Obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w naszej szkole miały bardzo uroczysty charakter. O dekorację zadbali uczniowie klasy IIAT oraz panie: Elżbieta Lechicka i Izabela Salitra. Uroczystości rozpoczęły się 9 listopada o godzinie 1111, kiedy wszyscy uczestnicy wspólnie odśpiewali cztery zwrotki Mazurka Dąbrowskiego. Następnie głos zabrał dyrektor szkoły p. Arkadiusz Gnoza. Słowo wstępne wygłosiła p. Alicja Jasińska. Część artystyczną rozpoczął taniec-polonez w wykonaniu uczniów. W atmosferę 1918r. wprowadziła wszystkich zebranych scenka historyczna odegrana przez uczniów, przygotowana pod kierunkiem p. Marleny Klein.
Uczniowie zaprezentowali także montaż słowno-muzyczny dotyczący Święta Niepodległości przygotowany przez p. Elżbietę Lechicką i p. Annę Ulbrych. Do śpiewania patriotycznych pieśni chętnie przyłączyli się wszyscy obecni. Zgromadzonych na uroczystości zauroczył również taniec w wykonaniu Oliwii Prusak i Roberta Brzezińskiego. Tego dnia, młodzieży zaprezentowano także sondę, w której uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły wypowiadali się na temat patriotyzmu. Podczas uroczystego apelu odbył się także konkurs historyczny „Niepodległa”, w którym uczestniczyli uczniowie klas I i II. Młodzież zaimponowała wiedzą na temat historii Polski. Pierwsze miejsce zdobyli reprezentanci klas: IIAT, IICKT..
Miejsce drugie zajęły klasy: IIST, IAKT, IST.
Komisja konkursowa w składzie: p. dyrektor Barbara Tymecka, p. dyrektor Małgorzata Prus, p. Marta Zienkiewicz, p. Anna Jarosz i p. Małgorzata Kasperowicz ogłosiła wyniki konkursu na najbardziej patriotyczną pracownię.
Pierwsze miejsce przyznano klasom: 4ST, 3ZA.
Drugie: 2BT, IZE.
Trzecie: 1AT, 3AT.
Wyróżnienia: 2ST, 3ST, 2CKT,1BT,1ST.
Na zakończenie uroczystości cała społeczność szkolna pozowała do wspólnego, pamiątkowego zdjęcia.
Od 14 listopada uczniowie i nauczyciele naszej szkoły będą mogli oglądać wystawę fotograficzną „Moja mała Ojczyzna” przygotowaną przez uczniów pod kierunkiem
p. Katarzyny Urban. Prezentowany także będzie film o tematyce patriotycznej przygotowany na 100-lecie Niepodległości opracowany przez p. Alicję Jasińską i Czarka Wysockiego z kl. 4ST.
Podsumowanie XX Warmińsko-Mazurskich Dni Rodziny
Zespół Szkół Samochodowych od kilkunastu lat bierze czynny udział w obchodach Warmińsko-Mazurskich Dni Rodziny organizowanych przez Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego we współpracy z Radą ds. Rodzin Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
W ramach Święta Szkoły 25 maja obchodziliśmy XX Warmińsko - Mazurskie Dni Rodziny. W tym roku wydarzenie miało charakter szczególny, zbiegło się z setną rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę. W związku ze świętem zyskało temat przewodni: „Rodzina-Dom-Ojczyzna”.
Podsumowanie Warmińsko-Mazurskich Dni Rodziny trwających od 11 maja do 15 czerwca odbyło się 26. października w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie. W uroczystości wzięły udział uczennice naszej szkoły: Gabriela Bobrowicz kl. 1ST, Oliwia Kowalik kl. 1ST wraz z p. Elżbietą Lechicką.
