„Samochodówka” od wielu lat należy do elitarnego Stowarzyszenia Klubu Przyjaciół, Szkół i Organizacji Monte Cassino. Około 45 szkół tego Stowarzyszenia z całej Polski spotyka się cyklicznie na Sejmikach Szkół Karpackich.

W związku z tym od 20 do 22 września 2018r. delegacja naszej szkoły uczestniczyła przez 3 dni w XI Sejmiku Szkół Karpackich w Nowej Rudzie na Dolnym Śląsku. Organizatorem Sejmiku była Szkoła Podstawowa nr 6 im. płk. Józefa Sokola w Nowej Rudzie.

          Dzięki bardzo bogatemu programowi uroczystości młodzież mogła w czasie wyjazdu poznać historię miasta i regionu, można było podziwiać także piękno Kotliny Kłodzkiej.

          Uczestnicy tradycyjnie wzięli udział we wspólnej mszy św. oraz złożyli kwiaty i znicze pod Pomnikiem Ofiar II Wojny Światowej na rynku Nowej Rudy. Wzorem lat ubiegłych uczniowie i nauczyciele goszczącej nas podstawówki zaprezentowali w Miejskim Ośrodku Kultury bogaty program artystyczny wraz z występami. Dzięki organizatorowi imprezy mogliśmy też zwiedzić Muzeum Górnictwa w Nowej Rudzie oraz Szkolną Izbę Tradycji SP 6. Wieczorem nie zabrakło spotkania integracyjnego dla uczestników przy ognisku i śpiewania pieśni patriotycznych przy pieczonym ziemniaku. Można było przy okazji posłuchać ciekawych opowieści kombatantów z ich doświadczeń wojennych. Dobrą lekcją historii było także spotkanie i pokazy z grupą rekonstrukcyjną, która przyjechała na Sejmik aż spod Krakowa.

Szkolny poczet „samochodówki” na XI Sejmiku tworzyli:

  1. Michał Domian 4ST
  2. Martyna Kazin 3ST
  3. Hubert Mirowski 2ST

Młodzieżą opiekował się p. dyrektor Arkadiusz Gnoza oraz p. Szczepan Perfikowski.

Kolejny, XII już Sejmik Szkół Karpackich odbędzie się we wrześniu 2020 r. w Lubniu niedaleko Zakopanego!!!

 

 


 

Trzeciego września w Zespole Szkół Samochodowych, jak w całym kraju, odbyła się inauguracja roku szkolnego 2018/2019. Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru szkoły i odśpiewaniem hymnu narodowego. Następnie głos zabrał Pan Dyrektor Arkadiusz Gnoza, który powitał serdecznie wszystkich obecnych, życzył uczniom i nauczycielom wielu sukcesów oraz satysfakcji z nauki i pracy. Przypomniał, że ten rok jest szczególny w związku z setną rocznicą odzyskania przez Polskę Niepodległości. Odczytano także list Prezydenta Miasta Olsztyna. Uczniowie klas pierwszych złożyli uroczystą przysięgę.

           Życzymy sukcesów, wytrwałości i samych wspaniałych chwil w nowym roku szkolnym.

 

                   3  września 2018r uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 042    3  września 2018r uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 075    3  września 2018r uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 049

 

Zobacz więcej...

 


 

     Na sali gimnastycznej punktualnie o godzinie dziewiątej zgromadzili się uczniowie i nauczyciele. Dyrektor ZSS pan Arkadiusz Gnoza wręczył nagrody oraz dyplomy uczniom, którzy wyróżnili się wynikami w nauce, wysoką frekwencją oraz pracą na rzecz szkoły i środowiska lokalnego. Najlepsze wyniki w nauce uzyskała Karolina Grycz z klasy I KT- średnia ocen 5,15.

