BohaterOn - włącz historię! To ogólnopolska kampania mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstana Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. Zespół Szkół Samochodowych juz czwarty rok z rzędu bierze udział w tej ważnej akcji. Uczniowie chętnie tworzyli kartki z życzeniami dla Powstańców, brali udział w zajęciach dotyczących np. życia codziennego podczas Powstania Warszawskiego.

Hasło przewodnie tegorocznej edycji brzmi: Dumni z powstańców.

Na stronie BohaterOn stworzono wirtualne miejsce pamięci, każdy może upublicznić zdjęcie lub dodać film z podziękowaniami czy życzeniami dla Powstańców! Gorąco zachęcamy wszystkich uczniów do odwiedzenia portalu i skorzystania z wyjątkowej okazji, by wyrazić swoje emocje oraz pokazać Bohaterom Powstania Warszawskiego, że o nich pamiętamy i jesteśmy z nich dumni!

Kliknij w baner, aby wejść na stronę BOHATERON.

 

W ramach projektu „Samochodówka dla kobiet” w dniu 1 grudnia odbyły się warsztaty, podczas których uczennice z naszej szkoły wykonywały wianki i stroiki świąteczne. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem. Na koniec zajęć, uczestniczki mogły zabrać swoje dzieła do domu. Wiele prac na szczęście zostało i będzie cieszyć oko i umilać czas w oczekiwaniu na święta. Zobaczcie fotorelację.

Opiekę nad uczennicami sprawowały Marcelina Kopówka i Agnieszka Kolano.

 

Olimpiada Znajomości Afryki jest trójstopniową Olimpiadą tematyczną. Organizatorem Olimpiady jest Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Celem Olimpiady jest promocja kontynentu afrykańskiego, przy zwróceniu szczególnej uwagi na działalność naszych rodaków – bogactwo pracy polskich misjonarzy i misjonarek, ambasadorów naszego kraju oraz ludzi, wśród których żyją. Ponadto uczestnictwo w konkursie integruje uczniów wśród idei wychowania w duchu tolerancji, szacunku dla drugiego człowieka bez względu na jego pochodzenie, oraz uczy wrażliwości, otwartości na inne narody i kultury. Nagrodą główną są “Indeksy” na studia na wybranych uczelniach. Laureaci i finaliści Olimpiady Znajomości Afryki będą przyjmowani na uczelnie w kraju z pominięciem postępowania rekrutacyjnego.

Olimpiadę organizuje się, jako trzystopniowe zawody o zasięgu ogólnopolskim. Dnia 5 grudnia 2022 r. odbył się I stopień zawodów ‐ na poziomie szkolnym. Wzięło w nim udział 5 uczniów Naszej szkoły. Do II etapu – okręgowego zakwalifikowało się dwóch uczestników z najlepszymi wynikami: Piotr Pędzich z klasy IV TSG i Joanna Muraszkiewicz z klasy IV TKP.

Serdecznie gratuluję!

Uczniów do Olimpiady przygotowała Anna Czałpińska

 

Jak dbać o Naszą Planetę i chronić środowisko naturalne? Te pytania zadaje sobie dziś coraz więcej ludzi. Ważne są rozwiązania systemowe, ale żeby zmieniać świat, trzeba zacząć od siebie. Nasze codzienne decyzje mogą wpływać też na innych ludzi, dlatego warto dzielić się swoimi sposobami ochrony środowiska we własnym mikroświecie. Oczywiście nie jesteśmy w stanie zamieść całej pustyni, nawet jeśli czeka nas nauka do ważnego egzaminu. Każdy z nas jednak może wdrożyć w życie małe działania, które pomogą chronić środowisko i sprawią, że wszyscy będziemy czuć się lepiej.

W naszej szkole rozstrzygnięty został konkurs na plakat ekologiczny nt. „Moje sposoby na bardziej ekologiczne życie”.

1 miejsce zajęła Julia Górska kl. 4TSP
2 miejsce ex aequo zajęli Maja Osowska kl. 4TSP i Andrzej Michalak kl. 2TM
3 miejsce zajął Filip Samociuk kl. 4TSP
Wyróżnienie otrzymał Kacper Świstara kl. 3TS

Wszyscy uczniowie biorący udział w konkursie wykazali się znajomością zasad współgrania z przyrodą oraz niezwykłą kreatywnością.

