22 kwietnia setki milionów ludzi na całym świecie świętowało Dzień Ziemi. Idea troski o niebieską planetę łączy ludzi niezależnie od narodowości, wyznania, zawodu, wieku czy innych kategorii różnicujących. Co każdy z nas może zrobić z tej okazji?

Dzień Ziemi to różnego typu sympozja, warsztaty, spotkania czy festyny, wszystkie propagujące ekologiczny, zdrowy tryb życia. Obecnie jest to największe ekologiczne święto świata, organizowane w 192 krajach - od Singapuru do Rzymu… od Alaski po Australię.

Idea obchodów Dnia Ziemi w tym dniu została zapoczątkowana w 1970 r. przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona. Wiele krajów obchodzi Dzień Ziemi zgodnie z proklamacją ONZ w dniu równonocy wiosennej, która przypada 20 lub 21 marca. Dodatkowo ONZ wyznaczyło datę 22 kwietnia jako Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi.

Dzień Ziemi to doskonała okazja do organizowania różnego rodzaju wydarzeń promujących ekologię, w tym akcje zbierania śmieci oraz sadzenia drzew. Jest to również szansa na poprawę świadomości dotyczącej efektów niszczenia środowiska naturalnego, do których zaliczyć można zanieczyszczenie powietrza, wody, czy globalne ocieplenie.

Jak obchodzić Dzień Ziemi?

Zasadźmy drzewo (może być krzak). Możemy to zrobić w dowolnym miejscu, jednak najlepiej aby zasadzić drzewo blisko miejsca w którym mieszkamy.
 Zbierzmy makulaturę. Z pewnością mamy jej mnóstwo w domu - stare gazety, papiery, kartonowe pudełka, ulotki, gazetki reklamowe. Uzbieraną makulaturę oddajmy do punktu skupu.
 Zbierzmy niepotrzebne szkło i wyrzućmy do specjalnego kontenera - przy recyklingu szkła zużywane jest 21% energii mniej niż przy produkcji nowego szkła.
 Zbierzmy puszki aluminiowe (po napojach gazowanych) i oddajmy do skupu. Złoża boksytu z którego otrzymuje się aluminium potrzebne do produkcji puszek, nie są odnawialne, co prowadzi do ich bezpowrotnego wyczerpywania. Aluminiowe puszki nadają się w całości do ponownego przetworzenia.
 Pozbierajmy śmieci. Postarajmy się oczyścić ze śmieci jakąkolwiek część ziemi. Może to być nasze podwórko (jeśli jest zaśmiecone) lub jakiś inny teren gdzie zebrało się dużo śmieci.
 Codziennie segregujmy śmieci, oszczędzajmy wodę, gaz i energię elektryczną a zużyte baterie wyrzucajmy do specjalnych kontenerów i pojemników do tego przeznaczonych.

Każdy z nas jest mieszkańcem tej planety dlatego każdy z nas powinien czuć się odpowiedzialny za jej stan!

 

22 lutego 2019 roku Sejm RP ustanowił dzień 14 kwietnia Świętem Chrztu Polski. Z tej okazji 12 kwietnia 2022 r. zaprezentowaliśmy montaż słowno-muzyczny. Uczniowie w inscenizacji utworów przypomnieli najważniejsze fakty związane z okolicznościami przyjęcia chrztu przez księcia Polan - Mieszka I. Dla uświetnienia tej uroczystości Julia Kordek (4KT) zaśpiewała piosenkę patriotyczną. Całość wzbogaciła piękna dekoracja i prezentacja multimedialna. Przedstawienie było ciekawą lekcją historii, która dostarczyła zebranym wielu wzruszeń. Aktorzy zostali nagrodzeni gromkimi brawami.

W programie artystycznym wystąpili również: Hubert Kleinszmidt (1TM), Mateusz Sobczak (1TM), Wiktor Marczak (1TS), Jakub Kaczmarek (1TE), Joanna Jarmakowicz (3TSP), Filip Samociuk (3TSP), Tatiana Jabłońska (3TEG), Jakub Sadowski (3TEG). Obsługą sprzętu zajął się Jakub Szustkiewicz (4KT).

Uroczystość przygotowały: p. Elżbieta Lechicka i p. Joanna Świdzińska.

 FILM Z UROCZYSTOŚCI SZKOLNEJ (mp4)

GALERIA ZDJĘĆ

 

W dniu 8 kwietnia 2022r. w Zespole Szkół Samochodowych w ramach doradztwa zawodowego odbyły się spotkania z przedstawicielami WKU: kapitanem Łukaszem Węglewskim i Jakubem Suwara, referentem wydziału rekrutacji w Olsztynie. Panowie przeprowadzili z uczniami Zespołu cykl spotkań dotyczących rekrutacji do ochotniczych form służby wojskowej. Kilka godzin pracy z uczniami, którzy wkrótce przystąpią do egzaminu dojrzałości, było bardzo dobrym momentem do zaprezentowania oferty służby w Siłach Zbrojnych RP.

Osoby zainteresowane służbą w Wojsku Polskim zapraszamy do WKU w Olsztynie, Al. Warszawska 96, tel. 261 322 650).

 

Warsaw Motorcycle Show- największe targi motocyklowe w Europie Środkowo-Wschodniej.

