Czwartego września w Zespole Szkół Samochodowych, jak w całym kraju, odbyła się inauguracja roku szkolnego 2023/2024. Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru szkoły i odśpiewaniem hymnu narodowego. Następnie głos zabrał Pan Dyrektor Arkadiusz Gnoza, który powitał serdecznie wszystkich obecnych, życzył uczniom i nauczycielom wielu sukcesów oraz satysfakcji z nauki i pracy. Odczytano także list Prezydenta Miasta Olsztyna. Uczniowie klas pierwszych złożyli uroczystą przysięgę.

Życzymy sukcesów, wytrwałości i samych wspaniałych chwil w nowym roku szkolnym.

Tekst: Anna Ulbrych-Kuczmarska

Zdjęcia: Izabela Anna Salitra

03.07.2023 r. Dyrektor Zespołu Szkół Samochodowych im. por. A. M. Bocheńskiego w Olsztynie podpisał umowę współpracy ze spółką PKP Intercity S.A. PKP Intercity to największy polski operator kolejowy, który łączy centra dużych miast oraz popularne ośrodki turystyczne w kraju a także umożliwia wygodne podróżowanie po Europie. Każdego dnia przewoźnik uruchamia około 400 pociągów. Spółka cały czas rozwija się, inwestując w tabor i zaplecze techniczne.

Dzięki podpisanej umowie zacieśni się współpraca szkoły z przyszłym pracodawcą w zakresie zwiększenia jakości i efektywności szkolenia kadr dla kolei. Fachowcy z kolejnego przedsiębiorstwa kolejowego będą współuczestniczyć w teoretycznym i praktycznym szkoleniu uczniów na kierunkach: technik transportu klejowego i technik budownictwa kolejowego, dostosowując ich umiejętności do potrzeb pracodawców. Młodzież ucząca się w zawodach kolejowych będzie mogła odbywać praktyki zawodowe w spółce PKP Intercity S.A. Uczniowie spełniający opisane w regulaminie kryteria będą mogli skorzystać z programu stypendialnego i po zakończeniu nauki rozpocząć pracę w spółce.

 

Zakończenie Roku Szkolnego to wyjątkowy dzień kończący kolejny rok lub też cały kolejny etap nauki. W tym roku 23 czerwca, na boisku szkolnym zgromadzili się uczniowie i nauczyciele, by podsumować i uroczyście pożegnać rok szkolny 2022/2023. Dyrektor Zespołu Szkół Samochodowych- pan Arkadiusz Gnoza wręczył nagrody oraz dyplomy uczniom, którzy wyróżnili się wynikami w nauce, wysoką frekwencją oraz pracą na rzecz szkoły i środowiska lokalnego. Tego dnia pożegnaliśmy także absolwentów Branżowej Szkoły I Stopnia. Uczniowie klas 3BM, 3BE i 3BK kończący w bieżącym roku szkolnym naszą szkołę zostali pożegnani przez Dyrekcję, zgromadzone grono pedagogiczne, przybyłych gości i uczniów, oraz obdarowani drobnymi upominkami w postaci kubków z autorskim logo Samochodówki, przygotowanymi przez kolegów z młodszych klas pod opieką p. Martyny Karolewskiej i p. Rafała Niestępskiego.

Pani Alicja Jasińska opiekunka Samorządu Uczniowskiego zapoznała zebranych z wynikami konkursu na najlepszą frekwencję klas w bieżącym roku szkolnym:

I miejsce - klasa 2TM: wychowawczyni p. Katarzyna Urban
II miejsce - klasa 1TE: wychowawczyni p. Wioletta Ossowska
III miejsce - klasa 3TM: wychowawczyni p. Alicja Jasińska

Uroczystość zakończyła się spotkaniami z wychowawcami w klasach, gdzie uczniowie odebrali świadectwa.

Życzymy wszystkim bezpiecznego i udanego wypoczynku.

