„Należy pomagać innym w potrzebie, bo cóż zrobisz będąc kiedyś jednym z nich”


    14 grudnia 2018r młodzież naszej szkoły, jak co roku przed świętami, wzięła udział w akcji PCK Czerwonokrzyska Gwiazdka, polegającej na zbiórce  produktów w olsztyńskich sklepach.
    Zebrane do koszy artykuły w sklepie Stokrotka pozwolą na zrobienie wielu paczek rodzinom o niskich dochodach.
    Uczestnicząca w akcji młodzież obserwowała ludzi, ich różne zaangażowanie i chęć pomocy.
Dodatkowe wiadomości uzyskane od p.Ewy- pracownika PCK na temat sytuacji materialnej rodzin, oczekiwanie na pomoc i radość z paczki, pozwoliły uświadomić, że wokół nas nie wszystkim ludziom żyje się dostatnio. Wierzymy, że nasza akcja spowoduje uśmiech i radość na niejednej twarzy.
    Uczniowie uczestniczyli w zbiórce rzetelnie i z dużym zapałem, o czym może świadczyć bardzo dużo zebranych artykułów. Za zaangażowanie i poświęcony czas młodzież została uhonorowana dyplomami i drobnymi upominkami.
    Nasi wolontariusze to: Anita Puchalska, Patryk Malessa, Michal Mordas, Karol Kuźma, Kacper Żukowski. Opiekę nad młodzieżą sprawowała p.Barbara Borowska

 


 

„Zwierzę jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę”.

(art.1 ust. o ochronie zwierząt)

 

    3 grudnia 2018 r. udaliśmy się z grupą młodzieży i jednym z rodziców do Schroniska dla Zwierząt w Olsztynie. Wyjazd miał na celu przekazanie zebranej wśród uczniów karmy oraz innych potrzebnych akcesoriów. W zbiórkę włączył się także p. Sławomir Murawski.

    Gdy przyjechaliśmy na miejsce, nasze nastroje uległy zmianie na widok biednych zwierząt. Ich hałaśliwe szczekanie i tęskny wzrok zmobilizowały nas do podjęcia konkretnych działań. Po spacerze i rozmowie edukacyjnej na terenie placówki, pracownik Schroniska pozwoliła nam wyjść na spacer do lasu z gromadą zwierzaków. W trakcie wycieczki psy bardzo szybko nas zaakceptowały i czuły się bezpiecznie. Czas spędzony w lesie na wspólnej zabawie przyjemnie minął. Wszyscy odczuli smutek musząc pożegnać się ze zwierzętami.

    Uczniowie z wielką empatią podeszli do powierzonego im zadania. Pomimo pierwszych, nieprzyjemnych wrażeń w Schronisku, przebywanie ze zwierzakami sprawiło im wiele radości. Stało się okazją do sprawdzenia swoich umiejętności opiekuńczych i wykazania się odpowiedzialnością.

    Nasi wolontariusze to: Zuzanna Gromke (2CKT), Karolina Grycz (2CKT), Damian Przybyłek (2CKT), Hubert Rumiński (2CKT), Artur Kuchnik (2ST), Adam Kaczyński (1ST).

Opiekę nad uczniami sprawowały: p. Barbara Borowska i p. Elżbieta Lechicka.

 


 

     W dniu 29.11.2018r. w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie odbyła się uroczystość wręczenia szkołom certyfikatów ( „Szkoła wierna dziedzictwu” ). O ich zdobycie ubiegało się 187 szkół z woj. warmińsko – mazurskiego. Certyfikat przyznano 76 placówkom oświatowym. Wśród nich znalazł się Zespół Szkół Samochodowych reprezentowany przez p. dyr. Arkadiusza Gnozę i p. Alicję Jasińską – koordynującą to przedsięwzięcie. To wyjątkowe wyróżnienie otrzymaliśmy z rąk Wicewojewody Sławomira Sadowskiego i Wicekuratora Warmińsko – Mazurskiego Wojciecha Cybulskiego. Należy też podkreślić, że na ten sukces pracowało wielu nauczycieli naszej szkoły. Szczególne słowa uznania należą się więc p. Alicji Jasińskiej, Elżbiecie Lechickiej, Szczepanowi Perfikowskiemu, Barbarze Borowskiej, nauczycielom opiekującym się Pocztem Sztandarowym ( T. Pilecki, D. Burakowski, T. Cwalina ) i innym nauczycielom i wychowawcom, którzy kształtują postawy patriotyczne i poczucie tożsamości narodowej.

