W roku szkolnym 2017/2018 tradycyjnie realizujemy w szkole ogólnopolski projekt Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej. Młodzież z różnych klas ma możliwość zapoznawania się z filmami wartościowymi, nagradzanymi, poruszającymi, skłaniającymi do refleksji, dyskusji i poszukiwania odpowiedzi na trudne życiowe pytania. To filmy, które często poruszają ponadczasowe i uniwersalne zagadnienia oraz pogłębiają wiedzę uczniów na temat sztuki filmowej oraz popularnych w sztuce tematów i motywów. Projekt cieszy się wśród uczniów dużym zainteresowaniem.

W roku szkolnym 2016/2017 uczniowie naszej szkoły kolejny raz uczestniczą w ogólnopolskim programie Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej. Inicjatorkami włączenia uczniów do programu, który pogłębia ich wiedzę na temat sztuki filmowej, pomaga uczyć wrażliwości, tolerancji, zrozumienia oraz oswaja z trudnymi problemami dnia codziennego są nauczycielki języka polskiego: pani Katarzyna Urban, pani Iwona Kamińska i pani wicedyrektor Barbara Tymecka. Udział w programie przyczynia się także do rozwijania u uczniów umiejętności analizowania i interpretowania różnorodnych tekstów kultury. Istotne jest to, że młodzież poznaje dzieła cenione i nagradzane, dobrze przyjęte przez krytyków i publiczność. W tym roku uczniowie zapoznali się m.in. z takimi fimami jak: "Wymyk", "Zjazd absolwentów", "Motyl i skafander", "Whiplash". Projekcje jak zwykle poprzedzone są interesującym wprowadzeniem w problematykę dzieła i krótką prezentacją multimedialną.
Uczniowie naszej szkoły interesują się nie tylko motoryzacją, ale również historią i bieżącymi wydarzeniami kulturalnymi. Młodzież z wielu klas wybrała się na seans filmowy i obejrzała film "Smoleńsk". Uczniowie mieli okazję porównać swoją wiedzę na temat wydarzeń z 10.04.2010 z obrazami przedstawionymi przez twórców filmu.
W roku szkolnym 2015/2016 w ramach projektu uczniowie będą mogli obejrzeć wiele nowych filmów z cyklu "Trudne tematy". 6 października uczniowie klasy 4 BT obejrzeli uhonorowany wieloma nagrodami film Grzegorza Zglińskiego pod wieloznacznym tytułem "Wymyk". Co miesiąc inna grupa uczniów ma szansę poznać wartościowe dzieła filmowe z ostatnich lat. Każda projekcja poprzedzona jest interesującym wprowadzeniem w problematykę filmu.
We wrześniu liczne grono uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół Samochodowych brało udział w projekcji filmu "Miasto 44".
Film nie tylko podtrzymuje pamięć o wydarzeniach z przeszłości, ale prezentuje sylwetki młodych ludzi, którzy w imię miłości
do kraju dokonywali bohaterskich czynów i często bardzo trudnych wyborów. Film skłonił wszystkich do refleksji i dyskusji.
Na zdjęciu uczniowie z klasy 2 CT.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Projekt Filmoteka Szkolna. Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej
W roku szkolnym 2014/2015 w ramach projektu oglądać będziemy filmy z cyklu "Między tekstami kultury", które treścią----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
W roku szkolnym 2012/2013 Samochodówka ponownie zgłosiła się do projektu "Filmoteka Szkolna. Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej", który został laureatem Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii "edukacja młodego widza". W tym roku szkolnym uczniowie będa pogłębiać swoją wiedzę na temat różnorodnych zagadnień kulturowych i społecznych. Filmy prezentowane w cyklu "Wielokulturowość w filmie" przedstawiają problemy i zjawiska obserwowane we współczesnym świecie. Ich tematyka odnosi się też do zagadnień ujętych w podstawie programowej.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
W roku szk. 2011/12 uczniowie Zespołu Szkół Samochodowych biorą udział w kolejnej edycji projektu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej, który uzyskał patronat Ministra Edukacji Narodowej, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. W tym roku szkolnym uczniowie obejrzą filmy z cyklu „Kino współczesne”, są to ambitne filmy ostatnich lat. W trakcie comiesięcznych seansów uczniowie poznają filmy, które zdobyły uznanie krytyków i publiczności. W cyklu tym znajdują się też dokumenty skłaniające współczesnego człowieka do refleksji nad własną postawą. Przed filmem przewidziana jest ciekawa, krótka prelekcja.
Od ubiegłego roku bierzemy udział w projekcie " Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej". Jest to cykl spotkań filmowych, na których złożoną problematykę dzieła przybliżają uczniom zaproszeni goście. Warto podkreślić, że uczniowie poznają dzieła wartościowe, skłaniające do refleksji i dyskusji. Są to filmy, które przedstawiają problemy bliskie młodym ludziom, pogłębiają ich wiedzę z różnych dziedzin sztuki oraz na temat tworzywa filmowego. Cykl spotkań filmowych służy też pogłębieniu wiedzy na temat związków między filmem, literaturą i sztukami plastycznymi. W ubiegłym roku uczniowie obejrzeli filmy z cyklu "Trudne tematy". W tym roku poznają filmy z cyklu "Między tekstami kultury". Co miesiąc prezentowany jest nowy film, zawsze poruszający, ciekawy i mądry. Nad realizacją edukacji filmowej w szkole czuwają nauczycielki języka polskiego.