Dnia 14 kwietnia uczniowie klas pierwszych Zespołu Szkół Samochodowych wraz z opiekunami udali się na jednodniową wycieczkę do Warszawy. Celem podróży było zwiedzanie budynku Sejmu oraz spacer do najbardziej charakterystycznych miejsc w mieście.

Wypad do Stolicy grupa rozpoczęła od spaceru po Starym Mieście. Na trasie zwiedzania były następujące obiekty: Kolumna Zygmunta III Wazy, Zamek Królewski oraz Pałac Prezydencki. Następnie uczniowie przemaszerowali na Plac Józefa Piłsudskiego, by odwiedzić Grób Nieznanego Żołnierza. Przy grobie poległych żołnierzy miały miejsce wówczas zmiana warty oraz składanie wieńca przez Bractwo Weteranów Wojennych. Spacer kończył się na Rynku Starego Miasta, gdzie uczniowie mogli zobaczyć Pomnik Warszawskiej Syrenki oraz wysłuchać gry kataryniarza.

Korzystając z pięknej słonecznej pogody, organizatorzy wycieczki zaproponowali przejażdżkę do Łazienek Królewskich. Na wszystkich duże wrażenie zrobił Teatr na Wyspie oraz wnętrza Pałacu Na Wodzie, który w XVIII wieku pełnił funkcję letniej rezydencji ostatniego króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Uczestnicy wycieczki zachwycali się również florą i fauną parku, w którym do zdjęć "pozowały" przepiękne pawie.

Ostatnim, najważniejszym punktem wycieczki do Warszawy była wizyta uczniów w Sejmie RP. Grupa odwiedziła gmach dzięki zaproszeniu Pani Poseł Iwony Arent.

Rejestracja gości oraz procedury bezpieczeństwa trwały ok. 15 minut. Każdy z uczestników wycieczki otrzymał swój indywidualny identyfikator. Pani Poseł Iwona Arent wraz z przewodnikiem oprowadzali uczniów po pomieszczeniach sejmowych. Idąc korytarzami sejmowymi uczniowie zobaczyli wystawę dot. historii władzy ustawodawczej, kaplicę sejmową oraz najbardziej znaną w polskiej polityce – Salę Plenarną.

Widzieć obrady w Sali Plenarnej na żywo, to coś zupełnie innego niż transmisja telewizyjna. Uczniowie mieli świadomość, że znajdują się w miejscu ważnym i doniosłym. Ponieważ wizyta w Sejmie RP odbyła się w dniu obrad (74 Posiedzenie Sejmu RP), uczestnicy wycieczki mogli z galerii Sali Posiedzeń wysłuchać na żywo przemówień posłów: Macieja Koniecznego, Grzegorza Brauna i Pawła Zalewskiego. Ponadto prowadząca obrady Pani Marszałek Małgorzata Gosiewska przywitała grzecznościowo uczniów Zespołu Szkół Samochodowych z Olsztyna. Było nam z tego powodu niezmiernie miło.

Po wyjściu z Sali Posiedzeń uczniowie obejrzeli pamiątkowe tablice poświęcone parlamentarzystom poległym w czasie II wojny światowej. W Hallu również znajdowała się tablica upamiętniająca ofiary „katastrofy smoleńskiej” z 2010 roku. Na schodach prowadzących do Sali Posiedzeń grupa zrobiła pamiątkowe zdjęcie. Zwiedzanie Sejmu zakończono w restauracji sejmowej, w której uczniowie mogli zjeść ciepły posiłek.

Dzięki uprzejmości i zaangażowaniu Pani Poseł wizyta w Sejmie RP stała się doskonałą lekcją historii i patriotyzmu.

W wycieczce udział wzięło 41 uczniów z klas pierwszych technikum i szkoły branżowej: 1TM, 1TS, 1TD, 1TK, 1BK, 1BE
oraz troje nauczycieli – Dorota Kołtko, Beata Wronka i Stanisław Rudziński.

