Uczniowie technikum transportu kolejowego z Zespołu Szkół Samochodowych w Olsztynie mieli okazję wziąć w udział niezwykle ciekawych szkoleniach na symulatorach, takich samych, na których ćwiczą zawodowi maszyniści.

Uczniowie odwiedzili Centrum szkoleniowe POLREGIO w Częstochowie w dwóch turach:

W dniach 29-31 marca 2022 klasa III TKP oraz w dniach 7-9 czerwca 2022 klasa 3 TKG oczywiście pociągiem pojechała do centrum szkoleniowego. Uczniowie zapoznali się z pracą maszynisty poprzez dostęp do dwóch nowoczesnych symulatorów. Symulator EN57 AL. przeznaczony jest do wykorzystania w procesie nauczania maszynistów i kandydatów na maszynistów oraz doskonalenia przez nich umiejętności jazdy w trudnych i niebezpiecznych warunkach oraz umożliwia realizację ćwiczeń w szerokim zakresie. Ponadto umożliwia zapoznanie się z rzeczywistą trasą kolejową. Osoba szkolona ma możliwość przećwiczenia wybranych awarii i niebezpiecznych sytuacji na trasie przejazdu. Symulator 36WEa IMPULS umieszczony jest na ruchomej platformie. Posiada układ projekcji oparty na wielkoformatowych monitorach wysokiej rozdzielczości dla wizualizacji szyby czołowej i szyb bocznych, przy odtwarzaniu zarówno typowych, jak i niestandardowych zdarzeń eksploatacyjnych, technicznych i pogodowych, w szczególności takich jak trudne warunki atmosferyczne, nieprawidłowe działanie podzespołów infrastruktury kolejowej, wystąpienie sytuacji nieuniknionego zderzenia kolejowego z innym uczestnikiem ruchu kolejowego.

Młodzież zapoznała się ze specjalistycznym sprzętem, przypomniała sobie obowiązujące przepisy na kolei oraz zobaczyła - w praktyce - jak ważną rolę odgrywa sygnalizacja świetlna.

Uczniowie mieli również okazję spędzić miło czas w gronie kolegów i koleżanek, wspólnie wziąć udział we Mszy św. na Jasnej Górze, zwiedzić Muzeum Jasnogórskie, zbrojownie, skarbiec, kaplicę, mury obronne oraz Bazylikę.

Z nowymi doświadczeniami, zdobytą wiedzą praktyczną, niesamowitymi wrażeniami oraz - z niewielkim opóźnieniem na trasie pociągu - powrócili do Olsztyna.

 

ZDJĘCIA ZE SZKOLENIA UCZNIÓW Z KLASY 3 TKG

ZDJĘCIA ZE SZKOLENIA UCZNIÓW Z KLASY 3 TKP