Młodzież naszej szkoły kolejny raz włączyła się do ogólnopolskiej akcji PCK „Gorączka Złota” 2019. Inicjatywa ta polegała na zbieraniu drobnych monet groszowych. Zebraliśmy około 300 złotych. Uzyskane środki pomogą zrealizować liczne inicjatywy PCK, m.in.: dofinansować letni wypoczynek dla dzieci z rodzin najuboższych oraz wyposażyć świetlice środowiskowe.
Uczniowie (Oliwia Prusak 3ST, Liwia Bańkowska 2ST, Grzegorz Lisowski 3CT, Piotr Prus 3CT, Arkadiusz Misiewicz 3CT) również pomagali technicznie w Mistrzostwach Pierwszej Pomocy dla szkół: podstawowych, gimnazjum i ponadgimnazjalnych. Zaangażowanie naszej młodzieży miało na celu rozwijanie umiejętności w sytuacjach zagrażających zdrowiu i życiu.
Nad sprawnym przebiegiem akcji czuwali: p. Barbara Borowska, p. Elżbieta Lechicka, p. Agata Dmochowska, p. Andrzej Ogiński.
Dnia 10 czerwca 2019 roku w V Liceum Ogólnokształcącym im. Wspólnej Europy w Olsztynie odbył się Miejski Konkurs Wiedzy o Kresach Wschodnich II RP. Jego inicjatorem było Towarzystwo Miłośników Wołynia i Polesia w Olsztynie. Honorowy patronat nad konkursem objęli Wojewoda Warmińsko – Mazurski – Artur Chojecki, Warmińsko – Mazurski Kurator Oświaty – Krzysztof Nowacki, Prezydent Olsztyna – Piotr Grzymowicz i szef olsztyńskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej – Karol Sacewicz. Do konkursu, który miał dwa etapy ( pisemny i ustny ) zgłosiło się 16 uczniów z 7 szkół ponadgimnazjalnych Olsztyna. Etap pisemny wygrał uczeń naszej szkoły Kacper Żukowski z klasy II ST, stając się jednym z sześciu finalistów. W części ustnej konkursu finaliści musieli odpowiedzieć na 10 pytań z 5 bloków tematycznych. I znowu Kacper Żukowski okazał się najlepszy, świetnie radząc sobie z konkurencją z „ogólniaków”. Jego wiedzę historyczną podziwiało jury i publiczność. Za zdobyte I miejsce reprezentant naszej szkoły otrzymał wartościowe nagrody, m.in. laptop, gadżety elektroniczne i książki. Do konkursu naszego laureata przygotowała p. Alicja Jasińska.
W dniach 29-31maja 2019 r. uczniowie naszej szkoły:
Julia Kordek, kl. 1KT
Jakub Staniszewski,1 KT
Adam Cendrowski,2 KT
pod opieką pani Danieli Izdebskiej uczestniczyli w II Ogólnopolskim Zjeździe Uczniów Klas Kolejowych w Krakowie zorganizowanym przez Zespół Szkół nr 1 im. św. Rafała Kalinowskiego w Krakowie, w którym uczestniczyła również młodzież z Białegostoku, Rzeszowa i oczywiście gospodarze. Zjazd miał charakter naukowy i kulturoznawczy. Po uroczystym rozpoczęciu Zjazdu przez Panią Dyrektor Beatę Śliwę uczestnicy spotkania mieli możliwość między innymi wysłuchania wystąpienia przedstawiciela Zakładu Linii Kolejowych PKP PLK S.A. o rozwoju tego przedsiębiorstwa, możliwościach zatrudnienia, perspektywach rozwoju zawodowego pracowników, a także różnych ścieżek awansu zawodowego. Ponadto została zaprezentowana praca i obowiązki pracowników Straży Ochrony Kolei w Krakowie oraz zadania służb mundurowych na kolei. Uczestnicy spotkania mogli również zweryfikować swoją wiedzę o kolei i transporcie uczestnicząc w specjalnie przygotowanym na ten temat quizie. Drugi dzień zjazdu był wypełniony warsztatami i wykładami w Instytucie Pojazdów Szynowych Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki. Wiele