Organizator wycieczki – Dorota Kołtko

Tekst i zdjęcia: Dorota Kołtko

 

Polski Czerwony Krzyż organizuje Mistrzostwa Pierwszej Pomocy. Każdego roku najlepsze drużyny ze szkół średnich rywalizują o tytuł Mistrza Pierwszej Pomocy. Pozorowane wypadki przygotowywane są przy użyciu profesjonalnych środków (sztuczna krew, pudry, farby charakteryzacyjne itd.) oraz rekwizytów, dzięki czemu wszystko wygląd bardzo realistycznie. Konkurs organizowany jest w przestrzeni miejskiej, po to, aby jak najwięcej osób mogło być świadkami rywalizacji Mistrzów Pierwszej Pomocy. Dzięki temu, osoby które widzą, jak należy udzielić pierwszej pomocy, oswajają się z tą trudną i stresującą sytuacją.

Celem mistrzostw jest podniesienie poziomu wiedzy młodzieży z zakresu udzielania pierwszej pomocy oraz przeciwdziałanie występowaniu wypadków poprzez upowszechnianie zasad bezpieczeństwa. Młodzież, dzięki odbywającym się podczas roku szkolnego ćwiczeniom i szkoleniom, przygotowuje się do startu w mistrzostwach

We wtorek 18 kwietnia 2023 r. nasza szkoła wzięła udział w XXIX Ogólnopolskich Mistrzostwach Pierwszej Pomocy PCK. W zawodach uczestniczyło 8 drużyn z różnych olsztyńskich szkół. W skład naszej wchodzili:

1. Michał Jasionowicz kl. 3 TK - kapitan drużyny

2. Natalia Szymańska kl. 3 TK

3. Karol Woronko kl. 3 TK

4. Andrzej Michalak kl. 2 TM

5. Karol Sikorski kl. 2 TM

6. Hubert Sikorski kl. 4 TSG

Zadaniem naszych szkolnych ratowników było udzielanie pomocy osobom poszkodowanym w różnych zdarzeniach. Nie zabrakło emocji i adrenaliny. Przekonaliśmy się, że dobry ratownik, to żywy ratownik.

Uczestnikom zawodów dziękujemy za zaangażowanie i zachowanie zimnej krwi do ostatniej chwili.

Do zawodów młodzież przygotowała pani Marzena Ejdys.

Opiekę nad młodzieżą podczas zawodów sprawowała pani Anna Konopko

 Tekst i zdjęcia: Anna Konopko

 

29 marca 2023 klasy: 4 TMG pod opieką wychowawcy p. Izabeli Anny Salitry oraz 4 TKS pod opieką wychowawcy p. Ewy Krypciak udały sie do zaprzyjaźnionego Kina Avangarda 2. Uczniowie mieli okazję obejrzeć dramat wojenny pt. "Filip", w reżyserii Michała Kwiecińskiego. Film, oparty na prozie Leopolda Tyrmanda, w której autor wykorzystał swoje doświadczenia z czasów wojny i okupacji. Pokazuje losy, postawy i decyzje młodych bohaterów. Wszystkie postacie występujące w tej historii są powiązane z tytułowym Filipem - polskim Żydem, któremu udało się opuścić warszawskie getto i próbuje jakoś funkcjonować we Frankfurcie.

Reżyser stawia w centrum opowieści bohatera bardzo nietypowego dla polskiego kina wojennego: zniechęconego oportunistę i obywatela świata, który "prześlizguje" się przez życie. Jednak pod płaszczykiem cwaniaka, cynika i podrywacza, kryje się wrażliwy młody człowiek, który próbuje poradzić sobie z traumą. Wszystkie jego czyny i wybory związane są w okolicznościami, wobec których postawił go los.

Warto posłuchać utworu promującego "Filipa", napisanego i zaśpiewanego przez artystę młodego pokolenia Vito Bambino. Piosenka nosi tytuł "Podpalmy to" i - jak zauważyli uczniowie - dopiero po obejrzeniu filmu można w pełni zrozumieć jego słowa, a przede wszystkim głębię metafor, którymi swobodnie i bardzo celnie posługuje się wokalista.

Po obejrzeniu filmu, warto jeszcze raz usłyszeć tekst i zastanowić się nad sensem zawartych w nim słów, w kontekście fabuły.

Zapraszamy chętnych do "kina z duszą", na film z bardzo nowatorskim podejściem do tematu wojny.

