W ramach europejskiego, ogólnopolskiego i warmińsko-mazurskiego tygodnia kariery 20 października 2022 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie młodzieży z cenioną psychoterapeutką panią Magdaleną Kulmaczewską na temat: ,,Równowaga psychiczna w nauce i pracy". W spotkaniu wzięły udział klasy 1BM, 2BK, 4TKP, 4TSP.

Wydarzenie zorganizowały: pani Marzena Ejdys i pani Daniela Izdebska.

 

 

 

 

Kampania „Pola Nadziei” to ogólnoświatowa akcja zbierania funduszy na rzecz ludzi objętych opieką hospicyjną. Program „Pola Nadziei” zapoczątkowany został przez Fundację Marie Curie Cancer Care z Edynburga w Wielkiej Brytanii.

3 października 2022 r. miała miejsce inauguracja 20. edycji akcji "Pola nadziei" organizowanej przez Hospicjum Stacjonarne dla dzieci w Olsztynie. Wzięli w niej udział nasi uczniowie: Joanna Jarmakowicz (4TSP), Anastazja Piechowska (1BK) i Dominik Silwanowicz (1BK) wraz z opiekunem p. Elżbietą Lechicką. Uroczystość rozpoczęła się od Mszy św. w kościele Najświętszej Maryi Panny Ostrobramskiej w Olsztynie.

Po spotkaniu i poczęstunku, podczas którego nie zabrakło jubileuszowego tortu wolontariusze zasadzili cebulki żonkili - symbol nadziei. 13 października młodzież z klas 1TD i 1TM zasadziła również przed budynkiem naszej szkoły żonkile, kiedy zakwitną wiosną przypominać nam będą o ludziach oczekujących naszej pomocy i wsparcia.

Uczniowie klasy 2 TM w roku szkolnym 2021/2022 mieli najwyższą klasową frekwencję i w nagrodę otrzymali bilety na wybrany film. 12 października 2022 r. uczniowie obejrzeli film pt. "Johnny", który przedstawia poruszającą historię opartą na prawdziwych wydarzeniach. To film o miłości do świata i drugiego człowieka, o wybaczaniu, dawaniu kolejnej szansy, sobie i innym. Pokazuje, że warto pomagać, walczyć o ważne sprawy i być wiernym swoim ideałom.

 

 

 

 

10 października to Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego.
Tegoroczne odbywają się pod hasłem "Uczyń zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie dla wszystkich globalnym priorytetem". Dlaczego to święto jest tak ważne ? Jaki jest jego cel ? Święto to wspierane jest przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) od strony technicznej oraz produkcji materiałów promocyjnych. Celem jest zwiększanie świadomości na temat problemów zdrowia psychicznego. WHO wykorzystuje do tego relacje z ministerstwami zdrowia oraz organizacjami obywatelskimi na całym świecie.

Tegoroczne hasło odnosi się do rosnących nierówności społecznych i ekonomicznych, przedłużających się konfliktów i przemocy, które zagrażają postępowi w kierunku poprawy dobrostan. Szacuje się, że na świecie żyje aż 350 milionów osób, które zmagają się z depresją. W Polsce problem ten dotyka około 10% społeczeństwa. Według szacunków CDC w ciągu życia co druga osoba zostanie zdiagnozowana z zaburzeniami lub chorobą psychiczną.

W związku ze Światowym Dniem Zdrowia Psychicznego w Naszej szkole odbył się happening, w którym wzięła udział cala społeczność szkolna poprzebierana w zabawne stroje. Udział we wspólnej zabawie miał na celu wzbudzenie wśród uczniów poczucia radości i relaksu.

Dziękujemy Samorządowi Uczniowskiemu, a także Paniom Alicji Jasińskiej i Oldze Witkiewicz-Bury za organizację w/w. przedsięwzięcia.

