Zawieszenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych
w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych

Od 12 do 25 marca br. funkcjonowanie jednostek systemu oświaty zostaje czasowo ograniczone. Oznacza to, że w tym okresie przedszkola, szkoły i placówki oświatowe zarówno publiczne, jak i niepubliczne nie będą prowadziły zajęć dydaktyczno-wychowawczych. To decyzja Ministra Edukacji Narodowej wynikająca z konieczności zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

Rodzicu,

·    zajęcia w Zespole Szkół Samochodowych będą zawieszone na 2 tygodnie;  

·   12 i 13 marca 2020 r. to dni, w których w przedszkolach i szkołach podstawowych nie będą odbywały się zajęcia dydaktyczno-wychowawcze, a jedynie działania opiekuńcze;

·    od 12 marca 2020 r. uczniowie szkół ponadpodstawowych nie przychodzą do szkół;

·   zawieszenie dotyczy również zajęć realizowanych w ramach praktycznej nauki zawodu organizowanej przez szkołę – dotyczy to także zajęć praktycznych i praktyk zawodowych realizowanych poza szkołą, na obszarze całego kraju, przez uczniów niebędących młodocianymi pracownikami;

·   uczniowie branżowych szkół I stopnia będący młodocianymi pracownikami (posiadający umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego) nie uczęszczają do szkoły. Czasowe ograniczenie funkcjonowania szkoły nie oznacza jednak zwolnienia z czasu nauki. Uczniowie ci w dniach tygodnia, w których dotychczas realizowali kształcenie w szkole realizują to kształcenie w domu, np. w formie samokształcenia lub z wykorzystaniem materiałów udostępnionych przez szkoły.

·   zachęcajcie dzieci do samodzielnej nauki w czasie, gdy nie będzie lekcji w szkole. Ministerstwo Edukacji Narodowej na platformie epodręczniki.pl. udostępnia szereg materiałów edukacyjnych, które pozwalają uzupełnić, ugruntować i poszerzyć wiedzę. Dostęp do tych zasobów jest bezpłatny;

·   jeśli masz dziecko w wieku do 8 lat, przysługuje Ci zasiłek opiekuńczy do 14 dni. Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie internetowej ZUS;

· przekaż osobom, które będą opiekować się Twoim dzieckiem, podstawowe informacje dotyczące bezpieczeństwa i higieny;

·   rygorystycznie przestrzegaj w domu zasad higieny i czystości pomieszczeń, w których przebywasz;

·  śledź na bieżąco komunikaty GIS, MZ i MEN o sytuacji epidemiologicznej w kraju oraz informacje przesyłane przez dyrektora szkoły.

 

Uwaga

 

W związku z zagrożeniem epidemicznym Ministerstwo Edukacji Narodowej apeluje do pracodawców, aby w stosunku do uczniów będących młodocianymi pracownikami, zatrudnionych w celu przygotowania zawodowego, mając na uwadze bezpieczeństwo młodzieży, zwolnić tych uczniów z obowiązku świadczenia pracy w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania szkół. Stosowny komunikat w tej sprawie zostanie wydany wspólnie przez Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Ministra Edukacji Narodowej.

Jednocześnie informujemy, że w MEN prowadzone są prace legislacyjne mające na celu wliczenie okresu zawieszenia zajęć w szkołach do okresu, za jaki pracodawcom, którzy zawarli umowę z młodocianymi pracownikami, przysługuje dofinansowanie kosztów kształcenia.

 

Uczniu,

·    pamiętaj o swoim bezpieczeństwie w domu. Unikaj miejsc, gdzie są duże skupiska ludzi
(np. komunikacja publiczna, kino, teatr, centra handlowe);

·    przerwa w funkcjonowaniu Twojej szkoły nie powinna oznaczać dni wolnych od nauki;

·   odpowiedzialnie wykorzystaj czas zawieszenia zajęć w Twojej szkole. Przeczytaj ulubioną książkę, spróbuj  uzupełnić swoje wiadomości lub rozwijaj kompetencje. Skorzystaj przy tym z darmowej platformy epodreczniki.pl i materiałów rekomendowanych przez Twojego nauczyciela;

·    przestrzegaj w domu zasad higieny i czystości pomieszczeń, w których przebywasz.

 

Rekomendujemy wykorzystanie następujących rozwiązań:

·        dziennik elektroniczny;

·        strona internetowa szkoły;

 

Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?

·        Często myj ręce przy użyciu mydła i wody.

·        Przy kasłaniu i kichaniu zakrywaj usta i nos. Zachowaj co najmniej metr odległości od osób, które kaszlą i kichają.

 

Osoby wracające z regionów zarażonych koronawirusem powinny powiadomić o tym telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się do oddziału obserwacyjno-zakaźnego. Więcej informacji dotyczących koronawirusa na stronie: gov.pl/koronawirus

Podejrzewasz u siebie koronawirusa? Zadzwoń pod numer 800 190 590!