Serdecznie dziękuję za udział w konkursie :)

Konkurs zorganizowała Pani Anna Konopko

Dnia 24 listopada 2022 roku w sali 110 odbył się kiermasz ciast, z którego dochód został przeznaczony na rehabilitację 8-letniego Oliwiera chorego na porażenie mózgowe i lekooporną padaczkę. Chłopiec ten znajduje się pod opieką Fundacji - Zdążyć z Pomocą!
Zebraliśmy łącznie 2 200 zł, dzięki którym zostanie opłaconych 10 sesji rehabilitacyjnych Oliwiera. Dzięki zaangażowaniu wielu osób, a przede wszystkim klasom: 3 TM, 4 TEG, 4 TMP, 4 TSKG, 4 TSKP, 3 TE, 3 TSK, 2 TM, 1TE, 3 BM, 2TE, 1TD pobiliśmy rekord z tamtego roku.

Brawo samochodówka!

W imieniu Samorządu Uczniowskiego dziękujemy za hojność, gest i wsparcie tego szczytnego celu!

 

  

  

 

Dnia 22 listopada 2022 r. Samorząd Uczniowski zorganizował wyjście integracyjne z uczniami pochodzącymi z Ukrainy. W pierwszej kolejności młodzież zapoznała się z historią Olsztyna i jego zabytkami, zwiedziła też bibliotekę publiczną uzyskując w niej cenne informacje dotyczące możliwości wypożyczenia książek, czasopism, gier itp wydanych w języku ukraińskim oraz nauki języka polskiego w szybkim tempie. Po wspólnym spacerze uczniowie udali się na gorący posiłek. Opiekę nad młodzieżą sprawowali p. Alicja Jasińska - opiekun Samorządu Uczniowskiego, p. Olga Witkiewicz-Bury - szkolny psycholog i p. Stefan Sachryn - biegle posługujący się językiem ukraińskim i pełniący funkcję tłumacza.

Dnia 18 listopada 2022 roku w ZSS w Olsztynie odbył się Wirtualny Festiwal Umiejętności Zawodowych, który został zorganizowany przez Akademię Eurocash.  Festiwal przeprowadzono w formule on-line i skierowano do uczniów m.in klas o profilu logistycznym i spedycyjnym. Wirtualny Festiwal Umiejętności Zawodowych jest wydarzeniem cyklicznym organizowanym od 2020 r.  Jego celem jest zapoznanie Uczniów ze specyfiką pracy w obszarach szeroko rozumianej logistyki oraz handlu. Poszczególne prelekcje prowadzą profesjonalni trenerzy Akademii Umiejętności Eurocash posiadający ponad 20-letnie doświadczanie zawodowe w branży FMCG oraz praktycy w obszarze logistyki (pracownicy Eurocash Logistyka), którzy dysponują szeroką wiedzą fachową. Celem każdej edycji Wirtualnego Festiwalu jest również przekazanie Uczniom wiedzy (w ramach doradztwa zawodowego) jak planować swoją ścieżkę zawodową, jak odnaleźć się na rynku pracy oraz jak rozwijać kompetencje osobiste i zawodowe. Z piątkowych wykładów on-line skorzystali uczniowie klas: 2TS, 3 TS, 4 TSP oraz nauczyciele zawodu Pani Beata Wronka i Pani Joanna Świdzińska.

16 października 2022 r. przedstawiciele klas 1 BK, 1 TE, 2 BM, 2 BE , Dyrektor ZSS  i pięciu nauczycieli ZSS w Olsztynie wzięło udział w Międzynarodowych Targach Narzędziowych oraz Targach Maszyn Budowlanych odbywających się w PTAK WARSAW EXPO-Nadarzyn - Warszawa /warsaw expo.eu/. W drodze powrotnej odwiedziliśmy Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach /muzeum-motoryzacji.com.pl/. Pozwoliło to poznać obiekty i eksponaty związane z historią motoryzacji, które były własnością lub były użytkowane przez sławnych ludzi, ewentualnie brały udział w zdarzeniach lub ekranizacjach filmowych.