emocji budziła prezentacja symulatora tramwaju NGT-6, gdzie każdy chętny mógł poczuć się przez chwilę motorniczym tramwaju, jak również wizyta w laboratorium robotów oraz komorze termicznej. W trzecim dniu Zjazdu młodzież brała udział w warsztatach relaksacyjnych - „ Na huśtawce ze stresem”, a następnie wsiadła do „ Pociągu do… matematyki. Odjazd ze stacji „ Rusz głową” W części kulturoznawczej młodzież zwiedziła Muzeum Lotnictwa Polskiego, weszła na Kopiec Kościuszki, poznała jego znaczenie historyczne oraz podziwiała panoramę Krakowa. Ponadto wszyscy uczestnicy z dużym zainteresowaniem zwiedzali Katedrę Wawelską, Wawel, Dzwon Zygmunta, Smoczą Jamę, Trakt Królewski oraz w podziemiach rynku-Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. Wszystkie te spotkania, warsztaty i wycieczki odbywały się w serdecznej i gościnnej atmosferze stworzonej przez Gospodarzy, co sprzyjało integracji i wymianie doświadczeń zarówno wśród młodzieży, jak i ich opiekunów.
W dniach 23-31 maja bieżącego roku młodzież Zespołu Szkół Samochodowych w Olsztynie, pod nadzorem nauczycieli, wykonała naprawę blacharską i przygotowanie do lakierowania autobusu należącego do zaprzyjaźnionego Domu Kultury przy ulicy Dąbrowszczaków w Olsztynie. Inicjatywa ta była realizowana w ramach projektu „AUTOBUS KULTURY”.
Uczniowie Zespołu Szkół Samochodowych w Olsztynie od pierwszej klasy poznają postać swojego patrona, Adolfa Marii Bocheńskiego. Obchody tegorocznego święta odbyły się 24 maja w kameralnej atmosferze, pełnej wrażeń i zadumy. Na początku programu pan dyrektor Arkadiusz Gnoza powitał wszystkich gości i uczestników uroczystości poruszającym słowami o patronie i dniach rodziny. Z okazji święta szkoły nasza nauczycielka, pani Marlena Klein napisała wiersz na cześć Adolfa Marii Bocheńskiego. Utwór pięknie wyrecytował Mateusz Konopka z klasy 1BT, a Robert Brzeziński z klasy 2ZK przedstawił krótką, pełną ekspresji inscenizację z życia Bocheńskiego. Uwieńczeniem programu artystycznego był przygotowany przez Mateusza Konopkę konkurs wiedzy o patronie. Zwycięzcy otrzymali drobne gadżety z logo szkoły, a informacje dotyczące życia oraz działalności Adolfa Marii Bocheńskiego wzbogaciły wiedzę nowych pokoleń Zespołu Szkół Samochodowych w Olsztynie.
W klimacie Święta Patrona Szkoły obchodziliśmy XXI Warmińsko - Mazurskie Dni Rodziny pod hasłem „Małżeństwo - dobre relacje - silna rodzina”. Głównymi organizatorami przedsięwzięcia są Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Rada ds. Rodzin Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
Uczniowie pod kierunkiem p. Elżbiety Lechickiej zaprezentowali inscenizację słowno- muzyczną. Występ dotyczył szczególnej roli małżeństwa i rodziny w życiu człowieka. Przedstawienie było przeplatane komentarzem narratora, recytacją wierszy i pięknym śpiewem w wykonaniu: Julii Kordek (1AKT). Całość wzbogaciła uprzednio przygotowana dekoracja i prezentacja multimedialna. W montażu słowno-muzycznym uczestniczyli również: Oliwia Kowalik (1ST), Wiktoria Jasińska (1ST), Tomasz Sobczyński (1AKT), Jakub Szustkiewicz (1AKT), Jakub Prusak (3AT), Aleksander Walesiak(3AT), Michał Jurga (3CT).
