Dnia 10 listopada 2016 roku klasy drugie zorganizowały w naszej szkole obchody Święta Niepodległości. Na początku uroczystości wszyscy wspólnie odśpiewali hymn narodowy a następnie głos zabrała odpowiedzialna za to wydarzenie pani Alicja Jasińska. W pierwszej części programu zaprezentowano patriotyczny film, przygotowany przez uczniów klasy II ST, ukazujący wkład wielu pokoleń Polaków w odzyskanie niepodległości. W drugiej części programu w szczególny i pełen zadumy nastrój wprowadził wszystkich montaż słowno – muzyczny. Młodzież naszej szkoły obecna na uroczystości długo oklaskiwała wykonawców. A byli nimi autorzy filmu :
- Cezary Wysocki - II ST,
- Arkadiusz Zieliński - II ST,
- Daniel Banach - II ST.
Montaż słowno – muzyczny :
- Natalia Grzegrzółka - II ST,
- Adrianna Filipiak - II ST,
- Marcin Sitkowski - II ST,
- Martyna Kalisz - II AT,
- Rafał Duraj - II BT,
- Jakub Strzelec - II ST.
Przepiękną dekorację wykonali :
- pani I. Salitra,
- pani B. Kudyba,
- pan R. Kudyba.
25 października 2016 r. uczniowie „samochodówki” uczestniczyli w wydarzeniach związanych z 60. rocznicą Wiecu Solidarności mieszkańców Olsztyna z uczestnikami Powstania Węgierskiego.
W Warmińsko – Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie nasza młodzież obejrzała Wystawę o Wydarzeniach 1956 w Polsce i na Węgrzech oraz wzięła udział w konferencji: „Między Olsztynem a Budapesztem. Polacy i Węgrzy w 1956”. Uczniowie wysłuchali ciekawych wykładów, wygłoszonych m. in. przez dr Waldemara Brendę i dr Piotra Kardelę (obaj IPN Olsztyn) oraz dr hab. Ryszarda Tomkiewicza (OBN Olsztyn).
Na sali konferencyjnej obecni byli:
- Ambasador Węgier w Polsce dr Ivan Gyurcsik
- Wojewoda Warmińsko – Mazurski Artur Chojecki
- Starosta Olsztyński Małgorzata Chyziak
Młodzieżą opiekował się pan Szczepan Perfikowski
13.10.2016r. nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Samochodowych z przyjemnością obejrzeli program artystyczny przygotowany przez uczniów klasy 4 BT i 4 CT pod kierunkiem pani Katarzyny Urban. Występy uczniów okraszone zostały piosenkami różnych polskich zespołów. Uczniowie zaprezentowali m.in. zabawne wiersze i piosenkę o Samochodówce i szkolnym życiu ułożone specjalnie na tę okazję. Wszyscy zaimponowali nam różnorodnymi uzdolnieniami i poczuciem humoru.
W programie artystycznym wystąpili:
Patryk Grodzki kl. 4 BT
Wojciech Jurecki kl. 4 BT
Dominik Łęczkowski kl. 4 BT
Arkadiusz Gynżu kl. 4 CT
Sebastian Szczechura kl. 4 CT
Grzegorz Szpejna z kl. 3 BT, który brawurowo wykonał piosenkę o nauczycielach
O oprawę muzyczną uroczystości zadbali:
Patryk Dymek kl. 4 BT
Damian Samson kl. 4 BT
Dekorację przygotowali:
Krzysztof Gospodarek kl. 4 CT
Marcin Długołęcki kl. 4 CT
Radosław Walczewski kl. 4 CT
Jędrzej Wadowiec kl. 4 CT
Paweł Pasternak kl. 4 CT
W dniu 25.09.2016 r. ekipa Zespołu Szkół Samochodowych obecna była na olsztyńskiej Starówce aby wraz z innymi instytucjami propagować bezpieczeństwo w ruchu drogowym w ramach III Warmińsko – Mazurskiego Forum Drogowego. Szczególny akcent w czasie akcji kładziony był na uświadamianie dzieciom i młodzieży jak ważne jest noszenie odblasków po zapadnięciu zmroku.
Największym zainteresowaniem przy naszym stoisku cieszył się symulator zderzeń. Nie mniej chętnych, szczególnie tych najmłodszych, zgłaszało się do konkursów wiedzy na temat bezpieczeństwa ruchu drogowego. Prawidłowe odpowiedzi nagradzane były przygotowanymi wcześniej słodyczami oraz opaskami odblaskowymi. Chętni mogli u nas dodatkowo przekonać się za pomocą alko-googli, jak trudne i niebezpieczne jest poruszanie się po drodze dla osoby, która jest pod wpływem alkoholu.
Akcja zorganizowana była przez Zarząd Dróg Wojewódzkich w Olsztynie wraz z Instytutem Budownictwa UWM oraz Polskim Kongresem Drogowym Patronatem akcję objęli: Marszałek Województwa Warmińsko – Mazurskiego, Prezydent Olsztyna i Sekretarz Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.
Pan Gustaw Marek Brzezin – Marszałek Województwa Warmińsko – Mazurskiego - odwiedził nasze stoisko osobiście, testując działanie pasów bezpieczeństwa na symulatorze.
Nad prawidłowym przebiegiem konkursów przy naszym stoisku czuwali: p. Izabela Anna Salitra oraz p. Andrzej Ogiński. Nad prezentacją multimedialną czuwali: p. dyrektor ZSS Arkadiusz Gnoza oraz p. Szczepan Perfikowski. Za bezpieczeństwo osób korzystających z symulatora zderzeń odpowiadali: p. Zbigniew Gosztowtt oraz p. Szczepan Perfikowski. W akcję przy naszym stoisku włączył się także zawsze gotowy do pomocy Dominik Foks – uczeń klasy 3 BT.
Imprezę po zmroku zakończył świecący korowód uczestników, zwłaszcza dzieci, wyposażonych w elementy odblaskowe. Na kolejnych tego typu imprezach „Samochodówka” także będzie obecna.
„SAMOCHODÓWKA” NA X SEJMIKU SZKÓŁ KARPACKICH.
NASI UCZNIOWIE NAJLEPSI W KONKURSIE!!!
W dniach 8 – 10 września 2016 r. delegacja Zespołu Szkół Samochodowych w Olsztynie uczestniczyła w X Sejmiku Szkół Karpackich. Organizatorem dziesiątego już Sejmiku był Zespół Szkół Technicznych im. gen. Władysława Andersa w Białymstoku.
Zgodnie z tradycją każdego Sejmiku pierwszego dnia rozstrzygnięto konkursy, w których bierze udział młodzież Szkół Karpackich z całego kraju. Dwaj nasi uczniowie nie mieli sobie równych w kategorii plastycznej szkół ponadgimnazjalnych zajmując dwa pierwsze miejsca!!! Nasi zwycięzcy to:
1. Krzysztof Gospodarek – I miejsce (klasa 4 CT)
2. Patryk Grodzki - II miejsce (klasa 4 BT)
Do konkursu przygotowała uczniów p. Alicja Jasińska.
Wychowawczynią obydwu laureatów jest p. Katarzyna Urban.
Gratulujemy wielkiego sukcesu i zdobytych nagród!!!
Tegoroczny Sejmik połączony był z XVI Marszem Żywej Pamięci Polskiego Sybiru. Drugiego dnia młodzież szkolna i organizacje uczestniczące w wydarzeniach przemaszerowała ze sztandarami od Pomnika Katyńskiego ulicami Białegostoku do kościoła p.w. Ducha Świętego na uroczystą mszę św. oraz złożyła wieńce pod Pomnikiem – Grobem Nieznanego Sybiraka.
Organizator zadbał o wypełnienie uczestnikom czasu poza uroczystościami. Aby ukazać wielokulturowość Podlasia, delegacje uczestniczyły w zwiedzaniu synagogi w Tykocinie, Muzeum Ikon oraz cerkiew w Supraślu i meczet w Kruszynianach.
Dla uczniów udział w Sejmikach to za każdym razem nowe doświadczenie, żywa lekcja historii oraz poznanie kultury regionu. Szkolny poczet sztandarowy „samochodówki” w czasie X Sejmiku Szkół Karpackich w Białymstoku tworzyli:
1. Michał Domian kl. 2 ST
2. Krystian Mróz kl. 3 CT
3. Arkadiusz Nauka kl. 3CT
Obecny był także zwycięzca konkursu - Krzysztof Gospodarek (kl. 4 CT) -
który osobiście odebrał nagrodę.
