Chociaż Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki odbywają się na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim po raz 20, nie straciły niczego z młodzieńczej werwy.

Uczniowie klasy 2 TM pod opieką Pani Anny Konopko wybrali się do Kortowa na piątkowe warsztaty naukowe ,Wiem co jem - ziemniaczany duet: chipsy i frytki".

Uczestnicy biorący udział w zajęciach dowiedzieli się min. dlaczego ziemniaki ciemnieją? Uczniowie wykonali samodzielnie analizę oceniając to zjawisko po 10 minutach oraz po 1 godzinie od przekrojenia bulw. Wykonali też ocenę jakości czipsów i frytek. Ocena bulw świeżych została wykonana w 9 stopniowej skali w oparciu o barwne wzorce duńskie. Uczniowie dokonali oceny właściwości konsumpcyjnych, które były połączone z degustacją usmażonych czipsów i frytek. Wszystkie wyniki zostały zapisane w pliku MS Excel, policzono średnie, które posłużyły do sformułowania wniosków. Wyniki badań zostały przekazane uczniom w formie wydruków komputerowych. Pod koniec zajęć każdy z uczestników otrzymał certyfikat informujący o uczestnictwie w warsztatach.

Uczniowie klasy 2 TE pod opieką Pani Marceliny Kopówki uczestniczyli w warsztatach ,,Poznaj tajemnice zapisane w swoich genach".
Uczestnicy poznali mechanizm ekspresji informacji genetycznej oraz dowiedzieli się dlaczego niektóre cechy dziedziczą się w sposób zależny a inne niezależnie. Przekonali się jak wiele różnych osobników zakodowanych jest w genomie zawierającym taką samą liczbę genów różniących się jedynie formą.

"Zmysł smaku" to trzecie warsztaty, w których udział wzięła młodzież z naszej szkoły.
Warsztaty te mialy na celu poszerzenie wiedzy odnośnie: wrażliwości sensorycznej, indywidualnej reakcji na smaki, wpływu smaku na zachowanie, między innymi odczucie przyjemności. Dzięki warsztatom można było sprawdzić - określić indywidualną wrażliwość smakową. Ponadto uczestnicy warsztatów dowiedzieli się: Czy wszyscy tak samo odczuwają smaki i od czego to zależy? Uczestnicy warsztatów przeprowadzili również ocenę sensoryczną produktów spożywczych.

 

W dniu 19 września 2022 kilkoro uczniów z klas: 3TSK i 4 TKS odwiedziło Teatr Jaracza w Olsztynie.

Celem wizyty było poznanie teatru "od kulis". Uczniowie zwiedzili każdy zakamarek teatru: pracownie artystyczne, tajemnicze podziemia skrywające niezwykłe stare sprzęty i urządzenia np. ręczną maszynkę do wytwarzania śniegu, czy szumu wiatru. W trakcie spaceru po labiryntach teatru obejrzeli trzy sceny, widownię, foyer, kulisy. Mieli także wyjątkową okazję przyjrzeć się procesowi powstawania najnowszego spektaklu, którego premiera odbędzie się niebawem na deskach Teatru Jaracza. W skupieniu i z uwagą przyglądali się próbie Dziadów cz. II Adama Mickiewicza, któremu przewodniczył znany węgierski reżyser. Obiecaliśmy jednak nie zdradzać szczegółów!

Wzięli także udział w zajęciach przygotowanych specjalnie dla naszych uczniów. Zadanie polegało na zastanowieniu się i opowiedzeniu koleżankom i kolegom: Czym dla mnie jest teatr, z czym mi się kojarzy? Padły ciekawe i zaskakujące odpowiedzi: od rekwizytów, talentu, ruchu, emocji po eksplozję, katharsis a nawet talizman!

Warto dodać, iż uczniowie olsztyńskiej samochodówki zostali ocenieni przez Panią Barbarę Święcicką - edukatorkę teatralną - jako najsympatyczniejsza, najbardziej zdyscyplinowana i bardzo otwarta grupa.

Dziękuję Wam Kochani Uczniowie, byliście wspaniali!

Ewa Krypciak

 

Jak co roku w pierwszych dniach września Samorząd Uczniowski zorganizował kiermasz książek. W dniach 7 i 8 września 2022r. w sali 104 na długiej przerwie odbyła się giełda podręczników, w czasie której uczniowie mogli zakupić lub sprzedać używane podręczniki. W kiermaszu brali udział uczniowie Technikum i Szkoły Branżowej I stopnia. Taka forma sprzedaży organizowana jest już od kilku lat i cieszy się dużym zainteresowaniem młodzieży


 

 

Pierwszego września w Zespole Szkół Samochodowych, jak w całym kraju, odbyła się inauguracja roku szkolnego 2022/2023. Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru szkoły i odśpiewaniem hymnu narodowego. Następnie głos zabrał Pan Dyrektor Arkadiusz Gnoza, który powitał serdecznie wszystkich obecnych, życzył uczniom i nauczycielom wielu sukcesów oraz satysfakcji z nauki i pracy. Przypomniał historię szkoły. Odczytano także listy: Ministra Oświaty i Prezydenta Miasta Olsztyna. Uczniowie klas pierwszych złożyli uroczystą przysięgę.