Uroczystość dostarczyła publiczności ciepłych wzruszeń, budząc głęboką refleksję nad wartością małżeństwa i rodziny.
XIV Powiatowy Konkurs Piosenki Religijnej "Sursum Corda"
III miejsce w kategorii solista zajęła Julia Kordek z klasy 1AKT.
3 kwietnia 2019 r. w Centrum Użyteczności Publicznej w Ostródzie odbył się XIV Powiatowy Konkurs Piosenki Religijnej „SURSUM CORDA”. Zorganizowany został przez Zespół Szkół Zawodowych im. Sandora Petöfi. W eliminacjach wokalnych wzięły udział 24 zespoły szkół: VII i VIII klas szkoły podstawowej, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Zespoły jak i soliści zaprezentowali bardzo różnorodny repertuar. Występy wokalne i instrumentalne zostały przyjęte bardzo entuzjastycznie. Naszą szkołę reprezentowała Julia Kordek. Uczennica została doceniona przez jury - zajęła III miejsce w XIV Konkursie Piosenki Religijnej „Sursum Corda” w kategorii Soliści szkół ponadpodstawowych.
Do konkursu Julię przygotował p. Rafał Odziemczyk (akompaniował jej w trakcie występu na gitarze). Opiekę nad uczennicą biorącą udział w konkursie sprawowała p. Elżbieta Lechicka.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Dnia 21.03.2019 r. w naszej szkole odbył się Dzień Otwarty .
Szkoła otworzyła swoje drzwi przed młodzieżą, która w przyszłym roku szkolnym rozpocznie naukę w klasach pierwszych.
Przyszłym pierwszoklasistom towarzyszyli nauczyciele, doradcy zawodowi oraz rodzice. Do naszej placówki przybyła młodzież m.in. z Jonkowa, Szczytna, Jezioran, Barczewa, Nikielkowa, Olsztynka oraz uczniowie z olsztyńskich szkół podstawowych i gimnazjalnych. Frekwencja przeszła nasze oczekiwania! Tego dnia „samochodówka„ gościła około 300 osób!
Przybyłych gości powitał pan Szczepan Perfikowski, który przedstawił ofertę edukacyjną naszej placówki. Następnie młodzież obejrzała multimedialną prezentację szkoły. Po obejrzeniu prezentacji uczniowie podzieleni na grupy zwiedzali obiekt, pracownie oraz warsztaty szkolne. Atrakcji było co niemiara ! Młodzież miała okazję zobaczyć bogato wyposażoną pracownię elektrotechniczną, prezentację zajęć w Sali kolejowej, prezentację symulatora jazdy oraz prezentację zajęć na warsztatach szkolnych. Młodzież mogła również podziwiać na boisku szkolnym pojazdy zabytkowe i sportowe odrestaurowane przez najlepszych przyszłych fachowców czyli naszą młodzież.
Dużym zainteresowaniem cieszyły się prezentacje multimedialne w sali matematycznej : „Jak uczyć się matematyki„, „Umysł a matematyka„ oraz zabawy matematyczne uczące koncentracji, planowania przestrzennego i myślenia. Jedna z największych atrakcji był „maluch cabrio„, na tle którego młodzież robiła sobie pamiątkowe zdjęcia. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się samochody nauki jazdy, samochód ciężarowy Scania oraz informacje dotyczące możliwości bezpłatnego kursu nauki jazdy w naszej szkole. Nie lada atrakcją był gokart , który można było podziwiać na korytarzu szkolnym.
Bardzo miłym akcentem podczas Dnia Otwartego był słodki poczęstunek.
Wszystkim gościom dziękujemy za przybycie i udział w wydarzeniu a gronu pedagogicznemu i uczniom naszej szkoły za organizację Dnia Otwartego.
