Szanowni Państwo, Uczniowie, Rodzice, Koleżanki i Koledzy Nauczyciele !

 

Witam wszystkich w ten nietypowy sposób, bo na odległość, na inauguracji nowego roku szkolnego 2020/2021. Miło mi powitać wszystkich nauczycieli, pracowników szkoły, a przede wszystkim Was Drodzy Uczniowie. Cieszę się, że w końcu po ponad pięciu miesiącach przerwy w nauce stacjonarnej, spotykamy się ponownie w murach naszej szkoły. Poprzedni rok został niestety zaburzony trudną sytuacją epidemiczną na świecie. Kształcenie na odległość wymusiło dostosowanie się do nowego trybu, w którym odbywał się proces uczenia się i nauczania. Nie był to system doskonały, bo jak wiecie nic nie zastąpi spotkań nauczyciela i ucznia twarzą w twarz.

Ten rok szkolny będzie rokiem wyjątkowym i przynosi wiele zmian. Jesteśmy w centrum pandemii koronawirusa SARS-Cov-2. Musimy zmienić swoje dawne nawyki i zwyczaje, aby pobyt w szkole był bezpieczny nie tylko dla Was Drodzy Uczniowie, ale i dla Waszych nauczycieli. Pamiętajcie o przestrzeganiu proceder, dbaniu o higienę oraz  zachowaniu dystansu społecznego. Sytuacja, w jakiej się znaleźliśmy, generuje olbrzymie trudności logistyczne i organizacyjne w funkcjonowaniu szkoły. Myślę, że wspólnie pokonamy te niedogodności, które mają służyć poprawie bezpieczeństwa, bo Wasze zdrowie jest dla mnie najważniejsze.

Rok ten jest wyjątkowy również ze względu na to, że macie możliwość uczenia się w doposażonych pracowniach i warsztatach szkolnych. W ramach realizacji projektu unijnego „Olsztyńska samochodówka stawia na rozwój i nowoczesność” udało się znacząco wzbogacić bazę dydaktyczną naszej szkoły. Zakupiono sprzęt do robót ziemnych, nowe samochody do nauki jazdy na kategorię B i C, urządzenia, sprzęt warsztatowy i narzędzia za kwotę ponad 1,6 mil zł. Mam nadzieję, że inwestycje te wpłyną na jakość Waszej nauki w szkole i zapewnią osiąganie wysokich wyników w nauce.

Początek września to tradycyjnie rozpoczęcie nowego roku szkolnego. Roku pełnego pracy, nowych obowiązków, wyzwań, które każdy z Was, Drodzy Uczniowie, podejmuje ze swego rodzaju niepewnością, ale również radością i entuzjazmem. Dziś przekroczycie progi naszej szkoły. Dla wielu z Was będzie to początek niesamowitej przygody, przedsionek dorosłości.

1 września jest w naszym kalendarzu dniem szczególnym. Z jednej strony obchodzimy wyjątkowo ważną rocznicę w historii naszego kraju – rocznicę wybuchu drugiej wojny światowej, z drugiej zaś spotykamy się, by, jak co roku, powitać nowy rok szkolny. Mimo że te dwa wydarzenia z Waszej perspektywy mogą wydawać się od siebie odległe, między przeszłością a teraźniejszością istnieje jednak nierozerwalny związek, o którym powinniśmy pamiętać.

1-go września 1939 r., jak wszyscy wiemy, wybuchła druga wojna światowa. Dziś obchodzimy jej 81-ą rocznicę. Dlaczego Wam o tym mówię? Przede wszystkim po to, by uświadomić Wam coś, z czego pewnie nie zdajecie sobie sprawy: jak ogromne macie szczęście, że urodziliście się w innym czasie, w innym miejscu, w zupełnie innym świecie. Nie znacie innej rzeczywistości, więc to dla Was oczywiste, że możecie decydować o sobie i swojej przyszłości, jesteście obywatelami wolnego kraju, macie nieograniczone możliwości. Wolność została Wam dana, ale chciałbym, abyście nigdy nie zapominali, że to szczególny dar, o który musicie dbać. Nie wolno Wam go nie doceniać i marnować. Warto mieć w pamięci wydarzenia z przeszłości, chociaż mogą wydawać się tak odległe.

Zespół Szkół Samochodowych im. por. A. M. Bocheńskiego  to szkoła o wieloletniej tradycji, która wychowuje w duchu patriotyzmu. Istnieje już prawie 75 lat. Jest szkołą wyjątkową, która może poszczycić się bogatą historią, imponującym dorobkiem i niepowtarzalnym klimatem.

Początki istnienia szkoły sięgają 10 września 1945 roku, kiedy to podjęto decyzję o utworzeniu Państwowego Liceum Komunikacyjnego i Gimnazjum Mechanicznego - pierwszej szkoły technicznej na Warmii i Mazurach utworzonej po II wojnie światowej.

