W dniach 22 września – 22 października 2023 na terenie całego województwa odbywały się działania w ramach Warmińsko-Mazurskiego Tygodnia Kariery 2023. Jest to już XIII edycja tego wydarzenia, które w tym roku przebiegało pod hasłem „Przyszłość kompetencji- kompetencje przyszłości”. Nasza szkoła jak co roku brała udział w tych wydarzeniach.

Na jednym ze spotkań zorganizowanych w Naszej szkole było wystąpienie przedstawicielki Agencji Rozwoju Regionalnego, która wprowadziła młodzież w temat kompetencji przyszłości. W dynamicznie zmieniającym się świecie zdecydowanie mniejsze znaczenie zaczyna mieć dogłębna, latami zdobywana, skomplikowana wiedza. Dużo większego znaczenia nabierają pierwotne cechy, które przez tysiące lat pozwalały przetrwać gatunkowi ludzkiemu. Na nowo zdefiniowane spryt, pomysłowość czy odwaga w działaniu, które dziś określa się mianem kreatywności, znów stają się niezbędne, by przetrwać w dzikim labiryncie zmieniającej się technologii i kakofonii faktów i informacji, których nie jesteśmy w stanie przetworzyć.

W ramach obchodów Tygodnia Kariery uczniowie klasy 5 TMP wzięli udział w X Młodzieżowych Dniach z Doradcą Zawodowym, na których uczestniczyli w warsztatach i spotkaniu informacyjnym zorganizowanym przez MUP w Olsztynie, UP Powiatu Olsztyńskiego i ZSEiT. Tematem spotkań były ,, Trendy rynku pracy a kompetencje przyszłości”.

Opieką nad młodzieżą sprawowały Panie: Marzena Ejdys i Daniela Izdebska.

Zdjęcia: Marzena Ejdys, Daniela Izdebska

Tekst: Anna Czałpińska

Kampania „Pola Nadziei” to ogólnoświatowa akcja zbierania funduszy na rzecz ludzi objętych opieką hospicyjną. Na swój symbol hospicja z całego świata wybrały żółty kwiat – żonkil. Program „Pola Nadziei” zainicjonowany został przez Fundację Marie Curie Cancer Care z Edynburga w Wielkiej Brytanii.
5 października 2023 r. miała miejsce inauguracja 21. edycji akcji "Pola Nadziei" organizowanej przez Hospicjum Stacjonarne dla dzieci w Olsztynie. Wzięli w niej udział uczniowie: Grzegorz Maćkiewicz (1TK), Piotr Pilecki (1TK), Karolina Żabik (1TK), Emilia Denisiuk (2BK), Radosław Rychlik (2BK), wraz z opiekunem p. Elżbietą Lechicką. Uroczystość rozpoczęła się od Mszy św. w kościele NMP Ostrobramskiej w Olsztynie. Wydarzeniu towarzyszyły występy artystyczne oraz wspólny poczęstunek. Była to również dobra okazja do integracji oraz wymiany doświadczeń. Na zakończenie uczniowie olsztyńskich i podolsztyńskich szkół zasadzili cebulki żonkili - symbol nadziei.

Relacja z wydarzenia na stronie Radia Olsztyn:

https://radioolsztyn.pl/uczniowie-posadzili-dwiescie-cebulek-zonkili-to-metafora-ktora-ma-dawac-sile/01721215

13 października młodzież z klasy 1TK zasadziła również przed budynkiem naszej szkoły żonkile, kiedy zakwitną wiosną przypominać nam będą o ludziach oczekujących naszej pomocy i wsparcia.

Tekst i zdjęcia: Elżbieta Lechicka

10 października obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Zdrowie psychiczne jest powszechnym prawem człowieka – to hasło przewodnie tegorocznego Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego 2023. Inicjatorzy wydarzenia: Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oraz Światowa Federacja Zdrowia Psychicznego zwracają tym samym szczególną uwagę na fakt, iż na całym świecie osoby cierpiące na choroby psychiczne w dalszym ciągu doświadczają naruszeń praw człowieka, jak wykluczanie z życia społecznego i dyskryminacja.