Młodzieżą opiekował się p. Szczepan Perfikowski oraz p. Tadeusz Pilecki.
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017
w Zespole Szkół Samochodowych w Olsztynie
24 czerwca 2016r. na uroczystym apelu pożegnaliśmy rok szkolny 2015/2016, a także uczniów klas trzecich Zasadniczej Szkoły Zawodowej Nr 1. Liczne grono uczniów wyróżniło się w tym roku szkolnym bardzo dobrymi wynikami w nauce, frekwencją na zajęciach, osiągnięciami sportowymi oraz działalnością na rzecz szkoły i środowiska.
Najlepsze wyniki w nauce uzyskali:
1. Katarzyna Żuk kl. 1 ST ze średnią 5,00 - wychowawca pani Alicja Jasińska
2. Michał Pladzyk kl. 2 BT ze średnią 4,87 - wychowawca pani Daniela Izdebska
3. Jakub Jankowski kl. 1 CT ze średnią 4,79 - wychowawca pan Ryszard Kudyba
Na apelu przedstawiono również wyniki szkolnego konkursu na najlepszą klasową frekwencję.
Najwyższą frekwencję w szkole uzyskały:
1 miejsce kl. 1 ST - wychowawca pani Alicja Jasińska
2 miejsce kl. 3 CT - wychowawca pani Katarzyna Urban
3 miejsce kl. 3 BT - wychowawca pani Katarzyna Urban
Wśród klas Zasadniczej Szkoły Zawodowej Nr 1 wysoką frekwencją wyróżniły się:
1 miejsce klasa 3 ZA - wychowawca pan Janusz Kozłowski
2 miejsce kl. 2 ZA - wychowawca pan Sławomir Oryńczak
Oprócz tradycyjnych nagród książkowych za wyniki w nauce, frekwencję, sukcesy sportowe oraz działalność na rzecz szkoły i środowiska pan dyrektor Arkadiusz Gnoza wręczył również nagrodę Dominikowi Foksowi z kl. 2 BT za zajęcie trzeciego miejsca w Diecezjalnym Konkursie Literackim pt. "1050 ROCZNICA CHRZTU POLSKI". Konkurs zorganizował Wydział Nauki Katolickiej Kurii Metropolitalnej w Olsztynie. Pracę wykonano pod kierunkiem pani Elżbiety Lechickiej.
Wszystkim naszym uczniom życzymy wspaniałych wakacji i udanego wypoczynku.
W sobotę (18.06.2016r.) wolontariusze z klasy IIIAT ( Sajmon Brzezicki i Przemysław Fenik) wraz z wychowawczynią (Anna Budna) kwestowali na rzecz szkół podstawowych zniszczonych podczas trzęsienia ziemi w Nepalu wspierając w ten sposób projekt pomocowy Polskiej Akcji Humanitarnej(PAH) o nazwie Akcja Edukacja.
Zbiórka pieniężna była możliwa dzięki uprzejmości organizatorów 40 Rotor Rajdu, którzy wyrazili zgodę na kwestowanie w czasie odbywającej się na olsztyńskiej Starówce konkurencji sprawnościowej.
Klub Miłośników Weteranów Rotor jest najstarszym klubem motocyklowym w Polsce organizującym co roku największy w naszym kraju rajd motocykli zabytkowych. Impreza odbywa się wśród lasów i jezior Warmii i Mazur. W tegorocznym, jubileuszowym, 40 Rotor Rajdzie wzięło udział około 250 motocykli z całej Polski. Miłośnicy starych motocykli i ich właściciele hojnie wrzucali do puszek. Wolontariuszom udało się zebrać ZNACZĄCĄ KWOTĘ.
