22 grudnia, jak corocznie w naszej szkole odbyło się przedstawienie prezentujące wydarzenia towarzyszące Bożemu Narodzeniu.

 

          22-12-2015r  Jasełka  i wigilia w ZSS w  Olsztynie 039    22-12-2015r  Jasełka  i wigilia w ZSS w  Olsztynie 041    22-12-2015r  Jasełka  i wigilia w ZSS w  Olsztynie 073

 

    Od 1 grudnia 2015r. Samorząd Uczniowski wystąpił z inicjatywą zbiórki żywności, zabawek i słodyczy na rzecz ubogich rodzin. Do tego szczytnego celu przystąpiło wiele klas, dzięki czemu zgromadzone paczki poszczególne klasy wraz z wychowawcami przekazały konkretnym rodzinom. Szczególne słowa uznania należą się :

- klasie IV AT z wych. A. Dmochowską

- klasie IV BT z wych. W. Ossowską

- klasie IV CT z wych. J. Andruszkiewicz

- klasie III AT z wych. A. Budną

- klasie III BT z wych. K. Urban

- klasie II AT z wych. I. Kamińską

- klasie II BT z wych. D. Izdebską

Uczniowie klasy I ST z wych. A. Jasińską i II CT z wych. A. Stocką swoją paczkę przekazały dwóm uczniom naszej szkoły znajdującym się w bardzo trudnej sytuacji materialnej. Akcję Samorządu wsparli także niektórzy uczniowie ZSZ : B. Wyrwa, D. Zdrojewski, K. Badyna, B. Mierzejewski. Podziękowania kierujemy także do p. J. Świdzińskiej, M. Zienkiewicz, Z. Gadka oraz właścicielki sklepu Żabka Mondow - Moniki Kozakiewicz. Zgromadzone przez uczniów paczki pozwolą pokrzywdzonym przez los rodzinom przeżyć godnie i radośnie święta. Obdarowane dzieci przygotowały też piękne i wzruszające podziękowania dla Mikołajów z poszczególnych klas. Wszystkim ofiarodawcom za wrażliwość na ludzki los, wielkie serce, gest i bezinteresowną pomoc w imieniu Samorządu Uczniowskiego serdecznie dziękuje pani Alicja Jasińska

Dnia 4 grudnia 2015r. naszą szkołę odwiedził św. Mikołaj ( S. Elbruda ) wjeżdżając do grzecznych dzieci na saniach i obdarowując je cukierkami. Towarzyszyły mu 4 prześliczne Śnieżynki ( K. Żuk, N. Grzegrzółka, J. Fenik, P. Ścigała ), Renifer ( D. Kowal ) i Fotoreporter ( G. Szpejna ). Uczniowie śpiewali kolędy, mówili wierszyki i wykazywali się znajomością wiedzy o św. Mikołaju. To był naprawdę bardzo miły dzień.

 

Od listopada 2015 na prośbę Caritas w Olsztynie Samorząd Uczniowski wyszedł z inicjatywą zbiórki używanej odzieży zimowej, butów, szalików i czapek na rzecz bezdomnych i ubogich. Młodzież naszej szkoły z niezwykłą ofiarnością włączyła się do akcji gromadząc ogromne ilości potrzebnych rzeczy. W dniu 21 grudnia 2015r. zostały one przekazane do siedziby Caritasu. Jak się okazało jesteśmy jedną z dwóch szkół, które wsparły ten szczytny cel. Wszystkim ofiarodawcom serdecznie dziękujemy.

 

 

     1 grudnia 2015r. na olsztyńskiej starówce odbył się happening z okazji Światowego Dnia AIDS. Wolontariusze PCK, a wśród nich nasi uczniowie, wspierani byli przez Sekcję Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Młodzież zaopatrzona w tematyczne tablice informacyjne rozmawiała z przechodniami na temat profilaktyki w zakresie HIV/AIDS i rozdawała broszurki i ulotki.

 

 

   W październiku 2015 r. p. Elżbieta Lechicka wraz z uczniami przeprowadziła zbiórkę monet w ramach akcji "Grosz do grosza". Organizatorem II edycji programu pt. „Dzwonek na obiad” jest Fundacja „Być Bardziej”. Celem akcji jest zniwelowanie problemu niedożywienia dzieci i młodzieży w Polsce.

 

Kolejny raz zaangażowaliśmy się w akcję Fundacji na Rzecz Osób Niewidomych i Niepełnosprawnych ''POMÓŻ I TY”. Otrzymaliśmy z fundacji pakiet startowy cegiełek – pomocy naukowych, które za określoną kwotą w listopadzie br. rozprowadziliśmy w naszej szkole.

 

Uzyskaną sumę przesłaliśmy na konto fundacji.  

 

 

   Wszystkim ofiarodawcom serdecznie dziękujemy!                      

   

 

,,Warto się czasem zasłuchać w wiatru granie,

szum gałęzi, listopadów przemijanie"

 

  W listopadzie obchodzimy ważną dla nas Polaków rocznicę, w tym roku 97, odzyskania niepodległości.W związku z tym 10 listopada spotkaliśmy się  na uroczystości z  okazji tego święta. Powitały nas dźwięki muzyki Szopena. Wysłuchaliśmy montażu słowno- muzycznego  w wykonaniu Mateusza Gromelskiego, Kornela Kowalewskiego, Jakuba Piekarskiego, Damiana Wiśniewskiego (klasa 2A) oraz Radka Siedleckiego( klasa2C). Marlena Ozga,  z klasy 1B, urozmaiciła  prezentowane przez kolegów teksty swoim śpiewem. Wiktor Wysocki z klasy 2A zadbał o oprawę muzyczną, a klasa 2 B przygotowała  piękną scenografię. Zespołową pracą przyszłych techników pod opieką naszych nauczycielek  Iwony Kamińskiej oraz Danieli Izdebskiej udowodniliśmy raz jeszce, że drzemią w nas artystyczne talenty.

W minionym roku szkolnym z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego podjęliśmy akcję zbierania plastikowych nakrętek na rzecz chorego dziecka Szymona Kuppera. Młodzież naszej szkoły z niezwykłą ofiarnością włączyła się do zbiórki. Zebraliśmy 280 kg i otrzymaliśmy podziękowania, które zamieszczamy poniżej. W tym roku akcja jest kontynuowana. Wszystkim ofiarodawcom w imieniu Samorządu Uczniowskiego dziękuje Pani Alicja Jasińska.

     W piątek 6 listopada 2015 roku w Zespole Szkół Samochodowych odbyło się spotkanie przybliżające ideę Światowych Dni Młodzieży. Najbliższe spotkanie młodzieży z papieżem Franciszkiem ma odbyć się w Krakowie w lipcu 2016 roku. W czasie prezentacji wybrane klasy mogły zapoznać się z pochodzeniem, historią, symbolami, a także wstępnie z organizacją tego wydarzenia. Prezentację przygotowała p. Joanna Świdzińska, a poprowadzili uczniowie klasy 2 AT: Piekarski Jakub, Wiśniewski Damian, Milczek Radosław, Kowalewski Kornel, oraz 4 AT: Sienkiewicz Kamil.

Nowy-6

     Uroczyste obchody 70-lecia Zespołu Szkół Samochodowych w Olsztynie rozpoczęły się 17.10.2015r. o godzinie 10.00 od mszy św. w kościele pw. Chrystusa Króla, którą celebrował Jego Ekscelencja Arcybiskup Diecezji Warmińskiej Józef Górzyński. Po mszy nauczyciele, pracownicy ZSS, uczniowie, rodzice, absolwenci i zaproszeni goście udali się do auli Auditorium Maximum, gdzie odbyła się gala jubileuszowa. Oficjalną część uroczystości prowadził absolwent ZSS pan Mariusz Borsiak, część artystyczną nauczycielka naszej szkoły pani Alicja Jasińska. Na uroczystą galę przybyło wielu dostojnych gości: pan Bogusław Szwedowicz Wiceprezydent Olsztyna, pani Grażyna Przasnyska Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty, pani Monika Rogińska Stanulewicz Wiceprzewodnicząca Rady Miasta Olsztyna, pani Beata Bublewicz posłanka na Sejm Rzeczypospolitej, pan Zdzisław Fadrowski Dyrektor Departamentu Kultury i Edukacji w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Warmińsko-Mazurskiego, pani Wanda Agnieszka Jabłońska Przewodnicząca Komisji Edukacji, pan Jerzy Dumalski i pan Tadeusz Cwalina byli dyrektorzy ZSS, Pan Tadeusz Szumski maturzysta Liceum Komunikacyjnego z 1949r., pan Wiesław Szczepaniak absolwent Gimnazjum Mechanicznego z 1948r. oraz Liceum Komunikacyjnego z 1951r., a także dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych, dyrektorzy i właściciele współpracujących z naszą szkołą przedsiębiorstw i firm, przedstawiciele współpracujących ze szkołą klubów i stowarzyszeń, prezesi i przewodniczący związków zawodowych, przedstawiciele Rady Rodziców, obecni i emerytowani nauczyciele i pracownicy szkoły, absolwenci Zespołu Szkół Samochodowych i Technikum Kolejowego, rodzice i uczniowie ZSS.

     Zgromadzeni w auli goście wysłuchali m.in. wspomnień absolwentów i ich bliskich oraz dawnych nauczycieli szkoły. Na scenie swoje muzyczne talenty zaprezentowali uczniowie, absolwenci i nauczyciele ZSS. Przed gośćmi wystąpili:

-Stowarzyszenie Chór "Tęcza" im. Janiny Stankiewicz z  nauczycielem ZSS panem Andrzejem Samusionkiem, -szkolny zespół muzyczny w składzie: pan Andrzej Dordzik, pan Marek Grzeszczuk, pan Rafał Odziemczyk-nauczyciele ZSS, Marlena Ozga z kl. 1 BT, Arkadiusz Bukowski z kl. 4 CT
-zespół M.A.B.S. z absolwentem ZSS panem Mirosławem Łoszewskim

-grający na akordeonie Grzegorz Szpejna z kl. 2 BT

-rapujący nieformalny hymn Samochodówki Jakub Kordziński i Wiktor Łokuciejewski z kl. 1 ZA

Oprócz tego swój talent recytatorski zaprezentował Marcin Stankiewicz z kl. 4 BT, który przedstawił ułożony na tę okazję żartobliwy wiersz na temat pracy mechanika samochodowego. Skeczami uprzyjemniali gościom czas: Arkadiusz Gynżu z kl. 3 CT, Marek Kuhn i Michał Gawroński z kl. 4 AT.

     Po części oficjalnej gości zaproszono do ZSS na kolejne punkty programu, m.in. zwiedzanie sentymentalnej galerii "70 LAT MINĘŁO", zwiedzanie wystawy motoryzacyjnej, na której swoje odrestaurowane auta i motocykle oraz samochody rajdowe i motocykle do zawodów motocrossowych prezentowali uczniowie i absolwenci, a także pan Jarosław Łach - były przewodniczący Rady Rodziców. Wystawę tę wzbogaciły też najnowsze modele aut wystawione przez współpracujące ze szkołą salony samochodowe.

     Ważnym momentem obchodów jubileuszu ZSS były spotkania absolwentów poszczególnych roczników i rozmowy z nauczycielami, które przywołały wiele miłych, wesołych wspomnień.

     Obchody zakończono wielkim balem jubileuszowym w restauracji Browar Zamkowy Młyn.

Wszystkim gościom, absolwentom, przyjaciołom Zespołu Szkół Samochodowych dziękujemy za przybycie i uczczenie z nami tak ważnego jubileuszu.

Bardzo dziękujemy wszystkim absolwentom, nauczycielom i uczniom, którzy z wielkim zaangażowaniem włączyli się w przygotowanie uroczystości.

