11 listopada 2022 r. poczet sztandarowy ZSS w Olsztynie oraz dyrektor szkoły- Arkadiusz Gnoza wzięli udział w Wojewódzkich Obchodach Święta Niepodległości. Uroczystości rozpoczęły się w Bazylice Katedralnej Świętego Jakuba na Starym Mieście, gdzie odprawiono mszę świętą w intencji Ojczyzny. Po uroczystej mszy uczestnicy wydarzenia przeszli ulicami Olsztyna na Plac Solidarności. Tam przedstawiciele samorządów złożyli kwiaty pod pomnikiem Wolności Ojczyzny i odbył się Niepodległościowy Apel Pamięci.

10 listopada 2022 r. uczniowie klasy 1 BE udali się wraz z wychowawcą, panią Marleną Klein i opiekunem, panią Marzeną Ejdys do strzelnicy myśliwskiej przy ul. Cietrzewiej 53 A w Gutkowie. Do miejsca docelowego prowadziła piękna leśna droga. Każdy mógł wzmocnić swoją kondycję oddychając świeżym powietrzem i idąc trzy kilometry przez uroczy las , ubrany w barwy jesieni. W strzelnicy czekał na młodzież instruktor-myśliwy, pan Dawid Nowakowski. Zostaliśmy bardzo miło i serdecznie przyjęci. Pan Nowakowski zaprosił uczniów na krótki wykład w przepięknym, nowym budynku koła łowieckiego. Młodzi ludzie usłyszeli ciekawe informacje o mieszkańcach naszych lasów, tradycji myśliwych, zasadach łowiectwa i historii patrona. Po krótkim wykładzie miło spędziliśmy czas przy ognisku piekąc kiełbaski, chlebek, plastry jabłek i pianki. Po kilku zabawach integracyjnych, niektórzy grali w piłkę na pobliskim placu, inni wspinali się po leśnych wzgórzach. Punktem kulminacyjnym wycieczki była nauka strzelania z prawdziwej broni palnej. Pod fachowym okiem instruktora młodzież poznała tajniki celnego wystrzału. Każdy miał szansę korzystać z broni trzykrotnie, a niektórym udało się trafić w dziesiątkę. To był naprawdę niezwykły, pełen wrażeń dzień, który zapewne pozostanie w naszej pamięci na długie lata.

Co roku uroczyście obchodzimy kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów. Dzień 11 listopada 1918 roku to jeden z wielu dni w procesie tworzenia niepodległego państwa polskiego. Z uwagi na symbolikę jest jednak wyjątkowy. Odzyskanie niepodległego bytu było wielką chwilą dziejową, spełniły się marzenia o wolnej Polsce. Dzisiaj, dla nas, współczesnych, to także bardzo ważny dzień.

10 listopada 2022 r. w naszej szkole odbyła się uroczystość przygotowana przez uczniów i wychowawców klas drugich Technikum nr 1, która przypominała najważniejsze wydarzenia i osoby z dziejów naszego kraju oraz skłaniała wszystkich do refleksji nad wagą takich słów jak ojczyzna, wolność, niepodległość i patriotyzm. Program artystyczny zawierał utwory wybitnych twórców romantycznych: A. Mickiewicza, J. Słowackiego, C. K. Norwida opatrzone pięknymi piosenkami, także w wykonaniu naszych uczennic. Uczniowie prezentowali swoje różnorodne pasje i talenty, które dzięki dokonaniom przodków mogą dziś spokojnie rozwijać. Wspaniałą oprawę uroczystości stanowiły pokazy taneczne.

Nagrody otrzymali również laureaci konkursu na wykonanie plakatu z okazji Święta Niepodległości.

Uroczystość pod kierunkiem pani Katarzyny Urban przygotowali:
Marianna Goździewska, Oleh Chornobai, Hubert Kleinszmidt, Grzegorz Nejman, Mateusz Sobczak, Patryk Soliwoda 2 TM
Julia Rozner, Wojciech Stach, Mateusz Rarak 2 TE
Roksana Milewska, Maciej Krause 2 TSK

Dekorację z uczniami przygotowały pani Marcelina Kopówka i pani Agnieszka Kolano.

 

Patriotyzm to umiłowanie i pielęgnowanie narodowej tradycji, kultury czy języka. Patriotyzm oparty jest na poczuciu więzi społecznej, wspólnoty kulturowej oraz solidarności z własnym narodem i społecznością. Patriotyzm to szacunek do historii i tradycji ojczystego kraju, przetykany szacunkiem do każdego człowieka, oraz dbałość o państwo w każdym wymiarze, tym najbardziej podstawowym również (kultura osobista w szkole, w autobusach czy nieśmiecenie w parku czy lesie).

Dość łatwo jest stwierdzić, kto był patriotą w czasie wojny czy podczas okupacji. Ale kogo nazwiemy patriotą w okresie pokoju w wolnym kraju? Co trzeba robić, aby czynami pokazać miłość do ojczyzny?.