  

W 2022 roku obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia przypadły na 7 października (piątek). Ponieważ nauka poprzez zabawę zawsze przynosiła najlepsze efekty, Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia idealnie wpasował się w tę koncepcję. Nasza szkoła uczestniczyła w tej akcji pod hasłem: ,,Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają!". Akcja miała na celu zachęcić wszystkich do utrwalenia tabliczki mnożenia.

Program:
1. W dniach od 03 do 06.10.2022r. - uczniowie przypominali sobie tabliczkę mnożenia - w domu, w szkole.
2. 07.10.2022r.- odbyły sie egzaminy z tabliczki mnożenia w 3 kategoriach:
• Klasy 1- 2 Technikum,
• Klasy 3- 4 Technikum,
• Klasy 1- 3 Szkoły Uczeń Branżowej I stopnia.
Do zdobycia, oprócz dobrych ocen z matematyki był tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia (z ang. MT EXPERT).

Mamy wyniki!

Ekspertem Tabliczki Mnożenia został Rafał Podpirko który zdobył157 punktów.

W kategorii klas I-II:
I miejsce: Witold Winkowski kl.1TE
II miejsce: Jakub Karaszewski kl.1TE
III miejsce: Wiktor Łukaszewski kl.1BE
Wyróżnienie: Mateusz Rarak kl. 2 TE

W kategorii klas III- IV
I miejsce: Rafał Podpirko kl.4 TEG
II miejsce: Jan Morawski kl. 3 TM
III miejsce : Jakub Walesiak kl. 4 TEG
Wyróżnienie: Marcin Świerzbin kl. 4 TEG

Wszystkim serdecznie gratulujemy!

Nad organizacją i przebiegiem konkursu czuwały Panie: Marcelina Kopówka i Anna Orzoł.

Dnia 4 października 2022 roku klasa 4 TKS odwiedziła Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Olsztynie. Celem wyjścia było zapoznanie uczniów z technologią unieszkodliwiania odpadów komunalnych oraz przypomnienie zasad segregacji odpadów. Niewątpliwie większość ludzi ma już dziś świadomość tego, iż globalne ocieplenie jest procesem, który dzieje się na naszych oczach. By móc mu przeciwdziałać, musimy posiadać odpowiednią wiedzę i rozumieć, że kwestia ekologii jest dziś sprawą kluczową. Pracownicy ZGOK uświadomili naszym uczniom jak ważna jest odpowiednia segregacja śmieci oraz kompostowanie odpadów. Opowiedzieli o najnowszych technologiach oraz pokazali proces przetwarzania odpadów.

Należy mieć nadzieję, że młodzież potraktuje poważnie temat ochrony środowiska, ponieważ przyszłość naszej planety zależy przede wszystkim od ich wiedzy i odpowiedzialności w tym zakresie.

Ewa Krypciak

 

Beyond Zero (bZ) jest programem Toyoty, który wynosi ją na nowy poziom zaangażowania w rozwój motoryzacji przyjaznej dla środowiska, oraz stanowi nazwę nowej linii samochodów elektrycznych na baterie.

27 września uczniowie naszej szkoły wzięli udział w wyjątkowym spotkaniu, które miało na celu przybliżyć kierowcom cztery technologie zelektryfikowanych napędów marki, czyli pełnych hybryd, hybryd typu plug-in, samochodów elektrycznych na baterie oraz aut elektrycznych na wodór.

- RAV4 Plug-in Hybrid, czyli hybryda z możliwością ładowania z sieci.

- Toyota bZ4X będąca pierwszym na świecie modelem marki z linii bZ (beyond Zero) z elektrycznym napędem na baterie wykorzystującym 26 lat doświadczeń Toyoty w produkcji hybryd,

- Mirai, czyli samochód z elektrycznym napędem wodorowym 2. generacji, który wprowadza nowe pojęcie ujemnej emisji, nie emitując żadnych spalin, a dodatkowo oczyszczając powietrze podczas jazdy.