 


 

22 listopada 2018 r. zgodnie z tradycją „samochodówka” zaangażowała się w coroczne obchody Święta Dnia Kolejarza. W jednym z wagonów pociągu specjalnego zorganizowaliśmy stoisko informacyjne oraz mały poczęstunek dla wszystkich odwiedzających w tym dniu stację Olsztyn Główny. Wzorem lat ubiegłych największą grupą zainteresowanych taborem kolejowym oraz krótką przejażdżką pociągiem były dzieci z oddziałów przedszkolnych i wczesnoszkolnych.

         Imprezę promocyjną zorganizowały Przewozy Regionalne spółka z o.o. Oddział Warmińsko – Mazurski w Olsztynie. Nasz udział w tym wydarzeniu to efekt współpracy ZSS ze spółkami kolejowymi oraz z kształceniem w naszej placówce przyszłych kolejarzy. Technik Transportu Kolejowego to jeden z wielu kierunków kształcenia oferowanych dziś młodzieży przez naszą placówkę.

            Obsługą stoiska zajęli się uczniowie z klas kolejowych:

  1. Zuzanna Gromke kl. 2KT
  2. Grzegorz Cybulski kl. 3KT
  3. Mateusz Olszewski kl 3KT

Młodzieżą opiekowali się: p. Marlena Klein oraz p. Szczepan Perfikowski.

 


 

   Z okazji 100. rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę Zespół Szkół Ekonomicznych w Olsztynie zaprosił uczniów z kilku olsztyńskich szkół do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych. Naszą szkołę reprezentowali: Julia Kordek 1AKT, Wiktoria Jasińska 1ST, Gabriela Włodarczyk 1ST, Mateusz Chrostek 2BT, Paweł Szostak 2BT, Artur Kuchnik 2ST, Jakub Prusak 3AT, Aleksander Walesiak 3AT pod kierunkiem p. Elżbiety Lechickiej.

  Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych wykonywali pieśni żołnierskie z okresu pierwszej wojny światowej: „Wojenko, wojenko”, „O mój rozmarynie”, „Piechota”, „Rozkwitały pąki białych róż” i „My pierwsza brygada”.

  Głównym punktem uroczystości było otwarcie wystawy „W drodze do Niepodległości”, przygotowanej w ramach projektu edukacyjnego „Dla Niepodległej”, realizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

   19 listopada 2018 r. w uroczystym apelu wzięli udział nauczyciele i uczniowie szkoły, a także wielu honorowych gości z Panem Wiceprezydentem miasta Olsztyna Jarosławem Markiem Słoma na czele.

             1   3   5

Zobacz więcej...

 

Zdjęcia i relacje:

http://www.ekonomik.olsztyn.pl/portal/article-672.html

https://www.olsztyn24.com/news/32884-w-ekonomiku-otwarto-wystawe-w-drodze-do-niepodleglosci.html

 

 


 

    15 listopada 2018 r. w Kuratorium Oświaty w Olsztynie  odbyła się  uroczystość wręczenia dyplomów stypendystom Prezesa Rady Ministrów za wybitne osiągnięcia w roku szkolnym 2017/2018. O stypendium Prezesa Rady Ministrów mogli ubiegać się uczniowie, którzy otrzymali promocję z wyróżnieniem, uzyskując przy tym najwyższą średnią ocen w szkole lub wykazujący szczególne uzdolnienia w co najmniej jednej dziedzinie wiedzy, a w pozostałych dziedzinach  wyniki co najmniej dobre. Stypendium Prezesa Rady Ministrów otrzymała Karolina Grycz - uczennica klasy IIKT Zespołu Szkół Samochodowych im. por. A.M. Bocheńskiego w Olsztynie.