10 listopada główną inicjatywą mającą na celu upamiętnienie tej ważnej rocznicy był uroczysty apel szkolny. Przy okazji obchodów 11 listopada uczniowie klas: II TM, II TKS, II TE przedstawili w jaki sposób dzisiejszy młody człowiek może okazać swój szacunek i miłość do ojczyzny.

Nad projektem czuwały Pani Marcelina Kopówka i Agnieszka Kolano.

Zakończyła się kolejna edycja kampanii edukacyjnej "Sam sobie sterem, wszędzie pieszo lub rowerem" pod patronatem Prezydenta Olsztyna Pana Piotra Grzymowicza.

W tym roku w akcji wzięli udział nie tylko mieszkańcy Olsztyna. Kampania została przeprowadzona na zasadzie rywalizacji szkół, a jej głównym celem było zgromadzenie jak największej liczby „aktywnych kilometrów”. Kampania została zorganizowana z okazji Europejskiego Tygodnia Mobilności, w dniach 8-22 września.

Jej głównym celem było zgromadzenie jak największej liczby „aktywnych kilometrów”, które można było zdobyć podróżując do szkoły pieszo, rowerem, hulajnogą lub innym ekologicznym środkiem transportu. Aby wziąć udział w akcji, każda szkoła była zobowiązana do nagrania krótkiego filmiku promującego alternatywne środki transportu, a obowiązkiem uczniów było codzienne wypełnianie „karty aktywności”, na której należało wpisać rodzaj środka transportu oraz liczbę przebytych kilometrów. W rywalizacji, kilometry mogli zbierać dla danej szkoły jej uczniowie, pracownicy, rodzice i inne osoby, które chcą wesprzeć ulubioną placówkę. Głównym motywem kampanii edukacyjnej było zachęcenie do zmiany nawyków transportowych oraz uświadomienie, że wybieranie alternatywnych, ekologicznych środków transportu i wykorzystanie ich w codziennych podróżach pozytywnie wpływa nie tylko na jakość środowiska, ale także na zdrowie mieszkańców.

Przez dwa tygodnie uczniowie Naszej Szkoły dbali o swoją kondycję pokonując kilometry spacerując i jeżdżąc rowerem. W tej edycji wzięło udział 31 uczniów i koordynujący działania w szkole nauczyciel. Wspólnie udało się zebrać 4640,5 km.

Najbardziej aktywni uczniowie zostali wyróżnieni nagrodami:

I miejsce zajął Adam Bronakowski z klasy III TM
II miejsce zajął Dominik Śledziewski z klasy I TK
III miejsce zajął Karol Jundził z klasy 1 TK

 

Kolejne miejsca zajęły osoby:

Jakub Karaszewski z klasy 1 TE
Julia Górksa z klasy 4 TSP
Jakub Filochowski z klasy 1 TK
Kornel Kiełczykowski z klasy 3 TK
Dorian Poczta z klasy 1 TK
Adrianna Dadun z klasy 4 TEP
Mateusz Bąk z klasy 3 TM
Filip Kukwa z klasy 4 TKP
Ludwika Zięba z klasy 1 TK

Specjalne podziękowania należą się uczniom klasy III TM: Mateuszowi Bąk, Adamowi Bronakowskiemu, Bartoszowi Górzec, Kajetanowi Mendelskiemu, Janowi Morawskiemu, Bartoszowi Redżepi, Tobiaszowi Sadowskiemu oraz Marcelowi Zielińskiemu za pomoc w nagraniu filmu promującego jazdę na rowerze.

Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy za wspólną zabawę!

Nad przebiegiem imprezy w ZSS czuwała Pani Anna Konopko.

   

 

Wyróżnienie w II WOJEWÓDZKIM KONKURSIE LITERACKIM „Małżeństwo - Dobra Rodzina”.

3 listopada 2022 r. Szymon Borkowski, uczeń klasy 1TK został wyróżniony w II WOJEWÓDZKIM KONKURSIE LITERACKIM pod hasłem „Małżeństwo - Dobra Rodzina”. Laureat otrzymał dyplom oraz kartę podarunkową Media Markt o wartości 150 zł.

Konkurs został zorganizowany przez: Fundację Dobra Rodzina, Radę ds. Rodzin Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Wydział Duszpasterski Rodzin Archidiecezji Warmińskiej. Eliminacje były skierowane do młodzieży i dorosłych z województwa warmińsko-mazurskiego.

Praca literacka została wykonana pod kierunkiem p. Elżbiety Lechickiej.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

 

 

W październiku pani Katarzyna Urban zorganizowała konkurs na wykonanie plakatu z okazji nadchodzącego Święta Niepodległości. Do konkursu przystąpiło 28 uczniów z różnych klas: Łukasz Łuka 1 TS, Krzysztof Łużpiński 1 TE, Oskar Żulewski 1 TE, Jakub Karaszewski 1 TE, Jan Krzywiński 1 TE, Wiktor Ślędak 1 TE, Jakub Piórkowski 1 TE, Jan Dąbkowski 1 TE, Krzysztof Urbanik 1 TE, Aleksander Pawlak 1 BM, Wiktor Łukaszewski 1 BE, Bartosz Żokowski 2 TM, Kacper Kaziulewicz 2 TM, Mikołaj Wilchowski 2 TM, Grzegorz Nejman 2 TM, Jakub Pałubiński 2 BK, Przemysław Laskowski 3 BM, Marek Fogt 3 BM, Maja Osowska 4 TSP, Marceli Musiałek 4 TMP, Rafał Mastalerczuk 4 TMP, Robert Janikowski 4 TMP, Nikodem Budzeński 4 TMP, Szymon Stepasiuk 4 TMP, Bartosz Pieniak 4 TMP, Patryk Czerniakowski 4 TMP, Jakub Sawiniec 4 TMP, Maciej Trojanowski 4 TMP.