Wyniki konkursu międzyklasowego na najlepszą frekwencję przedstawiła pani Alicja Jasińska:

1 miejsce- klasa III ST- wychowawca p. Alicja Jasińska

2 miejsce- klasa I CKT- wychowawca p. Katarzyna Urban

3 miejsce- klasa II CT- wychowawca p. Iwona Kamińska

Wyróżniono także laureatów konkursów: „Zabytkowe samochody, motocykle oraz pojazdy po tuningu”, „Projekt samochodu przyszłości”, fotograficznego - Nauka zawodu w mojej szkole”.

    Tego dnia pożegnaliśmy absolwentów klasy 3ZA i 3ZE. Były gratulacje, niespodzianki przygotowane przez kolegów, pamiątkowe zdjęcia.

    W końcu nastąpiła długo wyczekiwana przez uczniów chwila- ostatnie przedwakacyjne spotkanie w klasach, by odebrać upragnione świadectwa. Teraz można planować wakacje. Życzymy wszystkim bezpiecznego i udanego wypoczynku.

                        Do zobaczenia we wrześniu!!!

           DSC05222   DSC05173   DSC05224

Zobacz więcej...

 


 

     15 czerwca 2018 r. w piątek w Zespole Szkół Chemicznych i Ogólnokształcących w Olsztynie odbyło się rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego pod hasłem ,,Nauka zawodu w mojej szkole”. Na gali wręczenia nagród obecni byli wszyscy laureaci z poszczególnych szkół, dyrektorzy i doradcy zawodowi.

W konkursie:

I miejsce zdobyła uczennica z Zespołu Szkół Chemicznych i Ogólnokształcących w Olsztynie,

II miejsce zajął Konrad Kołodziejski z naszej szkoły. Zdjęcie Konrada zostało wyróżnione również przez doradców zawodowych

III miejsce zdobył uczeń z Zespołu Szkół Mechanicznych i Energetycznych w Olsztynie

 

Wszystkim uczestnikom gratulujemy, a szczególnie Konradowi.

 

 


 

                11.06.2018r. reprezentanci ZSS wybrali się do Schroniska dla Zwierząt w Olsztynie. Celem wyprawy było przekazanie zebranej wśród uczniów karmy i innych darów. Uczniowie po raz kolejny nie zawiedli, godnie reprezentując naszą szkołę. Tym razem wcielili się w opiekunów czworonożnych przyjaciół. Spędzili bardzo aktywnie czas, chodząc po lesie, rozmawiając i bawiąc się ze zwierzętami. Wykazywali się niezwykłą empatią i wrażliwością, a także odpowiedzialnością za powierzone im stworzenia. Bycie z podopiecznymi nie tylko sprawiło im wiele radości i stało się okazją do sprawdzenia swoich umiejętności opiekuńczych, ale miało także wymiar edukacyjny.

                Smutno było wyjeżdżać, co wzbudziło refleksję, że zwierzęta też potrzebują ciepłego domu i swojego pana. Nierzadko skrzywdzone i porzucone czekają i na wolontariuszy, którzy poświęcą im swój czas.

Wśród naszych wolontariuszy byli: Zuzanna Gromke (1CKT), Karolina Grycz (1CKT), Artur Kuchnik (1ST), Jakub Skwarko (1ST) i Kacper Żukowski (1ST).

Opiekę nad uczniami sprawowały: p. Barbara Borowska i p. Elżbieta Lechicka.

 

 