Gratulujemy !!!

 


 

   W ZSS bardzo uroczyście obchodzimy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Na tę okazję przygotowaliśmy wyjątkowy program. W różnorodne przedsięwzięcia włączają się uczniowie i nauczyciele.

   W dniu 14 listopada 2018r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w projekcji filmu historycznego, który przedstawiał najważniejsze wydarzenia z dziejów naszego kraju w latach 1918-2018. Autorami filmu są pani Alicja Jasińska i Cezary Wysocki z kl. 4 ST. Film nie tylko pogłębiał wiedzę uczniów na temat przeszłości, ale też wskazywał, że zawsze należy szanować ojczyznę, wolność i niepodległość. Po projekcji młodzież zapoznawała się z wystawą fotograficzną "Moja mała ojczyzna" przygotowaną przez panią Katarzynę Urban. Wystawa prezentowała zdjęcia wykonane przez uczniów z klasy: 1BT, 1ZK, 1ZE, 2CKT, 2ZE, 2ZM, 3AT, 4AT i 4CT. Świadczą one o tym, że wszyscy mamy miejsca szczególnie dla nas ważne i potrafimy docenić ich niewątpliwy urok. Na fotografiach utrwalono m.in. zabytki, pomniki, charakterystyczne budynki, przepiękne krajobrazy przede wszystkim naszego regionu.

   Oba projekty są wyrazem naszego szacunku i przywiązania do Polski oraz naszych małych ojczyzn.

 

 


 

   Obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w naszej szkole miały bardzo uroczysty charakter. O dekorację zadbali uczniowie klasy IIAT oraz panie: Elżbieta Lechicka i Izabela Salitra. Uroczystości rozpoczęły się 9 listopada o godzinie 1111, kiedy wszyscy uczestnicy wspólnie odśpiewali cztery zwrotki Mazurka Dąbrowskiego. Następnie głos zabrał dyrektor szkoły p. Arkadiusz Gnoza. Słowo wstępne wygłosiła p. Alicja Jasińska. Część artystyczną rozpoczął taniec-polonez w wykonaniu uczniów. W atmosferę 1918r. wprowadziła wszystkich zebranych scenka historyczna odegrana przez uczniów, przygotowana pod kierunkiem p. Marleny Klein. 

   Uczniowie zaprezentowali także montaż słowno-muzyczny dotyczący Święta Niepodległości przygotowany przez p. Elżbietę Lechicką i p. Annę Ulbrych. Do śpiewania patriotycznych pieśni chętnie przyłączyli się wszyscy obecni. Zgromadzonych na uroczystości zauroczył również taniec w wykonaniu Oliwii Prusak i Roberta Brzezińskiego. Tego dnia, młodzieży zaprezentowano także sondę, w której uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły wypowiadali się na temat patriotyzmu.   Podczas uroczystego apelu odbył się także konkurs historyczny „Niepodległa”, w którym uczestniczyli uczniowie klas I i II. Młodzież zaimponowała wiedzą na temat historii Polski. Pierwsze miejsce zdobyli reprezentanci klas: IIAT, IICKT..

Miejsce drugie zajęły klasy: IIST, IAKT, IST.

   Komisja konkursowa w składzie: p. dyrektor Barbara Tymecka, p. dyrektor Małgorzata Prus, p. Marta Zienkiewicz, p. Anna Jarosz i p. Małgorzata Kasperowicz ogłosiła wyniki konkursu na najbardziej patriotyczną pracownię.

Pierwsze miejsce przyznano klasom: 4ST, 3ZA.

Drugie: 2BT, IZE.

