,,Warto się czasem zasłuchać w wiatru granie,

szum gałęzi, listopadów przemijanie"

 

  W listopadzie obchodzimy ważną dla nas Polaków rocznicę, w tym roku 97, odzyskania niepodległości.W związku z tym 10 listopada spotkaliśmy się  na uroczystości z  okazji tego święta. Powitały nas dźwięki muzyki Szopena. Wysłuchaliśmy montażu słowno- muzycznego  w wykonaniu Mateusza Gromelskiego, Kornela Kowalewskiego, Jakuba Piekarskiego, Damiana Wiśniewskiego (klasa 2A) oraz Radka Siedleckiego( klasa2C). Marlena Ozga,  z klasy 1B, urozmaiciła  prezentowane przez kolegów teksty swoim śpiewem. Wiktor Wysocki z klasy 2A zadbał o oprawę muzyczną, a klasa 2 B przygotowała  piękną scenografię. Zespołową pracą przyszłych techników pod opieką naszych nauczycielek  Iwony Kamińskiej oraz Danieli Izdebskiej udowodniliśmy raz jeszce, że drzemią w nas artystyczne talenty.

W minionym roku szkolnym z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego podjęliśmy akcję zbierania plastikowych nakrętek na rzecz chorego dziecka Szymona Kuppera. Młodzież naszej szkoły z niezwykłą ofiarnością włączyła się do zbiórki. Zebraliśmy 280 kg i otrzymaliśmy podziękowania, które zamieszczamy poniżej. W tym roku akcja jest kontynuowana. Wszystkim ofiarodawcom w imieniu Samorządu Uczniowskiego dziękuje Pani Alicja Jasińska.

     W piątek 6 listopada 2015 roku w Zespole Szkół Samochodowych odbyło się spotkanie przybliżające ideę Światowych Dni Młodzieży. Najbliższe spotkanie młodzieży z papieżem Franciszkiem ma odbyć się w Krakowie w lipcu 2016 roku. W czasie prezentacji wybrane klasy mogły zapoznać się z pochodzeniem, historią, symbolami, a także wstępnie z organizacją tego wydarzenia. Prezentację przygotowała p. Joanna Świdzińska, a poprowadzili uczniowie klasy 2 AT: Piekarski Jakub, Wiśniewski Damian, Milczek Radosław, Kowalewski Kornel, oraz 4 AT: Sienkiewicz Kamil.

Nowy-6

     Uroczyste obchody 70-lecia Zespołu Szkół Samochodowych w Olsztynie rozpoczęły się 17.10.2015r. o godzinie 10.00 od mszy św. w kościele pw. Chrystusa Króla, którą celebrował Jego Ekscelencja Arcybiskup Diecezji Warmińskiej Józef Górzyński. Po mszy nauczyciele, pracownicy ZSS, uczniowie, rodzice, absolwenci i zaproszeni goście udali się do auli Auditorium Maximum, gdzie odbyła się gala jubileuszowa. Oficjalną część uroczystości prowadził absolwent ZSS pan Mariusz Borsiak, część artystyczną nauczycielka naszej szkoły pani Alicja Jasińska. Na uroczystą galę przybyło wielu dostojnych gości: pan Bogusław Szwedowicz Wiceprezydent Olsztyna, pani Grażyna Przasnyska Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty, pani Monika Rogińska Stanulewicz Wiceprzewodnicząca Rady Miasta Olsztyna, pani Beata Bublewicz posłanka na Sejm Rzeczypospolitej, pan Zdzisław Fadrowski Dyrektor Departamentu Kultury i Edukacji w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Warmińsko-Mazurskiego, pani Wanda Agnieszka Jabłońska Przewodnicząca Komisji Edukacji, pan Jerzy Dumalski i pan Tadeusz Cwalina byli dyrektorzy ZSS, Pan Tadeusz Szumski maturzysta Liceum Komunikacyjnego z 1949r., pan Wiesław Szczepaniak absolwent Gimnazjum Mechanicznego z 1948r. oraz Liceum Komunikacyjnego z 1951r., a także dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych, dyrektorzy i właściciele współpracujących z naszą szkołą przedsiębiorstw i firm, przedstawiciele współpracujących ze szkołą klubów i stowarzyszeń, prezesi i przewodniczący związków zawodowych, przedstawiciele Rady Rodziców, obecni i emerytowani nauczyciele i pracownicy szkoły, absolwenci Zespołu Szkół Samochodowych i Technikum Kolejowego, rodzice i uczniowie ZSS.

