10 grudnia 1941 r. o godz. 5.30 kpt. Adam Zieliński, dowódca 1. kompanii 3. Batalionu Strzelców Karpackich, zatknął biało-czerwoną flagę na szczycie wzgórza Ras el-Medauar. Tym samym zakończyło się prowadzone przez wojska Osi oblężenie twierdzy tobruckiej, w której obronie polska Samodzielna Brygada Strzelców Karpackich walczyła przez 110 dni.

10 grudnia 2021r. w 80 rocznicę bitwy o Tobruk Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych zorganizował w Warszawie uroczystości ku czci bohaterskich obrońców Tobruku. O godz.10.30 w Katedrze Polowej WP została odprawiona msza św. w intencji poległych i zmarłych żołnierzy Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich. W południe, na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego, miał miejsce apel pamięci, połączony z oddaniem salwy honorowej i ceremonią złożenia wieńców na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. W uroczystościach rocznicowych, na zaproszenie organizatora, wzięła udział także delegacja naszej szkoły. Zespól Szkół Samochodowych w Olsztynie godnie reprezentował dyrektor - Arkadiusz Gnoza, Tomasz Morzyc oraz poczet sztandarowy w składzie: Filip Antosiak, Mateusz Kisiel, Damian Łastowski- uczniowie klasy 3TEG.

Relacja z obchodów 80. rocznicy zwycięskiej bitwy pod Tobrukiem (link do strony Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych)