Dnia 14 kwietnia uczniowie klas pierwszych Zespołu Szkół Samochodowych wraz z opiekunami udali się na jednodniową wycieczkę do Warszawy. Celem podróży było zwiedzanie budynku Sejmu oraz spacer do najbardziej charakterystycznych miejsc w mieście.

Wypad do Stolicy grupa rozpoczęła od spaceru po Starym Mieście. Na trasie zwiedzania były następujące obiekty: Kolumna Zygmunta III Wazy, Zamek Królewski oraz Pałac Prezydencki. Następnie uczniowie przemaszerowali na Plac Józefa Piłsudskiego, by odwiedzić Grób Nieznanego Żołnierza. Przy grobie poległych żołnierzy miały miejsce wówczas zmiana warty oraz składanie wieńca przez Bractwo Weteranów Wojennych. Spacer kończył się na Rynku Starego Miasta, gdzie uczniowie mogli zobaczyć Pomnik Warszawskiej Syrenki oraz wysłuchać gry kataryniarza.

Korzystając z pięknej słonecznej pogody, organizatorzy wycieczki zaproponowali przejażdżkę do Łazienek Królewskich. Na wszystkich duże wrażenie zrobił Teatr na Wyspie oraz wnętrza Pałacu Na Wodzie, który w XVIII wieku pełnił funkcję letniej rezydencji ostatniego króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Uczestnicy wycieczki zachwycali się również florą i fauną parku, w którym do zdjęć "pozowały" przepiękne pawie.

Ostatnim, najważniejszym punktem wycieczki do Warszawy była wizyta uczniów w Sejmie RP. Grupa odwiedziła gmach dzięki zaproszeniu Pani Poseł Iwony Arent.

Rejestracja gości oraz procedury bezpieczeństwa trwały ok. 15 minut. Każdy z uczestników wycieczki otrzymał swój indywidualny identyfikator. Pani Poseł Iwona Arent wraz z przewodnikiem oprowadzali uczniów po pomieszczeniach sejmowych. Idąc korytarzami sejmowymi uczniowie zobaczyli wystawę dot. historii władzy ustawodawczej, kaplicę sejmową oraz najbardziej znaną w polskiej polityce – Salę Plenarną.

Widzieć obrady w Sali Plenarnej na żywo, to coś zupełnie innego niż transmisja telewizyjna. Uczniowie mieli świadomość, że znajdują się w miejscu ważnym i doniosłym. Ponieważ wizyta w Sejmie RP odbyła się w dniu obrad (74 Posiedzenie Sejmu RP), uczestnicy wycieczki mogli z galerii Sali Posiedzeń wysłuchać na żywo przemówień posłów: Macieja Koniecznego, Grzegorza Brauna i Pawła Zalewskiego. Ponadto prowadząca obrady Pani Marszałek Małgorzata Gosiewska przywitała grzecznościowo uczniów Zespołu Szkół Samochodowych z Olsztyna. Było nam z tego powodu niezmiernie miło.

Po wyjściu z Sali Posiedzeń uczniowie obejrzeli pamiątkowe tablice poświęcone parlamentarzystom poległym w czasie II wojny światowej. W Hallu również znajdowała się tablica upamiętniająca ofiary „katastrofy smoleńskiej” z 2010 roku. Na schodach prowadzących do Sali Posiedzeń grupa zrobiła pamiątkowe zdjęcie. Zwiedzanie Sejmu zakończono w restauracji sejmowej, w której uczniowie mogli zjeść ciepły posiłek.

Dzięki uprzejmości i zaangażowaniu Pani Poseł wizyta w Sejmie RP stała się doskonałą lekcją historii i patriotyzmu.

W wycieczce udział wzięło 41 uczniów z klas pierwszych technikum i szkoły branżowej: 1TM, 1TS, 1TD, 1TK, 1BK, 1BE
oraz troje nauczycieli – Dorota Kołtko, Beata Wronka i Stanisław Rudziński.

Organizator wycieczki – Dorota Kołtko

Tekst i zdjęcia: Dorota Kołtko