     Zgromadzeni w auli goście wysłuchali m.in. wspomnień absolwentów i ich bliskich oraz dawnych nauczycieli szkoły. Na scenie swoje muzyczne talenty zaprezentowali uczniowie, absolwenci i nauczyciele ZSS. Przed gośćmi wystąpili:

-Stowarzyszenie Chór "Tęcza" im. Janiny Stankiewicz z  nauczycielem ZSS panem Andrzejem Samusionkiem, -szkolny zespół muzyczny w składzie: pan Andrzej Dordzik, pan Marek Grzeszczuk, pan Rafał Odziemczyk-nauczyciele ZSS, Marlena Ozga z kl. 1 BT, Arkadiusz Bukowski z kl. 4 CT
-zespół M.A.B.S. z absolwentem ZSS panem Mirosławem Łoszewskim

-grający na akordeonie Grzegorz Szpejna z kl. 2 BT

-rapujący nieformalny hymn Samochodówki Jakub Kordziński i Wiktor Łokuciejewski z kl. 1 ZA

Oprócz tego swój talent recytatorski zaprezentował Marcin Stankiewicz z kl. 4 BT, który przedstawił ułożony na tę okazję żartobliwy wiersz na temat pracy mechanika samochodowego. Skeczami uprzyjemniali gościom czas: Arkadiusz Gynżu z kl. 3 CT, Marek Kuhn i Michał Gawroński z kl. 4 AT.

     Po części oficjalnej gości zaproszono do ZSS na kolejne punkty programu, m.in. zwiedzanie sentymentalnej galerii "70 LAT MINĘŁO", zwiedzanie wystawy motoryzacyjnej, na której swoje odrestaurowane auta i motocykle oraz samochody rajdowe i motocykle do zawodów motocrossowych prezentowali uczniowie i absolwenci, a także pan Jarosław Łach - były przewodniczący Rady Rodziców. Wystawę tę wzbogaciły też najnowsze modele aut wystawione przez współpracujące ze szkołą salony samochodowe.

     Ważnym momentem obchodów jubileuszu ZSS były spotkania absolwentów poszczególnych roczników i rozmowy z nauczycielami, które przywołały wiele miłych, wesołych wspomnień.

     Obchody zakończono wielkim balem jubileuszowym w restauracji Browar Zamkowy Młyn.

Wszystkim gościom, absolwentom, przyjaciołom Zespołu Szkół Samochodowych dziękujemy za przybycie i uczczenie z nami tak ważnego jubileuszu.

Bardzo dziękujemy wszystkim absolwentom, nauczycielom i uczniom, którzy z wielkim zaangażowaniem włączyli się w przygotowanie uroczystości.

Reprezentacja ZSS w auli Auditorium Maximum:

D. Samson 3BT, D. Wiśniewski 3BT, W. Jurecki 3 BT, B. Ciborowski 2BT, P. Traczyk 2 BT, A. Waś 4BT, P. Wąsiewski 4BT

Poczet sztandarowy:

P. Ścigała 2BT, K. Murach 4AT, A. Chądzyński 4AT, D. Wiśniewski 2 AT, J. Niechcaj 2 AT, J. Piekarski 2AT, R. Siedlecki 2CT, A. Nauka 2CT, M. Domian 1 ST

Nadzór nad wystawą motoryzacyjną:

N. Bitel 4BT, B. Wyrwa 2ZE, S. Elbruda 4AT, R. Wilczek 4AT

Sprzedaż naklejek:

D. Kowal 4AT, K. Żuk 1ST, N. Grzegrzółka 1ST

Obsługa w szkole:

A. Zieliński, C. Wysocki, K. Kozłowski 1ST

Przygotowanie samochodu do sprzedaży naklejek:

M. Lasota, R. Milczek, W. Wysocki, K. Kowalewski 2AT

Organizacja wystawy motoryzacyjnej:

-uczniowie

M. Kazaniecki 3AT, M. Pladzyk 2BT, G. Richter 3ZA, R. Milczek 2AT, A. Chądzyński 4AT, M. Uchman 4AT, M. Byliński 3ZE, K. Byliński 1ZE, S. Majka 4AT, B. Wyrwa 2ZE, M. Makowski 2ZA, A. Gynżu 3CT, P. Swed 2ZA, M. Nowicki 3 CT, K. Foryś 3ZE, S. Dobrosielski 2AT

-absolwenci

P. Urbanowicz, M. Centkowski, M. Kisiel, A. Szczyglak, K. Dziuba, P. Matyjas, B. Wróblewski, P. Tomczak, B. Jarus, M. Nowicki, M. Skuracz, J. Chrzanowski, K. Bubik, K. Dudziński

-o pokaz samochodów rajdowych na wystawie zadbał K. Mróz 2CT

 

              Zdjęcia i relacje:

                    S1   Galeria zdjęć I

                             S1   Galeria zdjęć II

                                      S1   Galeria zdjęć III

                                            S1   Galeria zdjęć IV

                                                S1   Galeria zdjęć V

                                                     S1   Relacja na Olsztyn.wm.pl

                                                            S1    Mówili o nas w TVP Olsztyn

                                                                        S1   Po uroczystościach 70-lecia napisali do nas

 {youtube}IvXU7V4gM3M|640|360{/youtube}

film wykonał: Cezary Wysocki klasa 1ST

 

 

 

 

 

W dniu 9 października 2015r. wybrani uczniowie Zespołu Szkół Samochodowych w Olsztynie uczestniczyli w wycieczce na tor kartingowy „Kormoran” w Olsztynie. Opiekunami uczniów w czasie wyjścia byli: p. Janusz Kozłowski oraz p. Szczepan Perfikowski.

