Toruń to prawdziwa perełka gotyku. Ruiny zamku, krzywa wieża, zabytkowe kościoły oraz piękny ratusz czekają na miłośników historii.

Uczniowie naszej szkoły zainicjowali Rok Mikołaja Kopernika - 2023 r. Klasa I TE wybrała się do Torunia by "Śladami Mikołaja Kopernika" poznawać miasto. Odwiedziliśmy dom Astronoma, gdzie młody chłopiec spojrzał przypuszczalnie pierwszy raz w niebo oraz uliczki, po których biegał. Na koniec uczniowie zmierzyli się z grą miejska o Toruniu, gdzie nagrodą były pyszne pierniki.

W Toruniu zaskakują jednak nie tylko oryginalne pomniki ale również nietypowe budynki. Któż spodziewałby się zobaczyć krzywą wieżę? Zgodnie z legendą miał ją ponoć postawić krzyżak jako formę pokuty za potajemne spotykanie się z córką bogatego kupca. Pochyła wieża symbolizowała odejście od zakazu randkowania. Współcześnie mówi się, że turyści mający jeszcze cięższe grzechy na sumieniu niż owy krzyżak nigdy nie utrzymają równowagi opierając się plecami o ścianę. Chętnych na przystąpienie do "testu prawości" nie brakuje.

Będąc na rynku nie można pominąć stojących przy nim ciekawych pomników. Pierwszy z nich to pomnik... osła. W XVII-XVIII w. nieposłusznych żołnierzy toruńskich sadzano na drewnianym osiołku, na którego grzbiecie umocowana była blacha z wystającą krawędzią a do ich nóg przywiązywano ciężarki by zwiększyć cierpienie skazańców. Współczesny osiołek wygląda przyjaźnie i pewnie mało kto siada na nim mając świadomość jego prawdziwej symboliki.

Po kilkugodzinnym spacerze po toruńskiej starówce czas na zasłużoną przekąskę. I to nie byle jaką lecz będącą symbolem Torunia. Smakosze lokalnych produktów powinni udać się do jednego ze sklepów firmowych "Kopernik" oferujących tradycyjne pierniki - lukrowane uszatki, czekoladowe katarzynki oraz toruńskie serca z różnymi nadzieniami. Palce lizać!