Uczniowie ZSS chętnie angażują się w różnorodne inicjatywy mające na celu pomoc innym. W ramach działań Caritasu młodzież brała udział w kilku akcjach. Jedną z nich jest Świąteczna Paczka mająca na celu pomoc podopiecznym Caritasu. Akcja polegała na zbiórce pieniędzy i rzeczy niezbędnych w codziennym życiu. Część funduszy i rzeczy przekazano na wsparcie dwuletniego Andrzejka. Pozostałą kwotę wpłacono na Fundację „Przyszłość dla Dzieci” z przeznaczeniem na leczenie sześcioletniej Julki.
W sobotę, 12 stycznia 2019r. uczniowie (Adam Gomuła 1AKT, Patryk Śniadach 1AKT, Dawid Hodór 1ST, Michał Korostyński 1ZE) pod opieką nauczycielek wzięli udział w zbiórce pieniędzy w olsztyńskich tramwajach. Pozyskane środki zostaną przeznaczone na zakup specjalistycznego sprzętu medycznego oraz na udzielenie doraźnej pomocy socjalnej, a najbardziej potrzebującym dzieciom - sfinansowanie kosztów rehabilitacji.
Kolejną inicjatywą kontynuowaną w ramach akcji „Pola Nadziei” jest zbiórka plastikowych nakrętek (po opakowaniach z napojów, kawy, kosmetyków, chemii itp.). Uzyskane w ten sposób środki Caritas przeznacza na utrzymanie Hospicjum Domowego w Olsztynie.
Nasi uczniowie to wyjątkowo wrażliwi i otwarci na potrzeby innych ludzie. W świecie, gdzie często liczy się bardziej „mieć niż być” odznaczają się postawą godną naśladowania.
Akcje koordynowały: p. Barbara Borowska i p. Elżbieta Lechicka.
Serdecznie dziękujemy uczniom i nauczycielom zaangażowanym w zbiórkę nakrętek. Jednocześnie zachęcamy do dalszego wspierania inicjatywy.
Boże Narodzenie to czas, kiedy wszyscy stają się dla siebie bardziej życzliwi i milsi. Aby podkreślić wyjątkowy charakter tych świąt, uczniowie naszej szkoły tradycyjnie wystawili Jasełka Bożonarodzeniowe. Piękna scenografia wprowadziła zgromadzoną publiczność w świąteczny klimat. Jak co roku, uczniowie wcielili się w postacie biblijne. Publiczność po raz kolejny mogła oglądać zmagania Maryi i Józefa, szukających miejsca do schronienia na noc. Po bezowocnych poszukiwaniach pastuszek w Betlejem udostępnia im swoją stajenkę. Na scenie pojawili się także Aniołowie, którzy radośnie ogłosili narodziny Boga. Do szopy tradycyjnie przybyli pasterze oraz tak honorowi goście jak trzej mędrcy, którzy złożyli Dzieciątku pokłon i dary. Inscenizacja przeplatana była komentarzem narratora, który ułatwił oglądającym odkrycie głębszego sensu przedstawienia. Ogromne zaangażowanie młodzieży, opłaciło się, gdyż jasełka wywarły duże wrażenie i poruszenie na widzach. Natomiast uczniowie mieli możliwość uczestniczenia w tradycji, a także sposobność zaprezentowania swoich umiejętności artystycznych. Występ został nagrodzony gromkimi brawami. Jasełka zostały uatrakcyjnione elementem muzycznym: śpiewem kolęd i pastorałek w wykonaniu Julii Kordek (1AKT) i Wiktorii Jasińskiej (1ST). Ponadto w przedstawieniu brali udział: Oliwia Kowalik (1ST), Dominik Sawko (1ST), Dominik Wójcicki (1ST), Adam Gomuła (1AKT), Jakub Szczepański (1AKT), Jakub Szustkiewicz (1AKT), Patryk Śniadach (1AKT), Dominik Bełdowski (2CKT), Zuzanna Gromke (2CKT), Karolina Grycz (2CKT), Artur Kuchnik (2ST), Jakub Prusak (3AT), Aleksander Walesiak (3AT), Michał Jurga (3CT).
Po zakończonym spektaklu zgromadzona publiczność wysłuchała świątecznych życzeń od dyrekcji szkoły. Pan dyrektor Arkadiusz Gnoza wyraził również wdzięczność wszystkim, którzy zaangażowali się w realizację inscenizacji bożonarodzeniowej.
Jasełka zostały wystawione 21 grudnia 2018 roku dla uczniów i nauczycieli naszej szkoły. Przedstawienie przygotowała p. Elżbieta Lechicka.
Kiermasz ciast, który odbył się w naszej szkole 28.11.2018r. można uznać za bardzo udany. Z pieniędzy wrzuconych do puszek „Caritasu” uzbieraliśmy 800 zł. Zostały one przeznaczone na potrzeby 2 letniego Andrzejka znajdującego się pod opieką Domowego Hospicjum Caritas w Olsztynie oraz na paczki świąteczne dla jego rodzeństwa. Przewodniczący Samorządu Uczniowskiego ZSS – Jakub Prusak oraz Oliwia Kowalik z klasy I ST gościli w domu małego Andrzejka wręczając szlachetną paczkę. Radości, uśmiechu i wdzięczności nie było końca, dlatego wszystkim tym, którzy włączyli się w ten szczytny cel serdecznie dziękują Alicja Jasińska i Joanna Świdzińska.
