Turnieje i treningi siatkarskie z Marcinem Możdżonkiem to doskonała zabawa, która pobudzi do ruchu nawet najbardziej opornych!

16 grudnia na zakończenie tegorocznego cyklu "Piątek z Mistrzem" Marcin Możdżonek przygotował niespodziankę dla mieszkańców swojego rodzinnego Olsztyna. W LO 5 rozegrany został turniej międzyszkolny Możdżonek Cup, zorganizowany dla olsztyńskich szkół ponadpodstawowych.

Turniej odbywał się w systemie grupowym i każdy mecz rozgrywany był do 2 wygranych setów ( do 15 pkt, tie break do 10 pkt). Do udziału w turnieju zgłosiło się 10 szkół, a ZSS w swojej grupie trafił na następujących rywali:

1. ZSEH ( wygrana ZSS 2:1)

2. ZSEiT ( wygrana ZSS 2:0)

3.ZSB ( wygrana ZSS 2:1)

4. LO5 ( przegrana ZSS 1:2)

Z grupy wyszliśmy z 2 miejsca i w półfinale rozegraliśmy mecz z Ekonomikiem ( przegrana ZSS 0:2). W meczu o 3 miejsce rozegraliśmy rewanż z LO5 ( wygrana ZSS 2:1).

Drużyna wystąpiła w składzie:

Konrad Żyliński 1 TS, Mateusz Kisiel 4 TEG, Aleksander Kossakowski 4 TEG, Piotr Czekała 4 TEG, Tomasz Łosiewicz 4TSKG, Oliver Biziewski 4 TMG, Michał Mielewczyk 4 TMG, Kszysztof Angielski 4 TMG, Kamil Uzorko 3 BM, Andrii Danylevych 1 TK.

Opiekun/trener drużyny: Damian Schwesig

 

Warto pomagać, a nawet trzeba pomagać! Postanowiliśmy pomóc zwierzakom w Stowarzyszeniu ,,Przygarnij psiaka lub ( i) kociaka", prowadzonego przez biskupieckich wolontariuszy. W dniach od 3 listopada do 30 listopada w ZSS trwała zbiórka najpotrzebniejszych rzeczy dla schroniska pod haslem ,,Pełna miska dla biskupieckiego przytuliska". Celem tego przedsięwzięcia była poprawa standardu pobytu zwierząt w schronisku oraz  kształtowanie postawy przyjaciela zwierząt. Pomysłodawcą i organizatorem akcji była Pani Anna Czałpińska a koordynatorem zbiórki pani Alicja Jasińska wraz z Samorządem Szkolnym. Cieszymy się, że tak wielu uczniów odpowiedziało na nasz apel i wzięło udział w naszej akcji . Los bezdomnych, porzuconych zwierząt nie jest obojętny uczniom naszej szkoły. Dlatego dziękujemy serdecznie wszystkim osobom za włączenie się w zorganizowaną akcję charytatywną.

Dzielenie się tym co mamy – to dobry nawyk!

  

 

BohaterOn - włącz historię! To ogólnopolska kampania mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstana Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. Zespół Szkół Samochodowych juz czwarty rok z rzędu bierze udział w tej ważnej akcji. Uczniowie chętnie tworzyli kartki z życzeniami dla Powstańców, brali udział w zajęciach dotyczących np. życia codziennego podczas Powstania Warszawskiego.

Hasło przewodnie tegorocznej edycji brzmi: Dumni z powstańców.

Na stronie BohaterOn stworzono wirtualne miejsce pamięci, każdy może upublicznić zdjęcie lub dodać film z podziękowaniami czy życzeniami dla Powstańców! Gorąco zachęcamy wszystkich uczniów do odwiedzenia portalu i skorzystania z wyjątkowej okazji, by wyrazić swoje emocje oraz pokazać Bohaterom Powstania Warszawskiego, że o nich pamiętamy i jesteśmy z nich dumni!

Kliknij w baner, aby wejść na stronę BOHATERON.

 

W ramach projektu „Samochodówka dla kobiet” w dniu 1 grudnia odbyły się warsztaty, podczas których uczennice z naszej szkoły wykonywały wianki i stroiki świąteczne. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem. Na koniec zajęć, uczestniczki mogły zabrać swoje dzieła do domu. Wiele prac na szczęście zostało i będzie cieszyć oko i umilać czas w oczekiwaniu na święta. Zobaczcie fotorelację.

Opiekę nad uczennicami sprawowały Marcelina Kopówka i Agnieszka Kolano.

 

Olimpiada Znajomości Afryki jest trójstopniową Olimpiadą tematyczną. Organizatorem Olimpiady jest Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Celem Olimpiady jest promocja kontynentu afrykańskiego, przy zwróceniu szczególnej uwagi na działalność naszych rodaków – bogactwo pracy polskich misjonarzy i misjonarek, ambasadorów naszego kraju oraz ludzi, wśród których żyją. Ponadto uczestnictwo w konkursie integruje uczniów wśród idei wychowania w duchu tolerancji, szacunku dla drugiego człowieka bez względu na jego pochodzenie, oraz uczy wrażliwości, otwartości na inne narody i kultury. Nagrodą główną są “Indeksy” na studia na wybranych uczelniach. Laureaci i finaliści Olimpiady Znajomości Afryki będą przyjmowani na uczelnie w kraju z pominięciem postępowania rekrutacyjnego.

Olimpiadę organizuje się, jako trzystopniowe zawody o zasięgu ogólnopolskim. Dnia 5 grudnia 2022 r. odbył się I stopień zawodów ‐ na poziomie szkolnym. Wzięło w nim udział 5 uczniów Naszej szkoły. Do II etapu – okręgowego zakwalifikowało się dwóch uczestników z najlepszymi wynikami: Piotr Pędzich z klasy IV TSG i Joanna Muraszkiewicz z klasy IV TKP.