Droga młodzieży! Czekamy na Was w „samochodówce„!
21 marca 2019r. uczniowie, nauczyciele, absolwenci Zespołu Szkół Samochodowych oraz goście z okolicznych gimnazjów uczestniczyli w imprezie zorganizowanej przez panią Katarzynę Urban i panią Alicję Jasińską. Tego dnia sala gimnastyczna Samochodówki wypełniona była po przysłowiowe brzegi. W pięknie udekorowanej sali bawili się wspólnie uczniowie i ich nauczyciele. Impreza rozpoczęła się od kolejnej edycji konkursu "Najciekawsze wiosenne przebranie". Uczniowie z różnych klas wykazali się pomysłowością i poczuciem humoru. Różnorodne stroje wywoływały uśmiech widowni i jury, które obradowało przez całą imprezę. Konkursy rozstrzygały: pani Katarzyna Urban, pani Wioletta Ossowska, pani Justyna Andruszkiewicz, pani Aniela Stocka, Natalia Flaczyńska kl. 4 ST, Adrianna Filipiak kl. 4 ST, Natalia Grzegrzółka kl. 4 ST. Swoją nagrodę przyznała także publiczność.
Wyniki tego konkursu:
1 miejsce Kacper Żukowski kl. 2 ST, Przemysław Kondratowicz kl. 3 ZA
2 miejsce Konrad Sobolewski kl. 1 BT, grupa uczniów z kl. 1 AT
3 miejsce Jarosław Moczydłowski kl. 2 ZE, grupa uczniów z kl. 4 CT
WYRÓŻNIENIA: Bartosz Szymański kl. 3 ZA, Jakub Romańczuk kl. 2 AT, Bartosz Proszek-Kursa kl. 4 AT
NAGRODA PUBLICZNOŚCI: Kacper Żukowski kl. 2 ST
Kolejnym punktem programu były zadania przeznaczone dla uczniów klas pierwszych i drugich. Bardzo zależało nam, by najmłodsi przedstawiciele społeczności szkolnej mieli szansę pokazać swoje liczne talenty. Klasy drugie dały wspaniały pokaz umiejętności tanecznych, a pierwsze wokalnych. Jury doceniło starania wszystkich klas, a wyróżniło kl. 1 BT i 2 AT.
Wiele pozytywnych emocji wzbudził konkurs wiedzy na temat życia szkoły oraz sztafeta, w której rywalizowały ze sobą drużyny uczniów i nauczycieli.
drużyna nauczycieli: pan Daniel Burakowski, pan Daniel Ogiński, pan Rafał Kamiński, pan Sławomir Murawski
drużyna uczniów: Patryk Mokrzycki kl. 2 CT, Jakub Domański kl. 2 KT, Kacper Kołek kl. 3 AT, Szymon Żukowski kl. 1 BT
Nie mogło oczywiście zabraknąć przeciągania liny. Rywalizacja między klasami była tu bardzo zacięta. Ostatecznie najwyższe miejsca zajęły:
w grupie klas 1-2 w grupie klas 3-4
1 miejsce kl. 2 AT 1 miejsce kl. 3 CT
2 miejsce kl. 1 ZK 2 miejsce kl. 3 ZA
Samochodówka to szkoła pasjonatów, dlatego dzień wieńczyło zwiedzanie wystawy motoryzacyjnej, która prezentowała auta odrestaurowane i tuningowane przez naszych uczniów.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom, którzy włączyli się do zabawy i sportowej rywalizacji. Dziękujemy też uczniom, którzy przygotowali wystawę motoryzacyjną, oprawę muzyczną i fotograficzną imprezy oraz wyjątkową, wiosenną dekorację.