Dnia 6 grudnia 2018r. naszą szkołę odwiedził św. Mikołaj. Towarzyszyły mu prześliczne Śnieżynki, Elf i Renifer! Mikołaj obdarowywał grzecznych nauczycieli, pracowników szkoły i uczniów słodyczami, śpiewano też kolędy, mówiono wierszyki, dowcipkowano. To był naprawdę bardzo miły dzień.
„Należy pomagać innym w potrzebie, bo cóż zrobisz będąc kiedyś jednym z nich”
14 grudnia 2018r młodzież naszej szkoły, jak co roku przed świętami, wzięła udział w akcji PCK Czerwonokrzyska Gwiazdka, polegającej na zbiórce produktów w olsztyńskich sklepach.
Zebrane do koszy artykuły w sklepie Stokrotka pozwolą na zrobienie wielu paczek rodzinom o niskich dochodach.
Uczestnicząca w akcji młodzież obserwowała ludzi, ich różne zaangażowanie i chęć pomocy.
Dodatkowe wiadomości uzyskane od p.Ewy- pracownika PCK na temat sytuacji materialnej rodzin, oczekiwanie na pomoc i radość z paczki, pozwoliły uświadomić, że wokół nas nie wszystkim ludziom żyje się dostatnio. Wierzymy, że nasza akcja spowoduje uśmiech i radość na niejednej twarzy.
Uczniowie uczestniczyli w zbiórce rzetelnie i z dużym zapałem, o czym może świadczyć bardzo dużo zebranych artykułów. Za zaangażowanie i poświęcony czas młodzież została uhonorowana dyplomami i drobnymi upominkami.
Nasi wolontariusze to: Anita Puchalska, Patryk Malessa, Michal Mordas, Karol Kuźma, Kacper Żukowski. Opiekę nad młodzieżą sprawowała p.Barbara Borowska
„Zwierzę jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę”.
(art.1 ust. o ochronie zwierząt)
3 grudnia 2018 r. udaliśmy się z grupą młodzieży i jednym z rodziców do Schroniska dla Zwierząt w Olsztynie. Wyjazd miał na celu przekazanie zebranej wśród uczniów karmy oraz innych potrzebnych akcesoriów. W zbiórkę włączył się także p. Sławomir Murawski.
Gdy przyjechaliśmy na miejsce, nasze nastroje uległy zmianie na widok biednych zwierząt. Ich hałaśliwe szczekanie i tęskny wzrok zmobilizowały nas do podjęcia konkretnych działań. Po spacerze i rozmowie edukacyjnej na terenie placówki, pracownik Schroniska pozwoliła nam wyjść na spacer do lasu z gromadą zwierzaków. W trakcie wycieczki psy bardzo szybko nas zaakceptowały i czuły się bezpiecznie. Czas spędzony w lesie na wspólnej zabawie przyjemnie minął. Wszyscy odczuli smutek musząc pożegnać się ze zwierzętami.
Uczniowie z wielką empatią podeszli do powierzonego im zadania. Pomimo pierwszych, nieprzyjemnych wrażeń w Schronisku, przebywanie ze zwierzakami sprawiło im wiele radości. Stało się okazją do sprawdzenia swoich umiejętności opiekuńczych i wykazania się odpowiedzialnością.
Nasi wolontariusze to: Zuzanna Gromke (2CKT), Karolina Grycz (2CKT), Damian Przybyłek (2CKT), Hubert Rumiński (2CKT), Artur Kuchnik (2ST), Adam Kaczyński (1ST).
Opiekę nad uczniami sprawowały: p. Barbara Borowska i p. Elżbieta Lechicka.
W dniu 29.11.2018r. w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie odbyła się uroczystość wręczenia szkołom certyfikatów ( „Szkoła wierna dziedzictwu” ). O ich zdobycie ubiegało się 187 szkół z woj. warmińsko – mazurskiego. Certyfikat przyznano 76 placówkom oświatowym. Wśród nich znalazł się Zespół Szkół Samochodowych reprezentowany przez p. dyr. Arkadiusza Gnozę i p. Alicję Jasińską – koordynującą to przedsięwzięcie. To wyjątkowe wyróżnienie otrzymaliśmy z rąk Wicewojewody Sławomira Sadowskiego i Wicekuratora Warmińsko – Mazurskiego Wojciecha Cybulskiego. Należy też podkreślić, że na ten sukces pracowało wielu nauczycieli naszej szkoły. Szczególne słowa uznania należą się więc p. Alicji Jasińskiej, Elżbiecie Lechickiej, Szczepanowi Perfikowskiemu, Barbarze Borowskiej, nauczycielom opiekującym się Pocztem Sztandarowym ( T. Pilecki, D. Burakowski, T. Cwalina ) i innym nauczycielom i wychowawcom, którzy kształtują postawy patriotyczne i poczucie tożsamości narodowej.