Serdecznie gratuluję!

Uczniów do Olimpiady przygotowała Anna Czałpińska

 

Jak dbać o Naszą Planetę i chronić środowisko naturalne? Te pytania zadaje sobie dziś coraz więcej ludzi. Ważne są rozwiązania systemowe, ale żeby zmieniać świat, trzeba zacząć od siebie. Nasze codzienne decyzje mogą wpływać też na innych ludzi, dlatego warto dzielić się swoimi sposobami ochrony środowiska we własnym mikroświecie. Oczywiście nie jesteśmy w stanie zamieść całej pustyni, nawet jeśli czeka nas nauka do ważnego egzaminu. Każdy z nas jednak może wdrożyć w życie małe działania, które pomogą chronić środowisko i sprawią, że wszyscy będziemy czuć się lepiej.

W naszej szkole rozstrzygnięty został konkurs na plakat ekologiczny nt. „Moje sposoby na bardziej ekologiczne życie”.

1 miejsce zajęła Julia Górska kl. 4TSP
2 miejsce ex aequo zajęli Maja Osowska kl. 4TSP i Andrzej Michalak kl. 2TM
3 miejsce zajął Filip Samociuk kl. 4TSP
Wyróżnienie otrzymał Kacper Świstara kl. 3TS

Wszyscy uczniowie biorący udział w konkursie wykazali się znajomością zasad współgrania z przyrodą oraz niezwykłą kreatywnością.

Serdecznie dziękuję za udział w konkursie :)

Konkurs zorganizowała Pani Anna Konopko

Dnia 24 listopada 2022 roku w sali 110 odbył się kiermasz ciast, z którego dochód został przeznaczony na rehabilitację 8-letniego Oliwiera chorego na porażenie mózgowe i lekooporną padaczkę. Chłopiec ten znajduje się pod opieką Fundacji - Zdążyć z Pomocą!
Zebraliśmy łącznie 2 200 zł, dzięki którym zostanie opłaconych 10 sesji rehabilitacyjnych Oliwiera. Dzięki zaangażowaniu wielu osób, a przede wszystkim klasom: 3 TM, 4 TEG, 4 TMP, 4 TSKG, 4 TSKP, 3 TE, 3 TSK, 2 TM, 1TE, 3 BM, 2TE, 1TD pobiliśmy rekord z tamtego roku.

Brawo samochodówka!

W imieniu Samorządu Uczniowskiego dziękujemy za hojność, gest i wsparcie tego szczytnego celu!

 

  

  

 

Dnia 22 listopada 2022 r. Samorząd Uczniowski zorganizował wyjście integracyjne z uczniami pochodzącymi z Ukrainy. W pierwszej kolejności młodzież zapoznała się z historią Olsztyna i jego zabytkami, zwiedziła też bibliotekę publiczną uzyskując w niej cenne informacje dotyczące możliwości wypożyczenia książek, czasopism, gier itp wydanych w języku ukraińskim oraz nauki języka polskiego w szybkim tempie. Po wspólnym spacerze uczniowie udali się na gorący posiłek. Opiekę nad młodzieżą sprawowali p. Alicja Jasińska - opiekun Samorządu Uczniowskiego, p. Olga Witkiewicz-Bury - szkolny psycholog i p. Stefan Sachryn - biegle posługujący się językiem ukraińskim i pełniący funkcję tłumacza.

Dnia 18 listopada 2022 roku w ZSS w Olsztynie odbył się Wirtualny Festiwal Umiejętności Zawodowych, który został zorganizowany przez Akademię Eurocash.  Festiwal przeprowadzono w formule on-line i skierowano do uczniów m.in klas o profilu logistycznym i spedycyjnym. Wirtualny Festiwal Umiejętności Zawodowych jest wydarzeniem cyklicznym organizowanym od 2020 r.  Jego celem jest zapoznanie Uczniów ze specyfiką pracy w obszarach szeroko rozumianej logistyki oraz handlu. Poszczególne prelekcje prowadzą profesjonalni trenerzy Akademii Umiejętności Eurocash posiadający ponad 20-letnie doświadczanie zawodowe w branży FMCG oraz praktycy w obszarze logistyki (pracownicy Eurocash Logistyka), którzy dysponują szeroką wiedzą fachową. Celem każdej edycji Wirtualnego Festiwalu jest również przekazanie Uczniom wiedzy (w ramach doradztwa zawodowego) jak planować swoją ścieżkę zawodową, jak odnaleźć się na rynku pracy oraz jak rozwijać kompetencje osobiste i zawodowe. Z piątkowych wykładów on-line skorzystali uczniowie klas: 2TS, 3 TS, 4 TSP oraz nauczyciele zawodu Pani Beata Wronka i Pani Joanna Świdzińska.

16 października 2022 r. przedstawiciele klas 1 BK, 1 TE, 2 BM, 2 BE , Dyrektor ZSS  i pięciu nauczycieli ZSS w Olsztynie wzięło udział w Międzynarodowych Targach Narzędziowych oraz Targach Maszyn Budowlanych odbywających się w PTAK WARSAW EXPO-Nadarzyn - Warszawa /warsaw expo.eu/. W drodze powrotnej odwiedziliśmy Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach /muzeum-motoryzacji.com.pl/. Pozwoliło to poznać obiekty i eksponaty związane z historią motoryzacji, które były własnością lub były użytkowane przez sławnych ludzi, ewentualnie brały udział w zdarzeniach lub ekranizacjach filmowych.