Trzecie: 1AT, 3AT.

Wyróżnienia: 2ST, 3ST, 2CKT,1BT,1ST.

Na zakończenie uroczystości cała społeczność szkolna pozowała do wspólnego, pamiątkowego zdjęcia.

   Od 14 listopada uczniowie i nauczyciele naszej szkoły będą mogli oglądać wystawę fotograficzną „Moja mała Ojczyzna” przygotowaną przez uczniów pod kierunkiem

p. Katarzyny Urban. Prezentowany także będzie film o tematyce patriotycznej przygotowany na 100-lecie Niepodległości opracowany przez p. Alicję Jasińską i Czarka Wysockiego z kl. 4ST.

 

           101 0836   101 0871   101 0865

 

Zobacz więcej...

 


 

Podsumowanie XX Warmińsko-Mazurskich Dni Rodziny

   Zespół Szkół Samochodowych od kilkunastu lat bierze czynny udział w obchodach Warmińsko-Mazurskich Dni Rodziny organizowanych przez Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego we współpracy z Radą ds. Rodzin Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

   W ramach Święta Szkoły 25 maja obchodziliśmy XX Warmińsko - Mazurskie Dni Rodziny. W tym roku wydarzenie miało charakter szczególny, zbiegło się z setną rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę. W związku ze świętem zyskało temat przewodni: „Rodzina-Dom-Ojczyzna”.

   Podsumowanie Warmińsko-Mazurskich Dni Rodziny trwających od 11 maja do 15 czerwca odbyło się 26. października w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie. W uroczystości wzięły udział uczennice naszej szkoły: Gabriela Bobrowicz kl. 1ST, Oliwia Kowalik kl. 1ST wraz z p. Elżbietą Lechicką.

   Podczas podsumowania jubileuszowych XX Warmińsko-Mazurskich Dni Rodziny padło wiele ciepłych słów, podziękowań pod adresem wszystkich, którzy wspierają inicjatywy lokalne na rzecz rodziny i promują wartości rodzinne. Gdyby nie polskie rodziny, kultywowane tradycje, język, patriotyzm, z pewnością trudniej byłoby odzyskać niepodległość po 123 latach niewoli. W ramach podsumowania odbyły się również występy artystyczne, a także rozstrzygnięto konkursy skierowane do dzieci i młodzieży.

plakat

 

Zobacz więcej...

 


 

    W dniu 9 października uczniowie klasy I ST uczestniczyli w zajęciach integracyjnych zorganizowanych przez psychologa szkolnego i wychowawcę klasy. W ramach tych zajęć Pani psycholog przygotowała dla przyszłych spedytorów różne zadania, gry i zabawy w czasie których uczniowie mieli okazję do lepszego wzajemnego poznania się. Dalsza część integracji odbyła się wspólnie z wychowawcą klasy.

Po zajęciach w szkole uczniowie pod opieką wychowawcy udali się do kina na projekcję filmu. (zg)

 


 

   Zainspirowani tą akcją uczniowie klasy 2 CKT i 3 AT: Karolina Grycz, Zuzanna Gromke, Dominik Paprocki, Dominik Tomaszewski, Aleksander Waś, Jakub Prusak, Bartosz Przytuła, Adam Dzienisiewicz, Rafał Grodzki pod kierunkiem pani Katarzyny Urban popularyzowali we wrześniu i w październiku wśród koleżanek i kolegów ideę czytania powieści Stefana Żeromskiego oraz systematycznego czytania książek polskich twórców z różnych epok. W klasach pierwszych, drugich i trzecich Technikum Nr 1 oraz Branżowej Szkoły I stopnia nr 1 odczytywano wybrane, różne fragmenty "Przedwiośnia". Na zakończenie każdego spotkania uczniowie poszczególnych klas brali udział w krótkim konkursie. Trzeba było wykazać się w nim refleksem oraz aktywnym i uważnym słuchaniem prezentowanych fragmentów.