Bezpłatna infolinia NFZ jest czynna całą dobę, przez 7 dni w tygodniu. Wykwalifikowani konsultanci poinformują Cię, co zrobić, by otrzymać pomoc.

 

 Wersja PDF komunikatu....

 

www.gov.pl/zawieszenie-zajec-w-szkolach

 

 


       03 marca 2020 r. w olsztyńskim ratuszu odbyła się XXV Olimpiada Wiedzy o Obronie Cywilnej. Zespół Szkół Samochodowych godnie reprezentowali: Wiktoria Kowalska z klasy IV ST oraz Arkadiusz Kisiel z klasy I SG.

Serdecznie gratulujemy zajęcia III miejsca i zdobytych nagród.

Opiekę merytoryczną nad uczniami sprawowała pani Marzena Ejdys.

 


 

 

     19 lutego 2020r.  uczniowie klas pierwszych i drugich Technikum Kolejowego wzięli udział w zorganizowanej przez Prezydenta Miasta, Piotra Grzymowicza, uroczystości upamiętniającej 75 rocznicę przyjazdu pierwszych kolejarzy do Olsztyna.

     Początek uroczystości ogłosiły syreny i gwizdki stojących na pobliskim dworcu kolejowym lokomotyw.

      Z okolicznościowym przemówieniem wystąpił Prezydent Olsztyna, który uhonorował  Statuetką św. Jakuba, Michała Kwiatkowskiego- przewodniczącego Rady Krajowej Związku Emerytów i Rencistów PKP w uznaniu zasług dla upamiętnienia olsztyńskich kolejarzy-pionierów. Dyrektor Zespołu Szkół Samochodowych w Olsztynie, Arkadiusz Gnoza, w asyście Pocztu Sztandarowego złożył kwiaty przy kamienicy znajdującej się pod adresem Marii Zientary-Malewskiej 2 -pierwszej olsztyńskiej kwaterze osadników.

      W uroczystości wzięli udział m.in. przedstawiciele wojewody warmińsko-mazurskiego i marszałka województwa, przedstawiciele kolejarskich związków zawodowych ze sztandarami oraz poczty sztandarowe oraz uczniowie okolicznych szkół.

 


 

   20 lutego 2020r. na zaproszenie pani Katarzyny Urban naszą szkołę ponownie odwiedził pan Krzysztof Beśka. Pisarz spotkał się tym razem z uczniami klasy 1 TMP Technikum nr 1. W jego dorobku artystycznym znajdziemy teksty piosenek, słuchowisk radiowych, opowiadania i siedemnaście powieści. Wśród nich są takie, które odnoszą się do wspomnień autora, inne przenoszą nas w przeszłość, przybliżają różne wydarzenia historyczne, łączą w sobie wątki sensacyjne, kryminalne i obyczajowe. Twórca przybliżał młodzieży problematykę swoich utworów, charakteryzował bohaterów, opowiadał o swoich inspiracjach, warsztacie pracy i drodze twórczej. Udzielił też uczniom kilku praktycznych wskazówek. Jego zdaniem przed przystąpieniem do pracy nad książką trzeba zadbać o realistyczne tło akcji oraz ciekawe zakończenie i rozwiązanie zagadki kryminalnej. Ważne jest też, by udało się stworzyć interesującego bohatera.

   Kolejna grupa uczniów ZSS miała możliwość poznać twórczość pisarza związanego z naszym regionem. W wielu książkach pana Krzysztofa Beśki odnajdziemy miasta, miasteczka i miejscowości naszego województwa.

 


 

 

"To właśnie ludzkie współczucie wobec wszystkich istot czyni z nas prawdziwych ludzi"
                                                                                                      
Albert Schweitzer

 

      16 stycznia 2020 r. przedstawiciele klasy 3CKT: Karolina Grycz, Zuzanna Gromke, Adam Cendrowski, Dominik Ciebień i Hubert Rumiński wraz z opiekunem p. Elżbietą Lechicką udali się do Schronisku dla Zwierząt w Olsztynie. Wycieczka miała na celu przekazanie wcześniej zebranej wśród uczniów karmy oraz spędzenie czasu z podopiecznymi placówki. Młodzież wykazała się dużą empatią i wrażliwością na los czworonożnych przyjaciół. Czas odjazdu okazał się trudny, ciężko było rozstać się z potrzebującymi zwierzętami. Dzięki oddaniu i poświęceniu naszych wolontariuszy los psów w schronisku stał się choć odrobinę lżejszy.

 

 


 

    20 grudnia, jak corocznie w naszej szkole odbyło się przedstawienie prezentujące wydarzenia towarzyszące Bożemu Narodzeniu. Przybliżyło ducha Świąt i skierowało myśli ku historii z Betlejem. Całość została przygotowana i odegrana przez uczniów z zaangażowaniem i humorem. Przedstawieniu świetności dodała obecność emerytowanych nauczycieli ZSS.