 

Vito Bambino "Podpalmy to"

Bo skoro nic nie jest już ważne
Z naszego my zostało mi ja
Jestem zły i chciałbym wnieść skargę
Co to jest za syf? Nie umiem w to grać
I nie mów na to gniew, to ból
Wszyscy ludzie precz, one, two
Potrzebny mi będzie stół
Ja tu będę siedział i knuł
Narysuję zemsty plan
I dowiem dla kogo jeszcze prezenty mam
I już, i w piach (i w piach, i w piach)
Nie widziałem snu od kiedy śpisz
(I nie liczę na dziś) ćwiczę po cichu
I nie wymawiam słów od kiedy ty
Już nie słyszysz ich, milczysz w ukryciu

Bo mi życia zabraknie zanim odhaczę
Tych, co nam na dnie pomagali niżej spaść
O ciebie, mój bracie, się boję najbardziej
Bo ciebie nie diabeł, ciebie szukam ja

Bo skoro nic nie jest już ważne
To wlewamy płyn do gardeł, by spać
Moment, w którym widz już widzi niewyraźnie
A że zbiera się na dym, to łatwiej się skraść
Nie oddam ci życia (nie oddam)
Nie oddam ci łez (nie, nie)
Uderzam z ukrycia jak ninja
Nie wiesz, nie znasz mnie
Już nic do zdobycia (zostaw mnie)
Ja muszę żyć bez
Powodu do bycia
Bo spłycam, mówiąc, że źle

A ty losie lepiej biegnij
Bo zaraz cię mam
Ty nikomu niepotrzebny
Od niedawna ogarniam to sam
Zobaczę cię na dzielni
Nawet jeśli za dnia
Nie czekam aż się ściemni
Bo za długo czekałem na

Życia zabraknie zanim odhaczę
Tych, co nam na dnie pomagali niżej spaść
O ciebie, mój bracie, się boję najbardziej
Bo ciebie nie diabeł, ciebie szukam ja.

Tekst i zdjęcie: Ewa Krypciak

Zdjęcie zamieszczone na początku artykułu pochodzi ze strony www.filmpolski.pl

 

 

 

W 2019 r. Sejm RP ustanowił dzień 14 kwietnia Świętem Chrztu Polski. Chrzest księcia Polan, Mieszka I to przełomowe wydarzenie w dziejach państwa i narodu polskiego, uznawane za symboliczny początek polskiej państwowości. Z tej okazji dnia 13 kwietnia 2023 r., uczniowie, w formie inscenizacji teatralnej przedstawili historię tego niezwykłego wydarzenia. Występy wzbogaciła piękna dekoracja i prezentacja multimedialna. Dopełnieniem uroczystości szkolnej był wspólny śpiew piosenki patriotycznej w wykonaniu Jana Krzywińskiego (1TE) i Maksymiliana Wiśniewskiego (1TS). Przedstawienie stanowiło ciekawą lekcję historii i dostarczyło oglądającym wielu wrażeń i wzruszeń. Młodzi aktorzy zostali nagrodzeni gromkimi brawami.

W programie artystycznym wystąpili również: Emilia Denisiuk (1BK), Radosław Rychlik (1BK), Szymon Borkowski (1TK), Jakub Lis (1TK), Łukasz Żukowski (1TM), Piotr Pałasiński (2TK), Jakub Rodkiewicz (2TK), Joanna Jarmakowicz (4TSP), Filip Samociuk (4TSP).

Obsługą sprzętu zajęli się: Tomasz Skowroński (1TM), Wojciech Wlazło (1TM), Jakub Biernacki (1TM).

Uroczystość przygotowała: p. Elżbieta Lechicka.

Tekst i zdjęcia: p. Elżbieta Lechicka

Dnia 5 kwietnia 2023r w olsztyńskim ratuszu został rozstrzygnięty Konkurs Nastolatków ,,Ośmiu Wspaniałych", którego organizatorem jest Fundacja Świat na Tak. "Wspaniali" to młodzi ludzie, którzy budują lepszy, bardziej humanitarny świat, a przez pomoc innym stają się wzorem do naśladowania. To uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych, którzy promują pozytywne postawy i działają na rzecz rówieśników, sąsiadów, osiedla, szkoły czy klasy. Celem konkursu jest wyłanianie i promowanie pozytywnych zachowań, działań i postaw młodzieży, przeciwdziałanie przemocy, agresji oraz upowszechnianie młodzieżowego wolontariatu.

