski kl. 2 TM

6. Hubert Sikorski kl. 4 TSG

Zadaniem naszych szkolnych ratowników było udzielanie pomocy osobom poszkodowanym w różnych zdarzeniach. Nie zabrakło emocji i adrenaliny. Przekonaliśmy się, że dobry ratownik, to żywy ratownik.

Uczestnikom zawodów dziękujemy za zaangażowanie i zachowanie zimnej krwi do ostatniej chwili.

Do zawodów młodzież przygotowała pani Marzena Ejdys.

Opiekę nad młodzieżą podczas zawodów sprawowała pani Anna Konopko

 Tekst i zdjęcia: Anna Konopko

 

29 marca 2023 klasy: 4 TMG pod opieką wychowawcy p. Izabeli Anny Salitry oraz 4 TKS pod opieką wychowawcy p. Ewy Krypciak udały sie do zaprzyjaźnionego Kina Avangarda 2. Uczniowie mieli okazję obejrzeć dramat wojenny pt. "Filip", w reżyserii Michała Kwiecińskiego. Film, oparty na prozie Leopolda Tyrmanda, w której autor wykorzystał swoje doświadczenia z czasów wojny i okupacji. Pokazuje losy, postawy i decyzje młodych bohaterów. Wszystkie postacie występujące w tej historii są powiązane z tytułowym Filipem - polskim Żydem, któremu udało się opuścić warszawskie getto i próbuje jakoś funkcjonować we Frankfurcie.

Reżyser stawia w centrum opowieści bohatera bardzo nietypowego dla polskiego kina wojennego: zniechęconego oportunistę i obywatela świata, który "prześlizguje" się przez życie. Jednak pod płaszczykiem cwaniaka, cynika i podrywacza, kryje się wrażliwy młody człowiek, który próbuje poradzić sobie z traumą. Wszystkie jego czyny i wybory związane są w okolicznościami, wobec których postawił go los.

Warto posłuchać utworu promującego "Filipa", napisanego i zaśpiewanego przez artystę młodego pokolenia Vito Bambino. Piosenka nosi tytuł "Podpalmy to" i - jak zauważyli uczniowie - dopiero po obejrzeniu filmu można w pełni zrozumieć jego słowa, a przede wszystkim głębię metafor, którymi swobodnie i bardzo celnie posługuje się wokalista.

Po obejrzeniu filmu, warto jeszcze raz usłyszeć tekst i zastanowić się nad sensem zawartych w nim słów, w kontekście fabuły.

Zapraszamy chętnych do "kina z duszą", na film z bardzo nowatorskim podejściem do tematu wojny.

 

Vito Bambino "Podpalmy to"

Bo skoro nic nie jest już ważne
Z naszego my zostało mi ja
Jestem zły i chciałbym wnieść skargę
Co to jest za syf? Nie umiem w to grać
I nie mów na to gniew, to ból
Wszyscy ludzie precz, one, two
Potrzebny mi będzie stół
Ja tu będę siedział i knuł
Narysuję zemsty plan
I dowiem dla kogo jeszcze prezenty mam
I już, i w piach (i w piach, i w piach)
Nie widziałem snu od kiedy śpisz
(I nie liczę na dziś) ćwiczę po cichu
I nie wymawiam słów od kiedy ty
Już nie słyszysz ich, milczysz w ukryciu

Bo mi życia zabraknie zanim odhaczę
Tych, co nam na dnie pomagali niżej spaść
O ciebie, mój bracie, się boję najbardziej
Bo ciebie nie diabeł, ciebie szukam ja

Bo skoro nic nie jest już ważne
To wlewamy płyn do gardeł, by spać
Moment, w którym widz już widzi niewyraźnie
A że zbiera się na dym, to łatwiej się skraść
Nie oddam ci życia (nie oddam)
Nie oddam ci łez (nie, nie)
Uderzam z ukrycia jak ninja
Nie wiesz, nie znasz mnie
Już nic do zdobycia (zostaw mnie)
Ja muszę żyć bez
Powodu do bycia
Bo spłycam, mówiąc, że źle

A ty losie lepiej biegnij
Bo zaraz cię mam
Ty nikomu niepotrzebny
Od niedawna ogarniam to sam
Zobaczę cię na dzielni
Nawet jeśli za dnia
Nie czekam aż się ściemni
Bo za długo czekałem na

Życia zabraknie zanim odhaczę
Tych, co nam na dnie pomagali niżej spaść
O ciebie, mój bracie, się boję najbardziej
Bo ciebie nie diabeł, ciebie szukam ja.

Tekst i zdjęcie: Ewa Krypciak

Zdjęcie zamieszczone na początku artykułu pochodzi ze strony www.filmpolski.pl

 

 

 

W 2019 r. Sejm RP ustanowił dzień 14 kwietnia Świętem Chrztu Polski. Chrzest księcia Polan, Mieszka I to przełomowe wydarzenie w dziejach państwa i narodu polskiego, uznawane za symboliczny początek polskiej państwowości. Z tej okazji dnia 13 kwietnia 2023 r., uczniowie, w formie inscenizacji teatralnej przedstawili historię tego niezwykłego wydarzenia. Występy wzbogaciła piękna dekoracja i prezentacja multimedialna. Dopełnieniem uroczystości szkolnej był wspólny śpiew piosenki patriotycznej w wykonaniu Jana Krzywińskiego (1TE) i Maksymiliana Wiśniewskiego (1TS). Przedstawienie stanowiło ciekawą lekcję historii i dostarczyło oglądającym wielu wrażeń i wzruszeń. Młodzi aktorzy zostali nagrodzeni gromkimi brawami.

W programie artystycznym wystąpili również: Emilia Denisiuk (1BK), Radosław Rychlik (1BK), Szymon Borkowski (1TK), Jakub Lis (1TK), Łukasz Żukowski (1TM), Piotr Pałasiński (2TK), Jakub Rodkiewicz (2TK), Joanna Jarmakowicz (4TSP), Filip Samociuk (4TSP).

Obsługą sprzętu zajęli się: Tomasz Skowroński (1TM), Wojciech Wlazło (1TM), Jakub Biernacki (1TM).

Uroczystość przygotowała: p. Elżbieta Lechicka.

Tekst i zdjęcia: p. Elżbieta Lechicka