 

11 listopada 2022 r. poczet sztandarowy ZSS w Olsztynie oraz dyrektor szkoły- Arkadiusz Gnoza wzięli udział w Wojewódzkich Obchodach Święta Niepodległości. Uroczystości rozpoczęły się w Bazylice Katedralnej Świętego Jakuba na Starym Mieście, gdzie odprawiono mszę świętą w intencji Ojczyzny. Po uroczystej mszy uczestnicy wydarzenia przeszli ulicami Olsztyna na Plac Solidarności. Tam przedstawiciele samorządów złożyli kwiaty pod pomnikiem Wolności Ojczyzny i odbył się Niepodległościowy Apel Pamięci.

10 listopada 2022 r. uczniowie klasy 1 BE udali się wraz z wychowawcą, panią Marleną Klein i opiekunem, panią Marzeną Ejdys do strzelnicy myśliwskiej przy ul. Cietrzewiej 53 A w Gutkowie. Do miejsca docelowego prowadziła piękna leśna droga. Każdy mógł wzmocnić swoją kondycję oddychając świeżym powietrzem i idąc trzy kilometry przez uroczy las , ubrany w barwy jesieni. W strzelnicy czekał na młodzież instruktor-myśliwy, pan Dawid Nowakowski. Zostaliśmy bardzo miło i serdecznie przyjęci. Pan Nowakowski zaprosił uczniów na krótki wykład w przepięknym, nowym budynku koła łowieckiego. Młodzi ludzie usłyszeli ciekawe informacje o mieszkańcach naszych lasów, tradycji myśliwych, zasadach łowiectwa i historii patrona. Po krótkim wykładzie miło spędziliśmy czas przy ognisku piekąc kiełbaski, chlebek, plastry jabłek i pianki. Po kilku zabawach integracyjnych, niektórzy grali w piłkę na pobliskim placu, inni wspinali się po leśnych wzgórzach. Punktem kulminacyjnym wycieczki była nauka strzelania z prawdziwej broni palnej. Pod fachowym okiem instruktora młodzież poznała tajniki celnego wystrzału. Każdy miał szansę korzystać z broni trzykrotnie, a niektórym udało się trafić w dziesiątkę. To był naprawdę niezwykły, pełen wrażeń dzień, który zapewne pozostanie w naszej pamięci na długie lata.

Co roku uroczyście obchodzimy kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów. Dzień 11 listopada 1918 roku to jeden z wielu dni w procesie tworzenia niepodległego państwa polskiego. Z uwagi na symbolikę jest jednak wyjątkowy. Odzyskanie niepodległego bytu było wielką chwilą dziejową, spełniły się marzenia o wolnej Polsce. Dzisiaj, dla nas, współczesnych, to także bardzo ważny dzień.

10 listopada 2022 r. w naszej szkole odbyła się uroczystość przygotowana przez uczniów i wychowawców klas drugich Technikum nr 1, która przypominała najważniejsze wydarzenia i osoby z dziejów naszego kraju oraz skłaniała wszystkich do refleksji nad wagą takich słów jak ojczyzna, wolność, niepodległość i patriotyzm. Program artystyczny zawierał utwory wybitnych twórców romantycznych: A. Mickiewicza, J. Słowackiego, C. K. Norwida opatrzone pięknymi piosenkami, także w wykonaniu naszych uczennic. Uczniowie prezentowali swoje różnorodne pasje i talenty, które dzięki dokonaniom przodków mogą dziś spokojnie rozwijać. Wspaniałą oprawę uroczystości stanowiły pokazy taneczne.

Nagrody otrzymali również laureaci konkursu na wykonanie plakatu z okazji Święta Niepodległości.

Uroczystość pod kierunkiem pani Katarzyny Urban przygotowali:
Marianna Goździewska, Oleh Chornobai, Hubert Kleinszmidt, Grzegorz Nejman, Mateusz Sobczak, Patryk Soliwoda 2 TM
Julia Rozner, Wojciech Stach, Mateusz Rarak 2 TE
Roksana Milewska, Maciej Krause 2 TSK

Dekorację z uczniami przygotowały pani Marcelina Kopówka i pani Agnieszka Kolano.