22 listopada 2018 r. zgodnie z tradycją „samochodówka” zaangażowała się w coroczne obchody Święta Dnia Kolejarza. W jednym z wagonów pociągu specjalnego zorganizowaliśmy stoisko informacyjne oraz mały poczęstunek dla wszystkich odwiedzających w tym dniu stację Olsztyn Główny. Wzorem lat ubiegłych największą grupą zainteresowanych taborem kolejowym oraz krótką przejażdżką pociągiem były dzieci z oddziałów przedszkolnych i wczesnoszkolnych.
Imprezę promocyjną zorganizowały Przewozy Regionalne spółka z o.o. Oddział Warmińsko – Mazurski w Olsztynie. Nasz udział w tym wydarzeniu to efekt współpracy ZSS ze spółkami kolejowymi oraz z kształceniem w naszej placówce przyszłych kolejarzy. Technik Transportu Kolejowego to jeden z wielu kierunków kształcenia oferowanych dziś młodzieży przez naszą placówkę.
Obsługą stoiska zajęli się uczniowie z klas kolejowych:
- Zuzanna Gromke kl. 2KT
- Grzegorz Cybulski kl. 3KT
- Mateusz Olszewski kl 3KT
Młodzieżą opiekowali się: p. Marlena Klein oraz p. Szczepan Perfikowski.
Z okazji 100. rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę Zespół Szkół Ekonomicznych w Olsztynie zaprosił uczniów z kilku olsztyńskich szkół do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych. Naszą szkołę reprezentowali: Julia Kordek 1AKT, Wiktoria Jasińska 1ST, Gabriela Włodarczyk 1ST, Mateusz Chrostek 2BT, Paweł Szostak 2BT, Artur Kuchnik 2ST, Jakub Prusak 3AT, Aleksander Walesiak 3AT pod kierunkiem p. Elżbiety Lechickiej.
Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych wykonywali pieśni żołnierskie z okresu pierwszej wojny światowej: „Wojenko, wojenko”, „O mój rozmarynie”, „Piechota”, „Rozkwitały pąki białych róż” i „My pierwsza brygada”.
Głównym punktem uroczystości było otwarcie wystawy „W drodze do Niepodległości”, przygotowanej w ramach projektu edukacyjnego „Dla Niepodległej”, realizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
19 listopada 2018 r. w uroczystym apelu wzięli udział nauczyciele i uczniowie szkoły, a także wielu honorowych gości z Panem Wiceprezydentem miasta Olsztyna Jarosławem Markiem Słoma na czele.
Zdjęcia i relacje:
http://www.ekonomik.olsztyn.pl/portal/article-672.html
https://www.olsztyn24.com/news/32884-w-ekonomiku-otwarto-wystawe-w-drodze-do-niepodleglosci.html
15 listopada 2018 r. w Kuratorium Oświaty w Olsztynie odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów stypendystom Prezesa Rady Ministrów za wybitne osiągnięcia w roku szkolnym 2017/2018. O stypendium Prezesa Rady Ministrów mogli ubiegać się uczniowie, którzy otrzymali promocję z wyróżnieniem, uzyskując przy tym najwyższą średnią ocen w szkole lub wykazujący szczególne uzdolnienia w co najmniej jednej dziedzinie wiedzy, a w pozostałych dziedzinach wyniki co najmniej dobre. Stypendium Prezesa Rady Ministrów otrzymała Karolina Grycz - uczennica klasy IIKT Zespołu Szkół Samochodowych im. por. A.M. Bocheńskiego w Olsztynie.
Gratulujemy !!!
W ZSS bardzo uroczyście obchodzimy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Na tę okazję przygotowaliśmy wyjątkowy program. W różnorodne przedsięwzięcia włączają się uczniowie i nauczyciele.
W dniu 14 listopada 2018r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w projekcji filmu historycznego, który przedstawiał najważniejsze wydarzenia z dziejów naszego kraju w latach 1918-2018. Autorami filmu są pani Alicja Jasińska i Cezary Wysocki z kl. 4 ST. Film nie tylko pogłębiał wiedzę uczniów na temat przeszłości, ale też wskazywał, że zawsze należy szanować ojczyznę, wolność i niepodległość. Po projekcji młodzież zapoznawała się z wystawą fotograficzną "Moja mała ojczyzna" przygotowaną przez panią Katarzynę Urban. Wystawa prezentowała zdjęcia wykonane przez uczniów z klasy: 1BT, 1ZK, 1ZE, 2CKT, 2ZE, 2ZM, 3AT, 4AT i 4CT. Świadczą one o tym, że wszyscy mamy miejsca szczególnie dla nas ważne i potrafimy docenić ich niewątpliwy urok. Na fotografiach utrwalono m.in. zabytki, pomniki, charakterystyczne budynki, przepiękne krajobrazy przede wszystkim naszego regionu.
Oba projekty są wyrazem naszego szacunku i przywiązania do Polski oraz naszych małych ojczyzn.