Dnia 16 listopada 2023 r. uczniowie czterech klas pierwszych uczestniczyli w zajęciach zorganizowanych przez 4 W-M Brygadę Obrony Terytorialnej w Olsztynie.

Uczniowie uczestniczyli w wykładach z łączności i pierwszej pomocy. Mieli możliwość obejrzenia sprzętu wojskowego, starszych typów samochodów, a także ubrać się w kamizelki taktyczne. Największą futorę zrobił karabin UKM 2000P i lornetki taktyczne. W wyjściu uczestniczyły klasy pierwsze TD, TBD, BE i BEL pod opieką nauczycieli: Pani Iryny Perevoznyk, Pana Tomasza Morzyca i Pana Andrzeja Gętyk.

Organizatorem była pani Marzena Ejdys.

Tekst i zdjęcia: Marzena Ejdys

Goethe-Institut w Warszawie rozpoczął nową kampanię wizerunkową pod hasłem "#deutschbewegt. Język nowych możliwości".

W dniu 24.10.2023 uczniowie klas drugich Technikum wraz z opiekunami Panią Barbarą Kudyba i Izabelą Ramięga wzięli udział w warsztatach językowych. Zajęcia te miały na celu propagowanie języka, jak i przedstawienie nowych alternatywnych metod nauki niemieckiego. Uczestnicy mogli zanurzyć się w wirtualnych światach nauki za pośrednictwem aplikacji cyfrowej. Wykorzystano tak zwane Merge Cubes, holograficzne kostki, które można trzymać w dłoni i aktywować za pomocą aplikacji. Z wielu atrakcji z jakich można było skorzystać należą konkursy na temat wiedzy o Niemczech, wirtualna podróż po Berlinie z przewodnikiem, gry i zabawy językowe w których nasi uczniowie mogli sprawdzić swoją wiedzę.

W zajęciach uczestniczyli:

Klasa 2TD
1. Sylwester Krzyżanowski
2. Jakub Bukowski
3. Antoni Sieradzki
4. Filip Kaniewski

Klasa 2TK
1. Oliwier Karolak
2. Patryk Kozłowski
3. Andri Danylevych
4. Daria Horn

Klasa 2TE
1. Jan Dąbkowski

Klasa 2TS
1 Karol Banaszkiewicz
2. Klaudia Barak
3. Maciej Martyniak
4. Dominika Rynkun
6. Sandra Żukowska
7. Adrian Dmowski
8. Patryk Krasowski
9. Piotr Michalski
10. Krzysztof Ogiński
11. Hanna Marcinkiewicz

Klasa 2TM
1. Mateusz Dargacz
2. Przemysław Kmieć
3. Sebastian Lis
4. Andrzej Milewicz
5. Maciej Krawczyk
6. Antoni Karłowicz
7. Jakub Biernacki

Tekst: Izabela Ramiega
Zdjęcia: Izabela Ramięga, Barbara Kudyba

 

Jak co roku uroczyście obchodziliśmy rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. 10 listopada 2023r. poczet sztandarowy, dyrekcja, zaproszeni goście oraz uczniowie ZSS w Olsztynie wzięli udział we Mszy Świętej w intencji Ojczyzny w Kościele Franciszkanów. Następnie delegacja złożyła kwiaty na grobie Józefa Plebana- inicjatora nadania naszej szkole imienia Adolfa Marii Bocheńskiego -oraz przy pomniku Obrońców Tobruku. Uczniowie, nauczyciele i zaproszeni goście obejrzeli także akademię przygotowaną przez uczniów klas drugich pod kierunkiem wychowawców. Wręczono także nagrody laureatom konkursu „Generał Władysław Sikorski, żołnierz, mąż stanu, Naczelny Wódz” w 80 rocznicę śmierci.

Tekst: Anna Ulbrych-Kuczmarska

 

W dniach 22 września – 22 października 2023 na terenie całego województwa odbywały się działania w ramach Warmińsko-Mazurskiego Tygodnia Kariery 2023. Jest to już XIII edycja tego wydarzenia, które w tym roku przebiegało pod hasłem „Przyszłość kompetencji- kompetencje przyszłości”. Nasza szkoła jak co roku brała udział w tych wydarzeniach.