Czym jest zdrowie psychiczne?
Zgodnie z definicją WHO zdrowie psychiczne oznacza nie tylko brak zaburzeń czy choroby, ale także potencjał psychiczny człowieka, umożliwiający zaspokojenie własnych potrzeb, osiąganie sukcesów, czerpanie radości i satysfakcji z życia, sprzyjający nawiązywaniu i utrzymywaniu dobrych relacji z innymi ludźmi oraz aktywnemu udziałowi w życiu społecznym. Dobre zdrowie psychiczne ma kluczowe znaczenie dla naszego ogólnego zdrowia. Schorzenia psychiczne mają bowiem wpływ na zdrowie fizyczne, dobre samopoczucie, aktywność zawodową i relacje międzyludzkie.
Według WHO w ciągu najbliższych lat zaburzenia psychiczne będą jednym z głównych problemów zdrowotnych dotykających ludzkość.
Niepokojące objawy. Depresja.
Depresja nie pozwala normalnie pracować, uczyć się, jeść, spać. Najczęstsze objawy depresji to:
- przewlekły stan obniżenia nastroju,
- dominującym odczuciem jest smutek i przygnębienie,
- zaburzenia apetytu – nadmierne zajadanie się lub brak apetytu,
- brak odczuwania przyjemności,
- problemy ze snem,
- poczucie bezsilności, bezsensu życia,
- wahania nastrojów.

Jak możemy poprawić naszą kondycję psychiczną?
Aby zadbać o zdrowie psychiczne i zapobiegać depresji powinniśmy prowadzić zdrowy styl życia, a w szczególności:
- dbać o wypoczynek, wysypiać się regularnie.
- prowadzić aktywny tryb życia. Wysiłek fizyczny obniża poziom stresu i lęku oraz poprawia samopoczucie. Należy jednak mieć na uwadze, że nawet regularna aktywność fizyczna w przypadku wystąpienia choroby, nie jest w stanie zastąpić tradycyjnego leczenia farmakologicznego lub psychoterapii, lecz stanowi czynnik prewencyjny oraz wspomagający leczenie wielu zaburzeń związanych z funkcjonowaniem mózgu.
- odżywiać się zdrowo – dieta i nawyki żywieniowe odgrywają znaczące role w prawidłowym funkcjonowaniu naszego układu nerwowego. W jadłospisach warto uwzględnić dania bogate w: witaminy z grupy B, witaminę D3, cynk, kwasy tłuszczowe omega-3, magnez czy selen. Istotne jest ograniczenie przetworzonej i niezdrowej żywności, fast-food’ów i słodyczy.
- podtrzymywać swoje kontakty z przyjaciółmi i znajomymi. W budowaniu kondycji psychicznej pomocni są inni ludzie, stanowiący nasze wsparcie społeczne, przy czym bardziej efektywne są więzi oparte na kontaktach osobistych a nie przy pomocy mediów społecznościowych. Spędzajmy czas z tymi, których lubimy, zapewnijmy sobie dobre relacje z innymi, bądźmy na bieżąco w kontakcie z najbliższymi.

Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży
Problemy ze zdrowiem psychicznym dotykają coraz większej liczby nastolatków i dzieci.
Jak rodzice i opiekunowie mogą uchronić dzieci przed zaburzeniami psychicznymi i depresją:
- starajmy się słuchać dziecka i szanować jego zdanie, rozmawiajmy z dziećmi o problemach, o tym, co dzieje się w szkole oraz poza nią
- obserwujmy i zwracajmy uwagę na wszelkie zmiany w aktywności dziecka,
- spędzajmy jak najwięcej czasu razem, pomagajmy organizować czas wolny, ograniczmy czas dziecka przed ekranem komputera,
- pilnujmy prawidłowej higieny dnia – spania, aktywności fizycznej.

Opracowano na podstawie
https://www.nfz-bialystok.pl/aktualnosci-oddzialu/swiatowy-dzien-zdrowia-psychicznego-2023