Podczas podsumowania jubileuszowych XX Warmińsko-Mazurskich Dni Rodziny padło wiele ciepłych słów, podziękowań pod adresem wszystkich, którzy wspierają inicjatywy lokalne na rzecz rodziny i promują wartości rodzinne. Gdyby nie polskie rodziny, kultywowane tradycje, język, patriotyzm, z pewnością trudniej byłoby odzyskać niepodległość po 123 latach niewoli. W ramach podsumowania odbyły się również występy artystyczne, a także rozstrzygnięto konkursy skierowane do dzieci i młodzieży.
W dniu 9 października uczniowie klasy I ST uczestniczyli w zajęciach integracyjnych zorganizowanych przez psychologa szkolnego i wychowawcę klasy. W ramach tych zajęć Pani psycholog przygotowała dla przyszłych spedytorów różne zadania, gry i zabawy w czasie których uczniowie mieli okazję do lepszego wzajemnego poznania się. Dalsza część integracji odbyła się wspólnie z wychowawcą klasy.
Po zajęciach w szkole uczniowie pod opieką wychowawcy udali się do kina na projekcję filmu. (zg)
Zainspirowani tą akcją uczniowie klasy 2 CKT i 3 AT: Karolina Grycz, Zuzanna Gromke, Dominik Paprocki, Dominik Tomaszewski, Aleksander Waś, Jakub Prusak, Bartosz Przytuła, Adam Dzienisiewicz, Rafał Grodzki pod kierunkiem pani Katarzyny Urban popularyzowali we wrześniu i w październiku wśród koleżanek i kolegów ideę czytania powieści Stefana Żeromskiego oraz systematycznego czytania książek polskich twórców z różnych epok. W klasach pierwszych, drugich i trzecich Technikum Nr 1 oraz Branżowej Szkoły I stopnia nr 1 odczytywano wybrane, różne fragmenty "Przedwiośnia". Na zakończenie każdego spotkania uczniowie poszczególnych klas brali udział w krótkim konkursie. Trzeba było wykazać się w nim refleksem oraz aktywnym i uważnym słuchaniem prezentowanych fragmentów.
„Samochodówka” od wielu lat należy do elitarnego Stowarzyszenia Klubu Przyjaciół, Szkół i Organizacji Monte Cassino. Około 45 szkół tego Stowarzyszenia z całej Polski spotyka się cyklicznie na Sejmikach Szkół Karpackich.
W związku z tym od 20 do 22 września 2018r. delegacja naszej szkoły uczestniczyła przez 3 dni w XI Sejmiku Szkół Karpackich w Nowej Rudzie na Dolnym Śląsku. Organizatorem Sejmiku była Szkoła Podstawowa nr 6 im. płk. Józefa Sokola w Nowej Rudzie.
Dzięki bardzo bogatemu programowi uroczystości młodzież mogła w czasie wyjazdu poznać historię miasta i regionu, można było podziwiać także piękno Kotliny Kłodzkiej.
Uczestnicy tradycyjnie wzięli udział we wspólnej mszy św. oraz złożyli kwiaty i znicze pod Pomnikiem Ofiar II Wojny Światowej na rynku Nowej Rudy. Wzorem lat ubiegłych uczniowie i nauczyciele goszczącej nas podstawówki zaprezentowali w Miejskim Ośrodku Kultury bogaty program artystyczny wraz z występami. Dzięki organizatorowi imprezy mogliśmy też zwiedzić Muzeum Górnictwa w Nowej Rudzie oraz Szkolną Izbę Tradycji SP 6. Wieczorem nie zabrakło spotkania integracyjnego dla uczestników przy ognisku i śpiewania pieśni patriotycznych przy pieczonym ziemniaku. Można było przy okazji posłuchać ciekawych opowieści kombatantów z ich doświadczeń wojennych. Dobrą lekcją historii było także spotkanie i pokazy z grupą rekonstrukcyjną, która przyjechała na Sejmik aż spod Krakowa.
Szkolny poczet „samochodówki” na XI Sejmiku tworzyli:
- Michał Domian 4ST
- Martyna Kazin 3ST
- Hubert Mirowski 2ST
Młodzieżą opiekował się p. dyrektor Arkadiusz Gnoza oraz p. Szczepan Perfikowski.
