19 lutego 2020r.  uczniowie klas pierwszych i drugich Technikum Kolejowego wzięli udział w zorganizowanej przez Prezydenta Miasta, Piotra Grzymowicza, uroczystości upamiętniającej 75 rocznicę przyjazdu pierwszych kolejarzy do Olsztyna.

     Początek uroczystości ogłosiły syreny i gwizdki stojących na pobliskim dworcu kolejowym lokomotyw.

      Z okolicznościowym przemówieniem wystąpił Prezydent Olsztyna, który uhonorował  Statuetką św. Jakuba, Michała Kwiatkowskiego- przewodniczącego Rady Krajowej Związku Emerytów i Rencistów PKP w uznaniu zasług dla upamiętnienia olsztyńskich kolejarzy-pionierów. Dyrektor Zespołu Szkół Samochodowych w Olsztynie, Arkadiusz Gnoza, w asyście Pocztu Sztandarowego złożył kwiaty przy kamienicy znajdującej się pod adresem Marii Zientary-Malewskiej 2 -pierwszej olsztyńskiej kwaterze osadników.

      W uroczystości wzięli udział m.in. przedstawiciele wojewody warmińsko-mazurskiego i marszałka województwa, przedstawiciele kolejarskich związków zawodowych ze sztandarami oraz poczty sztandarowe oraz uczniowie okolicznych szkół.

 


 

   20 lutego 2020r. na zaproszenie pani Katarzyny Urban naszą szkołę ponownie odwiedził pan Krzysztof Beśka. Pisarz spotkał się tym razem z uczniami klasy 1 TMP Technikum nr 1. W jego dorobku artystycznym znajdziemy teksty piosenek, słuchowisk radiowych, opowiadania i siedemnaście powieści. Wśród nich są takie, które odnoszą się do wspomnień autora, inne przenoszą nas w przeszłość, przybliżają różne wydarzenia historyczne, łączą w sobie wątki sensacyjne, kryminalne i obyczajowe. Twórca przybliżał młodzieży problematykę swoich utworów, charakteryzował bohaterów, opowiadał o swoich inspiracjach, warsztacie pracy i drodze twórczej. Udzielił też uczniom kilku praktycznych wskazówek. Jego zdaniem przed przystąpieniem do pracy nad książką trzeba zadbać o realistyczne tło akcji oraz ciekawe zakończenie i rozwiązanie zagadki kryminalnej. Ważne jest też, by udało się stworzyć interesującego bohatera.

   Kolejna grupa uczniów ZSS miała możliwość poznać twórczość pisarza związanego z naszym regionem. W wielu książkach pana Krzysztofa Beśki odnajdziemy miasta, miasteczka i miejscowości naszego województwa.

 


 

 

"To właśnie ludzkie współczucie wobec wszystkich istot czyni z nas prawdziwych ludzi"
                                                                                                      
Albert Schweitzer

 

      16 stycznia 2020 r. przedstawiciele klasy 3CKT: Karolina Grycz, Zuzanna Gromke, Adam Cendrowski, Dominik Ciebień i Hubert Rumiński wraz z opiekunem p. Elżbietą Lechicką udali się do Schronisku dla Zwierząt w Olsztynie. Wycieczka miała na celu przekazanie wcześniej zebranej wśród uczniów karmy oraz spędzenie czasu z podopiecznymi placówki. Młodzież wykazała się dużą empatią i wrażliwością na los czworonożnych przyjaciół. Czas odjazdu okazał się trudny, ciężko było rozstać się z potrzebującymi zwierzętami. Dzięki oddaniu i poświęceniu naszych wolontariuszy los psów w schronisku stał się choć odrobinę lżejszy.

 

 


 

    20 grudnia, jak corocznie w naszej szkole odbyło się przedstawienie prezentujące wydarzenia towarzyszące Bożemu Narodzeniu. Przybliżyło ducha Świąt i skierowało myśli ku historii z Betlejem. Całość została przygotowana i odegrana przez uczniów z zaangażowaniem i humorem. Przedstawieniu świetności dodała obecność emerytowanych nauczycieli ZSS.

Młodzież biorąca udział w jasełkach:

Kasprzak Weronika, Łukasik Patrycja, Grygianiec Oliwia – 1 TSP,  Januszewicz Artur – 1 TEP,  Łysy Mateusz – 1 TMP,  Walesiak Jakub, Świerzbin Marcin – 1 TEG,  Kurowski Kacper – 1 TMG,  Kordek Julia, Falaciński Grzegorz, Kamiński Sebastian – 2 AKT,  Gromke Zuzanna – 3 KT, Bańkowska Liwia, Jabłońska Natalia, Kuchnik Artur – 3 ST,  Szostak Paweł – 3 BT,  Huk Bartosz, Gniedziejko Przemysław, Jurga Michał – 3 ZM,  Prusak Oliwia – 4 ST,  Walesiak Aleksander, Prusak Jakub – 4 AT

oraz inni, którzy wspierali nasze wysiłki.