27 października 2022 r. komisja w składzie : pani wicedyrektor Barbara Tymecka, pani Alicja Jasińska, pani Katarzyna Urban, pan Maciej Szczyglak wyłoniła laureatów.

1 miejsce Bartosz Żokowski 2 TM

2 miejsce Marceli Musiałek 4 TMP

wyróżnienia:

Maja Osowska 4 TSP

Kacper Kaziulewicz 2 TM

Wiktor Łukaszewski 1 BE

Wszystkim uczniom dziękujemy za zaangażowanie i kreatywność. Nagrodzonym uczniom serdecznie gratulujemy.

W ramach europejskiego, ogólnopolskiego i warmińsko-mazurskiego tygodnia kariery 20 października 2022 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie młodzieży z cenioną psychoterapeutką panią Magdaleną Kulmaczewską na temat: ,,Równowaga psychiczna w nauce i pracy". W spotkaniu wzięły udział klasy 1BM, 2BK, 4TKP, 4TSP.

Wydarzenie zorganizowały: pani Marzena Ejdys i pani Daniela Izdebska.

 

 

 

 

Kampania „Pola Nadziei” to ogólnoświatowa akcja zbierania funduszy na rzecz ludzi objętych opieką hospicyjną. Program „Pola Nadziei” zapoczątkowany został przez Fundację Marie Curie Cancer Care z Edynburga w Wielkiej Brytanii.

3 października 2022 r. miała miejsce inauguracja 20. edycji akcji "Pola nadziei" organizowanej przez Hospicjum Stacjonarne dla dzieci w Olsztynie. Wzięli w niej udział nasi uczniowie: Joanna Jarmakowicz (4TSP), Anastazja Piechowska (1BK) i Dominik Silwanowicz (1BK) wraz z opiekunem p. Elżbietą Lechicką. Uroczystość rozpoczęła się od Mszy św. w kościele Najświętszej Maryi Panny Ostrobramskiej w Olsztynie.

Po spotkaniu i poczęstunku, podczas którego nie zabrakło jubileuszowego tortu wolontariusze zasadzili cebulki żonkili - symbol nadziei. 13 października młodzież z klas 1TD i 1TM zasadziła również przed budynkiem naszej szkoły żonkile, kiedy zakwitną wiosną przypominać nam będą o ludziach oczekujących naszej pomocy i wsparcia.

Uczniowie klasy 2 TM w roku szkolnym 2021/2022 mieli najwyższą klasową frekwencję i w nagrodę otrzymali bilety na wybrany film. 12 października 2022 r. uczniowie obejrzeli film pt. "Johnny", który przedstawia poruszającą historię opartą na prawdziwych wydarzeniach. To film o miłości do świata i drugiego człowieka, o wybaczaniu, dawaniu kolejnej szansy, sobie i innym. Pokazuje, że warto pomagać, walczyć o ważne sprawy i być wiernym swoim ideałom.

 

 

 

 

10 października to Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego.
Tegoroczne odbywają się pod hasłem "Uczyń zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie dla wszystkich globalnym priorytetem". Dlaczego to święto jest tak ważne ? Jaki jest jego cel ? Święto to wspierane jest przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) od strony technicznej oraz produkcji materiałów promocyjnych. Celem jest zwiększanie świadomości na temat problemów zdrowia psychicznego. WHO wykorzystuje do tego relacje z ministerstwami zdrowia oraz organizacjami obywatelskimi na całym świecie.

Tegoroczne hasło odnosi się do rosnących nierówności społecznych i ekonomicznych, przedłużających się konfliktów i przemocy, które zagrażają postępowi w kierunku poprawy dobrostan. Szacuje się, że na świecie żyje aż 350 milionów osób, które zmagają się z depresją. W Polsce problem ten dotyka około 10% społeczeństwa. Według szacunków CDC w ciągu życia co druga osoba zostanie zdiagnozowana z zaburzeniami lub chorobą psychiczną.

W związku ze Światowym Dniem Zdrowia Psychicznego w Naszej szkole odbył się happening, w którym wzięła udział cala społeczność szkolna poprzebierana w zabawne stroje. Udział we wspólnej zabawie miał na celu wzbudzenie wśród uczniów poczucia radości i relaksu.

Dziękujemy Samorządowi Uczniowskiemu, a także Paniom Alicji Jasińskiej i Oldze Witkiewicz-Bury za organizację w/w. przedsięwzięcia.