Kolejny, XII już Sejmik Szkół Karpackich odbędzie się we wrześniu 2020 r. w Lubniu niedaleko Zakopanego!!!
Trzeciego września w Zespole Szkół Samochodowych, jak w całym kraju, odbyła się inauguracja roku szkolnego 2018/2019. Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru szkoły i odśpiewaniem hymnu narodowego. Następnie głos zabrał Pan Dyrektor Arkadiusz Gnoza, który powitał serdecznie wszystkich obecnych, życzył uczniom i nauczycielom wielu sukcesów oraz satysfakcji z nauki i pracy. Przypomniał, że ten rok jest szczególny w związku z setną rocznicą odzyskania przez Polskę Niepodległości. Odczytano także list Prezydenta Miasta Olsztyna. Uczniowie klas pierwszych złożyli uroczystą przysięgę.
Życzymy sukcesów, wytrwałości i samych wspaniałych chwil w nowym roku szkolnym.
Na sali gimnastycznej punktualnie o godzinie dziewiątej zgromadzili się uczniowie i nauczyciele. Dyrektor ZSS pan Arkadiusz Gnoza wręczył nagrody oraz dyplomy uczniom, którzy wyróżnili się wynikami w nauce, wysoką frekwencją oraz pracą na rzecz szkoły i środowiska lokalnego. Najlepsze wyniki w nauce uzyskała Karolina Grycz z klasy I KT- średnia ocen 5,15.
Wyniki konkursu międzyklasowego na najlepszą frekwencję przedstawiła pani Alicja Jasińska:
1 miejsce- klasa III ST- wychowawca p. Alicja Jasińska
2 miejsce- klasa I CKT- wychowawca p. Katarzyna Urban
3 miejsce- klasa II CT- wychowawca p. Iwona Kamińska
Wyróżniono także laureatów konkursów: „Zabytkowe samochody, motocykle oraz pojazdy po tuningu”, „Projekt samochodu przyszłości”, fotograficznego - „Nauka zawodu w mojej szkole”.
Tego dnia pożegnaliśmy absolwentów klasy 3ZA i 3ZE. Były gratulacje, niespodzianki przygotowane przez kolegów, pamiątkowe zdjęcia.
W końcu nastąpiła długo wyczekiwana przez uczniów chwila- ostatnie przedwakacyjne spotkanie w klasach, by odebrać upragnione świadectwa. Teraz można planować wakacje. Życzymy wszystkim bezpiecznego i udanego wypoczynku.
Do zobaczenia we wrześniu!!!
15 czerwca 2018 r. w piątek w Zespole Szkół Chemicznych i Ogólnokształcących w Olsztynie odbyło się rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego pod hasłem ,,Nauka zawodu w mojej szkole”. Na gali wręczenia nagród obecni byli wszyscy laureaci z poszczególnych szkół, dyrektorzy i doradcy zawodowi.
W konkursie:
I miejsce zdobyła uczennica z Zespołu Szkół Chemicznych i Ogólnokształcących w Olsztynie,
II miejsce zajął Konrad Kołodziejski z naszej szkoły. Zdjęcie Konrada zostało wyróżnione również przez doradców zawodowych
III miejsce zdobył uczeń z Zespołu Szkół Mechanicznych i Energetycznych w Olsztynie
Wszystkim uczestnikom gratulujemy, a szczególnie Konradowi.
11.06.2018r. reprezentanci ZSS wybrali się do Schroniska dla Zwierząt w Olsztynie. Celem wyprawy było przekazanie zebranej wśród uczniów karmy i innych darów. Uczniowie po raz kolejny nie zawiedli, godnie reprezentując naszą szkołę. Tym razem wcielili się w opiekunów czworonożnych przyjaciół. Spędzili bardzo aktywnie czas, chodząc po lesie, rozmawiając i bawiąc się ze zwierzętami. Wykazywali się niezwykłą empatią i wrażliwością, a także odpowiedzialnością za powierzone im stworzenia. Bycie z podopiecznymi nie tylko sprawiło im wiele radości i stało się okazją do sprawdzenia swoich umiejętności opiekuńczych, ale miało także wymiar edukacyjny.