Tekst i zdjęcia: Anna Czałpińska

We wtorek, 19 września rozpoczęły się Międzynarodowe Targi Kolejowe TRAKO 2023. To była 15 jubileuszowa edycja tej imprezy, która trwała cztery dni.
W ostatnim dniu Targów uczniowie klas 3, 4 i 5 Technikum numer 1 kształcący się w zawodzie technik transportu kolejowego z ZSS uczestniczyli w Targach, które odbyły się w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym AmberExpo, gdzie można było zapoznać się z najnowszymi trendami i rozwiązaniami technologicznymi w infrastrukturze kolejowej. Na terenie 6 hal wystawienniczych i zewnętrznych torów o łącznej powierzchni 30 tys. metrów kwadratowych ugoszczono 617 wystawców z 30 krajów. 
Podczas pierwszych trzech dni targów TRAKO, dedykowanych gościom branżowym, zaplanowano m.in. pokazy pierwszego w Polsce pociągu regionalnego Mireo, tramwaju dla Sarajewa, stolicy Bośni i Hercegowiny oraz przekazanie najnowocześniejszej w Europie lokomotywy Vectron MS dla Cargounit. To była także doskonała okazja do wymiany doświadczeń i spotkań w środowisku branżowym.
Nad młodzieżą opiekę sprawowali Pani Daniela Izdebska i Pan Stefan Sachryn.
 
Tekst: Anna Czałpińska
Zdjęcia: Daniela Izdebska

Już po raz drugi nasza Szkoła dołączyła do akcji organizowanej przez Prezydenta Olsztyna "Sam sobie sterem - do szkoły pieszo lub rowerem". Głównym celem Akcji jest zgromadzenie jak największej liczby kilometrów przemieszczając się dowolnym, bezemisyjnym środkiem transportu (m.in. podróżując transportem zbiorowym, rowerem lub hulajnogą, można również pokonywać trasę pieszo). Uczniowie, którzy chcą wesprzeć Szkołę w Akcji, proszeni są odbiór kart aktywności u p. Anny Konopko w sali 303. Kilometry zbieramy od 8.09 do 22.09.2023 r.

Na najbardziej aktywnych uczestników Akcji czekają pochwały.

 

Giełda podręczników odbędzie się w dniach 11, 12, 13 września w sali 104

podczas przerw o godzinie 9.35-9.45 i 10.30-10.45.

Serdecznie zapraszamy

 

Czwartego września w Zespole Szkół Samochodowych, jak w całym kraju, odbyła się inauguracja roku szkolnego 2023/2024. Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru szkoły i odśpiewaniem hymnu narodowego. Następnie głos zabrał Pan Dyrektor Arkadiusz Gnoza, który powitał serdecznie wszystkich obecnych, życzył uczniom i nauczycielom wielu sukcesów oraz satysfakcji z nauki i pracy. Odczytano także list Prezydenta Miasta Olsztyna. Uczniowie klas pierwszych złożyli uroczystą przysięgę.

Życzymy sukcesów, wytrwałości i samych wspaniałych chwil w nowym roku szkolnym.

Tekst: Anna Ulbrych-Kuczmarska

Zdjęcia: Izabela Anna Salitra

03.07.2023 r. Dyrektor Zespołu Szkół Samochodowych im. por. A. M. Bocheńskiego w Olsztynie podpisał umowę współpracy ze spółką PKP Intercity S.A. PKP Intercity to największy polski operator kolejowy, który łączy centra dużych miast oraz popularne ośrodki turystyczne w kraju a także umożliwia wygodne podróżowanie po Europie. Każdego dnia przewoźnik uruchamia około 400 pociągów. Spółka cały czas rozwija się, inwestując w tabor i zaplecze techniczne.

Dzięki podpisanej umowie zacieśni się współpraca szkoły z przyszłym pracodawcą w zakresie zwiększenia jakości i efektywności szkolenia kadr dla kolei. Fachowcy z kolejnego przedsiębiorstwa kolejowego będą współuczestniczyć w teoretycznym i praktycznym szkoleniu uczniów na kierunkach: technik transportu klejowego i technik budownictwa kolejowego, dostosowując ich umiejętności do potrzeb pracodawców. Młodzież ucząca się w zawodach kolejowych będzie mogła odbywać praktyki zawodowe w spółce PKP Intercity S.A. Uczniowie spełniający opisane w regulaminie kryteria będą mogli skorzystać z programu stypendialnego i po zakończeniu nauki rozpocząć pracę w spółce.

