W 2022 roku obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia przypadły na 7 października (piątek). Ponieważ nauka poprzez zabawę zawsze przynosiła najlepsze efekty, Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia idealnie wpasował się w tę koncepcję. Nasza szkoła uczestniczyła w tej akcji pod hasłem: ,,Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają!". Akcja miała na celu zachęcić wszystkich do utrwalenia tabliczki mnożenia.

Program:
1. W dniach od 03 do 06.10.2022r. - uczniowie przypominali sobie tabliczkę mnożenia - w domu, w szkole.
2. 07.10.2022r.- odbyły sie egzaminy z tabliczki mnożenia w 3 kategoriach:
• Klasy 1- 2 Technikum,
• Klasy 3- 4 Technikum,
• Klasy 1- 3 Szkoły Uczeń Branżowej I stopnia.
Do zdobycia, oprócz dobrych ocen z matematyki był tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia (z ang. MT EXPERT).

Mamy wyniki!

Ekspertem Tabliczki Mnożenia został Rafał Podpirko który zdobył157 punktów.

W kategorii klas I-II:
I miejsce: Witold Winkowski kl.1TE
II miejsce: Jakub Karaszewski kl.1TE
III miejsce: Wiktor Łukaszewski kl.1BE
Wyróżnienie: Mateusz Rarak kl. 2 TE

W kategorii klas III- IV
I miejsce: Rafał Podpirko kl.4 TEG
II miejsce: Jan Morawski kl. 3 TM
III miejsce : Jakub Walesiak kl. 4 TEG
Wyróżnienie: Marcin Świerzbin kl. 4 TEG

Wszystkim serdecznie gratulujemy!

Nad organizacją i przebiegiem konkursu czuwały Panie: Marcelina Kopówka i Anna Orzoł.

Dnia 4 października 2022 roku klasa 4 TKS odwiedziła Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Olsztynie. Celem wyjścia było zapoznanie uczniów z technologią unieszkodliwiania odpadów komunalnych oraz przypomnienie zasad segregacji odpadów. Niewątpliwie większość ludzi ma już dziś świadomość tego, iż globalne ocieplenie jest procesem, który dzieje się na naszych oczach. By móc mu przeciwdziałać, musimy posiadać odpowiednią wiedzę i rozumieć, że kwestia ekologii jest dziś sprawą kluczową. Pracownicy ZGOK uświadomili naszym uczniom jak ważna jest odpowiednia segregacja śmieci oraz kompostowanie odpadów. Opowiedzieli o najnowszych technologiach oraz pokazali proces przetwarzania odpadów.

Należy mieć nadzieję, że młodzież potraktuje poważnie temat ochrony środowiska, ponieważ przyszłość naszej planety zależy przede wszystkim od ich wiedzy i odpowiedzialności w tym zakresie.

Ewa Krypciak

 

Beyond Zero (bZ) jest programem Toyoty, który wynosi ją na nowy poziom zaangażowania w rozwój motoryzacji przyjaznej dla środowiska, oraz stanowi nazwę nowej linii samochodów elektrycznych na baterie.

27 września uczniowie naszej szkoły wzięli udział w wyjątkowym spotkaniu, które miało na celu przybliżyć kierowcom cztery technologie zelektryfikowanych napędów marki, czyli pełnych hybryd, hybryd typu plug-in, samochodów elektrycznych na baterie oraz aut elektrycznych na wodór.

- RAV4 Plug-in Hybrid, czyli hybryda z możliwością ładowania z sieci.

- Toyota bZ4X będąca pierwszym na świecie modelem marki z linii bZ (beyond Zero) z elektrycznym napędem na baterie wykorzystującym 26 lat doświadczeń Toyoty w produkcji hybryd,

- Mirai, czyli samochód z elektrycznym napędem wodorowym 2. generacji, który wprowadza nowe pojęcie ujemnej emisji, nie emitując żadnych spalin, a dodatkowo oczyszczając powietrze podczas jazdy.

Prezentacja samochodów została wzbogacona wieloma dodatkowymi atrakcjami. W pobliżu każdego modelu został umieszczony duży panel multimedialny prezentujący zasady działania danego napędu, a także krótką historię i ciekawostki na jego temat. Goście spotkania odwiedzili specjalną sekcję naukową, by wziąć udział w eksperymentach pokazujących działanie technologii marki oraz zapoznać się z modelem przekładni hybrydowej Toyoty, modelem wodorowego sedana Mirai w skali 1:10 czy przykładami różnego typu wykorzystania wodoru w motoryzacji i energetyce. Do dyspozycji odwiedzających były także rozmaite prezentacje i rozmowy z ekspertami, a zwieńczeniem wizyty była możliwość sprawdzenia swojej wiedzy w ciekawym quizie technologicznym.

Toyota to obecnie największy producent zelektryfikowanych samochodów, a także powszechnie znany pionier elektromobilności, który już od 26 lat oferuje kierowcom pojazdy niskoemisyjne, których łączna sprzedaż przekroczyła w tym roku aż 20 milionów. Toyota jako pierwsza wprowadziła na rynek seryjny samochód hybrydowy, a dziś na całym świecie oferuje kilkadziesiąt hybryd i kilkanaście modeli z innymi rodzajami zelektryfikowanych napędów, które pozwoliły zaoszczędzić już ponad 65 miliardów litrów benzyny i uniknąć emisji ponad 160 milionów ton CO2.

Globalny sukces hybryd Toyoty zapoczątkował kolejny etap elektryfikacji pod hasłem Beyond Zero, czyli „więcej niż zeroemisyjność”. Program zakłada, że do 2050 roku Toyota osiągnie w dziedzinie zrównoważonego rozwoju znacznie więcej niż tylko zerową emisję dwutlenku węgla. Dążeniem marki jest nie tylko eliminacja emisji gazów cieplarnianych i szkodliwych substancji, ale także uzyskanie pozytywnego bilansu wpływu na środowisko i klimat. Oprócz prac nad rozwojem pojazdów nisko- i bezemisyjnych Toyota zamierza równolegle poszukiwać nowych rozwiązań w kwestiach oszczędzania wody, recyclingu materiałów w obiegu zamkniętym oraz wspierania bioróżnorodności.

 

Chociaż Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki odbywają się na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim po raz 20, nie straciły niczego z młodzieńczej werwy.

Uczniowie klasy 2 TM pod opieką Pani Anny Konopko wybrali się do Kortowa na piątkowe warsztaty naukowe ,Wiem co jem - ziemniaczany duet: chipsy i frytki".

Uczestnicy biorący udział w zajęciach dowiedzieli się min. dlaczego ziemniaki ciemnieją? Uczniowie wykonali samodzielnie analizę oceniając to zjawisko po 10 minutach oraz po 1 godzinie od przekrojenia bulw. Wykonali też ocenę jakości czipsów i frytek. Ocena bulw świeżych została wykonana w 9 stopniowej skali w oparciu o barwne wzorce duńskie. Uczniowie dokonali oceny właściwości konsumpcyjnych, które były połączone z degustacją usmażonych czipsów i frytek. Wszystkie wyniki zostały zapisane w pliku MS Excel, policzono średnie, które posłużyły do sformułowania wniosków. Wyniki badań zostały przekazane uczniom w formie wydruków komputerowych. Pod koniec zajęć każdy z uczestników otrzymał certyfikat informujący o uczestnictwie w warsztatach.

Uczniowie klasy 2 TE pod opieką Pani Marceliny Kopówki uczestniczyli w warsztatach ,,Poznaj tajemnice zapisane w swoich genach".
Uczestnicy poznali mechanizm ekspresji informacji genetycznej oraz dowiedzieli się dlaczego niektóre cechy dziedziczą się w sposób zależny a inne niezależnie. Przekonali się jak wiele różnych osobników zakodowanych jest w genomie zawierającym taką samą liczbę genów różniących się jedynie formą.

"Zmysł smaku" to trzecie warsztaty, w których udział wzięła młodzież z naszej szkoły.
Warsztaty te mialy na celu poszerzenie wiedzy odnośnie: wrażliwości sensorycznej, indywidualnej reakcji na smaki, wpływu smaku na zachowanie, między innymi odczucie przyjemności. Dzięki warsztatom można było sprawdzić - określić indywidualną wrażliwość smakową. Ponadto uczestnicy warsztatów dowiedzieli się: Czy wszyscy tak samo odczuwają smaki i od czego to zależy? Uczestnicy warsztatów przeprowadzili również ocenę sensoryczną produktów spożywczych.

 

W dniu 19 września 2022 kilkoro uczniów z klas: 3TSK i 4 TKS odwiedziło Teatr Jaracza w Olsztynie.

Celem wizyty było poznanie teatru "od kulis". Uczniowie zwiedzili każdy zakamarek teatru: pracownie artystyczne, tajemnicze podziemia skrywające niezwykłe stare sprzęty i urządzenia np. ręczną maszynkę do wytwarzania śniegu, czy szumu wiatru. W trakcie spaceru po labiryntach teatru obejrzeli trzy sceny, widownię, foyer, kulisy. Mieli także wyjątkową okazję przyjrzeć się procesowi powstawania najnowszego spektaklu, którego premiera odbędzie się niebawem na deskach Teatru Jaracza. W skupieniu i z uwagą przyglądali się próbie Dziadów cz. II Adama Mickiewicza, któremu przewodniczył znany węgierski reżyser. Obiecaliśmy jednak nie zdradzać szczegółów!

Wzięli także udział w zajęciach przygotowanych specjalnie dla naszych uczniów. Zadanie polegało na zastanowieniu się i opowiedzeniu koleżankom i kolegom: Czym dla mnie jest teatr, z czym mi się kojarzy? Padły ciekawe i zaskakujące odpowiedzi: od rekwizytów, talentu, ruchu, emocji po eksplozję, katharsis a nawet talizman!

Warto dodać, iż uczniowie olsztyńskiej samochodówki zostali ocenieni przez Panią Barbarę Święcicką - edukatorkę teatralną - jako najsympatyczniejsza, najbardziej zdyscyplinowana i bardzo otwarta grupa.

Dziękuję Wam Kochani Uczniowie, byliście wspaniali!

Ewa Krypciak

 

Jak co roku w pierwszych dniach września Samorząd Uczniowski zorganizował kiermasz książek. W dniach 7 i 8 września 2022r. w sali 104 na długiej przerwie odbyła się giełda podręczników, w czasie której uczniowie mogli zakupić lub sprzedać używane podręczniki. W kiermaszu brali udział uczniowie Technikum i Szkoły Branżowej I stopnia. Taka forma sprzedaży organizowana jest już od kilku lat i cieszy się dużym zainteresowaniem młodzieży


 

 

Pierwszego września w Zespole Szkół Samochodowych, jak w całym kraju, odbyła się inauguracja roku szkolnego 2022/2023. Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru szkoły i odśpiewaniem hymnu narodowego. Następnie głos zabrał Pan Dyrektor Arkadiusz Gnoza, który powitał serdecznie wszystkich obecnych, życzył uczniom i nauczycielom wielu sukcesów oraz satysfakcji z nauki i pracy. Przypomniał historię szkoły. Odczytano także listy: Ministra Oświaty i Prezydenta Miasta Olsztyna. Uczniowie klas pierwszych złożyli uroczystą przysięgę.

Życzymy sukcesów, wytrwałości i samych wspaniałych chwil w nowym roku szkolnym.

Autorzy zdjęć: Martyna Karolewska, Izabela Anna Salitra

Drodzy Uczniowie!

Mijający rok szkolny zakończycie bogatsi o nową wiedzę. Po dziesięciu miesiącach wytężonej nauki nadszedł długo wyczekiwany przez was czas zasłużonego odpoczynku – czas wakacji. Dziękując za wasz wysiłek i włożony w naukę trud pragnę wam życzyć, aby zbliżające się wakacje były dla was czasem odpoczynku, radości i beztroski. Korzystajcie z każdego promyka słońca, cieszcie się każdą spadającą z nieba kroplą deszczu. Zachwycajcie się każdą tęczą, każdym rozkwitającym kwiatem i każdym zachodem słońca. Bawcie się wspaniale w leśnej głuszy, na złocistych plażach i w cieniu górskich szczytów. Głęboko wierzę, że niebawem wszyscy znów się spotkamy – przepełnieni wspaniałym humorem, wypoczęci i pełni sił, by przez kolejny rok szkolny zdobywać nową wiedzę.

Wspaniałej zabawy i samych radosnych chwil!

Toruń to prawdziwa perełka gotyku. Ruiny zamku, krzywa wieża, zabytkowe kościoły oraz piękny ratusz czekają na miłośników historii.

Uczniowie naszej szkoły zainicjowali Rok Mikołaja Kopernika - 2023 r. Klasa I TE wybrała się do Torunia by "Śladami Mikołaja Kopernika" poznawać miasto. Odwiedziliśmy dom Astronoma, gdzie młody chłopiec spojrzał przypuszczalnie pierwszy raz w niebo oraz uliczki, po których biegał. Na koniec uczniowie zmierzyli się z grą miejska o Toruniu, gdzie nagrodą były pyszne pierniki.