Życzymy sukcesów, wytrwałości i samych wspaniałych chwil w nowym roku szkolnym.

Autorzy zdjęć: Martyna Karolewska, Izabela Anna Salitra

Drodzy Uczniowie!

Mijający rok szkolny zakończycie bogatsi o nową wiedzę. Po dziesięciu miesiącach wytężonej nauki nadszedł długo wyczekiwany przez was czas zasłużonego odpoczynku – czas wakacji. Dziękując za wasz wysiłek i włożony w naukę trud pragnę wam życzyć, aby zbliżające się wakacje były dla was czasem odpoczynku, radości i beztroski. Korzystajcie z każdego promyka słońca, cieszcie się każdą spadającą z nieba kroplą deszczu. Zachwycajcie się każdą tęczą, każdym rozkwitającym kwiatem i każdym zachodem słońca. Bawcie się wspaniale w leśnej głuszy, na złocistych plażach i w cieniu górskich szczytów. Głęboko wierzę, że niebawem wszyscy znów się spotkamy – przepełnieni wspaniałym humorem, wypoczęci i pełni sił, by przez kolejny rok szkolny zdobywać nową wiedzę.

Wspaniałej zabawy i samych radosnych chwil!

Toruń to prawdziwa perełka gotyku. Ruiny zamku, krzywa wieża, zabytkowe kościoły oraz piękny ratusz czekają na miłośników historii.

Uczniowie naszej szkoły zainicjowali Rok Mikołaja Kopernika - 2023 r. Klasa I TE wybrała się do Torunia by "Śladami Mikołaja Kopernika" poznawać miasto. Odwiedziliśmy dom Astronoma, gdzie młody chłopiec spojrzał przypuszczalnie pierwszy raz w niebo oraz uliczki, po których biegał. Na koniec uczniowie zmierzyli się z grą miejska o Toruniu, gdzie nagrodą były pyszne pierniki.

W Toruniu zaskakują jednak nie tylko oryginalne pomniki ale również nietypowe budynki. Któż spodziewałby się zobaczyć krzywą wieżę? Zgodnie z legendą miał ją ponoć postawić krzyżak jako formę pokuty za potajemne spotykanie się z córką bogatego kupca. Pochyła wieża symbolizowała odejście od zakazu randkowania. Współcześnie mówi się, że turyści mający jeszcze cięższe grzechy na sumieniu niż owy krzyżak nigdy nie utrzymają równowagi opierając się plecami o ścianę. Chętnych na przystąpienie do "testu prawości" nie brakuje.

Będąc na rynku nie można pominąć stojących przy nim ciekawych pomników. Pierwszy z nich to pomnik... osła. W XVII-XVIII w. nieposłusznych żołnierzy toruńskich sadzano na drewnianym osiołku, na którego grzbiecie umocowana była blacha z wystającą krawędzią a do ich nóg przywiązywano ciężarki by zwiększyć cierpienie skazańców. Współczesny osiołek wygląda przyjaźnie i pewnie mało kto siada na nim mając świadomość jego prawdziwej symboliki.

Po kilkugodzinnym spacerze po toruńskiej starówce czas na zasłużoną przekąskę. I to nie byle jaką lecz będącą symbolem Torunia. Smakosze lokalnych produktów powinni udać się do jednego ze sklepów firmowych "Kopernik" oferujących tradycyjne pierniki - lukrowane uszatki, czekoladowe katarzynki oraz toruńskie serca z różnymi nadzieniami. Palce lizać!

Uczniowie technikum transportu kolejowego z Zespołu Szkół Samochodowych w Olsztynie mieli okazję wziąć w udział niezwykle ciekawych szkoleniach na symulatorach, takich samych, na których ćwiczą zawodowi maszyniści.