Prezentacja samochodów została wzbogacona wieloma dodatkowymi atrakcjami. W pobliżu każdego modelu został umieszczony duży panel multimedialny prezentujący zasady działania danego napędu, a także krótką historię i ciekawostki na jego temat. Goście spotkania odwiedzili specjalną sekcję naukową, by wziąć udział w eksperymentach pokazujących działanie technologii marki oraz zapoznać się z modelem przekładni hybrydowej Toyoty, modelem wodorowego sedana Mirai w skali 1:10 czy przykładami różnego typu wykorzystania wodoru w motoryzacji i energetyce. Do dyspozycji odwiedzających były także rozmaite prezentacje i rozmowy z ekspertami, a zwieńczeniem wizyty była możliwość sprawdzenia swojej wiedzy w ciekawym quizie technologicznym.

Toyota to obecnie największy producent zelektryfikowanych samochodów, a także powszechnie znany pionier elektromobilności, który już od 26 lat oferuje kierowcom pojazdy niskoemisyjne, których łączna sprzedaż przekroczyła w tym roku aż 20 milionów. Toyota jako pierwsza wprowadziła na rynek seryjny samochód hybrydowy, a dziś na całym świecie oferuje kilkadziesiąt hybryd i kilkanaście modeli z innymi rodzajami zelektryfikowanych napędów, które pozwoliły zaoszczędzić już ponad 65 miliardów litrów benzyny i uniknąć emisji ponad 160 milionów ton CO2.

Globalny sukces hybryd Toyoty zapoczątkował kolejny etap elektryfikacji pod hasłem Beyond Zero, czyli „więcej niż zeroemisyjność”. Program zakłada, że do 2050 roku Toyota osiągnie w dziedzinie zrównoważonego rozwoju znacznie więcej niż tylko zerową emisję dwutlenku węgla. Dążeniem marki jest nie tylko eliminacja emisji gazów cieplarnianych i szkodliwych substancji, ale także uzyskanie pozytywnego bilansu wpływu na środowisko i klimat. Oprócz prac nad rozwojem pojazdów nisko- i bezemisyjnych Toyota zamierza równolegle poszukiwać nowych rozwiązań w kwestiach oszczędzania wody, recyclingu materiałów w obiegu zamkniętym oraz wspierania bioróżnorodności.

 

Chociaż Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki odbywają się na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim po raz 20, nie straciły niczego z młodzieńczej werwy.

Uczniowie klasy 2 TM pod opieką Pani Anny Konopko wybrali się do Kortowa na piątkowe warsztaty naukowe ,Wiem co jem - ziemniaczany duet: chipsy i frytki".

Uczestnicy biorący udział w zajęciach dowiedzieli się min. dlaczego ziemniaki ciemnieją? Uczniowie wykonali samodzielnie analizę oceniając to zjawisko po 10 minutach oraz po 1 godzinie od przekrojenia bulw. Wykonali też ocenę jakości czipsów i frytek. Ocena bulw świeżych została wykonana w 9 stopniowej skali w oparciu o barwne wzorce duńskie. Uczniowie dokonali oceny właściwości konsumpcyjnych, które były połączone z degustacją usmażonych czipsów i frytek. Wszystkie wyniki zostały zapisane w pliku MS Excel, policzono średnie, które posłużyły do sformułowania wniosków. Wyniki badań zostały przekazane uczniom w formie wydruków komputerowych. Pod koniec zajęć każdy z uczestników otrzymał certyfikat informujący o uczestnictwie w warsztatach.

Uczniowie klasy 2 TE pod opieką Pani Marceliny Kopówki uczestniczyli w warsztatach ,,Poznaj tajemnice zapisane w swoich genach".
Uczestnicy poznali mechanizm ekspresji informacji genetycznej oraz dowiedzieli się dlaczego niektóre cechy dziedziczą się w sposób zależny a inne niezależnie. Przekonali się jak wiele różnych osobników zakodowanych jest w genomie zawierającym taką samą liczbę genów różniących się jedynie formą.