25 maja 2016 roku był w naszej szkole dniem szczególnym, ponieważ świętowaliśmy Dzień Patrona szkoły, którym od 25 lat jest por. Adolf Maria Bocheński. Na uroczystość przybyła p. Zofia Bocheńska, która przybliżyła nam sylwetkę oraz wartości, którymi kierował się patron naszej szkoły. W czasie obchodów rozstrzygnięto konkurs „Zwyczajni a jednak niezwyczajni”. P. Zofia Bocheńska wyróżniła uczniów szkoły za nienaganną postawę moralną oraz pracę na rzecz szkoły i środowiska. Wyróżnienia otrzymali: Michał Domian (1ST) i Dominik Foks (2BT). Uczniowie przedstawili postać Adolfa Marii Bocheńskiego. Wystąpienie przeplatane było pieśniami patriotycznymi. Patron naszej szkoły był wyjątkowy, niepospolity, szlachetny wszechstronnie wykształcony. Budził podziw gdyż wymagał wiele od siebie i pozostawał wierny swoim ideałom. Odznaczał się męstwem i odwagą walcząc w obronie Ojczyzny na frontach II wojny światowej. W ramach Święta Szkoły obchodziliśmy XVIII Warmińsko - Mazurskie Dni Rodziny pod hasłem „Rodzina, tu wszystko się zaczyna”. W pięknie udekorowanej sali mogliśmy obejrzeć wystawę na temat rodziny i wysłuchać montażu słowno-muzycznego. Występ dotyczył szczególnej roli rodziny. Był przeplatany komentarzem narratora, recytacją wierszy przy akompaniamencie muzycznym Grzegorza Szpejny (2BT) i śpiewem w wykonaniu Marleny Ozgi (1BT). W przedstawieniu uczestniczyli również: Paulina Ścigała (2BT), Justyna Fenik (2BT), Krystian Tyc (2BT), Antoni Czarnecki (1BT), Jurga Michał (1BT), Sebastian Szczechura (3CT).
Uroczystość przygotowały: p. Elżbieta Lechicka i p. Marta Zienkiewicz.
24 maja 2016 r. w Parku Naukowo-Technmologicznym w Olsztynie odbyła się uroczystość „Pracodawca Przyjazny Szkole”. Pracodawcy z różnych branż, którzy zatrudniają praktykantów, zostali uhonorowani wyróżnieniem Prezydenta Olsztyna. Uroczystość uświetnili swoją obecnością przedstawiciele władz miasta, pracodawcy, dyrektorzy szkół, nauczyciele oraz uczniowie olsztyńskich szkół zawodowych. Uczniowie „samochodówki” mieli przydzieloną dodatkowo bardzo wyróżniającą ich funkcję – witali i przyjmowali przybywających na uroczystość gości. Podczas Gali każda ze szkół zawodowych przedstawiła kilkuminutową prezentację, która w sposób szczególny miała podkreślić współpracę z różnymi przedsiębiorstwami i pracodawcami w ramach kształcenia zawodowego. Zespół Szkół Samochodowych nominował do wyróżnienia w branży mechanicznej firmę Auto-Idea Sp. z o. o. oddział w Olsztynie, autoryzowanego Dealera i serwis Mercedes-Benz, Mazda. Samochody osobowe i pojazdy użytkowe. Statuetkę w imieniu firmy z rąk Pierwszego Zastępcy Prezydenta Olsztyna – p. Jarosława Słomy, odebrał p. Tadeusz Zawadzki, dyrektor serwisu Auto-Idea.
Statuetki poszczególnym pracodawcom przyznawała Kapituła w składzie:
- pan Dariusz Neścior z Warmińsko-Mazurskiego Związku Pracodawców Prywatnych w Olsztynie;
- pan Jan Chojecki, Prezes Warmińsko-Mazurskiej Rady Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT w Olsztynie,
- pan Mieczysław Królicki, dyrektor Warmińsko-Mazurskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Olsztynie,
- pan Wojciech Samulowski, dyrektor Olsztyńskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Olsztynie,
- prof. Jerzy Przyborowski, Prorektor ds. kształcenia Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie
Uroczystość zaszczycili dodatkowo swoją obecnością:
- Przewodnicząca Rady Miasta Olsztyna p. Halina Ciunel,
- Dyrektor Wydziału Edukacji p. Mariusz Badura
Statuetki pracodawcom oraz przedstawicielom firm z poszczególnych branż wręczał Pierwszy Zastępca Prezydenta Olsztyna, pan Jarosław Słoma. Nad prawidłowym przebiegiem prezentacji „samochodówki” czuwali:
- pan Arkadiusz Gnoza, dyrektor Zespołu Szkół Samochodowych w Olsztynie
oraz nauczyciele:
- pani Iwona Kamińska,
- pan Szczepan Perfikowski