Reprezentacja ZSS w auli Auditorium Maximum:

D. Samson 3BT, D. Wiśniewski 3BT, W. Jurecki 3 BT, B. Ciborowski 2BT, P. Traczyk 2 BT, A. Waś 4BT, P. Wąsiewski 4BT

Poczet sztandarowy:

P. Ścigała 2BT, K. Murach 4AT, A. Chądzyński 4AT, D. Wiśniewski 2 AT, J. Niechcaj 2 AT, J. Piekarski 2AT, R. Siedlecki 2CT, A. Nauka 2CT, M. Domian 1 ST

Nadzór nad wystawą motoryzacyjną:

N. Bitel 4BT, B. Wyrwa 2ZE, S. Elbruda 4AT, R. Wilczek 4AT

Sprzedaż naklejek:

D. Kowal 4AT, K. Żuk 1ST, N. Grzegrzółka 1ST

Obsługa w szkole:

A. Zieliński, C. Wysocki, K. Kozłowski 1ST

Przygotowanie samochodu do sprzedaży naklejek:

M. Lasota, R. Milczek, W. Wysocki, K. Kowalewski 2AT

Organizacja wystawy motoryzacyjnej:

-uczniowie

M. Kazaniecki 3AT, M. Pladzyk 2BT, G. Richter 3ZA, R. Milczek 2AT, A. Chądzyński 4AT, M. Uchman 4AT, M. Byliński 3ZE, K. Byliński 1ZE, S. Majka 4AT, B. Wyrwa 2ZE, M. Makowski 2ZA, A. Gynżu 3CT, P. Swed 2ZA, M. Nowicki 3 CT, K. Foryś 3ZE, S. Dobrosielski 2AT

-absolwenci

P. Urbanowicz, M. Centkowski, M. Kisiel, A. Szczyglak, K. Dziuba, P. Matyjas, B. Wróblewski, P. Tomczak, B. Jarus, M. Nowicki, M. Skuracz, J. Chrzanowski, K. Bubik, K. Dudziński

-o pokaz samochodów rajdowych na wystawie zadbał K. Mróz 2CT

 

              Zdjęcia i relacje:

                    S1   Galeria zdjęć I

                             S1   Galeria zdjęć II

                                      S1   Galeria zdjęć III

                                            S1   Galeria zdjęć IV

                                                S1   Galeria zdjęć V

                                                     S1   Relacja na Olsztyn.wm.pl

                                                            S1    Mówili o nas w TVP Olsztyn

                                                                        S1   Po uroczystościach 70-lecia napisali do nas

 {youtube}IvXU7V4gM3M|640|360{/youtube}

film wykonał: Cezary Wysocki klasa 1ST

 

 

 

 

 

W dniu 9 października 2015r. wybrani uczniowie Zespołu Szkół Samochodowych w Olsztynie uczestniczyli w wycieczce na tor kartingowy „Kormoran” w Olsztynie. Opiekunami uczniów w czasie wyjścia byli: p. Janusz Kozłowski oraz p. Szczepan Perfikowski.

 

            Celem wycieczki było poznanie zasad funkcjonowania oraz korzystania z toru, zaplecze sprzętowe, techniczne, działalność warsztatu i serwisu.

 

            Przewodnik oprowadzający grupę po kompleksie przybliżył zarówno najprostsze czynności związane z rejestracją użytkownika w systemie, krótkim szkoleniem każdego użytkownika toru z zasad bezpiecznego korzystania i oczekiwania na przejazd. Uczniowie z ciekawością wysłuchali również informacji o technicznych parametrach wykorzystywanych pojazdów oraz ich konstrukcji.

 

Największe zainteresowanie wśród uczniów wzbudziła problematyka dotycząca serwisu pojazdów, stosowanego w nich ogumienia, zużywania się poszczególnych elementów oraz częstotliwości ich wymiany oraz rozwiązań technicznych, które decydują o bezpieczeństwie na torze podczas wyścigu.

 

Dla młodzieży wyjście na tor kartingowy był świetną okazją do pogłębienia swej wiedzy technicznej oraz poznania od strony zaplecza wszystkich szczegółów związanych z działalnością toru oraz funkcjonowaniem parku maszyn. Następne wyjście będzie już w ramach rywalizacji na torze!!!