Tekst: Anna Ulbrych-Kuczmarska

Zdjęcia: Maryna Karolewska, Izabela Anna Salitra

 

Dzień 26 maja był w naszej szkole dniem wyjątkowym, ponieważ uroczyście obchodziliśmy Święto Patrona Szkoły – por. Adolfa Marii Bocheńskiego, oficera pułku Ułanów Karpackich. Postać ta wpisuje się w narodową, patriotyczną postawę, bohaterskiego żołnierza walczącego o wolną i niepodległą Polskę, uczestnika obrony Narwiku, obrońcy Tobruku, zdobywcy klasztoru na Monte Cassino. Porucznik Bocheński to wzór patriotyzmu, odwagi i poświęcenia. Codziennie dumnie przekazujemy uczniom Samochodówki jego życiowe credo.

,,Można zrzec się swoich praw, ale nigdy obowiązków”.

O godz. 8.45 miał miejsce uroczysty apel, który rozpoczął się wprowadzeniem sztandaru szkoły, odśpiewaniem hymnu Polski i przemówieniem Pana Dyrektora, Arkadiusza Gnozy. Następnie Pan Szczepan Perfikowski ogłosił zwycięzców corocznego konkursu zainicjowanego przez członka rodziny naszego patrona - „Zwyczajni, a jednak niezwyczajni”. Laureatami zostali:

Konrad Dzierzęcki z kl. 2TE (pierwsza nagroda), Mikołaj Wiśniewski z kl. 3TM (druga nagroda).

Wyróżnienia otrzymali: Joanna Jarmakowicz (4TS) i Andrzej Michalak (2TM).

Po ogłoszeniu wyników uczniowie: Mateusz Sobczak (Adolf Maria Bocheński), Hubert Kleinszmidt (prowadzący), Franciszek Dmytrenko, Oleh Chornobai, Grzegorz Nejman, Bartosz Żokowski, Andrzej Michalak, Jakub Niski, Kacper Kaziulewicz, Dominik Rudziński z klasy 2 TM, Maciej Bembas z klasy 1 TS oraz Maksymilian Wornowski z klasy 1 BE (recytatorzy) zaprezentowali program artystyczny popularyzujący życie, twórczość i bohaterski udział naszego patrona szkoły w II wojnie światowej. Chłopcy przedstawili bogaty repertuar poetycki, tematycznie związany z oddaniem czci żołnierzom walczącym o wolność Polaków i Europejczyków. Uczniowie i obecni na uroczystości goście mogli poznać losy naszego patrona i jego rodziny uczestnicząc w „żywej” lekcji historii, a wpleciony pomiędzy zróżnicowane teksty literackie repertuar muzyczny umilił wszystkim czas występu. Program słowno-muzyczny młodzież szkolna przyjęła z ogromnym entuzjazmem, a jego przygotowaniem zajęły się Panie: Marlena Klein i Elżbieta Lechicka.

W części artystycznej, przygotowanej przez Panią Elżbietę Lechicką udział wzięli: Jakub Lis (1TK), Jan Krzywiński (1TE), Maksymilian Wiśniewski (1TS), Michał Dordzik (1BE), Emilia Denisiuk (1BK), Radosław Rychlik (1BK), Fabian Skiba (2BM), Jacek Dąbrowski (3BK). Tu na duże owacje zasłużyli chłopcy, którzy z ogromnym zaangażowaniem zaśpiewali piosenkę - Gdzie są kwiaty z tamtych lat?  Pete'a Seegera.

Pani Elżbieta Lechicka do części artystycznej z okazji Święta Patrona włączyła również ideę XXV Warmińsko - Mazurskich Dni Rodziny pod hasłem „Razem tworzymy Rodzinę”. Zadbała także o piękną dekorację. Obsługą techniczną zajęli się: Jakub Biernacki (1TM), Tomasz Skowroński (1TM), Wojciech Wlazło (1TM), Łukasz Żukowski (1TM) i Wiktor Łukaszewski (1 BE). Pomocą w przygotowaniu całej uroczystości służył pan Andrzej Dordzik.

Po części oficjalnej przenieśliśmy się na dziedziniec szkolny, gdzie nastąpił pokaz aut i motocykli. Uczniowie kształcili umiejętności wiedzy teoretycznej i praktycznej uczestnicząc w zorganizowanych konkurencjach przygotowanych i nadzorowanych przez nauczycieli. Konkurs rozpoznawania części samochodowych przygotowali: Krzysztof Aleksiejczuk i Stanisław Rudziński, a w jury pozostałych konkursów byli Paweł Murawski, Tomasz Matyjas oraz Krzysztof Kopacki.