 

            Celem wycieczki było poznanie zasad funkcjonowania oraz korzystania z toru, zaplecze sprzętowe, techniczne, działalność warsztatu i serwisu.

 

            Przewodnik oprowadzający grupę po kompleksie przybliżył zarówno najprostsze czynności związane z rejestracją użytkownika w systemie, krótkim szkoleniem każdego użytkownika toru z zasad bezpiecznego korzystania i oczekiwania na przejazd. Uczniowie z ciekawością wysłuchali również informacji o technicznych parametrach wykorzystywanych pojazdów oraz ich konstrukcji.

 

Największe zainteresowanie wśród uczniów wzbudziła problematyka dotycząca serwisu pojazdów, stosowanego w nich ogumienia, zużywania się poszczególnych elementów oraz częstotliwości ich wymiany oraz rozwiązań technicznych, które decydują o bezpieczeństwie na torze podczas wyścigu.

 

Dla młodzieży wyjście na tor kartingowy był świetną okazją do pogłębienia swej wiedzy technicznej oraz poznania od strony zaplecza wszystkich szczegółów związanych z działalnością toru oraz funkcjonowaniem parku maszyn. Następne wyjście będzie już w ramach rywalizacji na torze!!!

 

W dniu 7 października 2015 r. w Zespole Szkół Samochodowych w Olsztynie gościliśmy Krzysztofa Hołowczyca, utytułowanego kierowcę rajdowego.

            Ten znany nie tylko w Polsce, ale także na arenie międzynarodowej kierowca, przybliżył młodzieży problematykę związaną z rajdami samochodowymi jako sportem wyczynowym. Uczniowie olsztyńskiej „samochodówki”, zgromadzeni w sali 309, mieli okazję posłuchać, jak od zaplecza wyglądają przygotowania samochodu rajdowego oraz całej ekipy serwisowej do występu w wyścigu. Krzysztof Hołowczyc opowiedział młodzieży o początkach swojej kariery, pierwszych samochodach, pierwszych sukcesach i porażkach. Wiele rzeczy uczniom doradzał, przed wieloma też przestrzegał, cierpliwie odpowiadał na zadawane przez uczniów pytania.

            Po zakończeniu spotkania Krzysztof Hołowczyc zaprezentował swoje umiejętności na boisku szkolnym, i chyba na to najbardziej czekali uczniowie... Wymiatał autem, jak chciał, a subaru impreza, za kierownicą której siedział, zdawała się być jak wytresowana.

            Dziękujemy Panu Krzysztofowi za przyjęcie zaproszenia, cierpliwym mieszkańcom okolicznych bloków również dziękujemy, a mieszkańcom nieco mniej cierpliwym przypominamy: każdy wiedział, że w sąsiedztwie jest „samochodówka”, wiedziała też firma budująca bloki. Nasza szkoła wypuściła wielu znanych kierowców rajdowych. To właśnie od tego boiska, na którym odbywają się różne imprezy oraz pokazy, zaczynali Marian Bublewicz, Radosław Typa, Krzysztof Szeszko...

    W dniach 25-26-27 września 2015 r. delegacja Zespołu Szkół Samochodowych w Olsztynie uczestniczyła w IX Sejmiku Szkół Karpackich. Organizatorami tegorocznego Sejmiku były następujące placówki:

  1. Gimnazju nr 1 im. Gen. Broni Władysława Andersa w Mińsku Mazowieckim
  2. Zespół Szkół Sportowych nr 72 im. Gen. Władysława Andersa w Warszawie
  3. Szkoła Podstawowa im. Żołnierzy Polskich spod Monte Cassino w Grabowie n/Pilicą

W skład pocztu sztandarowego olsztyńskiej „samochodówki” weszli uczniowie:

  1. Michał Domian kl. 1ST
  2. Krystian Mróz kl. 2CT
  3. Michał Pladzyk kl. 2BT

Opiekę nad uczniami sprawowali: p. dyrektor Arkadiusz Gnoza oraz nauczyciel biblioteki

p. Szczepan Perfikowski.