Nad powstaniem scenografii czuwał p. Michał Katulski, nagłośnieniem i efektami świetlnymi zajął się p. Andrzej Dordzik. Nad całością pieczę miała p. Joanna Świdzińska.

 

     IMG 1625   IMG 1670   IMG 1705

Zobacz więcej...

 


 

     Dnia 6 grudnia 2019 r. naszą szkołę odwiedził św. Mikołaj. W towarzystwie reniferów, elfów i prześlicznych śnieżynek częstował cukierkami nauczycieli, młodzież i pracowników szkoły, oczekując od obdarowanych śpiewu kolęd, wierszyków, uśmiechu i zabawy. Św. Mikołaj chętnie pozował także do zdjęć. Z pewnością za rok odwiedzi nas znowu.

 

           DSC05419   DSC05397   DSC05435

Zobacz więcej...

 


 

Dnia 21 listopada 2019 r. odbył się w naszej szkole kiermasz ciast. Dochód ze sprzedaży tych smakołyków został przeznaczony na potrzeby 3 letniej Małgosi cierpiącej na poważną wadę serca i znajdującej się pod opieką Domowego Hospicjum przy „Caritas” w Olsztynie. Różnorodność wypieków cieszyła podniebienie wielu jej amatorów i sprawiła, że Samorząd Uczniowski uzbierał do puszek ponad 1300 zł. Wszystkim tym, którzy wsparli tak szczytny cel serdecznie dziękujemy.

 

 


 

   Wśród 157 najlepszych uczniów z naszego województwa ponownie znalazła się Karolina Grycz z kl. 3 KT Technikum nr 1. 20 listopada 2019r. w Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim odebrała dyplom Stypendystki Prezesa Rady Ministrów. Stypendia przyznawane są uczniom wybitnie uzdolnionym, którzy otrzymali promocję z wyróżnieniem i uzyskali najlepsze wyniki w nauce w swojej szkole lub bardzo dobre wyniki w co najmniej jednej dziedzinie wiedzy. Karolina w roku szkolnym 2018/2019 uzyskała imponującą średnią ocen 5,16.

   Dyplomy wręczali: Wicewojewoda Warmińsko-Mazurski pan Sławomir Sadowski i Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty pan Krzysztof Marek Nowacki, który w czasie swojego wystąpienia pogratulował uczniom ich osiągnięć oraz podkreślił rolę rodziców i nauczycieli, którzy wspierają młodych ludzi w ich dążeniu do obranego celu.

   Uroczystość uświetniły występy uczniów, którzy prezentowali swoje różnorodne talenty i pasje oraz chóru Juvenis Cantat z ZSO Nr 1 w Olsztynie. Stypendystom towarzyszyli rodzice, bliscy, nauczyciele, wychowawcy, dyrektorzy szkół.

                                                                Naszej uczennicy gratulujemy ogromnego sukcesu!

 

 


 

    W dniu 7.11.2019r. w hali Urania odbyły się II Mistrzostwa Warmii i Mazur w E-sporcie. W zawodach wzięli udział uczniowie szkół średnich z całego województwa. Naszą szkołę, pod opieką pana Krzysztofa Kwietko-Bębnowskiego, reprezentowało dwudziestu uczniów. Zawodnicy rywalizowali w grach: Counter-Strike Global Offensive, Tekken 7 oraz FIFA 20. Tak duża reprezentacja uczniów naszej szkoły wzięła udział w mistrzostwach po raz pierwszy. Szlak został przetarty. Z niecierpliwością czekamy na następne zawody.

 

 


 

    BohaterON  - nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej kampanii mającej na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. Uczniowie klas pierwszych i drugich własnoręcznie wykonali piękne kartki dla wybranego Powstańca. Niech te kilka ważnych słów - napisanych od serca -będzie pomostem na drodze porozumienia młodego i starszego pokolenia.

