20 lutego 2020r. na zaproszenie pani Katarzyny Urban naszą szkołę ponownie odwiedził pan Krzysztof Beśka. Pisarz spotkał się tym razem z uczniami klasy 1 TMP Technikum nr 1. W jego dorobku artystycznym znajdziemy teksty piosenek, słuchowisk radiowych, opowiadania i siedemnaście powieści. Wśród nich są takie, które odnoszą się do wspomnień autora, inne przenoszą nas w przeszłość, przybliżają różne wydarzenia historyczne, łączą w sobie wątki sensacyjne, kryminalne i obyczajowe. Twórca przybliżał młodzieży problematykę swoich utworów, charakteryzował bohaterów, opowiadał o swoich inspiracjach, warsztacie pracy i drodze twórczej. Udzielił też uczniom kilku praktycznych wskazówek. Jego zdaniem przed przystąpieniem do pracy nad książką trzeba zadbać o realistyczne tło akcji oraz ciekawe zakończenie i rozwiązanie zagadki kryminalnej. Ważne jest też, by udało się stworzyć interesującego bohatera.

   Kolejna grupa uczniów ZSS miała możliwość poznać twórczość pisarza związanego z naszym regionem. W wielu książkach pana Krzysztofa Beśki odnajdziemy miasta, miasteczka i miejscowości naszego województwa.

 


 

 

"To właśnie ludzkie współczucie wobec wszystkich istot czyni z nas prawdziwych ludzi"
                                                                                                      
Albert Schweitzer

 

      16 stycznia 2020 r. przedstawiciele klasy 3CKT: Karolina Grycz, Zuzanna Gromke, Adam Cendrowski, Dominik Ciebień i Hubert Rumiński wraz z opiekunem p. Elżbietą Lechicką udali się do Schronisku dla Zwierząt w Olsztynie. Wycieczka miała na celu przekazanie wcześniej zebranej wśród uczniów karmy oraz spędzenie czasu z podopiecznymi placówki. Młodzież wykazała się dużą empatią i wrażliwością na los czworonożnych przyjaciół. Czas odjazdu okazał się trudny, ciężko było rozstać się z potrzebującymi zwierzętami. Dzięki oddaniu i poświęceniu naszych wolontariuszy los psów w schronisku stał się choć odrobinę lżejszy.

 

 


 

    20 grudnia, jak corocznie w naszej szkole odbyło się przedstawienie prezentujące wydarzenia towarzyszące Bożemu Narodzeniu. Przybliżyło ducha Świąt i skierowało myśli ku historii z Betlejem. Całość została przygotowana i odegrana przez uczniów z zaangażowaniem i humorem. Przedstawieniu świetności dodała obecność emerytowanych nauczycieli ZSS.

Młodzież biorąca udział w jasełkach:

Kasprzak Weronika, Łukasik Patrycja, Grygianiec Oliwia – 1 TSP,  Januszewicz Artur – 1 TEP,  Łysy Mateusz – 1 TMP,  Walesiak Jakub, Świerzbin Marcin – 1 TEG,  Kurowski Kacper – 1 TMG,  Kordek Julia, Falaciński Grzegorz, Kamiński Sebastian – 2 AKT,  Gromke Zuzanna – 3 KT, Bańkowska Liwia, Jabłońska Natalia, Kuchnik Artur – 3 ST,  Szostak Paweł – 3 BT,  Huk Bartosz, Gniedziejko Przemysław, Jurga Michał – 3 ZM,  Prusak Oliwia – 4 ST,  Walesiak Aleksander, Prusak Jakub – 4 AT

oraz inni, którzy wspierali nasze wysiłki.

Nad powstaniem scenografii czuwał p. Michał Katulski, nagłośnieniem i efektami świetlnymi zajął się p. Andrzej Dordzik. Nad całością pieczę miała p. Joanna Świdzińska.

 

     IMG 1625   IMG 1670   IMG 1705

Zobacz więcej...

 


 

     Dnia 6 grudnia 2019 r. naszą szkołę odwiedził św. Mikołaj. W towarzystwie reniferów, elfów i prześlicznych śnieżynek częstował cukierkami nauczycieli, młodzież i pracowników szkoły, oczekując od obdarowanych śpiewu kolęd, wierszyków, uśmiechu i zabawy. Św. Mikołaj chętnie pozował także do zdjęć. Z pewnością za rok odwiedzi nas znowu.

 

           DSC05419   DSC05397   DSC05435

Zobacz więcej...