Uczniowie odwiedzili Centrum szkoleniowe POLREGIO w Częstochowie w dwóch turach:

W dniach 29-31 marca 2022 klasa III TKP oraz w dniach 7-9 czerwca 2022 klasa 3 TKG oczywiście pociągiem pojechała do centrum szkoleniowego. Uczniowie zapoznali się z pracą maszynisty poprzez dostęp do dwóch nowoczesnych symulatorów. Symulator EN57 AL. przeznaczony jest do wykorzystania w procesie nauczania maszynistów i kandydatów na maszynistów oraz doskonalenia przez nich umiejętności jazdy w trudnych i niebezpiecznych warunkach oraz umożliwia realizację ćwiczeń w szerokim zakresie. Ponadto umożliwia zapoznanie się z rzeczywistą trasą kolejową. Osoba szkolona ma możliwość przećwiczenia wybranych awarii i niebezpiecznych sytuacji na trasie przejazdu. Symulator 36WEa IMPULS umieszczony jest na ruchomej platformie. Posiada układ projekcji oparty na wielkoformatowych monitorach wysokiej rozdzielczości dla wizualizacji szyby czołowej i szyb bocznych, przy odtwarzaniu zarówno typowych, jak i niestandardowych zdarzeń eksploatacyjnych, technicznych i pogodowych, w szczególności takich jak trudne warunki atmosferyczne, nieprawidłowe działanie podzespołów infrastruktury kolejowej, wystąpienie sytuacji nieuniknionego zderzenia kolejowego z innym uczestnikiem ruchu kolejowego.

Młodzież zapoznała się ze specjalistycznym sprzętem, przypomniała sobie obowiązujące przepisy na kolei oraz zobaczyła - w praktyce - jak ważną rolę odgrywa sygnalizacja świetlna.

Uczniowie mieli również okazję spędzić miło czas w gronie kolegów i koleżanek, wspólnie wziąć udział we Mszy św. na Jasnej Górze, zwiedzić Muzeum Jasnogórskie, zbrojownie, skarbiec, kaplicę, mury obronne oraz Bazylikę.

Z nowymi doświadczeniami, zdobytą wiedzą praktyczną, niesamowitymi wrażeniami oraz - z niewielkim opóźnieniem na trasie pociągu - powrócili do Olsztyna.

 

ZDJĘCIA ZE SZKOLENIA UCZNIÓW Z KLASY 3 TKG

ZDJĘCIA ZE SZKOLENIA UCZNIÓW Z KLASY 3 TKP

 

W piątek, 3 czerwca w Zespole Szkół Samochodowych odbyła się wiosenna motoryzacyjna impreza pod hasłem: „Moja szkoła – moja pasja – wspólne bezpieczeństwo”. Miała ona charakter festynu, ponieważ rozegrała się pod gołym niebem, przy szkolnym placu manewrowym. Piękna słoneczna pogoda spowodowała, że wszyscy z wielką radością korzystali z atrakcji, które zostały przygotowane na ten dzień. Gwoździem programu był pokaz starych odrestaurowanych pojazdów oraz aut po „tuningu”. Pokaz obfitował w szereg ciekawych modeli samochodów oraz motocykli, co chcielibyśmy dziś zaprezentować .

Ponadto uczniowie mieli okazję skorzystać ze specjalistycznego urządzenia z ośrodka WORD, które symulowało jazdę samochodem, kolizję oraz dachowanie, próby prowadzenia samochodu w alkogoglach. W nawiązaniu do kwestii bezpieczeństwa, nie zabrakło specjalisty, który udzielał instruktażu jak należy udzielać pierwszej pomocy w sytuacjach zagrożeń. Dodatkową atrakcją dla wszystkich był pojazd pancerny, który przyjechał do nas z Muzeum Sprzętu Wojskowego z Mrągowa (http://muzeum.mragowo.pl/eksponaty/) Opancerzony transporter cieszył się olbrzymim zainteresowaniem wśród uczniów.

Organizatorzy zaplanowali również konkursy dla klas I, II i III. Pierwszoklasiści mogli sprawdzić swoje możliwości w jeździe skuterem po wyznaczonym torze. Drugoklasiści wykazywali się umiejętnością obsługi auta na czas. Natomiast trzecioklasiści poruszali się autem po wyznaczonym torze, ćwicząc płynną jazdę z talerzem Stewarta.

Konkurencja klas I. Jazda skuterem
1 miejsce - klasa1 BE
2 miejsce - klasa 1 TE
3 miejsce - klasa 1 BM

Konkurencja klas II. Wymiana koła
1 miejsce - klasa 2 BK
2 miejsce - klasa 2 TM
3 miejsce - klasa 2 BM

Konkurencja klas III. Test Stewarta
1miejsce - klasa 3 TEG
2 miejsce - klasa 3 TEP
3 miejsce - klasa 3 TMG

Zabytkowy motocykl
1 miejsce - Jakub Jarosik klasa 3 TEP
2 miejsce - Florian Rokicki klasa 3 TMG
3 miejsce - Kewin Abramski  klasa 3 BKG

Zabytkowy samochód
1 miejsce - Kacper Szczepkowski klasa2 TE
2 miejsce - Kacper Wróbel klasa 3 BKP
3 miejsce - Michał Kuklik klasa 2 TE

Samochód po tuningu
1 miejsce - Paweł Czapski klasa 3 TEG
2 miejsce - Patryk Domański klasa 2 TM
3 miejsca nie przyznano

Imprezę możemy uznać za udaną.