oprawa muzyczna: Mateusz Olszewski, Oliwia Prusak kl. 3 ST
zdjęcia i film: Natalia Jabłońska kl. 2 ST, Cezary Wysocki kl. 4 ST
dekoracje: Adrian Chwietczuk, Adam Cendrowski, Radosław Kłos, Dominik Bełdowski, Rafał Jaworowski, Dominik Ciebień, Hubert Rumiński, Kacper Barcz, Karolina Grycz, Zuzanna Gromke kl. 2 CKT
Dnia 08 lutego 2019r. w restauracji „Zakątki Europy” odbyła się studniówka Zespołu Szkół Samochodowych w Olsztynie. Dla wszystkich uczestników tej uroczystości był to niezapomniany wieczór. Uczniowie klas maturalnych przyznali nauczycielom tytuły miss i tytuły mistrzów. Każdy z naszych pedagogów otrzymał także dedykację muzyczną. Wspaniałym wodzirejem odpowiedzialnym za oprawę muzyczną okazał się uczeń klasy IIISKT Mateusz Olszewski. Tańcom i korowodom przez cały czas towarzyszyła wspaniała atmosfera tego wieczoru, która urzekła nauczycieli i uczniów.
Dobiegły końca tegoroczne rozgrywki o mistrzostwo Olsztyna szkół średnich w piłce ręcznej. Nasza reprezentacja wywalczyła w tej rywalizacji 4 miejsce. Powtarzamy ten wynik już 4 rok z rzędu. Emocji nie brakowało w każdym spotkaniu. Chłopcy w każdy mecz włożyli serce i dali z siebie wszystko!
Dziękujemy za walkę i z niecierpliwością czekamy na kolejny sezon.
Drużyna ZSS Olsztyn:
Dawid Siemianowski, Szymon Roman, Wojtek Mąka, Bartosz Huk, Szymon Socha, Adam Gomuła, Damian Dyszkowski, Patryk Śniadach, Kamil Gleba, Mateusz Łukomski, Piotr Dzikowski, Kamil Kuliś, Adam Kurek, Jakub Szustkiewicz.
Opiekun: pan Rafał Kamiński
Uczniowie ZSS chętnie angażują się w różnorodne inicjatywy mające na celu pomoc innym. W ramach działań Caritasu młodzież brała udział w kilku akcjach. Jedną z nich jest Świąteczna Paczka mająca na celu pomoc podopiecznym Caritasu. Akcja polegała na zbiórce pieniędzy i rzeczy niezbędnych w codziennym życiu. Część funduszy i rzeczy przekazano na wsparcie dwuletniego Andrzejka. Pozostałą kwotę wpłacono na Fundację „Przyszłość dla Dzieci” z przeznaczeniem na leczenie sześcioletniej Julki.
W sobotę, 12 stycznia 2019r. uczniowie (Adam Gomuła 1AKT, Patryk Śniadach 1AKT, Dawid Hodór 1ST, Michał Korostyński 1ZE) pod opieką nauczycielek wzięli udział w zbiórce pieniędzy w olsztyńskich tramwajach. Pozyskane środki zostaną przeznaczone na zakup specjalistycznego sprzętu medycznego oraz na udzielenie doraźnej pomocy socjalnej, a najbardziej potrzebującym dzieciom - sfinansowanie kosztów rehabilitacji.
Kolejną inicjatywą kontynuowaną w ramach akcji „Pola Nadziei” jest zbiórka plastikowych nakrętek (po opakowaniach z napojów, kawy, kosmetyków, chemii itp.). Uzyskane w ten sposób środki Caritas przeznacza na utrzymanie Hospicjum Domowego w Olsztynie.
Nasi uczniowie to wyjątkowo wrażliwi i otwarci na potrzeby innych ludzie. W świecie, gdzie często liczy się bardziej „mieć niż być” odznaczają się postawą godną naśladowania.
Akcje koordynowały: p. Barbara Borowska i p. Elżbieta Lechicka.
Serdecznie dziękujemy uczniom i nauczycielom zaangażowanym w zbiórkę nakrętek. Jednocześnie zachęcamy do dalszego wspierania inicjatywy.