 


 

Dnia 21 listopada 2019 r. odbył się w naszej szkole kiermasz ciast. Dochód ze sprzedaży tych smakołyków został przeznaczony na potrzeby 3 letniej Małgosi cierpiącej na poważną wadę serca i znajdującej się pod opieką Domowego Hospicjum przy „Caritas” w Olsztynie. Różnorodność wypieków cieszyła podniebienie wielu jej amatorów i sprawiła, że Samorząd Uczniowski uzbierał do puszek ponad 1300 zł. Wszystkim tym, którzy wsparli tak szczytny cel serdecznie dziękujemy.

 

 


 

   Wśród 157 najlepszych uczniów z naszego województwa ponownie znalazła się Karolina Grycz z kl. 3 KT Technikum nr 1. 20 listopada 2019r. w Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim odebrała dyplom Stypendystki Prezesa Rady Ministrów. Stypendia przyznawane są uczniom wybitnie uzdolnionym, którzy otrzymali promocję z wyróżnieniem i uzyskali najlepsze wyniki w nauce w swojej szkole lub bardzo dobre wyniki w co najmniej jednej dziedzinie wiedzy. Karolina w roku szkolnym 2018/2019 uzyskała imponującą średnią ocen 5,16.

   Dyplomy wręczali: Wicewojewoda Warmińsko-Mazurski pan Sławomir Sadowski i Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty pan Krzysztof Marek Nowacki, który w czasie swojego wystąpienia pogratulował uczniom ich osiągnięć oraz podkreślił rolę rodziców i nauczycieli, którzy wspierają młodych ludzi w ich dążeniu do obranego celu.

   Uroczystość uświetniły występy uczniów, którzy prezentowali swoje różnorodne talenty i pasje oraz chóru Juvenis Cantat z ZSO Nr 1 w Olsztynie. Stypendystom towarzyszyli rodzice, bliscy, nauczyciele, wychowawcy, dyrektorzy szkół.

                                                                Naszej uczennicy gratulujemy ogromnego sukcesu!

 

 


 

    W dniu 7.11.2019r. w hali Urania odbyły się II Mistrzostwa Warmii i Mazur w E-sporcie. W zawodach wzięli udział uczniowie szkół średnich z całego województwa. Naszą szkołę, pod opieką pana Krzysztofa Kwietko-Bębnowskiego, reprezentowało dwudziestu uczniów. Zawodnicy rywalizowali w grach: Counter-Strike Global Offensive, Tekken 7 oraz FIFA 20. Tak duża reprezentacja uczniów naszej szkoły wzięła udział w mistrzostwach po raz pierwszy. Szlak został przetarty. Z niecierpliwością czekamy na następne zawody.

 

 


 

    BohaterON  - nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej kampanii mającej na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. Uczniowie klas pierwszych i drugich własnoręcznie wykonali piękne kartki dla wybranego Powstańca. Niech te kilka ważnych słów - napisanych od serca -będzie pomostem na drodze porozumienia młodego i starszego pokolenia.

 


 

     Z okazji 101. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę, uczniowie klas drugich przygotowali uroczysty apel. W pięknie przygotowanej sali śpiewali tradycyjne pieśni patriotyczne oraz recytowali wiersze znakomitych polskich poetów, z Tadeuszem Różewiczem na czele. Julia Kordek (uczennica klasy 2 KT) uświetniła tę doniosłą uroczystość, śpiewając Elegię... [o chłopcu polskim] Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Krótkometrażowy film znakomicie dopełnił tekst o historii naszego kraju. Padło kilka ważnych zdań na temat rożnie pojmowanego patriotyzmu: w czasie wojny i w czasie pokoju. O godzinie 1111 wszyscy zgromadzeni, z należnym szacunkiem odśpiewali hymn Polski, łącząc się w ten sposób z wszystkimi rodakami. Na zakończenie, drugoklasiści przypomnieli młodszym kolegom, iż jest to święto radosne, że do młodych należy przyszłość. Przy dźwiękach i słowach piosenki pt. : Najlepsze przede mną -  wrocławskiego rapera Łukasza Rostkowskiego (L.U.C) obejrzeliśmy zdjęcia z codziennych zajęć uczniów naszej szkoły.

 

 

 


Samochodowe SPA

 

- Plakat informacyjny

- Karta rekrutacyjna dla ucznia

- Regulamin rekrutacji uczestników

 

 


 

 Projekt „Razem do celu”

 

    Projekt „Razem do celu” jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Regionalny Program Operacyjny Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020, Priorytet 2. Kadry dla gospodarki, Działanie 2.4 Rozwój kształcenia i szkolenia zawodowego, Poddziałanie 2.4.1 Rozwój kształcenia i szkolenia zawodowego.