Dziękujemy pięknie wszystkim nauczycielom organizującym to wydarzenie, a w szczególności: pani Alicji Jasińskiej , kierownikowi warsztatów panu Zbigniewowi Gosztowttowi, wszystkim nauczycielom warsztatowym oraz Samorządowi Uczniowskiemu.

Autorzy zdjęć : Anna Czałpińska, Izabela Anna Salitra , Maciej Urbanek kl. 3 TKG

31 lat temu, 25 maja 1991 roku, dzięki zaangażowaniu dr Józefa Plebana, patronem Zespołu Szkół Samochodowych w Olsztynie został porucznik Adolf Maria Bocheński, żołnierz Pułku Ułanów Karpackich, Kawaler Maltański, Kawaler Virtuti Militari, trzykrotnie dekorowany Krzyżem Walecznych. Ze wspomnień towarzyszy broni i najbliższych wyłania się portret człowieka gruntownie wykształconego, odważnego, wytrwałego, a jednocześnie skromnego. Ukształtował go dom rodzinny, to stąd wyniósł najważniejsze zasady i wartości: szacunek wobec drugiego człowieka, odpowiedzialność, poczucie obowiązku, patriotyzm, odwagę do działania. Wśród żołnierzy budził podziw swoją walecznością, zdolnością do poświęceń, troską o żołnierzy, wiernością swoim ideałom. Taka postawa budzi podziw także dzisiaj. Ideały naszego patrona staramy się realizować w codziennym życiu. Bohater walk o Narwik, Tobruk, Monte Cassino zginął 18 lipca 1944 roku w dniu zdobycia Ancony. Odszedł zbyt wcześnie, poświęcając życie temu, w co wierzył.

Tegoroczne obchody kolejnej rocznicy nadania szkole imienia por. A. M. Bocheńskiego miały wyjątkowy charakter, zbiegły się z 80. rocznicą sformowania 3 Dywizji Strzelców Karpackich. W organizację uroczystości włączyła się więc redakcja „Ułana Karpackiego”. W uroczystości, oprócz nauczycieli, pracowników szkoły i uczniów, udział wzięli wyjątkowi goście: przedstawiciele władz wojewódzkich, miejskich, Kuratorium Oświaty w Olsztynie, rodziny patrona oraz redakcji „Ułana Karpackiego”. Uroczystość rozpoczęła się od udziału reprezentacji szkoły i zaproszonych gości we mszy św. w kościele garnizonowym pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski i Świętych Archaniołów Michała, Rafała i Gabriela. Następnie złożono kwiaty przy Pomniku Obrońców Tobruku. Oddaliśmy także hołd zmarłemu przyjacielowi szkoły, Ułanowi Józefowi Plebanowi. Bardzo podniosłym momentem było wręczenie medalu „Pro Patria” na sztandar ZSS. W szkole młodzież obejrzała program artystyczny przygotowany pod kierunkiem pani Alicji Jasińskiej. Pogłębiał on wiedzę na temat losów naszego patrona, najważniejszych dla naszego kraju wydarzeń historycznych, podkreślał wagę wolności i niepodległości. W programie wystąpili: Dominika Płomińska 3 TKG, Aleksandra Szmit 3 TKG, Angelika Garela 3 TSG, Jakub Kaczmarek 1 TE, Mateusz Rarak 1 TE, Daniel Ażelonis 1 TE, absolwentka Julia Kordek 4 KT. Wręczono również nagrody uczniom, którzy uczestniczyli w konkursie historycznym „Ostatni Kawaler - por. Adolf Maria Bocheński”.

Opiekę nad konkursem sprawowali nauczyciele historii: pani Alicja Jasińska, pani Elżbieta Lechicka, pan Maciej Szczyglak.

Nagrodzeni uczniowie:
I miejsce Igor Kamieniecki 2 TM
II miejsce Patryk Sokołowski 1 TE
II miejsce Andrzej Michalak 1 TM
III miejsce Paweł Kejner 1 TE
III miejsce Wojciech Stach 1 TE

O dekorację sali, w której obyła się uroczysta akademia oraz o wyeksponowanie prac konkursowych uczniów zadbały panie: Elżbieta Lechicka, Izabela Anna Salitra, Wioletta Ossowska.

Był to dla nas wszystkich szczególny dzień. Warto pamiętać, że nasza szkoła należy do elitarnego grona Szkół Karpackich i angażuje się w działania Stowarzyszenia Klubu Przyjaciół, Szkół i Organizacji Monte Cassino.

Zredagowała Katarzyna Urban.

 

ŚWIĘTO SZKOŁY. FOTOKRONIKA 1

ŚWIĘTO SZKOŁY. FOTOKRONIKA 2

Autorzy zdjęć: Anna Czałpińska, Izabela Anna Salitra, Maciej Urbanek