Nad przebiegiem imprezy czuwała Pani Alicja Jasińska, organizatorka tego przedsięwzięcia. Z pokazem umiejętności zawitał do nas kierowca rajdowy, aktualny mistrz Polski i Europy Centralnej w rallycrossie - Zbigniew Staniszewski oraz absolwenci szkoły zrzeszeni w klubie „Cabrio - Arkadiusz Łutowicz i Grzegorz Bernaciak”.

Zanim ogłoszono wyniki konkursów odbyła się charytatywna zbiórka na Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną (PSONI) Koło w Biskupcu.

Po ogłoszeniu zwycięzców w poszczególnych kategoriach i rozdaniu dyplomów zakończeniu imprezy towarzyszyły pokazy driftu.

Wyniki konkursów:

Kategoria auta-zabytek

I miejsce - Michał Kuklik
II miejsce - Błażej Gajdamowicz
III miejsce - Jakub Jarosik

Kategoria auta-tuning

I miejsce - Damian Krocz
II miejsce - Daniel Ciężki
III miejsce - Kajetan Mendelski

Kategoria motocykl-zabytek

I miejsce - Adam Makrucki
II miejsce - Jakub Mikołajski
III miejsce - Kacper Majewski

Konkurs dla klas pierwszych na rozpoznawanie części samochodowych

I miejsce - klasa 1TD
II miejsce - klasa 1BE
III miejsce - klasa 1TM

Wszystkim osobom zaangażowanym w zorganizowanie powyżej imprezy serdecznie dziękujemy!

Tekst: Marlena Klein

Zdjęcia: Anna Czałpińska, Martyna Karolewska, Izabela Anna Salitra

„Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.” św. Jan Paweł II.

18 maja 2023 r. młodzież naszej szkoły uczestniczyła w spotkaniu poświęconym wolontariatowi. Podczas spotkania s. Beata Zawiślak z Caritas Polska, rozmawiała z uczniami o idei wolontariatu, a także przybliżyła cel i zadania Szkolnych Kół Caritas. Ponadto, podopieczni mówili o swoim zaangażowaniu w akcje pomocowe i charytatywne. Słowa wypowiedziane przez prelegentkę zostały poparte ciekawym filmem. Uczniowie zobaczyli jak wiele dobra jest wokół nas. Zrozumieli, że niosąc bezinteresowną pomoc innym, pomagamy też sobie, bo dobro do nas wraca. Poza tym młodzież miała doskonałą okazję, aby przemyśleć na nowo, kim jest wolontariusz i dlaczego warto nim być.

Spotkanie odbyło się z inicjatywy i na zaproszenie o. Kordiana Szwarca. Natomiast jego organizacją zajęły się nauczycielki, Elżbieta Lechicka i Joanna Łazicka.

Tekst i zdjęcia: Elżbieta Lechicka

 

 

W najbliższy poniedziałek tj. od 5 czerwca  rozpoczynamy głosowanie na projekty w ramach w Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego 2023/2024.

 www.glosujobo.olsztyn.eu

 

W środę 24.05.2023 r. klasa 2 TE uczestniczyła w ekolekcji organizowanej przez Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Olsztynie. Celem zajęć było pogłębienie świadomości ekologicznej w zakresie gospodarki odpadami. Młodzież wysłuchała wykładu na temat segregacji odpadów oraz przypomniała sobie jej zasady. Prawidłowa segregację utrudniają nam wielomateriałowe opakowania. Odsetek składowania odpadów w naszym kraju jest nadal dość wysoki (38% w 2021 roku). Wiele się jeszcze musimy nauczyć, jednak to od nas zależy w jakim stopniu będziemy w stanie pożytecznie wykorzystać surowce wtórne. Każdy z nas może przyczynić się do ochrony naturalnych zasobów Ziemi. Na przykład z 35 plastikowych butelek PET można wyprodukować średniej wielkości bluzę polarową. W Polsce w 2021 roku na jednego mieszkańca przypadało około 360 kg odpadów komunalnych.

 Tekst i zdjęcia: Anna Konopko

 

Drodzy Uczniowie,

życzymy Wam wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Dziecka.