Zapraszamy uczniów Zespołu Szkół Samochodowych w Olsztynie do wzięcia udziału w projekcie „Razem do celu”.

Wymagania od ucznia:

- wiek min. 18 lat

- uczeń jednego z profili: technik poj. samochodowych, tech. transportu kolejowego, mechanik pojazdów samochodowych, elektromechanik pojazdów samochodowych, kierowca mechanik

W ramach projektu planuje się:
– realizację kursów zawodowych z zakresu spawania metodami TIG-141 oraz MAG-135
– zajęcia z zakresu równouprawnienia
– indywidualną diagnozę ucznia
– realizację płatnych staży/praktyk

Uczestnicy projektu mają zapewnione:
– bezpłatny kurs spawalniczy
– materiały szkoleniowe
– wyżywienie
– zwrot kosztów dojazdu
– wynagrodzenie za zrealizowany staż/praktykę

- ubrania ochronne

Główny cel projektu: Zwiększenie atrakcyjności zawodowej uczniów Zespołu Szkół Samochodowych w Olsztynie poprzez uzyskanie kwalifikacji spawalniczych oraz poprawa jakości kształcenia uczniów poprzez współpracę szkoły z pracodawcami w zakresie organizacji staży/praktyk w okresie IX.2019-XII.2020

W ramach projektu istnieje możliwości skorzystania z usług dostępowych, takich jak tłumacz języka migowego, asystent osoby z niepełnosprawnością, materiały szkoleniowe w formie dostępnej (np. elektronicznej z możliwością powiększenia druku lub odwrócenia kontrastu).
Biuro projektu i miejsca realizacji kursów dostosowane architektonicznie do osób niepełnosprawnych

Do wzięcia udziału w projekcie zachęcamy w szczególności uczennice Zespołu Szkól Samochodowych w Olsztynie.

Projekt realizowany zgodnie ze standardami dostępności.

Szczegółowe informacje odnośnie realizowanego projektu można uzyskać w biurze projektu:
Smart Solutions
ul. Sprzętowa 3
10-467 Olsztyn
Tel. 668-441-022

(Informacje i zapisy u pani dyrektor Barbary Tymeckiej)

 

- Plakat

 


 

Bezpłatne Kursy

 

Zapraszamy 30 uczniów ZSS : 20 uczniów Technikum, 10 uczniów Szkoły Branżowej - kierunki technik pojazdów samochodowych, mechanik pojazdów samochodowych, elektromechanik pojazdów samochodowych, kierowca - mechanik na:

Bezpłatne Kursy kończące się zaświadczeniami MEN/certyfikatami::

Indywidualna diagnoza w zakresie kwalifikacji i umiejętności zawodowych dla 30 uczniów – po 2h, termin: 10.2019 r.

Moduł 1 (Kurs Lakiernika, Blacharza, Zastosowanie odnawialnych źródeł energii w motoryzacji) – 15 uczniów, termin: 11.2019-04.2020

Moduł 2 (Kurs koparko ładowarki, Zastosowanie odnawialnych źródeł energii w motoryzacji) – 15 uczniów, termin: 11.2019-04.2020

W ramach kursów dla uczniów zapewniony będzie bezpłatny catering i transport na kursy

Płatne staże dla 30 uczniów w wymiarze 150 h (05-08.2020 r.) - stażystom przysługuje stypendium za staż w wysokości 2 027, 23 zł netto

 

- Plakat

- Dokumenty rekrutacyjne

 


 

3 października 2019 r. w siedzibie spółki POLREGIO w Warszawie nastąpiło uroczyste podpisanie porozumienia o współpracy z ośmioma szkołami w Polsce. Wśród nich znalazł się Zespół Szkół Samochodowych im. por. A. M. Bocheńskiego w Olsztynie. Porozumienie zostało podpisane pomiędzy Agencją Rozwoju Przemysłu S.A, Zespołem Szkół Samochodowych im. por. A. M. Bocheńskiego w Olsztynie, a spółką Przewozy Regionalne sp. z o.o. w ramach programu „Kadry dla Przemysłu”. Program ten jest odpowiedzią na ogromne zapotrzebowanie na przyszłych pracowników w branży kolejowej. Uczniom i absolwentom szkoły umożliwia uzyskanie dostępu do rynku pracy. Współpraca będzie obejmowała wspólne opracowanie programów edukacyjnych, realizację praktyk zawodowych i staży. Intencją wszystkich stron jest działanie zmierzające do promocji kształcenia zawodowego i korzyści płynących z takiego wyboru drogi edukacyjnej.

Informacja prasowa POLREGIO