Dnia 1 kwietnia 2022 r. uczniowie Naszej szkoły i towarzyszący im nauczyciele wzięli udział w targach motocyklowych w Warszawie.

To niepowtarzalne wydarzenie dla branży motocyklowej i atrakcja dla miłośników motocykli, których w Naszej szkole nie brakuje. Na show zaprezentowano premiery najlepszych światowych marek, spotkania z zawodnikami motorsportu i znanymi pasjonatami jednośladów, prezentacje klubów i stowarzyszeń motocyklowych z całego kraju, pokazy stuntu oraz freestyle, a także Mistrzostwa Polski w Customizacji Motocykli. To wszystko czekało na odwiedzających na największych motocyklowych targach w Europie Środkowo-Wschodniej, Warsaw Motorcycle Show.

Organizatorem imprezy był Pan Tomasz Morzyc.

Autorzy zdjęć: Konrad Dzierzęcki klasa 1TE, Patryk Śniadach klasa IVTS.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z targów.

To była świetna okazja, aby pokopać w piłkę. Na naszej szkolnej sali odbył się turniej piłki nożnej zorganizowany przez nauczycieli wychowania fizycznego. Do turnieju zgłosiło się 15 drużyn. Wszystkie mecze stały na wysokim poziomie, emocje sięgały zenitu, padały piękne bramki a bramkarze popisywali się efektownymi paradami.
     • Pierwsze miejsce zdobyła klasa 3BEG
     • Srebrne medale wywalczyli chłopaki z klasy 3BKG
     • Na najniższym stopniu podium uplasowała się ekipa 4AKT
Statuetki za osiągnięcia indywidualne zgarnęli:
     • Najlepszy bramkarz: Łukasz Murza 4AKT
     • Najlepszy strzelec: Damian Soból 3BEG
     • Najlepszy zawodnik turnieju: Maciej Jastrzębski 3BKG
Wszystkim zawodnikom serdecznie gratulujemy. Nauczycielom wf dziękujemy za przygotowanie i przeprowadzenie zawodów. Dziękujemy każdemu z osobna za udział i już cieszymy się na następną edycję.

 

Dnia 18 marca 2022 r. uczniowie Naszej szkoły wzięli udział w konkursie zorganizowanym przez Państwową Inspekcję Pracy.
Celem konkursu jest podniesienie wśród młodzieży poziomu wiedzy z zakresu prawnej ochrony pracy oraz bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, kształtowanie świadomości zagrożeń zawodowych występujących w środowisku pracy wśród uczniów powyżej 15 roku życia oraz popularyzacja zagadnień związanych z przestrzeganiem prawa pracy, zwłaszcza problematyki zawierania umów o pracę, w tym cywilnoprawnych, podejmowania pracy sezonowej i wakacyjnej oraz problematyki legalności zatrudnienia.
Konkurs „Poznaj swoje prawa w pracy” jest organizowany w szkołach uczestniczących w realizacji programu edukacyjnego „Kultura bezpieczeństwa”. Jest formą popularyzacji tego programu oraz sprawdzianem jego efektywności dla szkół i ich uczniów. Jego celem jest promocja proaktywnych postaw i osiągnięć uczniów szkół ponadpodstawowych w zakresie wiedzy o bhp i prawie pracy, a także upowszechnianie idei kultury bezpieczeństwa oraz wagi dbałości o jakość stanowisk pracy i bezpieczeństwa pracy.
Uczniowie rozwiązywali test składający się z 35 pytań. Szkolna Komisja Konkursowa wyłoniła wśród uczniów klas pierwszych dwóch kandydatów z klasy 1 TM: Dawid Świto i Jakub Niski. To oni reprezentowali naszą szkołę w konkursie na szczeblu regionalnym.
Do konkursu uczniów przygotowała pani Elżbieta Szwarc.
Cieszymy się z poziomu wiedzy naszych uczniów i życzymy dalszych sukcesów w rywalizacji międzyszkolnej!

 

W związku z ostatnimi wydarzeniami w Ukrainie nie mogliśmy pozostać obojętni!

Nasza Szkoła uruchomiła oficjalną zbiórkę, która jest wyrazem solidarności z naszymi sąsiadami, a jednocześnie zapewni konkretną pomoc poszkodowanym na miejscu.

 

KALENDARIUM WYDARZEŃ


28 luty 2022 r.
Przygotowanie plakatów promocyjnych przez uczniów Naszej Szkoły i rozpoczęcie zbiórki

Oferta kształcenia Zespołu Szkół Samochodowych na rok szkolny 2022/2023 (pdf)

 


 

Zapraszamy do obejrzenia filmu o naszej Szkole...

 

 

Plakat promujący naszą Szkołę
Kliknij, aby powiększyć 

 

17 grudnia 2021 r. grupa uczniów Naszej szkoły uczestniczyła w spotkaniu profilaktycznym z Panem Sławkiem Pyrko - terapeutą uzależnień, profilaktykiem i muzykiem. 

10 grudnia 1941 r. o godz. 5.30 kpt. Adam Zieliński, dowódca 1. kompanii 3. Batalionu Strzelców Karpackich, zatknął biało-czerwoną flagę na szczycie wzgórza Ras el-Medauar. Tym samym zakończyło się prowadzone przez wojska Osi oblężenie twierdzy tobruckiej, w której obronie polska Samodzielna Brygada Strzelców Karpackich walczyła przez 110 dni.