Drużyna Pierwszej Pomocy działająca przy naszej szkole i ich ogromne sukcesy !!!

Drużyna AUTO RESCUE to zespół zaangażowanych uczniów, którzy z pasją rozwijają swoje umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy oraz promują wśród rówieśników postawy odpowiedzialności i gotowości do działania w sytuacjach zagrożenia zdrowia lub życia. Drużyna AUTO RESCUE to zespół zaangażowanych uczniów, którzy z pasją rozwijają swoje umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy oraz promują wśród rówieśników postawy odpowiedzialności i gotowości do działania w sytuacjach zagrożenia zdrowia lub życia.

Nasza drużyna 26.04.2025 r. zdobyła pierwsze miejsce w Wojewódzkich Mistrzostwach Pierwszej Pomocy o Puchar Ratowników z Klasą, organizowanych przez Stowarzyszenie Medical Vita Pro Pueris Ratownicy z Klasą.

To ogromny sukces !!! Uczniowie zdobyli cenne nagrody dla szkoły, oraz indeksy wraz z opłaconym czesnym za pierwszy rok do Powiślańskiej Szkoły Wyższej. Oczywiście kierunki medyczne.

Przedstawiamy, krótką fotorelację z zawodów.

W skład drużyny wchodzą:

Wojciech Wlazło kl. 3TM
Tomasz Chudzik kl. 3TE
Oliwier Sowa kl. 2TE
Antoni Zajączkowski kl. 2TE
Sylwester Krzyżanowski kl. 3TD

Opiekunami są: Marcelina Kopówka i Krzysztof Kopacki.

Koło działa przy współpracy ze Stowarzyszeniem Medical Vita Pro Pueris Ratownicy z Klasą.

Zachęcamy do śledzenia aktywności grupy: https://liblink.pl/yQagUkk4ix

W piątek, 16 maja, uczniowie Zespołu Szkół Samochodowych wzięli udział w wyjątkowym wyjściu grupowym do Teatru Jaracza w Olsztynie, gdzie obejrzeli spektakl „Mewa” Antoniego Czechowa. To uniwersalna opowieść o marzeniach, sztuce, miłości i zderzeniu pragnień z prozą życia.

Wyjście zorganizowano w ramach projektu „Teatr osiągalny. Teatr Jaracza dla szkół Warmii i Mazur”, który dzięki dofinansowaniu z Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego umożliwił uczniom zakup biletów za symboliczną 1 złotówkę!

Po spektaklu uczniowie dzielili się swoimi wrażeniami, a na ich twarzach widać było ogromne zadowolenie.

Dziękujemy Pani K. Urban za inicjatywę i organizację wyjścia!

Opiekunami grup były: J. Świdzińska, M. Kopówka, K. Urban, B. Wronka.

W wydarzeniu uczestniczyły klasy: 3TD, 3TS, 4TE, 4TM.

Cieszymy się, że nasi uczniowie mieli okazję doświadczyć magii teatru i już czekamy na kolejne kulturalne przygody!

Tekst: Beata Wronka
Zdjęcia: Beata Wronka oraz ze strony www.teatr.olsztyn.pl

 

Projekt "Pomocna Dłoń w Szkole" – zagłosuj na AED w olsztyńskich szkołach!

Z dumą informujemy, że nasi uczniowie z Zespołu Szkół Samochodowych w Olsztynie podjęli się realizacji wyjątkowego projektu społecznego!

W ramach inicjatywy "Pomocna Dłoń w Szkole" na budynkach olsztyńskich szkół ponadpodstawowych zostaną zamontowane ogólnodostępne defibrylatory AED a uczniowie przejdą szkolenia z Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy, aby umieć ratować życie w nagłych sytuacjach.