Miło nam poinformować, że laureatem tego konkursu w kategorii grupowej zostało Szkolne Koło Wolontariatu naszej szkoły. Wolontariusze ,,samochodówki" stanowiący trzon Samorządu Uczniowskiego okazali się najlepsi w Olsztynie. Komisja konkursowa pod przewodnictwem Prezydenta Olsztyna p. Piotra Grzymowicza doceniła wysiłki i pracę naszych uczniów.

Zespół Szkół Samochodowych reprezentowali:
Jan Morawski, Bartosz Redżepi, Grzegorz Adamski, Marcel Zieliński, Mateusz Bąk, Maciej Golub, Natalia Szymańska i Adrianna Bojarska.

Opiekunem Szkolnego Koła Wolontariatu jest p. Alicja Jasińska - koordynator, p. Elżbieta Lechicka i p. Joanna Świdzinska.

Tekst i zdjęcia: Alicja Jasińska

W 2023 roku przypada 550 rocznica urodzin Mikołaja Kopernika oraz 480 rocznica jego śmierci. Senat Rzeczpospolitej Polskiej przyjął uchwałę ustanawiającą 2023 Rokiem Mikołaja Kopernika.

W ramach obchodów Roku Mikołaja Kopernika nauczycielki: geografii pani Anna Czałpińska i fizyki pani Agnieszka Kolano zachęcały uczniów do udziału w dwóch konkursach literackim i plastycznym na temat ,,ŚLADAMI MIKOŁAJA KOPERNIKA - NIE TYLKO ASTRONOMA". Celem konkursów było odkrywanie i rozwijanie uzdolnień artystycznych uczniów. 

Wyłoniłyśmy zwycięzców i podsumowałyśmy rok Kopernika.

W kategorii konkurs plastyczny:
I miejsce - Sawoń Antonina, II miejsce - Fogt Marek, III miejsce - Skawiński Piotr

W kategorii konkurs literacki:
I miejsce - Kotowski Oliwier, II miejsce - Biziewski Oliwier

Wyróżnienia - Jarosik Jakub i Angielski Krzysztof

Zwycięzcom gratulujemy a Wszystkim dziękujemy za udział.

Organizatorki Konkursu: Anna Czałpińska i Agnieszka Kolano

Autor artykułu: Anna Czałpińska

Corocznie, 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Dzień ustanowiony został przez przedstawicieli państw członkowskich Organizacji Narodów Zjednoczonych 21 stycznia 2008 roku. Jego głównym przesłaniem jest podnoszenie świadomości społeczeństwa o problemach osób zmagających się z tym schorzeniem i budowanie wrażliwości społecznej w tym zakresie.
A czym jest autyzm? To zaburzenie rozwojowe związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego. Osoby dotknięte autyzmem mają problemy z komunikacją, postrzeganiem świata czy prawidłowym rozumieniem relacji społecznych. My, jako społeczeństwo, powinniśmy uświadomić sobie, iż nie jest to ani lepsze, ani gorsze spojrzenie na świat. Jest po prostu inne. Całkiem niedawno uważano, że spectrum autyzmu dotyczy głównie chłopców – diagnozowano go niemal cztery razy częściej niż u dziewcząt. Stąd też symbolem solidarności z „autystami” był kolor niebieski. Najnowsze badania wskazują, że spectrum autyzmu w takim samym stopniu dotyka mężczyzn, jak i kobiet.
W dniu 31 marca w ZSS w ramach solidarności z osobami ze spectrum autyzmu uczniowie i nauczyciele założyli ubrania w kolorze niebieskim, przyozdobiono sale i korytarze w tych barwach oraz przeprowadzone zostały warsztaty edukacyjne dla klas, które zorganizowała i  poprowadziła pani psycholog Olga Witkiewicz-Bury. 
Akcja ta pokazała, że nasza szkoła jest otwarta na dzieci w spektrum, które staramy się rozumieć i wspierać w edukacji oraz integracji społecznej.
Akcja udała się przepięknie. 
Dziękujemy wszystkim za pamięć i zaangażowanie. BYLIŚMY W TYM DNIU RAZEM!
Poniżej fotorelacja z tego wydarzenia.
Autor artykułu: Anna Czałpińska
 
 

Nasi reprezentanci właśnie zakończyli tegoroczne rozgrywki międzyszkolne o mistrzostwo Olsztyna. W mocno obsadzonym turnieju szczypiorniści Samochodówki zajęli 5 miejsce, w ostatnim meczu pewnie pokonując ekipę Ekonomika.