W dniach od 8 do 10 czerwca uczniowie klas kolejowych o kierunku technik transportu kolejowego w składzie: Hubert Durniat klasa 2KT, Jakub Mydło klasa 2KT i Karolina Grycz klasa 1KT uczestniczyli w I Ogólnopolskim Zjeździe Uczniów Klas Kolejowych w Krakowie. Opiekunem młodzieży podczas zjazdu był pan Daniel Burakowski. Zjazd zorganizowany został przez Radę Rodziców oraz Dyrektor Zespołu Szkół Nr 1 im. św. Rafała Kalinowskiego w Krakowie. W zjeździe, oprócz uczniów z naszej szkoły, brali również udział uczniowie szkół kolejowych z Sosnowca, Gliwic i Krakowa. Trzydniowe spotkanie, miało na celu wymianę wiedzy i doświadczeń pomiędzy uczniami klas kolejowych. Jednocześnie integrowało społeczność osób, których pasją jest kolej i szeroko pojęty transport. Spotkanie miało również na celu poszerzenie horyzontów podczas wykładów i warsztatów realizowanych na Politechnice Krakowskiej i w murach szkoły. Na uczelni uczniowie zapoznali się z symulatorem pojazdu szynowego. Zjazdbył również okazją do nawiązania kontaktów oraz przyjaźni. Wykłady były wzbogacone programem kulturoznawczym. Uczniowie poznali zabytki Krakowa, rynek i Wawel. Uczestnicy zjazdu zwiedzili również Kopalnie Soli w Wieliczce i tamtejsze tężnie. Na koniec uczestnicy otrzymali certyfikaty uczestnictwa.Patronat honorowy nad Zjazdem objął Minister Infrastruktury Pan Andrzej Adamczyk, Instytut Pojazdów Szynowych Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki, Katedra Transportu Szynowego Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej oraz Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Komunikacji Rzeczpospolitej Polskiej Oddział w Krakowie.

              !cid 164044a194f8e3c915c2     !cid 164044b9ba31467b864c     !cid 164044dcc3d542473ec3

Zobacz więcej...

 


 

Szkolna komisja konkursowa w składzie:

  1. Przewodniczący – mgr Janusz Kozłowski
  2. Sekretarz – mgr Daniela Izdebska

Członkowie:

  1. mgr Anna Jarosz
  2. Krzysztof Zembrzuski kl. 2ZK
  3. Adrian Jabłoński kl. 3ZA
  4. Aleksander Walesiak kl. 2AT
  5. Katarzyna Żuk kl. 3ST

wyłoniła spośród nadesłanych zdjęć cztery najlepsze, które będą reprezentować naszą szkołę w konkursie wojewódzkim.

Autorami zdjęć są:

  1. Konrad Kołodziejski kl.2CT
  2. Zuzanna Gromke kl. 1KT
  3. Wiktoria Kowalska kl. 2ST
  4. Hubert Rdzanek kl. 1ZE

   Konkurs wojewódzki zostanie rozstrzygnięty w drodze głosowania. Głosy na najlepsze zdjęcie można oddawać na stronie projektu w zakładce Konkursy, do dnia 14.06.2018r. (do godziny 1000) na stronie http://wimdzs.pwsz.elblag.pl/

 

                 Zachęcamy do oddawania głosów!!!

 

 


       Niedawno obchodzono Dzień Dziecka. Wielu artystów właśnie dzieci czyniło bohaterami swoich dzieł.  7 czerwca 2018r. uczniowie kl. 1 CKT uczestniczyli w dwugodzinnych zajęciach na temat Jakie obrazy dziecka kreują różne teksty kultury?, które przeprowadziła pani Katarzyna Urban. Wykorzystano na nich teksty literackie z różnych epok, plakat oraz zdjęcia zaproszonego na zajęcia gościa, fotografa, pana Arkadiusza Dziczka. Twórca zaprezentował m.in. zdjęcia zrobione w czasie licznych podróży po świecie. Zapoznał też młodzież z pracami innych, cenionych twórców, które poruszyły opinię publiczną i wpłynęły na poprawę losu najmłodszych. Uczniowie w ten niecodzienny sposób odkrywali różnorodne portrety dzieci z różnych części świata. Mieli także możliwość pogłębienia wiedzy na temat sposobu analizy i interpretacji zdjęcia, jego kompozycji, elementów symbolicznych, ukrytych znaczeń i funkcji.

 

 

 


 

Wyróżnienie w I FESTIWALU ŻYWEGO SŁOWA - Majowe Recytacje Poezji Religijnej

28 maja 2018 r. w Centrum Świętego Jakuba w Olsztynie odbył się I FESTIWAL ŻYWEGO SŁOWA – Majowe Recytacje Poezji Religijnej.

