Rok 2023 został ogłoszony Rokiem Mikołaja Kopernika.

To okazja, by przypomnieć postać i dokonania tego jednego z najsłynniejszych polskich uczonych. Mówi się o nim, że wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię – stworzył rzeczywisty model Układu Słonecznego. To wie każdy. Tymczasem Kopernik miał szerokie zainteresowania, podobnie jak inni renesansowi uczeni. Zajmował się medycyną, matematyką, prawem, kartografią, dyplomacją, filologią, a nawet strategią wojskową. Kierowała nim ciekawość, a odwaga myślenia i wytrwałość w dążeniu do prawdy pomagały w dokonywaniu ważnych odkryć. Takie podejście do poznawania zjawisk jest nam szczególnie bliskie. Znajdziecie je w naszych konkursach dla uczniów i uczennic, w warsztatach dla nauczycielek i nauczycieli i materiałach edukacyjnych, z których możecie korzystać każdego dnia. Chcemy pomagać dzieciom i młodzieży rozwijać pasje kosmiczne. Może dzisiaj w szkolnych ławkach siedzą przyszli naukowcy i naukowczynie na miarę Kopernika? Trzeba im tylko pomóc odkryć w sobie potencjał.

Europejskie Biuro Edukacji Kosmicznej ESERO to projekt edukacyjny Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Celem projektu jest inspirowanie młodych ludzi do wybierania w przyszłości zawodów związanych z inżynierią, technologią i naukami ścisłymi z zakresu STEM (z j. ang Science, Technology, Engineering and Mathematics). To właśnie dlatego wymyślamy i prowadzimy różnorodne konkursy, by dać uczniom i uczennicom przedsmak pracy inżynierskiej, czy naukowej. W naszych aktywnościach odkryją jak prowadzić badania, jak działają projekty naukowe i jak zadawać dobre pytania badawcze. Zespoły uczniów i uczennic staną przed zadaniami zbudowania własnej aparatury pomiarowej, zaprogramowania czujników do zaproponowanych przez siebie badań, czy wykorzystaniem satelitów codziennie obserwujących naszą Błękitną Planetę. To i o wiele więcej znajdziecie w naszych konkursach!

https://esero.kopernik.org.pl/konkursy/

W związku z obchodami Roku Kopernikowskiego 2023 zapraszam uczniów i nauczycieli do wzięcia udziału w lekcjach poświęconych tematyce obchodów.

Astrolabium Mikołaja Kopernika i początki renesansu w Polsce (plik PDF)