Niech szczęście nigdy Was nie opuszcza a marzenia się spełniają smile

Dyrekcja, nauczyciele oraz pracownicy ZSS

W sobotę (13 maja) prezydent Olsztyna i Zespół Szkół Mechaniczno-Energetycznych w Olsztynie zaprosili olsztynian na Zawodową Majówkę.

Impreza skierowana była przede wszystkim do Ósmoklasistów. Zaproszone szkoły, w tym także Zespół Szkól Samochodowych, kształcące w różnych branżach przygotowały dla nich prezentacje swych ofert kształcenia. Uruchomiony punkt konsultacyjny z ofertą naszej szkoły dla uczniów klas ósmych szkół podstawowych i ich rodziców miał zachęcić młodych ludzi i pomóc im w wyborze zawodu. Przygotowany w naszym namiocie symulator jazdy pojazdami, a w szczególności fiat 126p w wersji cabrio, stały się największą atrakcją całej imprezy. Każdy miał okazję odbyć podróż w przeszłość i przejechać się kultowym maluchem, również zaproszeni goście.

Dziękujemy organizatorom za zaproszenie, a wszystkim przybyłym za odwiedziny na naszym stoisku i zainteresowanie Ofertą Naszej Szkoły

Zapraszamy do Samochodówki.

 

27 kwietnia 2023 r. w Warmińsko-Mazurskiej Bibliotece Pedagogicznej odbył się Konkurs Pięknego Czytania Biblii. W ramach przesłuchania konkursowego uczestnicy czytali wybrane przypowieści ewangeliczne.

W eliminacjach uczestniczyli uczniowie z kilkunastu szkół województwa warmińsko-mazurskiego. Naszą szkołę reprezentowali: Dominika Bulińska (4TSP), Julia Górska (4TSP), Joanna Jarmakowicz (4TSP), Filip Samociuk (4TSP).

Joanna Jarmakowicz została wyróżniona w konkursie. Laureatka otrzymała nagrodę za piękne i wzruszające odczytanie tekstu biblijnego. Pozostali uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy.

Młodzież do konkursu przygotowała p. Elżbieta Lechicka.

Joasi gratulujemy sukcesu!

Wszystkim uczestnikom eliminacji wojewódzkich serdecznie dziękujemy.

ZDJĘCIA I RELACJA

W dniu 28 kwietnia 2023 r. na uroczystym apelu pożegnaliśmy uczniów klas 4TEG, 4TMG i 4TSK Technikum nr 1. Pan dyrektor Arkadiusz Gnoza wraz z wychowawczyniami klas czwartych: Panią Anną Osiak, Panią Izabelą Anną Salitrą i Panią Ewa Krypciak wręczyli nagrody uczniom wyróżniającym się bardzo dobrymi wynikami w nauce, wysoką frekwencją, sukcesami sportowymi oraz działalnością na rzecz naszej Szkoły. W uroczystości udział brali również reprezentanci rodziców. Licznie zebrani na apelu przedstawiciele młodszych klas pod opieką Pana Macieja Szczyglaka zaprezentowali specjalnie przygotowany na tą okazję program artystyczny, następnie życzyli Abiturientom sukcesów na egzaminach maturalnych oraz w życiu prywatnym i zawodowym oraz obdarowali ich drobnymi upominkami w postaci kubków z autorskim logo Samochodówki i breloczków.

Tradycyjnie na koniec apelu zabrzmiał także ostatni dzwonek.

Drodzy Abiturienci!

Właśnie kończycie ważny etap swojego życia i żegnacie mury naszej Szkoły. Dla każdego z Was pobyt w ZSS w Olsztynie to z pewnością czas wytężonej nauki, dojrzewania, dokonywania pierwszych ważnych życiowych decyzji, budowania własnej tożsamości, nawiązywania przyjaźni, poszukiwania swojego miejsca w życiu.

Dziękujemy Wam za wszystkie wspólne i niepowtarzalne chwile, za Wasze zaangażowanie w budowanie pięknej historii naszej Szkoły, której staliście się trwałą, żyjącą cząstką. Gratulujemy ukończenia szkoły i osiągniętych sukcesów.

 Tekst: Izabela Anna Salitra
Zdjęcia: Anna Czałpińska, Izabela Anna Salitra