Smutno było wyjeżdżać, co wzbudziło refleksję, że zwierzęta też potrzebują ciepłego domu i swojego pana. Nierzadko skrzywdzone i porzucone czekają i na wolontariuszy, którzy poświęcą im swój czas.
Wśród naszych wolontariuszy byli: Zuzanna Gromke (1CKT), Karolina Grycz (1CKT), Artur Kuchnik (1ST), Jakub Skwarko (1ST) i Kacper Żukowski (1ST).
Opiekę nad uczniami sprawowały: p. Barbara Borowska i p. Elżbieta Lechicka.
W dniach od 8 do 10 czerwca uczniowie klas kolejowych o kierunku technik transportu kolejowego w składzie: Hubert Durniat klasa 2KT, Jakub Mydło klasa 2KT i Karolina Grycz klasa 1KT uczestniczyli w I Ogólnopolskim Zjeździe Uczniów Klas Kolejowych w Krakowie. Opiekunem młodzieży podczas zjazdu był pan Daniel Burakowski. Zjazd zorganizowany został przez Radę Rodziców oraz Dyrektor Zespołu Szkół Nr 1 im. św. Rafała Kalinowskiego w Krakowie. W zjeździe, oprócz uczniów z naszej szkoły, brali również udział uczniowie szkół kolejowych z Sosnowca, Gliwic i Krakowa. Trzydniowe spotkanie, miało na celu wymianę wiedzy i doświadczeń pomiędzy uczniami klas kolejowych. Jednocześnie integrowało społeczność osób, których pasją jest kolej i szeroko pojęty transport. Spotkanie miało również na celu poszerzenie horyzontów podczas wykładów i warsztatów realizowanych na Politechnice Krakowskiej i w murach szkoły. Na uczelni uczniowie zapoznali się z symulatorem pojazdu szynowego. Zjazdbył również okazją do nawiązania kontaktów oraz przyjaźni. Wykłady były wzbogacone programem kulturoznawczym. Uczniowie poznali zabytki Krakowa, rynek i Wawel. Uczestnicy zjazdu zwiedzili również Kopalnie Soli w Wieliczce i tamtejsze tężnie. Na koniec uczestnicy otrzymali certyfikaty uczestnictwa.Patronat honorowy nad Zjazdem objął Minister Infrastruktury Pan Andrzej Adamczyk, Instytut Pojazdów Szynowych Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki, Katedra Transportu Szynowego Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej oraz Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Komunikacji Rzeczpospolitej Polskiej Oddział w Krakowie.
Szkolna komisja konkursowa w składzie:
- Przewodniczący – mgr Janusz Kozłowski
- Sekretarz – mgr Daniela Izdebska
Członkowie:
- mgr Anna Jarosz
- Krzysztof Zembrzuski kl. 2ZK
- Adrian Jabłoński kl. 3ZA
- Aleksander Walesiak kl. 2AT
- Katarzyna Żuk kl. 3ST
wyłoniła spośród nadesłanych zdjęć cztery najlepsze, które będą reprezentować naszą szkołę w konkursie wojewódzkim.
Autorami zdjęć są:
- Konrad Kołodziejski kl.2CT
- Zuzanna Gromke kl. 1KT
- Wiktoria Kowalska kl. 2ST
- Hubert Rdzanek kl. 1ZE
Konkurs wojewódzki zostanie rozstrzygnięty w drodze głosowania. Głosy na najlepsze zdjęcie można oddawać na stronie projektu w zakładce Konkursy, do dnia 14.06.2018r. (do godziny 1000) na stronie http://wimdzs.pwsz.elblag.pl/
Zachęcamy do oddawania głosów!!!