 


 

     Z okazji 101. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę, uczniowie klas drugich przygotowali uroczysty apel. W pięknie przygotowanej sali śpiewali tradycyjne pieśni patriotyczne oraz recytowali wiersze znakomitych polskich poetów, z Tadeuszem Różewiczem na czele. Julia Kordek (uczennica klasy 2 KT) uświetniła tę doniosłą uroczystość, śpiewając Elegię... [o chłopcu polskim] Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Krótkometrażowy film znakomicie dopełnił tekst o historii naszego kraju. Padło kilka ważnych zdań na temat rożnie pojmowanego patriotyzmu: w czasie wojny i w czasie pokoju. O godzinie 1111 wszyscy zgromadzeni, z należnym szacunkiem odśpiewali hymn Polski, łącząc się w ten sposób z wszystkimi rodakami. Na zakończenie, drugoklasiści przypomnieli młodszym kolegom, iż jest to święto radosne, że do młodych należy przyszłość. Przy dźwiękach i słowach piosenki pt. : Najlepsze przede mną -  wrocławskiego rapera Łukasza Rostkowskiego (L.U.C) obejrzeliśmy zdjęcia z codziennych zajęć uczniów naszej szkoły.

 

 

 


Samochodowe SPA

 

- Plakat informacyjny

- Karta rekrutacyjna dla ucznia

- Regulamin rekrutacji uczestników

 

 


 

 Projekt „Razem do celu”

 

    Projekt „Razem do celu” jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Regionalny Program Operacyjny Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020, Priorytet 2. Kadry dla gospodarki, Działanie 2.4 Rozwój kształcenia i szkolenia zawodowego, Poddziałanie 2.4.1 Rozwój kształcenia i szkolenia zawodowego.

Zapraszamy uczniów Zespołu Szkół Samochodowych w Olsztynie do wzięcia udziału w projekcie „Razem do celu”.

Wymagania od ucznia:

- wiek min. 18 lat

- uczeń jednego z profili: technik poj. samochodowych, tech. transportu kolejowego, mechanik pojazdów samochodowych, elektromechanik pojazdów samochodowych, kierowca mechanik

W ramach projektu planuje się:
– realizację kursów zawodowych z zakresu spawania metodami TIG-141 oraz MAG-135
– zajęcia z zakresu równouprawnienia
– indywidualną diagnozę ucznia
– realizację płatnych staży/praktyk

Uczestnicy projektu mają zapewnione:
– bezpłatny kurs spawalniczy
– materiały szkoleniowe
– wyżywienie
– zwrot kosztów dojazdu
– wynagrodzenie za zrealizowany staż/praktykę

- ubrania ochronne

Główny cel projektu: Zwiększenie atrakcyjności zawodowej uczniów Zespołu Szkół Samochodowych w Olsztynie poprzez uzyskanie kwalifikacji spawalniczych oraz poprawa jakości kształcenia uczniów poprzez współpracę szkoły z pracodawcami w zakresie organizacji staży/praktyk w okresie IX.2019-XII.2020

W ramach projektu istnieje możliwości skorzystania z usług dostępowych, takich jak tłumacz języka migowego, asystent osoby z niepełnosprawnością, materiały szkoleniowe w formie dostępnej (np. elektronicznej z możliwością powiększenia druku lub odwrócenia kontrastu).
Biuro projektu i miejsca realizacji kursów dostosowane architektonicznie do osób niepełnosprawnych

Do wzięcia udziału w projekcie zachęcamy w szczególności uczennice Zespołu Szkól Samochodowych w Olsztynie.

Projekt realizowany zgodnie ze standardami dostępności.

Szczegółowe informacje odnośnie realizowanego projektu można uzyskać w biurze projektu:
Smart Solutions
ul. Sprzętowa 3
10-467 Olsztyn
Tel. 668-441-022

(Informacje i zapisy u pani dyrektor Barbary Tymeckiej)

 

- Plakat

 


 

Bezpłatne Kursy

 

Zapraszamy 30 uczniów ZSS : 20 uczniów Technikum, 10 uczniów Szkoły Branżowej - kierunki technik pojazdów samochodowych, mechanik pojazdów samochodowych, elektromechanik pojazdów samochodowych, kierowca - mechanik na:

Bezpłatne Kursy kończące się zaświadczeniami MEN/certyfikatami::

Indywidualna diagnoza w zakresie kwalifikacji i umiejętności zawodowych dla 30 uczniów – po 2h, termin: 10.2019 r.

Moduł 1 (Kurs Lakiernika, Blacharza, Zastosowanie odnawialnych źródeł energii w motoryzacji) – 15 uczniów, termin: 11.2019-04.2020

Moduł 2 (Kurs koparko ładowarki, Zastosowanie odnawialnych źródeł energii w motoryzacji) – 15 uczniów, termin: 11.2019-04.2020

W ramach kursów dla uczniów zapewniony będzie bezpłatny catering i transport na kursy

Płatne staże dla 30 uczniów w wymiarze 150 h (05-08.2020 r.) - stażystom przysługuje stypendium za staż w wysokości 2 027, 23 zł netto

 

- Plakat

- Dokumenty rekrutacyjne