Planowane lokalizacje AED:

• ZS Samochodowych, al. Wojska Polskiego 17
• ZS Mechaniczno-Energetycznych "Energetyk", al. Piłsudskiego 61
• ZS Budowlanych, ul. Żołnierska 15
• ZS Gastronomicznych, ul. Żołnierska 49
• ZS Elektronicznych i Telekomunikacyjnych, ul. Bałtycka 37a
• ZS Ekonomicznych im. Kopernika, ul. Bałtycka 39
• ZS Chemicznych i Ogólnokształcących, ul. Kołobrzeska 29
• IV LO im. Skłodowskiej-Curie, al. Piłsudskiego 56
• VI LO, ul. Pstrowskiego 5
• ZSO nr 5 Mistrzostwa Sportowego, ul. Gietkowska 12

Projekt zakwalifikował się do głosowania w Olsztyńskim Budżecie Obywatelskim 2026.

Bardzo prosimy o Wasze wsparcie! Głosujcie na "Pomocną Dłoń w Szkole", aby zwiększyć bezpieczeństwo uczniów i mieszkańców Olsztyna. Każdy głos się liczy.

Tekst: Beata Wronka

Zdjęcie: Klub Pomocna Dłoń w Szkole

 

 

14 maja 2025 r. uczniowie klasy 4TSK mieli szansę wziąć udział w Targach Pracy organizowanych w Bibliotece Uniwersyteckiej w Olsztynie. W godzinach 10:00–14:00 mogli spotkać się z pracodawcami z różnych branż, zaprezentować swoje umiejętności i zapoznać się z aktualnymi ofertami pracy, staży i praktyk.

• 58 wystawców

• Bezpośrednie rozmowy z pracodawcami

• Nowe możliwości rozwoju zawodowego

Dziękujemy opiekunom – p. M. Ejdys i p. D. Izdebskiej – za wsparcie uczniów podczas tego wydarzenia.

Mamy nadzieję, że nasi uczniowie wykorzystają zdobyte kontakty i znajdą ciekawe ścieżki kariery.

Wśród uczniów Zespołu Szkół Samochodowych w Olsztynie mamy prawdziwy sportowy talent!

Mateusz Rutkowski, uczeń klasy 2TD, odnosi imponujące sukcesy w kolarstwie, reprezentując jednocześnie barwy WMKS Olsztyn Kolarstwo. W sezonie 2025 młody zawodnik udowodnił, że łączy szkolne obowiązki z wyczynowym sportem na najwyższym poziomie.

Osiągnięcia w sezonie 2025

W kategorii junior młodszy Mateusz może pochwalić się już znaczącymi sukcesami:

• złoty medal w jeździe indywidualnej na czas podczas Pucharu Polski w Zamościu,

• srebrny medal w prestiżowym wyścigu Ślężański Mnich w Sobótce,

• wysokie lokaty w Pucharze Polski na torze w Pruszkowie,

• powołanie do kadry narodowej na zawody w Czechach, gdzie w swoim międzynarodowym debiucie zajął 24. miejsce – znakomity wynik jak na pierwszy start w tak silnej stawce.

Więcej o jego występie w Czechach można przeczytać w artykule Radia Olsztyn: [24. miejsce w Europie! Mateusz Rutkowski błyszczy w Czechach](https://radioolsztyn.pl/24-miejsce-w-europie-mateusz-rutkowski-blyszczy-w-czechach/01816740)

Łączenie nauki z pasją

• Mateusz jest przykładem, że dzięki determinacji można pogodzić naukę ze sportem na najwyższym poziomie – mówi jego wychowawczyni Pani I. Salitra.

• Jego sukcesy to powód do dumy dla całej szkoły.

Co dalej?

Młody kolarz nie zwalnia tempa – przed nim kolejne starty, w tym Mistrzostwa Polski Juniorów. Wszyscy trzymamy kciuki za jego dalsze osiągnięcia!

Drodzy Uczniowie!