 

Zakończenie Roku Szkolnego to wyjątkowy dzień kończący kolejny rok lub też cały kolejny etap nauki. W tym roku 23 czerwca, na boisku szkolnym zgromadzili się uczniowie i nauczyciele, by podsumować i uroczyście pożegnać rok szkolny 2022/2023. Dyrektor Zespołu Szkół Samochodowych- pan Arkadiusz Gnoza wręczył nagrody oraz dyplomy uczniom, którzy wyróżnili się wynikami w nauce, wysoką frekwencją oraz pracą na rzecz szkoły i środowiska lokalnego. Tego dnia pożegnaliśmy także absolwentów Branżowej Szkoły I Stopnia. Uczniowie klas 3BM, 3BE i 3BK kończący w bieżącym roku szkolnym naszą szkołę zostali pożegnani przez Dyrekcję, zgromadzone grono pedagogiczne, przybyłych gości i uczniów, oraz obdarowani drobnymi upominkami w postaci kubków z autorskim logo Samochodówki, przygotowanymi przez kolegów z młodszych klas pod opieką p. Martyny Karolewskiej i p. Rafała Niestępskiego.

Pani Alicja Jasińska opiekunka Samorządu Uczniowskiego zapoznała zebranych z wynikami konkursu na najlepszą frekwencję klas w bieżącym roku szkolnym:

I miejsce - klasa 2TM: wychowawczyni p. Katarzyna Urban
II miejsce - klasa 1TE: wychowawczyni p. Wioletta Ossowska
III miejsce - klasa 3TM: wychowawczyni p. Alicja Jasińska

Uroczystość zakończyła się spotkaniami z wychowawcami w klasach, gdzie uczniowie odebrali świadectwa.

Życzymy wszystkim bezpiecznego i udanego wypoczynku.

Tekst: Anna Ulbrych-Kuczmarska

Zdjęcia: Maryna Karolewska, Izabela Anna Salitra

 

Dzień 26 maja był w naszej szkole dniem wyjątkowym, ponieważ uroczyście obchodziliśmy Święto Patrona Szkoły – por. Adolfa Marii Bocheńskiego, oficera pułku Ułanów Karpackich. Postać ta wpisuje się w narodową, patriotyczną postawę, bohaterskiego żołnierza walczącego o wolną i niepodległą Polskę, uczestnika obrony Narwiku, obrońcy Tobruku, zdobywcy klasztoru na Monte Cassino. Porucznik Bocheński to wzór patriotyzmu, odwagi i poświęcenia. Codziennie dumnie przekazujemy uczniom Samochodówki jego życiowe credo.

,,Można zrzec się swoich praw, ale nigdy obowiązków”.

O godz. 8.45 miał miejsce uroczysty apel, który rozpoczął się wprowadzeniem sztandaru szkoły, odśpiewaniem hymnu Polski i przemówieniem Pana Dyrektora, Arkadiusza Gnozy. Następnie Pan Szczepan Perfikowski ogłosił zwycięzców corocznego konkursu zainicjowanego przez członka rodziny naszego patrona - „Zwyczajni, a jednak niezwyczajni”. Laureatami zostali:

Konrad Dzierzęcki z kl. 2TE (pierwsza nagroda), Mikołaj Wiśniewski z kl. 3TM (druga nagroda).

Wyróżnienia otrzymali: Joanna Jarmakowicz (4TS) i Andrzej Michalak (2TM).

Po ogłoszeniu wyników uczniowie: Mateusz Sobczak (Adolf Maria Bocheński), Hubert Kleinszmidt (prowadzący), Franciszek Dmytrenko, Oleh Chornobai, Grzegorz Nejman, Bartosz Żokowski, Andrzej Michalak, Jakub Niski, Kacper Kaziulewicz, Dominik Rudziński z klasy 2 TM, Maciej Bembas z klasy 1 TS oraz Maksymilian Wornowski z klasy 1 BE (recytatorzy) zaprezentowali program artystyczny popularyzujący życie, twórczość i bohaterski udział naszego patrona szkoły w II wojnie światowej. Chłopcy przedstawili bogaty repertuar poetycki, tematycznie związany z oddaniem czci żołnierzom walczącym o wolność Polaków i Europejczyków. Uczniowie i obecni na uroczystości goście mogli poznać losy naszego patrona i jego rodziny uczestnicząc w „żywej” lekcji historii, a wpleciony pomiędzy zróżnicowane teksty literackie repertuar muzyczny umilił wszystkim czas występu. Program słowno-muzyczny młodzież szkolna przyjęła z ogromnym entuzjazmem, a jego przygotowaniem zajęły się Panie: Marlena Klein i Elżbieta Lechicka.