Na jednym ze spotkań zorganizowanych w Naszej szkole było wystąpienie przedstawicielki Agencji Rozwoju Regionalnego, która wprowadziła młodzież w temat kompetencji przyszłości. W dynamicznie zmieniającym się świecie zdecydowanie mniejsze znaczenie zaczyna mieć dogłębna, latami zdobywana, skomplikowana wiedza. Dużo większego znaczenia nabierają pierwotne cechy, które przez tysiące lat pozwalały przetrwać gatunkowi ludzkiemu. Na nowo zdefiniowane spryt, pomysłowość czy odwaga w działaniu, które dziś określa się mianem kreatywności, znów stają się niezbędne, by przetrwać w dzikim labiryncie zmieniającej się technologii i kakofonii faktów i informacji, których nie jesteśmy w stanie przetworzyć.

W ramach obchodów Tygodnia Kariery uczniowie klasy 5 TMP wzięli udział w X Młodzieżowych Dniach z Doradcą Zawodowym, na których uczestniczyli w warsztatach i spotkaniu informacyjnym zorganizowanym przez MUP w Olsztynie, UP Powiatu Olsztyńskiego i ZSEiT. Tematem spotkań były ,, Trendy rynku pracy a kompetencje przyszłości”.

Opieką nad młodzieżą sprawowały Panie: Marzena Ejdys i Daniela Izdebska.

Zdjęcia: Marzena Ejdys, Daniela Izdebska

Tekst: Anna Czałpińska

Kampania „Pola Nadziei” to ogólnoświatowa akcja zbierania funduszy na rzecz ludzi objętych opieką hospicyjną. Na swój symbol hospicja z całego świata wybrały żółty kwiat – żonkil. Program „Pola Nadziei” zainicjonowany został przez Fundację Marie Curie Cancer Care z Edynburga w Wielkiej Brytanii.
5 października 2023 r. miała miejsce inauguracja 21. edycji akcji "Pola Nadziei" organizowanej przez Hospicjum Stacjonarne dla dzieci w Olsztynie. Wzięli w niej udział uczniowie: Grzegorz Maćkiewicz (1TK), Piotr Pilecki (1TK), Karolina Żabik (1TK), Emilia Denisiuk (2BK), Radosław Rychlik (2BK), wraz z opiekunem p. Elżbietą Lechicką. Uroczystość rozpoczęła się od Mszy św. w kościele NMP Ostrobramskiej w Olsztynie. Wydarzeniu towarzyszyły występy artystyczne oraz wspólny poczęstunek. Była to również dobra okazja do integracji oraz wymiany doświadczeń. Na zakończenie uczniowie olsztyńskich i podolsztyńskich szkół zasadzili cebulki żonkili - symbol nadziei.

Relacja z wydarzenia na stronie Radia Olsztyn:

https://radioolsztyn.pl/uczniowie-posadzili-dwiescie-cebulek-zonkili-to-metafora-ktora-ma-dawac-sile/01721215

13 października młodzież z klasy 1TK zasadziła również przed budynkiem naszej szkoły żonkile, kiedy zakwitną wiosną przypominać nam będą o ludziach oczekujących naszej pomocy i wsparcia.

Tekst i zdjęcia: Elżbieta Lechicka

10 października obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Zdrowie psychiczne jest powszechnym prawem człowieka – to hasło przewodnie tegorocznego Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego 2023. Inicjatorzy wydarzenia: Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oraz Światowa Federacja Zdrowia Psychicznego zwracają tym samym szczególną uwagę na fakt, iż na całym świecie osoby cierpiące na choroby psychiczne w dalszym ciągu doświadczają naruszeń praw człowieka, jak wykluczanie z życia społecznego i dyskryminacja.

Czym jest zdrowie psychiczne?
Zgodnie z definicją WHO zdrowie psychiczne oznacza nie tylko brak zaburzeń czy choroby, ale także potencjał psychiczny człowieka, umożliwiający zaspokojenie własnych potrzeb, osiąganie sukcesów, czerpanie radości i satysfakcji z życia, sprzyjający nawiązywaniu i utrzymywaniu dobrych relacji z innymi ludźmi oraz aktywnemu udziałowi w życiu społecznym. Dobre zdrowie psychiczne ma kluczowe znaczenie dla naszego ogólnego zdrowia. Schorzenia psychiczne mają bowiem wpływ na zdrowie fizyczne, dobre samopoczucie, aktywność zawodową i relacje międzyludzkie.
Według WHO w ciągu najbliższych lat zaburzenia psychiczne będą jednym z głównych problemów zdrowotnych dotykających ludzkość.
Niepokojące objawy. Depresja.
Depresja nie pozwala normalnie pracować, uczyć się, jeść, spać. Najczęstsze objawy depresji to:
- przewlekły stan obniżenia nastroju,
- dominującym odczuciem jest smutek i przygnębienie,
- zaburzenia apetytu – nadmierne zajadanie się lub brak apetytu,
- brak odczuwania przyjemności,
- problemy ze snem,
- poczucie bezsilności, bezsensu życia,
- wahania nastrojów.

Jak możemy poprawić naszą kondycję psychiczną?
Aby zadbać o zdrowie psychiczne i zapobiegać depresji powinniśmy prowadzić zdrowy styl życia, a w szczególności:
- dbać o wypoczynek, wysypiać się regularnie.
- prowadzić aktywny tryb życia. Wysiłek fizyczny obniża poziom stresu i lęku oraz poprawia samopoczucie. Należy jednak mieć na uwadze, że nawet regularna aktywność fizyczna w przypadku wystąpienia choroby, nie jest w stanie zastąpić tradycyjnego leczenia farmakologicznego lub psychoterapii, lecz stanowi czynnik prewencyjny oraz wspomagający leczenie wielu zaburzeń związanych z funkcjonowaniem mózgu.
- odżywiać się zdrowo – dieta i nawyki żywieniowe odgrywają znaczące role w prawidłowym funkcjonowaniu naszego układu nerwowego. W jadłospisach warto uwzględnić dania bogate w: witaminy z grupy B, witaminę D3, cynk, kwasy tłuszczowe omega-3, magnez czy selen. Istotne jest ograniczenie przetworzonej i niezdrowej żywności, fast-food’ów i słodyczy.
- podtrzymywać swoje kontakty z przyjaciółmi i znajomymi. W budowaniu kondycji psychicznej pomocni są inni ludzie, stanowiący nasze wsparcie społeczne, przy czym bardziej efektywne są więzi oparte na kontaktach osobistych a nie przy pomocy mediów społecznościowych. Spędzajmy czas z tymi, których lubimy, zapewnijmy sobie dobre relacje z innymi, bądźmy na bieżąco w kontakcie z najbliższymi.

Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży
Problemy ze zdrowiem psychicznym dotykają coraz większej liczby nastolatków i dzieci.
Jak rodzice i opiekunowie mogą uchronić dzieci przed zaburzeniami psychicznymi i depresją:
- starajmy się słuchać dziecka i szanować jego zdanie, rozmawiajmy z dziećmi o problemach, o tym, co dzieje się w szkole oraz poza nią
- obserwujmy i zwracajmy uwagę na wszelkie zmiany w aktywności dziecka,
- spędzajmy jak najwięcej czasu razem, pomagajmy organizować czas wolny, ograniczmy czas dziecka przed ekranem komputera,
- pilnujmy prawidłowej higieny dnia – spania, aktywności fizycznej.