Pokażmy, że potrafimy kibicować naszym kolegom – śledźmy występy Mateusza i dopingujmy go w mediach społecznościowych!

https://www.facebook.com/share/1BtUMMN3G5/

Tekst: Beata Wronka

Zdjęcia: WMKS Olsztyn

25 kwietnia 2025 roku, w pięknie udekorowanej sali, pożegnaliśmy uczniów najstarszych klas Technikum nr 1. Świadectwa ukończenia szkoły otrzymali uczniowie klas 5 TE, 5 TM i 5 TSK. Dyrektor Zespołu Szkół Samochodowych, pan Arkadiusz Gnoza, wręczył nagrody szczególnie wyróżniającym się uczniom. To był wyjątkowy dzień, dzień pełen emocji i wzruszeń. Były pamiątkowe zdjęcia, wspomnienia, spotkania z nauczycielami i wychowawcami oraz miłe niespodzianki. Zgodnie z naszą szkolną tradycją uczniowie klas czwartych przygotowali drobne upominki. Absolwenci otrzymali breloczki oraz długopisy z życzeniami powodzenia i sukcesów na zbliżającym się egzaminie maturalnym. Natomiast pani Izabela Salitra przygotowała krótki film, na którym jeszcze raz mogliśmy zobaczyć wspaniałe chwile z balu studniówkowego.

Oprawę uroczystości przygotowali wychowawcy i uczniowie klas czwartych.

Życzymy Wam realizacji wszelkich planów i wielu sukcesów. Do zobaczenia!

Tekst: Katarzyna Urban

Zdjęcia: Anna Czałpińska

 

24 kwietnia w Hali Urania - w Olsztynie, odbyła się wyjątkowa lekcja, w której udział wzięło ok. 4000 młodych ludzi z Olsztyna i okolic. Jej celem było udzielenie wsparcia dla nastolatków w przeciwstawianiu się zjawisku hejtu.

Hejt wśród nastolatków jest powszechny. Wg statystyk wśród uczniów w wieku 12-17 lat 90% dziewcząt i 78% chłopców zetknęło się z hejtem. Aż 40% nastolatków doświadczyło wyzwisk w sieci.

Fundacja DobryHasztag chce dotrzeć do nich poprzez innowacyjny program stworzony we współpracy z psychologami. Warsztaty dotyczyły reagowania na hejt miały formułę show. Wszystko po to, aby zwrócić uwagę młodego pokolenia. Jednym z ważniejszych elementów wydarzenia było pojawienie się znanych w całej Polsce influencerów. W trakcie lekcji odbiorcy stawali w różnych rolach – ofiar i napastników. Były wypowiadane prawdziwe, nieprzyjemne słowa, które dziś w przestrzeni internetu stały się smutną codziennością. Mocny i dobitny przekaz skłaniał młodzież do refleksji, ale także dawał wskazówki jak chronić się przed sytuacjami, które ranią.

Tego dnia wszyscy nastolatkowie głośno wykrzyczeli „Hej, Ty, REAGUJ!”.

Udział w wydarzeniu był bezpłatny. Z Zespołu Szkół Samochodowych uczestniczyły klasy: 1TDE, 1TKM, 2TBS, 3TE, 1BM pod opieką nauczycieli.
Dziękujemy pedagogowi szkolnemu za zaangażowanie Naszej Szkoły w tym projekcie.

Organizatorem wydarzenia był: Fundacja #DOBRYhasztag
Współorganizatorem: Miasto Olsztyn

Patronat Honorowy
Prezydent Miasta Olsztyn Pan Robert Szewczyk

Tekst i zdjęcia: Monika Pietrzak

 

We wtorek, 8 kwietnia, uczniowie Zespołu Szkół Samochodowych w Olsztynie byli na wycieczce zawodoznawczej w Nadarzynie k. Warszawy. Około 20 uczniów (klas: 2TS, 3TS, 4TS, 2BK i 3BK), będących pod opieką nauczycieli, wybrało się na Międzynarodowe Targi Transportu Spedycji i Logistyki.