W części artystycznej, przygotowanej przez Panią Elżbietę Lechicką udział wzięli: Jakub Lis (1TK), Jan Krzywiński (1TE), Maksymilian Wiśniewski (1TS), Michał Dordzik (1BE), Emilia Denisiuk (1BK), Radosław Rychlik (1BK), Fabian Skiba (2BM), Jacek Dąbrowski (3BK). Tu na duże owacje zasłużyli chłopcy, którzy z ogromnym zaangażowaniem zaśpiewali piosenkę - Gdzie są kwiaty z tamtych lat?  Pete'a Seegera.

Pani Elżbieta Lechicka do części artystycznej z okazji Święta Patrona włączyła również ideę XXV Warmińsko - Mazurskich Dni Rodziny pod hasłem „Razem tworzymy Rodzinę”. Zadbała także o piękną dekorację. Obsługą techniczną zajęli się: Jakub Biernacki (1TM), Tomasz Skowroński (1TM), Wojciech Wlazło (1TM), Łukasz Żukowski (1TM) i Wiktor Łukaszewski (1 BE). Pomocą w przygotowaniu całej uroczystości służył pan Andrzej Dordzik.

Po części oficjalnej przenieśliśmy się na dziedziniec szkolny, gdzie nastąpił pokaz aut i motocykli. Uczniowie kształcili umiejętności wiedzy teoretycznej i praktycznej uczestnicząc w zorganizowanych konkurencjach przygotowanych i nadzorowanych przez nauczycieli. Konkurs rozpoznawania części samochodowych przygotowali: Krzysztof Aleksiejczuk i Stanisław Rudziński, a w jury pozostałych konkursów byli Paweł Murawski, Tomasz Matyjas oraz Krzysztof Kopacki.

Nad przebiegiem imprezy czuwała Pani Alicja Jasińska, organizatorka tego przedsięwzięcia. Z pokazem umiejętności zawitał do nas kierowca rajdowy, aktualny mistrz Polski i Europy Centralnej w rallycrossie - Zbigniew Staniszewski oraz absolwenci szkoły zrzeszeni w klubie „Cabrio - Arkadiusz Łutowicz i Grzegorz Bernaciak”.

Zanim ogłoszono wyniki konkursów odbyła się charytatywna zbiórka na Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną (PSONI) Koło w Biskupcu.

Po ogłoszeniu zwycięzców w poszczególnych kategoriach i rozdaniu dyplomów zakończeniu imprezy towarzyszyły pokazy driftu.

Wyniki konkursów:

Kategoria auta-zabytek

I miejsce - Michał Kuklik
II miejsce - Błażej Gajdamowicz
III miejsce - Jakub Jarosik

Kategoria auta-tuning

I miejsce - Damian Krocz
II miejsce - Daniel Ciężki
III miejsce - Kajetan Mendelski

Kategoria motocykl-zabytek

I miejsce - Adam Makrucki
II miejsce - Jakub Mikołajski
III miejsce - Kacper Majewski

Konkurs dla klas pierwszych na rozpoznawanie części samochodowych

I miejsce - klasa 1TD
II miejsce - klasa 1BE
III miejsce - klasa 1TM

Wszystkim osobom zaangażowanym w zorganizowanie powyżej imprezy serdecznie dziękujemy!

Tekst: Marlena Klein

Zdjęcia: Anna Czałpińska, Martyna Karolewska, Izabela Anna Salitra

„Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.” św. Jan Paweł II.

18 maja 2023 r. młodzież naszej szkoły uczestniczyła w spotkaniu poświęconym wolontariatowi. Podczas spotkania s. Beata Zawiślak z Caritas Polska, rozmawiała z uczniami o idei wolontariatu, a także przybliżyła cel i zadania Szkolnych Kół Caritas. Ponadto, podopieczni mówili o swoim zaangażowaniu w akcje pomocowe i charytatywne. Słowa wypowiedziane przez prelegentkę zostały poparte ciekawym filmem. Uczniowie zobaczyli jak wiele dobra jest wokół nas. Zrozumieli, że niosąc bezinteresowną pomoc innym, pomagamy też sobie, bo dobro do nas wraca. Poza tym młodzież miała doskonałą okazję, aby przemyśleć na nowo, kim jest wolontariusz i dlaczego warto nim być.

Spotkanie odbyło się z inicjatywy i na zaproszenie o. Kordiana Szwarca. Natomiast jego organizacją zajęły się nauczycielki, Elżbieta Lechicka i Joanna Łazicka.

Tekst i zdjęcia: Elżbieta Lechicka