Dobrze było wrócić do rozgrywek po ponad 2 letniej przerwie spowodowanej pandemią. Wszystko to dzięki inicjatywie organizatorów tegorocznych rozgrywek, czyli 5LO - serdecznie dziękujemy.

Nasi uczniowie, mimo że zebrani właściwie w ostatniej chwili, pokazali ogromny charakter i zaangażowanie. Z meczu na mecz grali coraz lepiej, zostawili na parkiecie całe serducho, co w efekcie zaowocowało zdobyciem pucharu. Duże brawa Panowie!

Za rok kolejne starty, a apetyt na jeszcze wyższe miejsce rośnie.

Skład drużyny:
Kornel Kiełczykowski (3TK), Michał Mielewczyk (4TMG), Olek Kossakowski (4TEG), Mateusz Kisiel (4TEG), Kacper Kaziulewicz (2TM), Konrad Żyliński (1TS), Bartek Bialik (3BM), Szymon Rosa (3BK), Tomasz Chudzik (1TE), Jakub Nicewicz (1TM), Mateusz Godlewski (1TM), Bartek Zalewski (1TD).

Opiekun: pan Rafał Kamiński

Autor artykułu: Rafał Kamiński

 

 

21 marca 2023 r. gościliśmy w naszej szkole uczniów klas ósmych, ich rodziców i opiekunów. Była to okazja do poznawania szkoły, oferty edukacyjnej, nowych koleżanek i kolegów. Nauczyciele i uczniowie przygotowali liczne atrakcje. A co się działo?

Po przywitaniu Ósmoklasiści udali się na wycieczkę po szkole. Starsi koledzy pokazali im najciekawsze miejsca, dla naszych gości prowadzone były krótkie lekcje pokazowe, prezentacje pojazdów szkolnych i uczniowskich, motocrossu. Zaprosiliśmy również przybyłych na zajęcia warsztatowe, na których można było podpatrzeć pracę mechaników, pracownię diagnostyczną, a także skorzystać z symulatorów jazdy.

Zainteresowani zapoznali się z ofertą edukacyjną Zespołu Szkół Samochodowych na nadchodzący rok szkolny, obejrzeli prezentację o naszej szkole, a także uczestniczyli w rozmowach z Naszymi gośćmi z Polskich Linii Kolejowych PKP PLK S.A. O. Olsztyn, Miejskiego Urzędu Pracy oraz Urzędu Pracy Powiatu Olsztyńskiego.

Na wszystkich czekał słodki poczęstunek przygotowany także przez naszych uczniów.

Wszystkich zainteresowanym Otwartymi Drzwiami serdecznie dziękujemy za poświęcony czas i zapraszamy do dołączenia do naszej społeczności SAMOCHODÓWKI w nowym roku szkolnym.

Zachęcamy do obejrzenia relacji z tego wydarzenia.

Artykuł przygotowała Anna Czałpińska

W dniach od 27 lutego do 1 marca 2023 r. odbyły się rekolekcje. W tym roku spotkania miały miejsce również w naszej szkole. Pierwszemu dniowi towarzyszyło hasło - Czy w życiu młodego człowieka jest miejsce na wiarę? Natomiast drugiego dnia młodzież skupiła się wokół zagadnienia - Po co mówić obcym o swoich grzechach?

W środę, na zakończenie rekolekcji uczniowie wzięli udział w uroczystej Mszy Świętej w Kościele Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata w Olsztynie. Do aktywnego udziału i pełnienia wielorakich funkcji podczas liturgii, młodzież przygotowały nauczycielki, Joanna Łazicka i Elżbieta Lechicka.

Na zaproszenie o. Kordiana Szwarca nauki rekolekcyjne głosili - o. Antoni Majewski i o. Fabian Witkowski z Prowincji św. Franciszka z Asyżu. Rekolekcje były dla uczestników wyjątkowym przeżyciem, czasem refleksji i przemyśleń. Uczniom podobał się także sposób ich prowadzenia, o czym niejednokrotnie mówili w swoich wypowiedziach.

Autor zdjęć: Elżbieta Lechicka