Targi MT TSL to prestiżowe wydarzenie branżowe. Co roku gromadzi rzeszę profesjonalistów, ludzi biznesu, praktyków chętnych się spotkać i wymienić wiadomościami, również kontaktami. Targi oferują tę możliwość budowania relacji i wymiany wiedzy oraz poznania najnowszych technologii wspierających efektywność w branży.

Dla uczniów wchodzących w branżę jest to okazja poznać firmy, do których w przyszłości będą aplikować cv, starając się o pracę.

Wśród wystawców były znane polskie spedycje (np. Verocargo, Adar, Koimex), firmy przewozowe, producenci pojazdów ciężarowych i sprzętu magazynowego oraz firmy oferujące usługi magazynowe. Ponadto wystawiały się firmy programujące platformy transportowe (giełdy) i oprogramowania do planowania tras. Uczniowie cieszyli się, że mogą zetknąć się z praktykami i zadać im pytania. Dodatkowo każdy z uczniów dostał coś miłego, w postaci gadżetów firmowych.

Dziękujemy za fajną wycieczkę i zachęcamy pozostałych naszych uczniów do udziału w targach TSL w następnym roku.

Opiekunami grupy byli: p. T. Morzyc i p. B. Wronka, nauczyciele zawodu.

Tekst i zdjęcia: Beata Wronka

 

Znamy wyniki konkursu z rozpoznawania płynów samochodowych występujących we współczesnych pojazdach.

Pierwsze miejsce zajął - Filip Żukowski kl. 3TE.

Drugie miejsce ex aequo - Bartłomiej Wierzbicki kl. 2TM i Michał Wunderlich kl. 3TE.

Trzecie miejsce - Oskar Żulewski kl. 3TE.

Panowie wykazali się dużą wiedzą o działaniu mechanizmów silnika i o tym, które płyny chłodzą układy, a które konserwują.

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom konkursu.

Organizatorem konkursu był p. Krzysztof Aleksiejczuk.

Tekst i zdjęcia: Beata Wronka

W piątek 4 kwietnia w godzinach 9.00- 13.00 odbył się Dzień Otwarty Szkoły w Zespole Szkół Samochodowych. Wydarzenie to było zorganizowane dla uczniów szkół podstawowych. Naszą Szkołę odwiedziło około 180 uczniów klas ósmych szkół podstawowych z miasta Olsztyn i okolicznych miejscowości (Dywit, Kronowa, Barczewa, Jonkowa, Spręcowa, Tuławek, Świątek).

Podczas Dnia Otwartego na ósmoklasistów czekało wiele atrakcji. Uczestnicy mogli zapoznać się z ofertą edukacyjną ZSS, którą przedstawiał nauczyciel zawodu p. Sz. Perfikowski wraz ze specjalistami PKP. Wolontariusze szkoły, czyli nasi uczniowie, tego dnia chętnie oprowadzali naszych gości po budynku szkoły, pokazując im wszystkie nasze pracownie zawodowe i warsztaty. Tam na ósmoklasistów oczekiwali nauczyciele, którzy opowiadali o transporcie kolejowym, spedycji, mechanice, elektronice i obsłudze pojazdów. Obok budynku szkoły, na placu, oczekiwały na ósmoklasistów nasze pojazdy (osobowe spalinowe i elektryczne, fiaty 126p po tuningu, zestaw drogowy, koparka), należące do wyposażenia szkoły, a także dodatkowe atrakcje przygotowane przez absolwentów szkoły, którzy wystawili swoje auta i motocykle. Było to prawdziwe święto motoryzacji!

Atrakcją była możliwość skorzystania z nowoczesnego symulatora kolejowego, znajdującego się w s.2, obsługiwanego przez p. S. Olszewskiego.
Ponadto p. M. Kopówka przygotowała wraz z grupą AutoRescue atrakcyjne zajęcia z pierwszej pomocy medycznej, które pochłonęły młodzież.

Mamy nadzieję, że Nasza Szkoła spełniła oczekiwania przybyłych ósmoklasistów i że z wieloma z Was spotkamy się w nowym roku szkolnym.
Do zobaczenia we wrześniu!