W festiwalu około 100 uczestników z całego województwa zaprezentowało poezję religijną. Naszą szkolę reprezentowali: Zuzanna Gromke (1CKT) i Radosław Siedlecki (3CT).

Radosław Siedlecki został wyróżniony przez Naukowe Koło Teatralne SALVE VERBUM UWM w Olsztynie. Uczeń otrzymał nagrodę za piękną i wzruszającą recytację.

Młodzież do konkursu przygotowywała się pod kierunkiem p. Elżbiety Lechickiej.

Serdecznie gratulujemy sukcesu!

 


 

TAKIEGO ŚWIĘTA SZKOŁY JESZCZE NIE BYŁO !!!

Dnia 25 maja 2018 roku obchodziliśmy w naszej szkole 27 rocznicę nadania jej im. por. Adolfa Marii Bocheńskiego. Na uroczystym apelu poświęconym patronowi, młodzież pod kierunkiem Pani Alicji Jasińskiej zaprezentowała piękny montaż słowno – muzyczny wraz z filmem o A.M. Bocheńskim łączącym treści biograficzne z patriotycznymi w związku ze 100 leciem odzyskania przez Polskę niepodległości. W części oficjalnej wiele miejsca poświęcono także obchodom XX Warmińsko – Mazurskich Dni Rodziny pod hasłem „Rodzina – Dom – Ojczyzna”, w których młodzież pod kierunkiem p. Elżbiety Lechickiej przedstawiła niezwykle wzruszający program artystyczny. Honorowym gościem Święta Szkoły był pan Marcin Derewońko – kierowca rajdowy ( absolwent naszej szkoły ), który jako jeden z nielicznych w Polsce posiada replikę poloneza słynnego rajdowca ś.p. Mariana Bublewicza. Pan Marcin Derewońko otrzymał od społeczności szkolnej pamiątkowy upominek. Druga część obchodów Święta Szkoły przeniosła się na teren boiska szkolnego, na którym na uczniów czekało wiele atrakcji. W pierwszej kolejności rozpoczął się konkurs umieszczenia jak największej ilości osób w kabinie ciągnika siodłowego ( zmieściło się 38 osób ). Następnie rozpoczęła się konkursowa parada zabytkowych samochodów i motocykli oraz pojazdów po tuningu, w związku z czym na szkolnej stronie facebooka młodzież miała okazję głosować na swoich faworytów ( wyniki poznamy wkrótce ). Na zakończenie obchodów Święta Szkoły rozpoczęły się „powitane deszczem” drifty, które wzbudziły wiele emocji i stanowiły ogromną atrakcję. Doskonała oprawa muzyczna w wykonaniu Mateusza Olszewskiego jak i występ szkolnych cheerleaderek dopełnił uroku tego wspaniałego dnia.

DSC06785   DSC06876   DSC06887

Zobacz więcej...

 


 

     8 maja 2018 roku, młodzież Zespołu Szkół Samochodowych (klasa 2ZK i 2ZE) uczestniczyła w seminarium popularnonaukowym pt. Polacy-zapomniane ofiary ludobójstwa (1937-1945). Głównym celem pracowników naukowych Instytutu Pamięci Narodowej było upamiętnienie 73 rocznicy zakończenia II Wojny Światowej. Nasi uczniowie oraz goście seminarium mogli wysłuchać ciekawych prelekcji, które wygłosili pracownicy Delegatury:

Dawid Zagził - Operacja polska NKWD;
Krzysztof Kierski - Akcja Inteligencja i Akcja AB. Zbrodnia niemiecka na Polakach;
Michał Ostapiuk - Katyń. Zbrodnia sowiecka na Polakach;
Sebastian Nowakowski - Wołyń. Ukraińskie ludobójstwo na Polakach.

    Na zakończenie żywej lekcji historii zabrał głos kurator oświaty Krzysztof Nowacki, wicekurator Wojciech Cybulski oraz naczelnik Delegatury IPN dr hab. Karol Sacewicz. Ten dzień był dla nas czasem wielkiej zadumy oraz poznania prawdy historycznej naszej polskiej przeszłości.