W sejmiku wzięło udział 26 szkół zrzeszonych w Stowarzyszeniu Klubu Przyjaciół, Szkół i Organizacji Monte Cassino, co stanowi ponad połowę szkół Stowarzyszenia.

Organizatorzy IX Sejmiku bardzo zadbali o to, aby uczestnikom nie zabrakło pozytywnych wrażeń. Było wiele atrakcji, m. in. spotkanie z córką Generała Władysława Andersa – Anną Marią Anders. Dużo wrażeń przyniosło także spotkanie integracyjne uczniów połączone z występami przygotowanymi przez uczniów z powiatu ryckiego oraz gimnazjalistów z Mińska Mazowieckiego.

Drugi dzień Sejmiku upłynął w atmosferze zwiedzania Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Delegacje gościły na obiedzie przygotowanym przez Zespół Szkół Sportowych nr 72 w Warszawie, współorganizatora Sejmiku. Ta należąca do naszego Stowarzyszenia placówka to szkoła, do której uczęszczał i której absolwentem jest Robert Lewandowski, reprezentant Polski oraz jeden z najbardziej rozpoznawalnych obecnie piłkarzy na świecie. Ten fakt dodał wiele dumy dla uczniów reprezentujących inne szkoły tego elitarnego Stowarzyszenia.

Uroczystości pod pomnikiem Bitwy o Monte Cassino oraz przemówienie p. Anny Marii Anders zakończyły drugi dzień Sejmiku. Uczestnicy wrócili z Warszawy na nocleg do Mińska Mazowieckiego.

IX Sejmik Szkół Karpackich zakończyła uroczysta msza św. w sanktuarium św. Antoniego z Padwy w Mińsku Mazowieckim, w której uczestniczyły wszystkie poczty sztandarowe. Zanim uczestnicy Sejmiku pożegnali się i udali w drogę powrotną, odwiedzili jeszcze w Mińsku Mazowieckim ze sztandarami pomnik Gen. Władysława Andersa oraz pomnik śp. Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego.

Każdy Sejmik Szkół Karpackich to dla młodzieży żywa lekcja historii a także możliwość rozmowy z kombatantami, uczestnikami walk zbrojnych na zachodzie, w tym bitwy o Monte Cassino. Choć kombatanci są w bardzo podeszłym wieku, chętnie opowiadają młodzieży o swych wojennych doświadczeniach.

Dziękujemy organizatorom za gościnność i wspaniałe wypełnienie spędzonego razem czasu.

We wrześniu 2016 r. na kolejny, X Sejmik Szkół Karpackich, jedziemy do Zespołu Szkół Metalowo-Drzewnych im. Gen. Władysława Andersa w Białymstoku!!!

      We wrześniu w naszej szkole odbył się cykl zajęć przeznaczonych dla uczniów klas pierwszych i ich rodziców. W ramach programu "Zanim będzie za późno" realizowanego przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Olsztynie wraz z Komendą Miejską Policji w Olsztynie rodzicom przekazano informacje, które powinny im pomóc zrozumieć, czym jest nowy problem społeczny, jakim są tzw. "dopalacze". Natomiast pod hasłem "Odpowiedzialność prawna nieletnich, przeciwdziałanie handlowi ludźmi" w dniach 14-16 września zorganizowano spotkania uczniów z policjantami, którzy rozmawiali z młodzieżą na temat jej praw, obowiązków, zagrożeń i konsekwencji różnych wyborów.

    We wrześniu wszystkie klasy pierwsze miały zorganizowane dni integracyjno-adaptacyjne. Uczniowie poznawali szkołę i kadrę pedagogiczną. Brali też udział w ciekawych i zabawnych zajęciach warsztatowych, dzięki którym mogli lepiej się poznać.

18 września 2015r. uczniowie klasy 1 AT i 1 CT wraz z opiekunami włączyli się w akcję "Sprzątanie świata". Młodzież posprzątała teren wokół warsztatów szkolnych i park służący okolicznym mieszkańcom. Akcja służy pogłębianiu świadomości jak należy dbać o środowisko i najbliższe otoczenie.

Uczniom dziękujemy za ich postawę i zaangażowanie.

   W dniu 11.09.2015r. grupa uczniów klas pierwszych i drugich pod opieką pana Tadeusza Pileckiego i pana Michała Katulskiego udała się na wycieczkę dydaktyczną do zakładów montażu samochodu Volkswagen Caddy w Poznaniu. Uczniowie zwiedzając zakład zapoznawali się z procesem produkcji i montażu samochodów tej marki, poznawali też nowoczesne technologie i rozwiązania produkcyjne. W drodze powrotnej zwiedzali również katedrę w Gnieźnie. Zadowoleni i pełni wrażeń uczestnicy wycieczki około godz. 19.00 powrócili do Olsztyna.