W czerwcu 1951 roku zapadła decyzja o podziale Państwowego Liceum Komunikacyjnego na trzy odrębne szkoły techniczne: Technikum Samochodowe, Technikum Kolejowe i Technikum Budowlane.

Techniku Samochodowe i Techniku Kolejowe istniały w tym samym, przedzielonym ścianami,  budynku przy al. Wojska Polskiego 17 do 2003 roku, w którym znowu połączono obie placówki.

W dniu 25 maja 1991 roku Zespół Szkół Samochodowych otrzymał imię por. Adolfa Marii Bocheńskiego, bohaterskiego żołnierza walczącego o wolną i niepodległą Polskę, uczestnika obrony Narwiku, obrońcy Tobruku, zdobywcy klasztoru na Monte Cassino. Tak przedstawia się po krótce historia naszej szkoły.

Drodzy Uczniowie, a w szczególności Uczniowie klas pierwszych, witam Was w sposób szczególny i dziękuję Wam za wybór naszej szkoły. Przychodząc do tej szkoły, obdarzyliście nas nauczycieli zaufaniem. Jestem dumny, że dołączyliście do naszego uczniowskiego grona. Teraz czujecie się jeszcze niepewnie, ale gwarantuję, że już za kilka dni w pełni zaznajomicie się ze szkołą i zaczniecie nawiązywać przyjaźnie, które niejednokrotnie przetrwają dłużej niż lata spędzone w szkole. Nowy rok szkolny to dla każdego z Was nowy początek. Wykorzystajcie go mądrze, z pełnym zaangażowaniem odkrywajcie swoje pasje i rozwijajcie umiejętności. Chciałbym, abyście  osiągali jak najlepsze wyniki w nauce i tego Wam z całego serca życzę.

Życie szkolne to nie tylko lekcje, sprawdziany i zadania domowe. Jak co roku bogata jest też nasza oferta na czas pozalekcyjny. Już teraz zachęcam Was do skorzystania z licznych bezpłatnych kursów zawodowych finansowanych z projektów unijnych. Dzięki nim na pewno łatwiej znajdziecie miejsce na rynku pracy.

Uczniowie klas trzecich i maturzyści, przed Wami rok wytężonej pracy, wielu zadań i obowiązków. Czekają Was egzamin zawodowy i egzamin maturalny. To, w jaki sposób potoczy się Wasze życie, zależy tylko i wyłącznie od Was samych, od Waszych postaw, motywacji do pracy, podejścia do nauki. Przed Wami wybór drogi życiowej i pierwsze poważne, dorosłe decyzje. Już teraz trzymam kciuki i życzę Wam wytrwałości w przygotowaniach do matury i egzaminów zawodowych.

Benjamin Franklin, ojciec-założyciel Stanów Zjednoczonych, napisał niegdyś niezwykle ważne słowa: „Powiedz mi, to zapomnę. Naucz mnie, to może zapamiętam. Zaangażuj mnie, to się nauczę”. Chcę, żebyśmy wszyscy wzięli je sobie dzisiaj do serca. Szkoła bowiem to nie tylko podręczniki, daty i wzory, regułki, które po kilku dniach czy tygodniach zostaną zapomniane. Szkoła to przede wszystkim zaangażowanie w naukę  i pracę.

Drodzy Uczniowie, zaangażowanie oznacza, że z pasją i przyjemnością będziecie odkrywać swoje zainteresowania i rozwijać umiejętności. Życzę Wam, aby lekcje w tej szkole były tak naprawdę lekcjami życia i paszportem do Waszej wymarzonej, zawodowej przyszłości.

U progu nowego roku szkolnego życzę Wam wszystkim wiary we własne możliwości. Niech każda mała porażka będzie fundamentem przyszłego sukcesu. Życzę Wam, byście marzyli o wspaniałej przyszłości i swoje marzenia realizowali. Rodzicom życzę zadowolenia z dzieci i jak najmniej problemów wychowawczych.

Nauczycielom zaś cierpliwości, skuteczności w działaniu, a przede wszystkim satysfakcji z wykonywanej pracy. Proszę, żebyście również w tym roku szkolnym służyli młodzieży wsparciem, radą, wiedząi doświadczeniem. Niech nie zabraknie Wam dobrego humoru, kreatywności i chęci rozwijania własnych umiejętności. Jednocześnie chciałbym życzyć Wam wielu sukcesów dydaktycznych i wychowawczych w rozpoczynającym się roku szkolnym.

 Rok szkolny 2020/2021 uważam za rozpoczęty!

Arkadiusz Gnoza
Dyrektor ZSS