W Toruniu zaskakują jednak nie tylko oryginalne pomniki ale również nietypowe budynki. Któż spodziewałby się zobaczyć krzywą wieżę? Zgodnie z legendą miał ją ponoć postawić krzyżak jako formę pokuty za potajemne spotykanie się z córką bogatego kupca. Pochyła wieża symbolizowała odejście od zakazu randkowania. Współcześnie mówi się, że turyści mający jeszcze cięższe grzechy na sumieniu niż owy krzyżak nigdy nie utrzymają równowagi opierając się plecami o ścianę. Chętnych na przystąpienie do "testu prawości" nie brakuje.

Będąc na rynku nie można pominąć stojących przy nim ciekawych pomników. Pierwszy z nich to pomnik... osła. W XVII-XVIII w. nieposłusznych żołnierzy toruńskich sadzano na drewnianym osiołku, na którego grzbiecie umocowana była blacha z wystającą krawędzią a do ich nóg przywiązywano ciężarki by zwiększyć cierpienie skazańców. Współczesny osiołek wygląda przyjaźnie i pewnie mało kto siada na nim mając świadomość jego prawdziwej symboliki.

Po kilkugodzinnym spacerze po toruńskiej starówce czas na zasłużoną przekąskę. I to nie byle jaką lecz będącą symbolem Torunia. Smakosze lokalnych produktów powinni udać się do jednego ze sklepów firmowych "Kopernik" oferujących tradycyjne pierniki - lukrowane uszatki, czekoladowe katarzynki oraz toruńskie serca z różnymi nadzieniami. Palce lizać!

Uczniowie technikum transportu kolejowego z Zespołu Szkół Samochodowych w Olsztynie mieli okazję wziąć w udział niezwykle ciekawych szkoleniach na symulatorach, takich samych, na których ćwiczą zawodowi maszyniści.

Uczniowie odwiedzili Centrum szkoleniowe POLREGIO w Częstochowie w dwóch turach:

W dniach 29-31 marca 2022 klasa III TKP oraz w dniach 7-9 czerwca 2022 klasa 3 TKG oczywiście pociągiem pojechała do centrum szkoleniowego. Uczniowie zapoznali się z pracą maszynisty poprzez dostęp do dwóch nowoczesnych symulatorów. Symulator EN57 AL. przeznaczony jest do wykorzystania w procesie nauczania maszynistów i kandydatów na maszynistów oraz doskonalenia przez nich umiejętności jazdy w trudnych i niebezpiecznych warunkach oraz umożliwia realizację ćwiczeń w szerokim zakresie. Ponadto umożliwia zapoznanie się z rzeczywistą trasą kolejową. Osoba szkolona ma możliwość przećwiczenia wybranych awarii i niebezpiecznych sytuacji na trasie przejazdu. Symulator 36WEa IMPULS umieszczony jest na ruchomej platformie. Posiada układ projekcji oparty na wielkoformatowych monitorach wysokiej rozdzielczości dla wizualizacji szyby czołowej i szyb bocznych, przy odtwarzaniu zarówno typowych, jak i niestandardowych zdarzeń eksploatacyjnych, technicznych i pogodowych, w szczególności takich jak trudne warunki atmosferyczne, nieprawidłowe działanie podzespołów infrastruktury kolejowej, wystąpienie sytuacji nieuniknionego zderzenia kolejowego z innym uczestnikiem ruchu kolejowego.

Młodzież zapoznała się ze specjalistycznym sprzętem, przypomniała sobie obowiązujące przepisy na kolei oraz zobaczyła - w praktyce - jak ważną rolę odgrywa sygnalizacja świetlna.

Uczniowie mieli również okazję spędzić miło czas w gronie kolegów i koleżanek, wspólnie wziąć udział we Mszy św. na Jasnej Górze, zwiedzić Muzeum Jasnogórskie, zbrojownie, skarbiec, kaplicę, mury obronne oraz Bazylikę.

Z nowymi doświadczeniami, zdobytą wiedzą praktyczną, niesamowitymi wrażeniami oraz - z niewielkim opóźnieniem na trasie pociągu - powrócili do Olsztyna.

 

ZDJĘCIA ZE SZKOLENIA UCZNIÓW Z KLASY 3 TKG

ZDJĘCIA ZE SZKOLENIA UCZNIÓW Z KLASY 3 TKP