"Zmysł smaku" to trzecie warsztaty, w których udział wzięła młodzież z naszej szkoły.
Warsztaty te mialy na celu poszerzenie wiedzy odnośnie: wrażliwości sensorycznej, indywidualnej reakcji na smaki, wpływu smaku na zachowanie, między innymi odczucie przyjemności. Dzięki warsztatom można było sprawdzić - określić indywidualną wrażliwość smakową. Ponadto uczestnicy warsztatów dowiedzieli się: Czy wszyscy tak samo odczuwają smaki i od czego to zależy? Uczestnicy warsztatów przeprowadzili również ocenę sensoryczną produktów spożywczych.

 

W dniu 19 września 2022 kilkoro uczniów z klas: 3TSK i 4 TKS odwiedziło Teatr Jaracza w Olsztynie.

Celem wizyty było poznanie teatru "od kulis". Uczniowie zwiedzili każdy zakamarek teatru: pracownie artystyczne, tajemnicze podziemia skrywające niezwykłe stare sprzęty i urządzenia np. ręczną maszynkę do wytwarzania śniegu, czy szumu wiatru. W trakcie spaceru po labiryntach teatru obejrzeli trzy sceny, widownię, foyer, kulisy. Mieli także wyjątkową okazję przyjrzeć się procesowi powstawania najnowszego spektaklu, którego premiera odbędzie się niebawem na deskach Teatru Jaracza. W skupieniu i z uwagą przyglądali się próbie Dziadów cz. II Adama Mickiewicza, któremu przewodniczył znany węgierski reżyser. Obiecaliśmy jednak nie zdradzać szczegółów!

Wzięli także udział w zajęciach przygotowanych specjalnie dla naszych uczniów. Zadanie polegało na zastanowieniu się i opowiedzeniu koleżankom i kolegom: Czym dla mnie jest teatr, z czym mi się kojarzy? Padły ciekawe i zaskakujące odpowiedzi: od rekwizytów, talentu, ruchu, emocji po eksplozję, katharsis a nawet talizman!

Warto dodać, iż uczniowie olsztyńskiej samochodówki zostali ocenieni przez Panią Barbarę Święcicką - edukatorkę teatralną - jako najsympatyczniejsza, najbardziej zdyscyplinowana i bardzo otwarta grupa.

Dziękuję Wam Kochani Uczniowie, byliście wspaniali!

Ewa Krypciak

 

Jak co roku w pierwszych dniach września Samorząd Uczniowski zorganizował kiermasz książek. W dniach 7 i 8 września 2022r. w sali 104 na długiej przerwie odbyła się giełda podręczników, w czasie której uczniowie mogli zakupić lub sprzedać używane podręczniki. W kiermaszu brali udział uczniowie Technikum i Szkoły Branżowej I stopnia. Taka forma sprzedaży organizowana jest już od kilku lat i cieszy się dużym zainteresowaniem młodzieży


 

 

Pierwszego września w Zespole Szkół Samochodowych, jak w całym kraju, odbyła się inauguracja roku szkolnego 2022/2023. Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru szkoły i odśpiewaniem hymnu narodowego. Następnie głos zabrał Pan Dyrektor Arkadiusz Gnoza, który powitał serdecznie wszystkich obecnych, życzył uczniom i nauczycielom wielu sukcesów oraz satysfakcji z nauki i pracy. Przypomniał historię szkoły. Odczytano także listy: Ministra Oświaty i Prezydenta Miasta Olsztyna. Uczniowie klas pierwszych złożyli uroczystą przysięgę.

Życzymy sukcesów, wytrwałości i samych wspaniałych chwil w nowym roku szkolnym.

Autorzy zdjęć: Martyna Karolewska, Izabela Anna Salitra