Młodzież biorąca udział w jasełkach:

Kasprzak Weronika, Łukasik Patrycja, Grygianiec Oliwia – 1 TSP,  Januszewicz Artur – 1 TEP,  Łysy Mateusz – 1 TMP,  Walesiak Jakub, Świerzbin Marcin – 1 TEG,  Kurowski Kacper – 1 TMG,  Kordek Julia, Falaciński Grzegorz, Kamiński Sebastian – 2 AKT,  Gromke Zuzanna – 3 KT, Bańkowska Liwia, Jabłońska Natalia, Kuchnik Artur – 3 ST,  Szostak Paweł – 3 BT,  Huk Bartosz, Gniedziejko Przemysław, Jurga Michał – 3 ZM,  Prusak Oliwia – 4 ST,  Walesiak Aleksander, Prusak Jakub – 4 AT

oraz inni, którzy wspierali nasze wysiłki.

Nad powstaniem scenografii czuwał p. Michał Katulski, nagłośnieniem i efektami świetlnymi zajął się p. Andrzej Dordzik. Nad całością pieczę miała p. Joanna Świdzińska.

 

     IMG 1625   IMG 1670   IMG 1705

Zobacz więcej...

 


 

     Dnia 6 grudnia 2019 r. naszą szkołę odwiedził św. Mikołaj. W towarzystwie reniferów, elfów i prześlicznych śnieżynek częstował cukierkami nauczycieli, młodzież i pracowników szkoły, oczekując od obdarowanych śpiewu kolęd, wierszyków, uśmiechu i zabawy. Św. Mikołaj chętnie pozował także do zdjęć. Z pewnością za rok odwiedzi nas znowu.

 

           DSC05419   DSC05397   DSC05435

Zobacz więcej...

 


 

Dnia 21 listopada 2019 r. odbył się w naszej szkole kiermasz ciast. Dochód ze sprzedaży tych smakołyków został przeznaczony na potrzeby 3 letniej Małgosi cierpiącej na poważną wadę serca i znajdującej się pod opieką Domowego Hospicjum przy „Caritas” w Olsztynie. Różnorodność wypieków cieszyła podniebienie wielu jej amatorów i sprawiła, że Samorząd Uczniowski uzbierał do puszek ponad 1300 zł. Wszystkim tym, którzy wsparli tak szczytny cel serdecznie dziękujemy.

 

 


 

   Wśród 157 najlepszych uczniów z naszego województwa ponownie znalazła się Karolina Grycz z kl. 3 KT Technikum nr 1. 20 listopada 2019r. w Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim odebrała dyplom Stypendystki Prezesa Rady Ministrów. Stypendia przyznawane są uczniom wybitnie uzdolnionym, którzy otrzymali promocję z wyróżnieniem i uzyskali najlepsze wyniki w nauce w swojej szkole lub bardzo dobre wyniki w co najmniej jednej dziedzinie wiedzy. Karolina w roku szkolnym 2018/2019 uzyskała imponującą średnią ocen 5,16.

   Dyplomy wręczali: Wicewojewoda Warmińsko-Mazurski pan Sławomir Sadowski i Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty pan Krzysztof Marek Nowacki, który w czasie swojego wystąpienia pogratulował uczniom ich osiągnięć oraz podkreślił rolę rodziców i nauczycieli, którzy wspierają młodych ludzi w ich dążeniu do obranego celu.

   Uroczystość uświetniły występy uczniów, którzy prezentowali swoje różnorodne talenty i pasje oraz chóru Juvenis Cantat z ZSO Nr 1 w Olsztynie. Stypendystom towarzyszyli rodzice, bliscy, nauczyciele, wychowawcy, dyrektorzy szkół.

                                                                Naszej uczennicy gratulujemy ogromnego sukcesu!

 

 


 

    W dniu 7.11.2019r. w hali Urania odbyły się II Mistrzostwa Warmii i Mazur w E-sporcie. W zawodach wzięli udział uczniowie szkół średnich z całego województwa. Naszą szkołę, pod opieką pana Krzysztofa Kwietko-Bębnowskiego, reprezentowało dwudziestu uczniów. Zawodnicy rywalizowali w grach: Counter-Strike Global Offensive, Tekken 7 oraz FIFA 20. Tak duża reprezentacja uczniów naszej szkoły wzięła udział w mistrzostwach po raz pierwszy. Szlak został przetarty. Z niecierpliwością czekamy na następne zawody.

 

 


 

    BohaterON  - nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej kampanii mającej na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. Uczniowie klas pierwszych i drugich własnoręcznie wykonali piękne kartki dla wybranego Powstańca. Niech te kilka ważnych słów - napisanych od serca -będzie pomostem na drodze porozumienia młodego i starszego pokolenia.