Opracowano na podstawie
https://www.nfz-bialystok.pl/aktualnosci-oddzialu/swiatowy-dzien-zdrowia-psychicznego-2023

Tekst i zdjęcia: Anna Czałpińska

We wtorek, 19 września rozpoczęły się Międzynarodowe Targi Kolejowe TRAKO 2023. To była 15 jubileuszowa edycja tej imprezy, która trwała cztery dni.
W ostatnim dniu Targów uczniowie klas 3, 4 i 5 Technikum numer 1 kształcący się w zawodzie technik transportu kolejowego z ZSS uczestniczyli w Targach, które odbyły się w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym AmberExpo, gdzie można było zapoznać się z najnowszymi trendami i rozwiązaniami technologicznymi w infrastrukturze kolejowej. Na terenie 6 hal wystawienniczych i zewnętrznych torów o łącznej powierzchni 30 tys. metrów kwadratowych ugoszczono 617 wystawców z 30 krajów. 
Podczas pierwszych trzech dni targów TRAKO, dedykowanych gościom branżowym, zaplanowano m.in. pokazy pierwszego w Polsce pociągu regionalnego Mireo, tramwaju dla Sarajewa, stolicy Bośni i Hercegowiny oraz przekazanie najnowocześniejszej w Europie lokomotywy Vectron MS dla Cargounit. To była także doskonała okazja do wymiany doświadczeń i spotkań w środowisku branżowym.
Nad młodzieżą opiekę sprawowali Pani Daniela Izdebska i Pan Stefan Sachryn.
 
Tekst: Anna Czałpińska
Zdjęcia: Daniela Izdebska

Już po raz drugi nasza Szkoła dołączyła do akcji organizowanej przez Prezydenta Olsztyna "Sam sobie sterem - do szkoły pieszo lub rowerem". Głównym celem Akcji jest zgromadzenie jak największej liczby kilometrów przemieszczając się dowolnym, bezemisyjnym środkiem transportu (m.in. podróżując transportem zbiorowym, rowerem lub hulajnogą, można również pokonywać trasę pieszo). Uczniowie, którzy chcą wesprzeć Szkołę w Akcji, proszeni są odbiór kart aktywności u p. Anny Konopko w sali 303. Kilometry zbieramy od 8.09 do 22.09.2023 r.

Na najbardziej aktywnych uczestników Akcji czekają pochwały.

 

Giełda podręczników odbędzie się w dniach 11, 12, 13 września w sali 104

podczas przerw o godzinie 9.35-9.45 i 10.30-10.45.

Serdecznie zapraszamy

 

Czwartego września w Zespole Szkół Samochodowych, jak w całym kraju, odbyła się inauguracja roku szkolnego 2023/2024. Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru szkoły i odśpiewaniem hymnu narodowego. Następnie głos zabrał Pan Dyrektor Arkadiusz Gnoza, który powitał serdecznie wszystkich obecnych, życzył uczniom i nauczycielom wielu sukcesów oraz satysfakcji z nauki i pracy. Odczytano także list Prezydenta Miasta Olsztyna. Uczniowie klas pierwszych złożyli uroczystą przysięgę.

Życzymy sukcesów, wytrwałości i samych wspaniałych chwil w nowym roku szkolnym.

Tekst: Anna Ulbrych-Kuczmarska

Zdjęcia: Izabela Anna Salitra

03.07.2023 r. Dyrektor Zespołu Szkół Samochodowych im. por. A. M. Bocheńskiego w Olsztynie podpisał umowę współpracy ze spółką PKP Intercity S.A. PKP Intercity to największy polski operator kolejowy, który łączy centra dużych miast oraz popularne ośrodki turystyczne w kraju a także umożliwia wygodne podróżowanie po Europie. Każdego dnia przewoźnik uruchamia około 400 pociągów. Spółka cały czas rozwija się, inwestując w tabor i zaplecze techniczne.

Dzięki podpisanej umowie zacieśni się współpraca szkoły z przyszłym pracodawcą w zakresie zwiększenia jakości i efektywności szkolenia kadr dla kolei. Fachowcy z kolejnego przedsiębiorstwa kolejowego będą współuczestniczyć w teoretycznym i praktycznym szkoleniu uczniów na kierunkach: technik transportu klejowego i technik budownictwa kolejowego, dostosowując ich umiejętności do potrzeb pracodawców. Młodzież ucząca się w zawodach kolejowych będzie mogła odbywać praktyki zawodowe w spółce PKP Intercity S.A. Uczniowie spełniający opisane w regulaminie kryteria będą mogli skorzystać z programu stypendialnego i po zakończeniu nauki rozpocząć pracę w spółce.